توسط علی فتح‌آبادی در ۸ آذر ۱۳۹۷ , ۱۹:۳۷

بیایید مقداری از بازار بازی‌های پر سروصدا و سرشار از پیچیدگی‌های فرمی و تعلیقی خارج بشویم و از بین گروه اثار آرام و گوشه‌نشین ساکت‌ترین و انزوا طلب‌ترین‌شان را انتخاب کنیم. یک اثر بی‌ادعا و بی‌شیله پیله که به سادگی تمام و بدون هرگونه ظاهرنمایی کار خودش را می‌کند و بازیکننده را در قصه کوتاه‌اش همراه با پیرمرد ماجراجوی و احساس و طراحی‌های سرشار از ظرافت‌اش می‌کند. «سفر پیرمرد» (Old Man’s Journey) جدیدترین عنوان استودیو مستقل Broken Rules است. یک ماجرایی جمع‌وجور و بسیار خوب است که به مثابه داستانی کوتاه شما شما را همراه بخشی کوتاه از داستان شخصیت دوست‌داشتنی‌اش و هنر سازندگانش میکند. با نقد و بررسی بازی Old Man’s Journey همراه دنیای بازی باشید.

گوشه‌ای از هنر بالا و مثال‌زدنی خالقان این بازی. هرچه‌قدر داستان و گیم‌پلی مینیمال و ساده باشد، طراحی‌های هنری و گرافیک بازی در سطحی اعلا و سرور انگیز کار شده‌اند.

فقط نگاه به این طراحی‌ها قند در دل آدم آب می‌کند و برای لحظه‌ای نیز که شده، نگرانی‌ها و سیر مداوم تفکرات را از آدمی دور می‌کند.

Old Man’s Journey اثر ساده‌ای است. داستانی بی‌شیله و پیله دارد و گیم‌ پلی‌اش نیز بسیار ساده و جمع و جور است. شروعی آرام و به‌دور از هیاهو دارد و در ادامه هم با وجود طوفانی‌شدن وضعیت قصه و حال و اوضاع پیرمرد درحال سفرش، هم‌چنان احساس آرامش‌اش به‌مثابه نسیمی دلنشین، در بعد از ظهری سراسر رخوت و ملال به‌دل می‌نشیند و شور و احساس ناب را در فرد شروع به جنب و جوش می‌گرداند.
گرافیک و طراحی هنری چشم‌گیر و خلاقانه‌ی اثر با رنگ‌بندی‌های گرم و دلنشین‌اش در ترکیب با موسیقی‌ بر این احساس دل‌انگیز جاری در بطن اثر دامن می‌زنند و تجربه کوتاه و ۴ ساعته بازی را بدل به رویایی شیرین می‌کند. پیرمرد داستان می‌رود و در حسرت اشتباهات و تصمیم‌های جوانی شنا می‌کند. کوه و دشت‌ها را پشت سر می‌نهد و مصرانه مقصد را پیشه خود ساخته. بدون کمترین نگاهی به پشت‌سر، به جلو می‌رود. می‌رود که شاید بتواند اندکی از بار حسرت‌های گذشته‌اش بکاهد. اشتباهات‌اش را درست کند و شاید، اندکی آرامش، راهی به‌سوی آگاهی و زندگی عاری از سر و صدای او پیدا بکند.

آسمان می‌غرد و تازیانه‌اش را راهی زمین زیرپایش می‌کند. می‌زند و می‌شکافد و سپس با غم و عذاب وجدانی فزاینده، قطرات اشک‌اش را راهی زخم‌ها و محنت بی‌انتهای زمین و ساکنان گرفتار در گرداب زندگی می‌کند.

باد فروتنانه می‌وزد، موجی با متانت شروع به حرکت بر روی آب می‌کند، مرغ ماهی‌خوار خسته از تقلاهای روزمره به تمامی این دست و پا زدن‌های بیهوده خیره شده و فانوس دریایی که چشم‌انتظار پایین‌رفتن خورشید و شروع به تاباندن نور حیات‌بخش‌اش بر بستر تیره شب بی‌انتهاست. شاید این نور دروغین راهی به‌سوی رهایی نشان‌مان بدهد.

سفر پیرمرد ششمین تجربه بازی‌سازی استودیوی مستقل «بروکن رولز» است. این استودیو در سال ۲۰۰۹ در شهر وین واقع در اتریش تاسیس شد و تاکنون تمام تمرکز خود را بر روی خلق عناوینی خاص و هنرمندانه گذاشته‌ است. از دیگر آثار ساخته‌شده به‌وسیله این استودیو می‌شود به And Yet It Moves و Secrets of Rætikon اشاره داشت.
شما در این بازی باید با هموار کردن زمین‌ و هدایت پیرمرد، وی را در رسیدن به مقصدش یاری کنید. در اغلب بازی، شما به‌مثابه آثار سبک «گاد گیم» (God Game)، مثل Black And White، Populous، From Dust ارتفاع تپه‌ها و زمین‌های پیش‌روی پیرمرد را هم‌سطح می‌کنید. یا با حرکت‌دادن سنگ‌ها و موانع، مسیر را برای پیش‌رویش مناسب می‌کنید.
داستان ساده بازی که در زندگی و گذشته پیرمرد و رابطه‌اش با خوانواده‌اش خلاصه شده از طریق نقاشی‌هایی در انتهای هر بخش از بازی روایت می‌شود. خیلی ساده و زیبا ما را با وی آشنا می‌گرداند و هدف وی را از تن‌دادن به این سفر دور و دراز به ما می‌شناساند.

استراحتی کوتاه در سفر طولانی پیرمرد تنهای قصه.

زمان، گذشته و آینده، جوانی و پیری و آرزوها و آمال دست نایافته، حسرت‌ها و اشتباهات، ناامیدی‌ها و پیروزی‌ها، تقلایی مستمر در مفهوم‌هایی عبث ولی معناگر چیستی زندگی.

Old Man’s Journey تجربه کوتاه و آرامش‌بخشی است. وقت و انرژی زیادی ازتان نمی‌گیرد و در ازایش سکون و احساس دوست‌داشتنی را به‌طور مستمر از خودش ساطع می‌کند. هستی‌ شما را در پیکره زیبای خودش در بر می‌گیرد و برای اندکی، از تفکرات و دغدغه‌های مداوم و هر روزه‌تان می‌کاهد. شما را همراه پیرمرد ریش سفید و ماجراجوی‌اش می‌کند و در کوهستان‌ها و شهرها غرق رویای‌تان.

 

Resolution

Platform: PC – Score: 8 out of 10

A short but memorable experience, Old Man’s Journey makes you love the journey it presents you by all of your heart. It drowns you in dreams in which you are far away from your everyday concerns.

نکات مثبت

گرافیک و طراحی هنری زیبا
داستانی ساده و پراحساس

نکات منفی

تکرار و یکنواختی اندکی راه به‌سوی تجربه دلنشین بازی پیدا می‌کند

8
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید