توسط علی حسن‌زاده در ۲۰ آذر ۱۳۹۷ , ۱۵:۳۰

سال ۱۹۳۵، قاره‌ اروپا توسط دو ابر قدرت به دو بخش شرقی به نام Empire و بخش غربی به نام Federation تقسیم شده است. با کمیاب شدن نوعی ماده‌ی معدنی چند منظوره و بسیار ارزشمند به نام Ragnite که چرخه‌ی اقتصاد هر دو ابر قدرت را به حرکت درمی‌آورد، Empire برای تسخیر Federation، جنگی ویرانگر را با حمله به کشور بی‌طرفی به نام Gallia و به قصد تصاحب ذخایر غنی Ragnite آن‌ها آغاز می‌کند. قاره‌ اروپا در آتش جنگ می‌سوزد و Federation برای مقابله با جاه طلبی‌های Empire، نیروهای تحت امر خود را به مرزهای خود اعزام می‌کند. در ادامه با نقد و بررسی بازی Valkyria Chronicles 4 با دنیای بازی همراه شوید.

اشتباه نکنید! ظاهر رنگارنگ و استایل انیمه‌ای بازی و شخصیت‌ها در این سری آن چیزی نیست که در نگاه اول باعث بشود تا فکر کنید با یک عنوان ژاپنی شاد و معمولی روبه‌رو هستید. اگر قرار باشد لیستی از بهترین عناوین تاکتیکی را تهیه کنیم، بدون شک سری عناوین Valkyria Chronicles (به اختصار VC) در این لیست حضور خواهند داشت. ارائه یکی از بهترین گیم‌پلی‌های ممکن با وجود ده‌ها ترکیب و همچنین چیدمان نیروهایی با قابلیت‌های منحصر به فرد و در نهایت، انواع و اقسام دستوراتی که به واسطه آن‌ها می‌توانید جریان مبارزه را به نفع خود تغییر دهید، سبب شده تا این سری، پکیج کاملی برای افرادی که به پیاده کردن استراتژی و با برنامه‌ریزی پیش رفتن علاقه‌مند هستند، باشد.

به جوخه E خوش آمدید.

جنگ، جنگ، جنگ

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، داستان بازی تقابل دو ابر قدرت حاکم بر قاره اروپا را به تصویر می‌کشد. داستان بازی موازی با نسخه‌ی اول روایت می‌شود و این‌بار بازیکن در نقش نیروهای تحت فرماندهی Federation قرار گرفته و کنترل جوخه E را در دست می‌گیرد. Claude Wallace به همراه دوستان دوران کودکی خود به نیروهای Federation پیوسته تا علاوه بر انتقام گرفتن از Empire به خاطر نابودی زادگاه خود (Hafen)، از سرزمین مادری خود یعنی Gallia نیز دفاع کنند. شخصیت‌های کلیشه‌ای همواره بخشی از عناوین ژاپنی بوده‌اند و همان‌طور که تا کنون حدس زده‌اید، سری VC نیز از این قاعده مستثنا نیست. عاقل‌ترین شخص که همواره فرماندهی گروه را بر عهده دارد، یک اسنایپر که زیاد حرف نمی‌زند و بیشتر عمل می‌کند، یک کله‌شق که بدون فکر کردن به دل دشمن می‌زند و از این دست شخصیت‌ها که نمونه‌ی آن‌ها را در عناوین مختلف دیده‌اید. با این حال، شخصیت‌های اصلی بازی چنان به خوبی پرداخته شده‌اند که در همان دقایق ابتدایی بازی با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید و به مرور زمان از گذشته مرموز آن‌ها اطلاع پیدا می‌کنید. شاید در نگاه اول این‌گونه به نظر آید که با یک عنوان تکراری با محوریت جنگ روبرو هستید اما با پیش‌روی در بازی، درهای بیشتری به روی حقیقت نهفته شده و اسرار سیاه جنگی که اروپا را در خود فرو برده است، باز می‌شود و لحظه به لحظه عجیب‌تر و غیرقابل باور‌تر می‌شود.

داستان بازی از طریق گفت و گوهای بین شخصیت‌های مختلف و در موارد اندکی، از طریق کات سین‌ها روایت می‌شود. با این‌که هسته‌ی داستانی بازی بسیار خوب و جذاب است، اما کات سین‌های کم تعداد (که شاید تعداد آن‌ها به تعداد انگشتان دو دست هم نباشد!) و روایت از طریق گفت و گو‌ها پس از مدتی خسته کننده شده و حتی باعث می‌شود برخی از آن‌ها را اسکیپ کنید که در این صورت شاید ناخواسته، گوشه مهمی از داستان را از دست بدهید.

داستان بازی اغلب اوقات به صورت گفت و گو‌های بین شخصیت‌ها روایت می‌شود.

چنان‌چه با شخصیت فرعی خاصی ارتباط برقرار کردید و دوست داشتید بیشتر در مورد او بدانید، بخشی تحت عنوان Squad Story در بازی گنجانده شده است که بخشی از داستان هر شخصیت را بازگو می‌کند. محتوای این بخش در چند گفت و گو بین شخصیت‌ها و انجام یک مرحله گنجانده شده است. انجام مراحل این بخش اجباری نیست اما با به اتمام رساندن آن‌ها، نوعی رابطه‌ی دوستی بین شخصیت‌های مختلف شکل می‌گیرد که بازتاب آن در مبارزات با دشمن و همکاری متقابل بین آن‌ها دیده می‌شود.

آماده، نشانه گیری، آتش!

بدون شک، همواره جذاب‌ترین، لذت بخش‌ترین و بهترین جنبه‌ی عناوین VC، گیم‌پلی آن‌ها بوده است و این موضوع از لحظه‌ای که در نقش فرمانده، هدایت نیروهای تحت امر خود را در دست می‌گیرد، به خوبی خود را نشان می‌دهد. گیم‌پلی سریع، روان و ساده است اما اتخاذ تصمیمات درست در لحظات بحرانی، کار پیچیده‌‌ایست. گیم‌پلی عمدتاً از عناوین قبلی این سری با همان قوانین به این نسخه منتقل شده است اما تغییرات بسیار خوبی برای هر‌چه بهتر شدن یک تجربه تاکتیکالی داشته است. با مشخص شدن هدف در هر مرحله، ابتدا بایستی نیروهای خود را همانند مهره‌های شطرنج، در نقشه‌ی آن مرحله بچینید. دقت در انتخاب کلاس‌های ارائه شده با توجه به نوع هدفی که پیش‌رو دارید، بسیار حیاتی است.

نقشه هر مرحله، مواضع نیروهای دشمن و نیروهای خودی و همچنین کلاس‌های موجود در میدان جنگ را نشان می‌دهد.

کلاس دیده‌بان برای اطلاع از مواضع دشمن و تیراندازی به صورت تک تیر، کلاس مسلسل‌چی برای ضربه هر‌چه بیشتر به نفرات دشمن، کلاس آر‌پی‌جی‌زن برای ضربه به ادوات زرهی، کلاس اسنایپر برای از دور مورد هدف قرار دادن نیروهای دشمن، کلاس تعمیرکار برای برای تعمیر ادوات زرهی خودی و ایجاد سنگر و بعضاً میان‌بُرها، همگی بدون تغییرات زیادی از نسخه‌های قبلی در این بازی حضور دارند.

با نشانه‌روی به سمت دشمنان، اطلاعات مورد نیاز برای نابودی آن‌ها در بالای صفحه نوشته می‌شود.

با این حال برای ایجاد تنوع بیشتر در کلاس های انتخابی، کلاس جدید و به شدت کاربردی خمپاره‌انداز نیز به بازی اضافه شده است. در صورتی که نیروهای دیده‌بان از وضعیت جای‌گیری دشمنان اطلاع پیدا کنند، قادر خواهید بود تا بدون در معرض خطر قرار گرفتن و تا جایی که در بُرد سلاح است، نیروهای دشمن را با خمپاره‌های خود زیر حملات سنگین قرار دهید. همانند نسخه‌های پیشین، هر کدام از کلاس‌ها نقاط قوت و نقاط ضعف خود را دارند. یک خمپاره‌انداز به دلیل تجهیزات سنگینی که با خود حمل می‌کند، نمی‌تواند به اندازه‌ی دیده‌بان‌ها در محیط مانور دهند اما در عوض از پشت خط مقدم و بدون هیچ‌گونه خطری، روی دشمن آتش می‌ریزند. ایجاد یک تعادل در نیروهای خود یکی از ارکان حیاتی برای پیروزی در میدان جنگ است.

کلاس جدید خمپاره‌انداز که معادلات دشمن را به هم می‌زند.

در کنار کلاس‌های موجود در بازی، دیگر قابلیت جالب و کارآمد در این سری، اعمال دستورات بر افراد و جوخه است. گاهی اوقات نقاط ضعف کلاس‌ها مانع از پیش‌روی آن‌ها در میدان جنگ شده و حرکت آن‌ها را دچار اختلال می‌کند. با اعمال دستورات خاص، می‌توانید نقاط ضعف هر کلاس را پوشش داده و حتی قابلیت‌های آن‌ها را برای تاثیر‌گذاری بیشتر در میدان جنگ، ارتقا دهید.

یکی از موارد جدانشدنی از پیکره عناوین VC، ادوات زرهی بوده است. در این عنوان سازندگان پا را فراتر گذاشته و ۳ نمونه ادوات زرهی متفاوت تدارک دیده‌اند. همانند نسخه‌ی اول، یک تانک اصلی مخصوص فرمانده و یک تانک فرعی کوچک‌تر برای پشتیبانی بیشتر و بهتر در بازی وجود دارند. اما نوع سوم که به شدت کارآمد و حتی مفیدتر واقع می‌شود، در واقع یک نفربر زرهی است. شاید در عناوین قبلی این سری لازم بود که برای رسیدن به نقطه‌ی خاصی، کل میدان جنگ را پیاده طی کنید، اما با حضور نفربر جدید، می‌توانید نیروهای خود را در مدت زمان کمتر و به روش سریع‌تری انتقال دهید. خوشبختانه با ارتقا هر‌چه بیشتر نفر بر، افراد بیشتری را می‌توانید حمل کنید و در نقاط استراتژیکی مد نظر خود قرار دهید.

نفر‌بر زره‌پوش، یکی از بهترین و کارآمد‌ترین موارد اضافه شده به بازی است.

بهتر از همیشه

سازندگان به این موارد اکتفا نکرده و علاوه بر ادوات زرهی و کلاس جدید، پشتیبانی از طریق نیروی دریایی را هم به بازی اضافه کرده‌اند! با کمک این نوع پشتیبانی می‌توانید به جای استفاده از دیده‌بان‌ها، از طریق رادارهای نیروی دریایی، منطقه‌ی وسیعی را مورد هدف قرار داده و از موضع‌گیری‌های دشمن مطلع شوید؛ می‌توانید به بمباران مناطقی که دشمن در آن‌جا به صورت متراکم‌تر حضور دارند، اقدام کنید و می‌توانید به صورت سریع‌تر نسبت به تخلیه‌ی سربازان مجروح و تعمیر سریع‌السیر ادوات زرهی اقدام کنید.

می‌توانید هر شخصیت را به صورت جداگانه شخصی‌سازی کنید.

همان‌طور که بالاتر نیز ذکر شد، استراتژی و استفاده‌ی درست و مناسب از کلاس‌ها، چیدمان آن‌ها و استفاده‌ی درست و به موقع از دستورات، کلید پیروزی در میدان جنگ است. اگر شما از آن دسته افرادی باشید که نسخه‌های پیشین این سری را به اتمام رسانده‌اید، می‌دانید که با کمی زرنگی، می‌توانید مراحل را بسیار سریع‌تر از آن‌چه انتظار می‌رود، به پایان برسانید. با اعمال دستورات مناسب بر روی کلاس‌های مناسب، می‌توانید به قلب دشمن زده و با برافراشته کردن پرچم خود، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پیروزی برسید. البته، انجام این کار منوط به درک صحیحی از کلیت گیم‌پلی و چگونگی کارکرد آن نیز است.

با به پایان رساندن هر مرحله، مقادیری پول و XP به دست می‌آورید که می‌توانید برای خرید ادوات جدید‌تر برای بزرگ‌تر کردن زرادخانه‌ی خود و ارتقاء سطح کلاس‌های بازی استفاده کنید. با ارتقا سطح هر کلاس، علاوه بر بالا رفتن قابلیت‌ها و موثر واقع‌تر شدن آن‌ها در میدان جنگ، دستورات جدیدی نیز آزاد می‌شوند.

می‌توانید بنا به تشخیص خود، سلاح‌ها را در رده مورد نیاز ارتقا دهید.

با پولی که از به پایان رساندن ماموریت‌ها به دست می‌آورید، می‌توانید نسبت به خرید تجهیزات بهتر و ارتقا سلاح‌‌های خود اقدام کنید. همچنین، می‌توانید تانک‌ها و ادوات زرهی خود و حتی ناو دریایی خود را نیز ارتقا دهید. این‌که سرعت مهم‌تر است یا قدرت و دفاع، کاملاً وابسته به سبک بازی شما است و سازندگان نیز به این امر آگاه بوده و در زمان ارتقا تجهیزات خود، این انتخاب را به شما داده‌اند.

برای سهولت در به‌دست آوردن پول و XP، همچون گذشته، بخشی تحت عنوان Skirmish در بازی گنجانده شده است که نقش ماموریت‌های فرعی را ایفا می‌کنند و با انجام آن‌ها، پول و XP کافی برای خرید ادوات و ارتقا کلاس‌ها به‌دست می‌آورید. موارد قابل خرید در این بخش آن‌قدر زیاد است که ساعت‌هایی متمادی‌ را صرف انجام ماموریت‌های مختلف برای به‌دست آوردن پول کافی خواهید کرد.

شاید پس از اتمام بازی، دیگر هدفی برای بازی کردن نداشته باشید اما خوشبختانه، این‌طور نیست. اگر عناوین ژاپنی را دنبال کرده باشید، می‌دانید که محتوای ارائه شده در آن‌ها به قدری زیاد است که بعضاً پایان ناپذیر به نظر می‌رسند! VC4 نیز از این قاعده مستثنا نیست و مسلماً از نظر محتوا کاملاً راضی خواهید شد. با به پایان رساندن بازی، محتوای کاملا جدید و بیشتری آزاد شده که شما را به ادامه بازی ترغیب می‌کنند. ارتقا بیشتر سطح کلاس‌ها، جنگ‌افزارهای جدید، قابلیت‌های جدید، مراحل جدید و ده‌ها مورد دیگر از جمله مواردی هستند که ساعت‌های زیادی شما را به خود مشغول خواهند کرد.

دفتر نقاشی

نباید انتظار داشتن گرافیک واقع گرایانه‌ای همچون گرافیک عناوین AAA از سری VC داشت چرا که سازندگان بیشتر بر روی خلق یک تجربه‌ی ناب گیم‌پلی و داستانی جذاب بوده است و بدین منظور، انتخاب استایل انیمه مانند برای بیان احساسات که در شخصیت‌ها نمود پیدا کند، کاملاً به جا بوده  و با جو بازی هم‌خوانی دارد.

با در نظر گرفتن این موارد، این استایل گرافیکی به زیبایی هر‌چه تمام‌تر در بازی پیاده شده است. انتخاب رنگ‌ها و نحوه طراحی شخصیت‌ها مطمئناً برای افرادی که انیمه‌ها را دنبال نمی‌کنند نیز از جذابیت خاصی برخوردار است.

گرافیک بازی در عین سادگی، زیباست.

از نظر گرافیکی، می‌توان به صراحت گفت هیچ تفاوتی به عنوان نخست ندارد و شاید تنها نقطه‌ی تمایز آن را بتوان در برخی از جزئیات کوچک جستجو کرد. البته، از طرفی اتخاذ این تصمیم برای عدم ارتقای گرافیکی بازی نیز عجیب به نظر می‌رسد، چرا که عنوان پیشین –Valkyria Azure Revolution – که یک شکست مفتضحانه در این سری بوده است، رنگ و لعاب به مراتب بهتری نسبت به نسخه‌ی چهارم ارائه می‌دهد. شاید سازندگان برای پاک کردن خاطرات آن عنوان، تصمیم داشته‌اند تا این نسخه را بسیار شبیه به نسخه‌ی اول خلق کنند اما این موضوع دلیل موجه و محکمی نبوده و بیشتر کم کاری سازندگان را نشان می‌دهد.

سخن پایانی

عنوان ۴ Valkyria Chronicles بدون شک بهترین عنوان در این سری بوده که علاوه به پایبند بودن به ریشه‌ها، با ارتقا المان‌های نسخه‌های پیشین در تمامی زمینه‌ها و همچنین ارائه محتوای بسیار زیاد، تجربه فوق‌العاده لذت‌بخشی چه در زمینه داستانی و چه در زمینه‌ی گیم‌پلی رقم می‌زند که ساعت‌ها شما را درگیر خود خواهد کرد.

Resolution

Platform: PC – Score: 9 out of 10

Valkyria Chronicles 4 is undoubtedly the best episode in the series which is loyal to the series roots and upgrades the experience of its previous episodes. You will be entertained by loads of content through the game play and the story of this game for hours.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Valkyria Chronicles 4 بود که توسط ناشر آن یعنی SEGA برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت
نکات منفی
9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: