پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس بعدی دارای قابلیت برگردان جانبی خواهند بود

توسط حمیدرضا داوریان در ۹ دی ۱۳۹۷ , ۱۷:۱۳

درصورتی‌که بازی‌های خارق‌العاده و هیجا‌ن‌انگیزی برای پلتفرم‌های مختلف نسل حاضر عرضه شده‌ است، به نظر می‌رسد عده‌ی زیادی از کاربران، همچنان به تجربه عناوین قدیمی‌تر علاقه‌مند هستند. در ادامه با دنیای بازی همراه شوید.

تا چند سال گذشته هیچ‌یک از کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان از بازی‌های نسل پیشین خود پشتیبانی نمی‌کردند. اما بعدازاینکه کاربران به تجربه عناوین قدیمی علاقه نشان دادند، «مایکروسافت» تصمیم گرفت این قابلیت را به اکس‌باکس وان اضافه کند. اکس‌باکس وان به‌طور معمول قادر به اجرای بازی‌های اکس‌باکس ۳۶۰ نبود. به همین خاطر مایکروسافت برای انجام این کار شبیه‌سازی را طراحی کرد که ۳۶۰ را به‌صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبیه‌سازی می‌کند.

در مقابل شرکت پرآوازه «سونی» سیاست دیگری را در پیش گرفت و حاضر نشد عناوین قدیمی را برای پلی‌استیشن ۴ شبیه‌سازی کند. تنها قدمی که سونی در این راستا برداشت این بود که به کاربران اجازه می‌داد با استفاده از سرویس PlayStation Now تعدادی از بازی‌های پلی‌استیشن ۳ را در ازای پرداخت مبلغی مشخص روی پلی‌استیشن ۴ استریم کنند.

Marc-Andre Jutras طی مصاحبه‌ای که اخیرا با وبسایت GamingBolt داشته، اظهار داشت سازگاری کنسول‌های نسل آینده با نسخه قدیمی بازی‌ها ویژگی بسیار خوبی است. او همچنین با اشاره به اینکه در کنسول اکس‌باکس وان  تنها امکان تجربه تعداد محدودی از بازی‌های اکس‌باکس ۳۶۰ وجود داشت، گفته:

امیدوارم کنسول‌های نسل بعد دارای چین مشکلی نباشند و کاربران بتوانند بازی‌های قدیمی بیشتری را با کنسول‌های جدید خود تجربه کنند. من ترجیح می‌دهم همه بازی‌های یک کنسول قدیمی را حتی با کمی باگ و یا تاخیر در کنسول جدید تجربه کنم تا اینکه از بین ۵۰ بازی فقط بتوانم ۴ تایشان را بازی کنم!

درحالی‌که اکثر شرکت‌های سازنده بازی تلاش می‌کنند هر دفعه عناوین جدیدی برای پلتفرم‌های مختلف عرضه کنند، Jutras بر این باور است که شناخت و دسترسی سریع به بازی‌ها در پلتفرم جدید تجربه‌ای کاملا متفاوت خواهد بود. Jutras در ادامه مصاحبه‌اش با وبسایت GamingBolt گفت:

تقریبا همه بازی‌های Wii U با کنسول نینتندو سوئیچ سازگاری دارند و این خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ای است. باقی پلتفرم‌ها نیز باید به همین شکل عمل کنند.

وی ادامه می‌دهد:

فرض می‌کنیم شما کنسول جدیدی ساخته‌اید و در ابتدا هیچ کاربری ندارید. هیچ بازی هم برای کنسول شما عرضه نشده است. پس شما به توسعه‌دهندگانی نیاز خواهید داشت که برای کنسول شما بازی بسازند و از طرفی‌هم به کاربرانی نیاز خواهید داشت که کنسول شمارا خریداری کنند. مشکلی که با آن طرف هستید این است که آیا توسعه‌دهندگان برای کنسول شما بازی‌هایی می‌سازند که کاربران را مجاب به خریدن کنسول شما کند؟ از طرفی دیگر آیا کاربران کنسول‌های شمارا خریداری می‌کنند که توسعه‌دهندگان مجاب شوند برای کنسول شما بازی بسازند؟ بنابراین وقتی کنسول جدیدی می‌سازید همیشه با این مشکل روبرو می‌شوید که آیا بازی‌های کافی وجود دارد که کنسول خود را به فروش برسانید؟ و اینکه آیا به‌اندازه کافی کنسول فروخته شده که بازی‌هایی برای آن ارائه شود؟

Justra معتقد است که سونی در نسل آینده باید قابلیت برگردان را جدی بگیرد:

انتظار دارم پلی‌استیشن ۵ با بازی‌های انحصاری زیادی عرضه شود. من پلی‌استیشن ۴ را به خاطر بازی Bloodborne که با تخفیف ویژه‌ای به همراه کنسول عرضه شد خریدم. به نظر من مایکروسافت در زمینه بازی‌های انحصاری کمی ضعیف‌تر از رقیب خود عمل کرده‌ است. این درحالی است که در سال گذشته، توسعه‌دهنگان زیادی را به خدمت گرفته است. مایکروسافت باید بداند که اگر می‌خواهد حضور قدرتمند و موفقی در بازار کنسول‌ها داشته باشد، باید بازی‌های انحصاری خوبی برای کنسول اکس‌باکس عرضه کند. به‌هرحال امیدوارم هم سونی و هم مایکروسافت، کنسول‌های نسل بعد خود را با عناوین انحصاری بیشتری روانه بازار کنند و به این نتیجه برسند که اگر می‌خواهند کاربران بیشتری را به خود جذب کنند، باید به آنها امکان تجربه بازی‌های قدیمی‌تر را بدهند، زیرا اگر من ۱۰۰ بازی در ۳۶۰ و ۱۰۰ بازی در وان داشته باشم و بتوانم همه آنهارا در اکس‌بکس جدیدتر تجربه کنم، قطعا انتخاب بعدی من بین کنسول‌ها،‌ نسخه بعدی اکس‌باکس خواهد بود.

اما آیا مایکروسافت و سونی، در نسل بعدی کنسول‌های خود چنین قابلیتی را اضافه خواهند کرد؟ به نظر می‌رسد برای پاسخ به این سوال، باید تا سال آینده که احتمالا این دو شرکت بزرگ از کنسول‌های نسل جدید خود رونمایی می‌کنند منتظر بمانیم.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: