بلیزارد و بازار موبایل | چرا معرفی Diablo Immortal در بلیزکان امسال جنجال‌های زیادی به راه انداخت؟

توسط رضا قرالو در ۱۷ آذر ۱۳۹۷ , ۱۸:۳۹

رویداد بیلزکان امسال محل معرفی یکی از جنجالی‌ترین بازی‌های سال‌های اخیر شرکت بزرگ بلیزارد بود؛ بازی موبایلی Diablo Immortal که معرفی آن عکس‌العمل‌های به‌شدت متفاوت و عمدتا منفی را دربر داشت. اما چرا چنین شد و عکس‌العمل‌های منفی از کجا آب می‌خوردند؟ با دنیای بازی همراه باشید.

نزدیک به یک دهه است که واقعیتی عجیب در بین طرفداران بازی‌های ویدئویی شکل گرفته که بیش از این که منطقی باشد، متعصبانه است. عده‌ای که خود را Core Gamer یا گیمرهای حرفه‌ای می‌نامند، به‌شدت مخالف بازی‌های موبایلی هستند. حتا این دست از بازیکنان، به صنعت و دنیای بازی‌های موبایلی، در حد یک دنیای موازی که به دنیای آنها هیچ ربطی ندارد (و نباید ربط پیدا بکند) نگاه می‌کنند. این دسته، همواره موبایل بازها را از دید بالا به پایین می‌نگردند و اعتقاد دارند، شرکت‌هایی که برای بازیکنان حرفه‌ای «بازی واقعی» می سازند، نباید کاری به دنیای موازی بازی‌های موبایلی داشته باشند!

این در حالی است که واقعیت چیز دیگری می‌گوید؛ دنیای بازی‌های PC و کنسولی در همان جهانی قرار دارد که بازی‌های موبایلی حضور دارند و از طرف دیگر، بازار بازی‌های موبایلی در طی سال‌های اخیر به بازاری بسیار بزرگ و سودآور بدل شده که بازار بازی‌های کنسولی و رایانه‌های شخصی را پشت سر گذاشته است. این یعنی در دنیای امروزی بازی‌های ویدئویی واقعیت تلخی وجود دارد که «گیمرهای واقعی» باید با آن کنار بیایند.

معرفی بازی دیابلو ایمورتال در بلیزکان نیز یکی از همین واقعیت‌ها بود که باعث اعتراض طرفداران بیلزارد شد؛ آنها اعتقاد داشتند بیلزارد که آنها، آن را نوک پیکان مقایسه و مبارزه‌ی خود با موبایل بازها می‌دانستند، نباید برای موبایل بازی می‌ساخت. اما آیا چیزی که این دسته به آن اعتقاد دارند درست است؟ مساله این است که بلیزارد در معرفی بازی خودش یک اشتباه استراتژیک مرتکب شده است؛ آنها بازی را با مدیریت مرحله‌ی درست معرفی نکردند. بسیاری از طرفداران بلیزارد که بابت حضور در رویداد پول خرج کرده بودند، انتَظار دیدن یک بازی مهم در زمان معرفی را داشند؛ آنها می‌خواستند Diablo 4 را ببینند ولی با یک بازی موبایلی مواجه شدند که مثل آب سردی بود و به‌شدت ناامید و عصبانی‌شان کرد. این قضیه در مورد کسانی که به شکل آنلاین رویداد را دنبال می‌کردند هم رخ داد و باعث اعتراض‌شان شد. اما به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، کاری که بلیزارد انجام داده است، یعنی سرمایه‌گذاری روی بازار موبایل، درست بوده و عملی بوده که دیر یا زود باید انجام می‌شد. از طرف دیگر بسیاری از طرفداران بیلزارد و کسانی که باعث رسیدن این شرکت به قدرت و محبوبیت کنونی شده‌اند، آسیایی هستند. کسانی که رقابت بین گیمرهای حرفه ای و موبایل‌بازها برای‌شان اهمیت بسیار کم تری دارد. این عده علاوه بر این‌که بازی‌های بزرگ این شرکت را بازی ‌می‌کنند، در صورت امکان و وجود داشتن نسخه‌ی موبایلی، بازی‌های موبایلی بلیزارد را هم تجربه خواهند کرد.

این‌که بلیزارد در نحوه‌ی ارائه‌ی بازی اشتباه کرده شکی نیست. ولی آنها نمی‌توانسته‌اند بین گیمرهای حرفه‌ای عمدتا غربی و بیشتر اهل آمریکای شمالی، که تنفر از بازی‌های موبایلی را جزوی از هویت‌شان می‌دانند و بازار وسیع آسیا و سود زیادی که بازی جدید نصیب‌شان خواهد کرد طرف گروه اول را بگیرند. حتا بسیاری اعتقاد دارند معرفی بازی در بلیزکان درست بوده است، چرا که آنجا محل مناسبی بود که بسیاری از طرفداران بلیزارد در آسیا و خصوصا چین، (که پتانسیل بالایی برای فروش بازی‌های موبایلی دارد) با بازی آشنا شوند و تلاش‌های بلیزارد برای معرفی درست یکی از بازی‌های انقلابی‌شان هدر نرود.

متاسفانه یا خوشبختانه، فعلا سود در ارئه‌ی بازی برای موبایل است، گرچه بازی‌های مهم و بزرگ هم در جای خودشان سودآور و مهم هستند. در واقع بیشتر شرکت‌های بزرگ، دیر یا زود خود را در موقعیت بلیزارد خواهند یافت و مجبور هستند، بازار موبایل  و ساخت بازی برای موبایل را از حالت کم اهمیت و مخفیانه‌اش خارج کنند. فقط باید هوای هر دو طرف را داشته باشند و مثل بلیزارد به جای معرفی یک بازی بزرگ مثل دیابلو ۴ سراغ معرفی نسخه‌ی موبایلی بازی نروند تا با لعن و نفرین طرفداران مواجه نشوند.

البته، اعتراض طرفداران به گوش روسای شرکت هم رسیده است. رئیس بلیزارد «جی. آلن برَک» J.Allen Brack در این مورد گفته است:

ما عکس‌العمل‌های فوق‌العاده‌ای در زمان رونمایی بازی جدیدمان داشتیم. چیزی که واضح است این است که بسیاری منتظر نسخه‌ی PC و کنسولی بازی دیابلو هستند؛ ما صدای شما را در بلیزکان واضح و روشن شنیدیم. ولی صادقانه بگویم، این برای ما بسیار خوشحال کننده بود که یک اجتماع فعال داریم که این همه برای یک محصول خاص اهمیت قائل است و به آن علاقه دارد.

او همچنین گفته که اعتقاد دارد، ارائه‌ی بازی روی پلتفرم موبایل، فرصت مناسبی است تا این محصول را به دایره‌ی وسیع‌تری از مخاطبان و خصوصا کسانی که در آسیا هستند و دسترسی به رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی ندارند هم معرفی کنند. برَک می‌گوید:

ما به آینده‌ی بازی‌های موبایلی بسیار خوشبین هستیم. بازی ما نیز بعد از انتشار، تازه وارد مرحله‌ی اصلی خواهد شد و پشتیبانی‌های زیادی دریافت می‌کند تا به محصولی درخور و درجه یک بدل شود. ما مطمئن هستیم که بسیاری آن را تجربه خواهند کرد و دوستش خواهند داشت.

با این اوصاف، به‌نظر می‌رسد یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ که پرچم‌دار ساخت بازی‌های بزرگ برای PC و کنسول‌ها بوده، مسیر جدیدی را برای سود بردن از بازار رو به پیشرفت بازی‌های موبایل آغاز کرده است. امیدواری بزرگ این است که بلیزارد و شرکت‌های این چنینی ساخت بازی برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها را در کنار ساخت بازی برای موبایل ادمه بدهند و مانند بلیزکان، داد طرفداران بازی‌های بزرگ و گیمرهای حرفه‌ای را درنیاورند.

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “بلیزارد و بازار موبایل | چرا معرفی Diablo Immortal در بلیزکان امسال جنجال‌های زیادی به راه انداخت؟”

 1. MOBIN.HP گفت:

  به عنوان یکی از طرفدار های بلیزارد منم از شنیدن این خبر خوشم نیومد
  تا همین چند سال پیش من بلیزارد رو به عنوان یه شرکت که فقط برای pc بازی میسازه میشناختم و اون زمان هم از شنیدن نسخه کنسولی بازی هاش خوشم نیومد و الانم هم نسخه موبایل :۱۲:
  اما چه میشه کرد که این صنعت هم مثل بقیه صنعت ها به دنبال پوله و باید هم باشه و این اتفاق ها چه ما خوشمون بیاد چه نیاد اتفاق می افته
  مثلا کی فکر میکرد cs:go یه روز بخش battle royale اضافه کنه :| :11:
  :۱۵: :pc:

  ۰ ۰