قهرمانان استن | نگاهی به زندگی‌نامه و کارنامه کاری استن لی

توسط احسان محمدیه در ۶ آذر ۱۳۹۷ , ۱۶:۵۱

تاریخچه

Stanley Martin Lieber متولد ۲۸ دسامبر ۱۹۲۲ در منهتن، از پدر و مادری یهودی و مهاجر از مجارستان بود. آن دوران مصادف با دوره رکود شدید اقتصادی آمریکا بوده و خانواده استن نیز از این قاعده مستثنی نبودند. نوشتن یکی از سرگرمی‌های اصلی استن از همان دوران نوجوانی بود و در واقع رویای کودکی او بود. او همواره اعلام می کرد که روزی یکی از نویسندگان بزرگ آمریکا خواهد شد.

او ابتدا کارش را با نوشتن خبرهای کوتاه برای سرویس‌های خبری آغاز کرد در حالی‌که هم‌زمان کارهای دفتری دیگر مثل گرفتن غذا برای اعضای تحریریه را نیز انجام می‌داد. او همچنین در ساعات عصر اقدام به فروش روزنامه نیز می‌کرد. در ۱۵ سالگی او در مسابقه مقاله‌نویسی دبیرستان‌شان که توسط New York Herald Tribune برگزار می‌شد، شرکت کرد و برای سه هفته پیاپی مسابقه را برد. کار به جایی کشید که مجله طی یک نامه رسمی از او درخواست کرد که اجازه بدهد کس دیگری نیز برنده این مسابقه هفته‌ای شود.

همچنین به او پیشنهاد شد تا نویسندگی را به صورت حرفه‌ای ادامه دهد که خود او اعتراف می‌کند تغییر بزرگی در زندگی او ایجاد کرد. او به کمک عموی خود در Timely Comics شغلی برای خود پیدا کرد، اما وظایف اولیه شامل کارهای پیش پا افتاده‌ای مانند عوض کردن جوهر برای آرتیست‌ها می‌شد. در راه رسیدن به آرزوی کودکی اولین کار منتشر شده از استن Captain America Foils the Traitor’s Revenge در May1941 بود. او نقش نویسنده متون غیر اصلی در این اثر بود.

از این تاریخ او با نامی که همه ما می‌شناسیم یعنی استن لی به فعالیت خود ادامه داد. جالب است که بدانید یکی از دلایل استن برای تغییر نام خود پایین بودن موقعیت اجتماعی کمیک بوک‌ها در نزد عموم  در آن دوران بوده است. او به تدریج از نویسنده متون فرعی تبدیل به نویسنده اصلی و خالق ابرقهرمانان شد. اولین قهرمانی که او به صورت مشترک خلق کرد Destroyer نام داشت. در این دوران او کاراکترهای دیگری مانند Father Time و Jack Frost را نیز خلق کرد.

در سال ۱۹۴۱ پس از رفتن تعدادی از اعضای این مجموعه، استن در ۱۹ سالگی به عنوان دبیر تحریریه به‌صورت موقت انتخاب شد. او آن‌چنان خود را در این مقام نشان داد که تا سال ۱۹۷۲ آن را برای خود حفظ نمود و فقط برای گرفتن پستی بالاتر یعنی سرپرست کل مجموعه انتشارات آن را ترک کرد.

در ۱۹۴۲ و بهبوهه جنگ جهانی دوم، او وارد ارتش شد و در واحد تلگراف مشغول به کار شد. او هر هفته، در روز جمعه جزییات داستان‌هایی که باید می‌نوشت را دریافت کرده و روز دوشنبه داستان کامل را با پست برای نشریه ارسال می‌کرد. تعهد او به رساندن مطالب به موقع آن‌چنان بالا بود که حتی یک‌بار او را در خطر محاکمه نظامی و مشکلات دیگر قرار داده بود.

در دهه ۵۰، DC comics با انجام تغییراتی و بازبینی در قهرمانان‌اش به موفقیتی بزرگی دست پیدا کرده بود. به همین دلیل از استن لی خواسته شده بود تا تیم ابرقهرمانی جدید خلق کند. او به توصیه همسرش  قهرمانانی انسانی‌تر خاق کرده و آنها را مقداری از آن جنبه‌های فرا انسانی دور کرد. اولین محصول این نگرش جدید Fantastic four بود. کمیک بوک جدید به شدت محبوبیت پیدا کرد و اجازه داد تا بسیاری از کاراکترهای محبوب ما خلق شوند.

Hulk، Thor، Iron Man، X-men،  Deardevil، Doctor strange و مجبوب‌ترین کاراکتر مارول تا به حال Spider-man در همین دوران خلق شدند.  همه این قهرمانان در دنیایی مشترک خلق شده بودند به همین دلیل استن با جمع کردن تعدادی از آنها کنار هم Avengers را خلق کرد. این روش جدید در خلق و روایت کاراکترها باعث جذب مخاطبین زیادی به آثار شد. حالا دیگر فقط کودکان و نوجوانان مخاطبین این آثار نبودند.

استن شیوه جدیدی برای خلق کمیک بوک‌هایش ایجاد کرد که به Marvel method مشهور شد. او به جای نوشتن متون کامل از همان ابتدا، با آرتیست آن کمیک جلساتی را برگزار کرده و با هم‌فکری او خلاصه‌ای از آن‌چه باید انجام می‌شد را به دست می‌آوردند. سپس آرتیست شروع به تهیه Concept Art از این ایده‌ها کرده و نهایتا داستان به آن اضافه می‌شد. در این روش، آرتیست نیز حضور کاملی در روند خلق خلق کمیک دارد که باعث رشد جنبه بصری آن می‌شود.

استن لی تا سال‌های دهه ۹۰ به خلق کمیک بوک ادامه داد، اما در دهه هفتاد زندگی خود تصمیم گرفت تا فعالیت روزمره سخت را کنار گذاشته و به عنوان ریاست افتخاری مارول و البته چهره این شرکت در اجتماع فعالت کند. نهایتا او در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸ در سن ۹۶ سالگی فوت کرد و به زندگی پربار خود خاتمه داد.

Cameoهای معروف استن لی

Cameo به نقشی فرعی و کوتاه اتلاق می‌شود که توسط بازیگر یا شخصیتی معروف اجرا شود. استن لی در بسیاری از محصولات سینمایی استودیو مارول در چنین نقشی ظاهر شده است که در ادامه می‌توانید همه آنها را مشاهده کنید.

آنچه دیگرا درباره او گفتند

BOB IGER، رییس کمپانی Walt Disney:

استن لی فوق‌‌العاده است؛ درست مانند کاراکترهایی که خلق کرده است، یک ابرقهرمان برای طرفداران مارول در همه جای دنیا. او قدرت انگیزش، سرگرم کردن و ارتباط برقرار کردن را به‌صورت هم‌زمان دارد. میزان قدرت تخیل او فقط با بزرگی قلب او قابل رقابت است.

کتاب‌های استن لی

علاوه بر فعالیت در زمینه‌های مختلف کمیک بوک‌ها، از استن لی تعدادی کتاب نیز به یادگار مانده که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می‌شویم.

امیدوارم از این مقاله اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید و از مطالعه آن لذت برده باشید.

نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “قهرمانان استن | نگاهی به زندگی‌نامه و کارنامه کاری استن لی”

  1. Behnam11 گفت:

    واقعا عالی بود، مخصوصاً از ویدیو cameo خیلی لذت بردم

    ۰ ۰