توسط صادق شجاعی‌فرد در ۲۰ آذر ۱۳۹۷ , ۲۰:۳۰

مدت زیادی است که هیچ شرکت بازی‌سازی در سراسر جهان تلاش نمی‌کرد در نوع شوتر فضایی محصول جدیدی را تولید کند. به مرور زمان این شکل از بازی‌های ویدئویی در حال فراموش شدن بود و دیگر هیچ‌کس به بازگشت آن امیدی نداشت؛ اما شعبه‌ی مونترال شرکت یوبی‌سافت به یک‌باره بازی «استارلینک: نبردی برای اطلس» (Starlink: Battle for Atlas) را معرفی کرد. از آن‌جایی که این شرکت در ساخت ویدئوهایی تبلیغاتی بسیار خوب عمل می‌کند و همچنین سکوت خبری نسبتاً سنگینی که در رابطه با این بازی وجود داشت، بسیاری از طرفداران نگران کیفیت نهایی بازی بودند. در ادامه با نقد و بررسی بازی Starlink: Battle for Atlas با دنیای بازی همراه شوید.

 

نبرد بر سر انرژی کیهانی

اکویناکس، سفینه مادر

بازی استارلینک داستان گروهی از انسان‌های فضانورد را بیان می‌کند که فرمانده‌ی آن‌ها توانسته است به علم تولید و استخراج نوعی منبع انرژی به نام نوا (Nova) دست یابد. نوا از با ارزش‌ترین منابع سراسر کهکشان‌ها به حساب آمده و بسیاری از نژادها خواهان دستیابی به آن هستند. فرمانده‌ی یاد شده با استفاده از دانش خود و نوا یک سفینه‌ی فضایی به نام «اکویناکس» (Equinox) ایجاد کرده، برای بررسی موضوعی شروع به سفر در کهکشان‌ها می‌کند.

پس از ورود به سیستم ستاره‌ای اطلس و زمانی که یکی از خدمه با سفینه‌ی خود در حال بررسی محیط بود، موردحمله قرار می‌گیرد. در نتیجه دیگر اعضای گروه نیز برای کمک به وی از اکویناکس خارج می‌شوند. دشمنان که سفینه‌ی مادر را خالی می‌یابند به آن حمله کرده و کاپیتان کشتی را به منظور دستیابی به انرژی نوا می‌دزدند. از این لحظه به بعد، کاربر وظیفه دارد هدف نهایی شخصیت منفی داستان را شناسایی کرده، فرمانده‌ی خود را نجات بدهد. شخصیت فاکس نیز در این مسیر به اعضای استارلینک یاری می‌رساند.

داستان بازی به خوبی روایت می‌شود و شخصیت‌ها از شخصیت‌پردازی خوبی برخوردار بوده، پس زمینه‌ی مناسبی دارند. به‌طور کلی داستان بازی با وجود داشتن پایه‌ای تکراری به‌خوبی روایت می‌شود.

 

آسمان هیچ‌کس

بازی استارلینک در سبک اکشن/ ادونچر و شوتر فضایی ساخته شده و جهان باز است. در زمان شروع بازی شما ابتدا باید یک فرد را از بین خلبانان سفینه‌ها انتخاب کنید که با وجود داشتن پس‌زمینه‌های کاملاً متنوع تفاوت فاحشی بین شیوه‌ی بازی شما ایجاد نمی‌کنند. در مرحله‌ی بعد نوبت به انتخاب سفینه می‌رسد. در اینجا موضوع کاملاً برعکس است. کاربر در این قسمت با تنوع بالایی از کشتی‌های فضایی مواجه است که هر یک از ویژگی‌های خاصی مانند وزن کمتر، سرعت بیشتر یا مقاومت بالاتر برخوردار است. به علاوه تا حد زیادی قابل شخصی‌سازی هستند و سلاح‌های متنوعی را روی هر بال آن‌ها می‌توان سوار کرد.

در همین ابتدا بیان یک نکته ضروری به‌نظر می‌رسد و آن داشتن محتواهای انحصاری برای کنسول نینتندو سوییچ است. در نسخه‌ی سوییچ شما به شخصیت و سفینه‌ی فاکس دسترسی دارید و می‌توانید از دیدگاه وی داستان را دنبال کنید. این مساله برای طرفداران نینتندو نکته‌ی بسیار مثبتی به‌حساب می‌آید.

به‌طور حتم از همان لحظه‌ی اول شروع بازی و ورود به اولین سیاره، بسیاری از گیمرها قطعاً به یاد No Man’s Sky خواهند افتاد. شما در بازی مرتباً باید در یک فضای بیکران و چندین سیاره‌ی مختلف رفت ‌و آمد کنید.

زمانی که در فضا هستید می‌توانید خودتان به صورت عادی فاصله‌ی بسیار بالای بین سیارات را طی کنید و در میانه‌ی راه با کمربند سیارک‌ها مواجه شده به جستجوی سفینه‌های تخریب شده در میان آن‌ها بپردازید یا مبارزه کنید. همچنین حالتی برای حرکت با سرعت‌بالا در نظر گرفته شده است که اگر بیش از حد از آن استفاده شود، سفینه آسیب می‌بیند. خوشبختانه سازندگان حالتی را نیز برای سفر سریع بین سیارات در نظر گرفته‌اند و در صورتی که قبلاً به محلی سفر کرده باشید، می‌توانید در یک چشم به هم زدن به آن‌جا تلپورت کنید.

برخلاف فضا، در سطح سیارات کارهای بیشتری را برای انجام دادن خواهید داشت. در این محیط‌ها می‌توانید آزادانه در اطراف بچرخید و مأموریت‌ها را دریافت کنید، به هک سیستم سفینه‌های سقوط کرده بپردازید، مواد معدنی استخراج کرده یا گونه‌های جانوری مختلف را شناسایی کنید و بسیاری کارهای دیگر انجام دهید؛ اما برخلاف تنوع آن‌ها، گوناگونی مأموریت‌ها بسیار کم است و همین موضوع باعث می‌شود بعد از چند ساعت استارلینک حسی تقریباً تکراری را به شما القا کند.

برای مثال مأموریت‌های اصلی و فرعی، در رفتن از نقطه‌ی الف به ب، هک سیستم‌ها، نفوذ و تصاحب یک پایگاه و چندین حالت دیگر خلاصه می‌شود. از طرفی مساله‌ای که شاید کمی توی ذوق بزند، نبود صفحه‌ای جدا برای مشاهده‌ی مأموریت‌های دریافتی است؛ بنابراین باید به خوبی به مکالمات و بخش دریافت مأموریت دقت کنید، در غیر این صورت احتمالاً به مشکل خواهید خورد.

بخش مبارزات بازی بسیار خوش‌ساخت و نرم طراحی شده است. شما با تعداد زیادی سلاح مواجه هستید که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی خاص خود هستند. مبارزات وابستگی بالایی به عنصر و ضد عنصر دارند. برای مثال سلاحی که قدرت منجمد کردن دشمن را دارد، در مقابل عده‌ای مؤثر بوده، گروهی دیگر را قدرت می‌بخشید؛ بنابراین، باید در انتخاب تجهیزات خود دقت کنید. البته، خود بازی در هنگام مواجه با هر نوع جدید به منظور مقابله‌ی بهتر شما را راهنمایی می‌کند. به علاوه، می‌توانید استارلینک را تنها در حالت خانگی به صورت «Co-Op» بازی کنید و از همکاری دو نفره با دوستان لذت ببرید.

متأسفانه تنوع دشمنان بسیار پایین است، شما در بیشتر موارد تنها با یک یا دو نوع خاص از سفینه‌های دشمن، یا چند مدل روبات قاتل مواجه می‌شوید. یکی دیگر از مواردی که شاید از نظر عده‌ای منفی به نظر برسد، اجبار ساخت حساب کاربری یوبی‌سافت برای دسترسی به همه‌ی امکانات شخصی‌سازی سفینه‌ها است.

 

ترکیب واقعیت و خیال

در بالا گفته شد نسخه‌ی نینتندو سوییچ بازی استارلینک، کامل‌ترین نمونه‌ی در دسترس است؛ اما علاوه بر شخصیت فاکس دیگر با چه چیزهایی روبه‌رو هستیم.

پیش از ادامه شاید لازم باشد در رابطه با اصطلاح «Toys-to-life» توضیح کوتاهی ارائه شود. این عبارت به اسباب‌بازی‌ها یا اکشن فیگورهای فیزیکی اطلاق می‌شود که قابلیت ورود به بازی و تعامل با آن را دارند. احتمالاً دیگر شخصی وجود ندارد که با آمیبوهای نینتندو آشنایی نداشته باشد. زمانی که شما این مجسمه‌ها را روی دسته‌ی بازی یا نمایشگر کنسول قرار می‌دهید، شخصیت آن وارد بازی شده یا آیتم‌های خاصی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شرکت یوبی‌سافت از این ویژگی استفاده کرده و نوع جدیدی از اسباب‌بازی‌ها را مخصوص نسخه‌ی سوییج تولید کرده است. این وسایل شامل نمونه‌ی واقعی از همه‌ی سفینه‌ها داخل بازی، خلبان‌ها و سلاح‌هاست. شما قادر هستید با اتصال این مجسمه‌ها به جوی‌کان گریپ، نمونه‌ی شخصی‌سازی شده‌ی کامل خود را وارد بازی کنید و در هر لحظه‌ای که خواستید آن‌ها را تغییر دهید. این مجسمه‌ها تا حدی انجام بازی را برای شما ساده‌تر می‌کنند؛ زیرا تنها با خرید این اسباب‌بازی‌ها یا نسخه‌ی دولوکس است که می‌توانید به همه‌ی سلاح‌های بازی دسترسی داشته باشید.

 

صدای جیغ کنسول خود را بشنوید

نسخه‌ی سوییچ استارلینک مطمئناً از گرافیک فنی پایین‌تری برخوردار است؛ اما جزئیات طراحی باعث می‌شود این مساله را به‌سادگی فراموش کنید. تنوع سیارات، پوشش گیاهی و جانوری، طراحی فضا و چرخه‌ی شب و روز به خوبی انجام شده‌اند و در هر دو حالت خانگی و قبل حمل، جلوه‌های زیبایی را پیش روی شما قرار می‌دهند.

با وجود این، مسئله‌ی ناخوشایندی وجود دارد. تنها چند دقیقه پس از وارد شدن به بازی فن دستگاه با صدای بسیار بلند و آزاردهنده‌ای شروع به کار می‌کند و مطمئناً نگران خواهید شد که ممکن است به سوییچ آسیب وارد کند. پس توصیه می‌شود حتماً به آن استراحت بدهید. از طرفی، تقریباً هیچ‌گونه صفحه‌ی بارگذاری در بازی وجود نداشته و مخصوصاً در هنگام ورود به سیاره‌ها و خروج از آن‌ها، با ورود به جو و داغ شدن سفینه با تصویر محوی روبه‌رو خواهید شد که فرصت خواندن اطلاعات را برای بازی فراهم می‌کند.

صداگذاری و موسیقی بازی نیز به خوبی انجام شده و در هر بخش از بازی و حتی منوهای مختلف، آهنگی متفاوت و متناسب با شرایط پخش می‌شود.

 

جنگجویان ستاره‌ای به پیش

درست است که گستردگی استارلینک با بازی نام‌برده قابل‌مقایسه نیست؛ اما به‌سادگی می‌توان آن را نسخه‌ای بهبودیافته از No Man’s Sky به‌حساب آورد که قرار است تا مدت‌ها شما را سرگرم کند. همچنین، در صورت امکان و اگر به گرافیک و تصاویر ۴K اهمیت زیادی نمی‌دهید، به تجربه‌ی نسخه‌ی نینتندو سوییچ بپردازید؛ زیرا علاوه بر محتوای انحصاری بسیار بالا، به لطف اسباب‌بازی‌هایش، تجربه‌ای نسبتاً متفاوت را به‌دست خواهید آورد.

 

Resolution

Platform: Nintendo Switch – Score: 8 out of 10

Compared to No Man’s Sky, Starlink: Battle for Atlas does not have a very big world, but it has got much more content which can entertain you for a good amount o time. By the way, if you do not care about graphics that much, experience the Nintendo Switch’s version of the game because aside from its unique experience, it has got a good amount of exclusive content to suggest to its players.

 

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Starlink: Battle for Atlas بود که توسط ناشر آن یعنی Ubisoft برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

تنوع محیط
زنده کردن دوباره شوتر فضایی
محتوای انحصاری و اسباب بازی‌های سوییچ

نکات منفی

تنوع پایین دشمنان و مأموریت‌ها
اجبار به خرید اسباب‌بازی‌ها برای داشتن تجربه‌ی کامل
صدای عجیب و بلند فن کنسول در هنگام اجرای بازی

8
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید