تحلیل موشکافانه‌ی تیزر-تریلر جدید فصل هشتم سریال Game of Thrones

توسط حمیدرضا داوریان در ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ۲۱:۰۲

امروز شبکه HBO، دومین تیزر-تریلر مربوط به فصل هشتم سریال Game of Thrones را در صفحه توئیتر رسمی این سریال منتشر کرد. با اینکه مدت زمان این تریلر کمتر از ۲ دقیقه است، اما آنطور که به نظر می‌رسد، HBO خلاصه‌ای از مهم‌ترین وقایع سریال را در این ویدئو به نمایش گذاشته است. با دنیای بازی همراه شوید تا به بررسی این تریلر کوتاه و هیجان انگیز بپردازیم.

تقریبا غیر ممکن است که کسی از طرفداران فیلم‌های سینمایی و سریال‌های خارجی باشد و Game of Thrones را ندیده باشد! شاهکاری برگرفته از مجموعه داستان‌های فانتزی جرج آر. مارتین، که در سراسر دنیا به شهرتی مثال‌زدنی دست پیدا کرده است.
Game of Thrones اما تنها یک سریال نیست! بلکه یک انقلاب در صنعت سینما و فیلم‌سازی محسوب می‌شود. مجموعه‌ای که هر سال بیشتر از سال قبل، بینندگان را مجذوب و شیفته‌ی شکوه و هیجان وصف ناشدنی خود می‌کند.

همانطور که می‌دانید، این سریال تا کنون در طول هفت فصل به نمایش گذاشته شده و فصل هشتم آن آخرین فصل از این مجموعه خواهد بود. زمانی که علاقه‌مندان به فیلم و سینما در سرتاسر دنیا منتظر آغاز فصل هفتم این سریال بودند، سازندگان آن،‌ این خبر تلخ را تأیید کردند که نه تنها فصل هشتم، فصل پایانی این سریال خواهد بود بلکه تنها شش قسمت نیز خواهد داشت. از آن زمان تا کنون شایعات زیادی در رابطه با جزئیات فصل هشتم این سریال در سراسر اینترنت منتشر شده و جالب اینکه بسیاری از افراد حتی قبل از به اتمام رسیدن فصل هفتم، در اقدامی غیرمنتظره، اسپویل کامل فصل پایانی آن را نیز در اختیار علاقه‌مندان به این سریال قرار دادند!!! به هر حال پیشنهاد می‌شود تا زمانی که خبری به طور رسمی از سوی سازندگان این سریال منتشر نشده، خود را درگیر این شایعات نکنید و با هیجان بیشتری به انتظار فصل پایانی آن بنشینید.

امروز، شبکه HBO در صفحه رسمی Game of Thrones در توئیتر، ضمن اعلام تاریخ دقیق انتشار فصل هشتم این سریال، (۲۵ فروردین ۹۸) دومین تریلر فصل هشتم آن را نیز به نمایش گذاشت. اما در این تریلر کوتاه چه گذشت؟

در نگاه اول، شاید چیزی از جزئیات این تریلر دستگیرتان نشود! زیرا به نظر می‌رسد HBO قصد داشته علاقه‌مندان را در خماری هیجان فصل آخر بگذارد! اما با نگاهی به فصل‌های اخیر و ارتباط آن با مکالمات رد و بدل شده در این تریلر، به نکات تأمل برانگیزی در رابطه با فصل هشتم سریال Game of Thrones خواهیم رسید.

این تریلر با حضور جان اسنو و دو خواهرش یعنی آریا و سانسا استارک درون سردابه وینترفل به نمایش گذاشته شد؛ در این سردابه، شاهد چندین مجسمه نیز هستیم. مجسمه هایی از لیانا، ند استارک و همچنین جان و دو خواهرش. (صحنه‌هایی که در این تریلر مشاهده می‌کنید بخشی از فیلم نیستند). اگر به خاطر داشته باشید، در بخش پایانی فصل هفتم، جان اسنو هنوز نمی‌دانست که لیانا مادر واقعی اوست و آن‌طور که به نظر می‌رسد، این اتفاق در فصل هشتم به طور کلی پوشش داده خواهد شد. در این ویدئو اما گوشه‌ای از صحبت‌های لیانا با ند استارک پخش شده بود که در آن لیانا از ند خواست تا از فرزندش (جان اسنو) مراقبت کند.

بعد از گذشت چند ثانیه، یک پَر از دستان مجسمه لیانا به زمین افتاد. این همان پری بود که پادشاه رابرت در طول اقامتش در وینترفل، آن را در دستان مجسمه لیانا قرار داد. به نظر میرسد پادشاه رابرت، این پرها را به نشانه عشق و علاقه‌اش به لیانا برای او می‌آورد و حتی بعد از مرگ لیانا هم رابرت به این کار ادامه می‌داد. در فصل پنجم اما سانسا این پر را که بر روی زمین و در زیر پای مجسمه لیانا قرار داشت برداشت و آن را در دستان او قرار داد. اما قسمت هیجان انگیز تریلر همینجاست! درست ثانیه‌ای پس از برخورد پر به زمین، مه شدیدی وارد غار میشود و پر یخ میزند. این صحنه شاید در نگاه اول مهم به نظر نرسد اما کاملا هدف‌مند طراحی شده است! اگر به خاطر داشته باشید، لیانا با ریگار تارگرین، پدر جان اسنو، رابطه داشت و این نکته دقیقا به همان پر اشاره می‌کند که نماد عشق رابرت به لیانا است! عشقی که حالا یخ‌زده و دیگر وجود ندارد!

فصل هشتم سریال Game of Thrones

اندکی بعد، صدای کیتلین استارک به گوش می‌رسد: «ترس و وحشتی که خانواده‌ام را فرا گرفته، به این خاطر است که هیچ‌وقت نتوانستم یک بچه بی‌ مادر را دوست داشته‌باشم.» کیتلین استارک این حرف را در بخشی از فصل سوم و زمانی که درحال صحبت با تالیسا، (همسر راب استارک) بود به زبان آورد. داستان از این قرار است: مادامی که جان اسنو در کودکی به شدت بیمار شد؛ کیتلین به درگاه خدایان دعا کرد و گفت اگر جان از این بیماری جان سالم به در ببرد، از او همانند فرزند خود مراقبت خواهد کرد. جان مداوا شد اما کیتلین هیچوقت به حرفی که زد عمل نکرد. جان اسنو، که به نوعی کیتلین را به یاد جوانی‌های ند استارک می‌انداخت، همیشه مورد غضب و نفرت کیتلین واقع می‌شد. اکنون به نظر می‌رسد سانسا نیز در وضعیتی مشابه با وضعیت مادر خود قرار دارد. باید دید آیا او بعد از اینکه می‌فهمد که جان از نژاد تارگرین است، اورا قبول خواهد کرد یا همانند مادرش او را پس می‌زند.

و اما سومین و آخرین بخش بخش این تریلر، مربوط به صحبت‌های ند استارک می‌شود: «تو از خاندان استارک هستی. شاید نام مرا نداشته باشی اما خون من در رگ‌هایت جریان دارد.» این بخشی از صحبت‌های ند استارک، در فصل اول سریال Game of Thrones بود که نکته جالبی به همراه داشت. خون استارک‌ها در رگ‌های جان جریان دارد اما او یک استارک نیست؛ او یک تارگرین است. البته ند استارک قادر نبود این راز را برای او فاش کند. با اینحال همه این حرف‌ها نشان می‌دهد که جان، در مسیر یافتن نژاد حقیقی خود، با شرایط پیچیده‌ای روبرو خواهد شد و باید تصمیمات سختی بگیرد.

نکته‌ی دیگر در رابطه با تریلر، مجسمه‌های جان، آریا و سانسا هستند. این نکته نیز به نوعی با نژاد حقیقی جان در ارتباط است؛ تارگرین‌ها در سردابه‌ی وینترفل مجسمه‌ای ندارند. اما استارک ها چرا! حال، این سوال مطرح می‌شود که آیا جان سرانجام تصمیم می‌گیردکه یک استارک بماند؟ آیا مردمان شمال بعد ازینکه متوجه می‌شوند او یک تارگرین است اورا می‌پذیرند؟ تنها باید منتظر ماند و دید!

و اما یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های این سریال که در تریلر حضور ندارد برن استارک است. نبود او در این تریلر کمی عجیب به نظر می‌رسد؛ زیرا هم یک استارک واقعی است و هم در وینترفل حضور دارد. به هر حال نمی‌توان از نقش حساس و سرنوشت‌ساز برن غافل شد؛ زیرا او به واسطه قدرتی که در اختیار دارد میتواند تا حد زیادی در سرنوشت جنگ‌هایی که قرار است رخ دهد نقش تأیین کننده‌ای داشته باشد.

نکته قابل توجه دیگر در این تریلر، خود مجسمه‌ها هستند! اگر به مجسمه این سه نگاه کنید، می‌بینید که آریا و سانسا کمی به مجسمه‌های خود شباهت دارند اما مجسمه جان اسنو گویا کمی پیرتر از خود اوست! این می‌تواند به این معنی باشد که جان اسنو بیشتر از دو خواهرش عمر می‌کند! شاید هم مشکل از طراحی مجسمه باشد و این همان جان اسنو در دوران جوانی باشد! نظر شما راجع به این مجسمه چیست؟ آیا واقعا اشکال از طراح آن است که نتوانسته به خوبی آن را طراحی کند یا مسئله چیز دیگری‌ است؟

جان اسنو - تئوری های فصل هشتم Game of Thrones

به هرحال استارک‌ها وقت زیادی ندارند. چون ورود موج سرما به داخل سردابه یعنی دشمن در حال نزدیکی‌است. قبل از به اتمام رسیدن تریلر، جان و آریا را مشاهده میکنیم که شمشیر خود را از غلاف در می‌آورند، اما اینکه چه دشمنی در حال نزدیکی است کسی نمیداند!‌ به این سوال و بسیاری از سوالات دیگر حدودا سه ماه دیگر که این سریال پخش می‌شود، به طور کامل پاسخ داده خواهد شد.
اگر این تریلر دربرگیرنده نکاتی باشد که به آن اشاره کردیم، به زودی شاهد فصلی خواهیم بود که مملو از درون‌مایه‌های متفاوت و هیجان‌انگیز است. خانواده، هویت، عشق، نفرت،‌ آزادی و بسیاری از درون‌مایه‌های دیگر که به زیبایی هرچه تمام در این سریال گنجانده شده و Game of Thrones را به کی از بهترین سریال‌‌های تاریخ سینما بدل کرده‌اند.

اولین قسمت از فصل هشتم سریال Game of Thrones در تاریخ ۲۵ فروردین ۹۸ از شبکه HBO پخش خواهد شد. نظر شما در رابطه با این تریلر چیست؟ آیا HBO با انتشار آن، موضوع خاصی را هدف قرار داده است؟

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

2 Replies to “تحلیل موشکافانه‌ی تیزر-تریلر جدید فصل هشتم سریال Game of Thrones”

  1. من از همون اولشم شک داشتم به برن استارک! :۲۳:

    ۲ ۰
    1. من فکر میکنم کالیسی میمیره! یعنی خودشو با یه اژدها فدا میکنه و یه اژدهارو میزاره برا جان! عجیبه اما یه نوعشه دیگه! :)

      ۳ ۰