توسط حامد محمدپور در ۸ آذر ۱۳۹۷ , ۱۸:۵۶

حضور در اهرام ثلاثه مصر به خودی خود زیبا و جذاب است و کشش جذب هر نوع مخاطبی را دارد. در طول سالیان عناوین زیاد و متعددی در صنعت بازی‌های ویدئویی آمده‌اند که با قرار گرفتن در سرزمین مصر و البته در میان اهرام ثلاثه، اتمسفر و جوی زیبا و به‌یادماندنی را خلق کنند. پرداختن به موضوعات فضایی‌ها یا انسان‌های عجیب و غریب و حتی ارواح به شکل‌های مختلف در این محیط از جازبه‌های اهرام ثلاثه است که حتی با وجود تکراری شدن این موضوع اما هم‌چنان مخاطبین بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. عنوان جدید استودیو Crema در اهرام ثلاثه جریان دارد. یک شوتر اول شخص که اکشن خود را این‌بار در سرزمین مصر و اهرام ثلاثه دنبال می‌کند. پس با ما همراه باشید تا ببینیم که آیا Immortal Redneck توانسته است شگفتی این اهرام را به ما منتقل کند یا خیر. در ادامه با نقد و بررسی بازی Immortal Redneck همراه دنیای بازی شوید.

استودیو Crema حتی در چند عنوان قبلی خود از یک تم شاد یا به قول خودمان فان در بازی‌های خود بهره برده است. این جریان به وضوح در Immortal Redneck نیز قرار گرفته است و ما در اولین برخورد خود با مصر باستان حالتی رنگارنگ یا کارتونی خواهد داشت. گرافیک بازی بیشتر از این که بار فنی داشته باشد بر مبنای طراحی‌های بصری و جلوه‌های هنری که حالتی کارتونی دارند و از این رو با ماهرامی شاد و رنگارنگ روبرو هستیم. علت تاکید زیادم بر ماهیت اهرام ثلاثه و حضور در این مکان این است که یکی از شاخصه‌های جذب مخاطب در این بازی همین امر است. اگر بازی‌هایی همچون Serious Sam را تجربه کرده باشید (که در ایران به سام ماجراجو معروف است) با دیدن Immortal Redneck همان محیط‌ها برای شما تداعی می‌شود اما متاسفانه این شباهت فقط در سبک دیده می‌شود و طراحی مراحل بازی فقط در ابتدای بازی شما را به خاطرات گذشته و عناوین این چنینی که در اهرام ثلاثه جریان دارند خواهد برد. اهرام ثلاثه سرشار است از رمزو راز‌هایی که به راحت یمی‌توان کلی یاده و فکر برای آن طراحی و به یک بازی تزریق کرد به شکلی که بازی تا آخر این توانایی را دارد که مخاطب را سرحال و در بازی نگه دارد. استودیو Crema با این که در بخشی از موارد بازی توانسته از این پتانسیل استفاده کند اما نه بهاندازه‌ای که مخاطب در بازی دوام بیاورد. بازی از تنوع خوب دشمنان و مخصوصا غول‌آخر‌های متنوعی بهره می برد و حتی هر کدام برای خود شجره و داستانی دارند که در نوع خود جالب توجه است. امام متاسفانه Crema در طراحی مراحل خود نتوانسته است خوب عمل کند و مخاطب بعد از چند ساعت بازی کردن یا طی کردن چند مرحله با دنیایی تکراری و مسیر‌هایی آشنا روبه‌رو می‌شود که به مرور بازی را خسته‌کننده و کند می‌کند. البته، سازندگان سعی کرده‌اند که با اضافه کردن کمپ و سیستم ارتقا شخصیت و تنوع سلاح‌ها این کمبود را جبران کنند؛ اما هیچ‌کدام از این موارد آن‌قدر قوی ظاهر نشده‌اند که جلوی خسته‌کننده بودن بازی را بگیرند. حتی بعد از مدتی نبرد و مبارزه با دشمنان هم پوچ و بی‌هویت می شوند به شکلی که بیشتر اوقات سعی در فرار کردن از مرحله و رسیدن سریع به مرحله بعد خواهیم بود.

ضعف در طراحی مراحل به داستان هم لطمه زده است. البته، داستان بازی هم به تنهایی چنگی به دل نمی‌زند هم و واقعیت ماجرا هم اگر بگویم برایم مهم نبود بازی چه داستانی دارد و قرار است سرنوشت شخصیت بازی چه باشد. این تاثیر در مخاطب نه‌تنها از ضعف طراحی مراحل نشات می‌گیرد، بلکه به ضعیف بودن داستان و روند روایت آن نیز ربط دارد. بازی سعی کرده است با دست نوشته و توضیحات مختلف راهنمای داستان و البته مکانیک های بازی باشد. اما نکته این است که این موارد به مرور اصلا برای مخطاب بی‌اهمیت خواهد شد. خوشبختانه مکانیک‌های گیم پلی و نبرد‌های بازی خوب از آب درآمده‌اند و مبارزات و کسب مهارت و کسب تیر و مهمات رابطه مستقیمی در دقت در مبارزات و نبرد‌ها دارد. کسب پول و استفاده از آن نیز با اهمیت است گویی که با یک اکشن نقش آفرینی روبه‌رو هستیم. تنوع خوب دشمنان و وجود معماهایی بعضا ساده اما شیرین لطفی خاص به بازی افزوده‌اند. استفاده از تله‌ها و امکانات موجود در محیط بازی نیز از آپشن‌های خوب بازی هستند که متاسفانه فدای طراحی مراحل و البته خسته‌کننده بودن بازی شده‌اند.

گرافیک هنری و فان مراحل هم به رفع این کمبود کمکی نکرده است. رنگارنگ بودن محیط و البته شکل ظاهری دشمنان باعث شده که اهرام ثالثه به مکانی جذاب و پرجنب و جوش تبدیل شود. هر دشمنی شیوه مخصوص خود را برای حمله کردن دارد که این موارد از نکات مثبت بازی است و مخاطب را با چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند که باعث می شود بازی از مسیر یکنواختی خود خارج شود. اگر بتوانید مراحل تکراری و دالان‌های شبیه هم را تحمل کنید و تا نصف بازی را بروید این احتمال است که Immortal Redneck جذابیت‌های خودش را به شما نشان بدهد، در غیر این صورت این بازی چیزی برای ارائه نخواهد داشت.

Resolution

Platform: PS4 – Score: 5.5 out of 10

The game gives you a colorful take on the infamous Egyptian pyramids, and it makes you face enemies who attack with different enemies. But it also gives you monotonous levels repeated through half of the game. If you can ignore the repeated levels, you could enjoy the game.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Immortal Redneck بود که توسط ناشر آن یعنی Crema برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

تنوع خوب سلاح‌ها و قدرت‌های شخصیت بازی

نکات منفی

تکراری شدن مراحل
بازی بعد از چند ساعت خسته‌کننده می‌شود
گرافیک بازی هنری و جالب است اما در همین سطح هم قابل قبول نیست
برخی مراحل بازی بی‌دلیل شلوغ است

5.5
نسبتا خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه