توسط محمد حسین بطحایی در ۲۴ آبان ۱۳۹۷ , ۱۷:۳۰

برگردیم به ایام قبل از گرانی‌های سرسام‌آور فعلی، که جای خیلی دوری نیز نمی‌رود. نیاز نیست خیلی از حافظه‌تان کار بکشید. آن زمان‌ها وقتی می‌خواستیم در تخفیف‌ها یک بازی ۲۰، ۳۰ دلاری بخریم از آنجا که دستمان به ده‌مان می‌رسید و البته دلایلی مثل کمیاب بودن گیفت‌کارت‌های کم‌اعتبارتر، اکثراً به سراغ خرید گیفت‌کارت‌های ۵۰ و ۷۰ دلاری برای پلی‌استیشن، ایکس باکس، استیم یا کنسول نینتندوی‌مان می‌رفتیم. بازی ۳۰ دلاری‌مان را که می‌خریدیم، با یک مشت اعتبار بی‌استفاده روبه‌رو می‌شدیم. یا نگه‌شان می‌داشتیم یا اگر اهل دل بودیم خرج بازی‌های مستقل و کم‌قیمت استور آنلاین پلتفرم‌مان می‌کردیم تا شاید در کنار عنوانی که در اصل می‌خواستیم یک بازی کوچک خوب نیز دست‌مان را می‌گرفت. اولین و آخرین باری که من با چنین اعتبار بی‌استفاده‌ای روبه‌رو شدم به سراغ eshop نینتندو رفتم و «تقریباً» چشم‌بسته دست گذاشتم روی بازی‌ای به نام «اورکوکد» (Overcooked). صرف این که تم بازی آشپزی بود و من از زمان بچگی در PC خاطرات زیادی با بازی‌های مستقل آشپزی‌محور مثل Diner Dash و Turbo Pizza داشتم به سراغ این بازی رفتم. دروغ نگویم به‌شدت سورپرایز شدم. Overcooked عنوانی بود که من خیلی وقت بود بدون این که بدانم به دنبالش بودم و نحوه‌ی عملکرد آن روی سوییچ، باعث می‌شد حس کنید این کنسول ساخته شده برای اجرای این جور بازی‌ها! دسته‌ای که من چشم بسته کشیدم مستقیم به جک پات ختم شد و هم‌اکنون بعد از چندین ماه خاطرات خوب با نسخه‌ی اول بازی قرار است نقد و بررسی‌ بر نسخه‌ی دوم بازی داشته باشیم. بررسی کنیم چرا این بازی علی‌رغم ظاهر ساده و بی‌آلایش‌اش یکی از بهترین تجربه‌های ممکن امسال است و چه تفاوت‌هایی با نسخه‌ی اول خود داشته است. در ادامه با نقد و بررسی بازی Overcooked 2 همراه دنیای بازی شوید.

بررسی بخش دونفره بازی با همکاری «صادق شجاعی‌فرد»

غذای‌تان حاضر است، حاضر در حد سوختن!

بنای گیم‌پلی اورکوکد ۲ حقیقتاً فرق چندانی با نسخه‌ی اول خود نکرده، که حقیقتاً نکته‌ی خوبی است. بازی به فرمول طلایی خود دست نزده؛ شما در این بازی نقش آشپز یا آشپزهایی را ایفا می‌کنید که در یک آشپزخانه (اگر بتوان به مراحل عجیب و غریب آن بتوان گفت آشپزخانه) باید سفارش‌هایی که می‌گیرید را تهیه کرده و تحویل مشتری دهید. اگر فکر کردید که باید کار خاص دیگری انجام دهید در کمال تعجب سخت در اشتباه‌اید. محیط کارتونی بازی و دوربین ایزومتریک و ثابت بازی نیز باعث می‌شود بیشتر به سادگی کانسپت و طرح اولیه‌ی بازی پی ببرید و از این بازی برای تهیه کردن چندین نوع غذای خوشمزه لذت ببرید. از همه‌ی این لحظات برای درست کردن سالادهایتان لذت ببرید چرا که دقیقاً بعد از دو مرحله جهنم واقعی شروع می‌شود!
موردی که در مجموعه‌ی اورکوکد باعث ایجاد چالش و جذابیت گیم‌پلی می‌شود، نحوه‌ی تهیه غذاها و سرعت عمل شما هنگام انجام آن نیستند، بلکه طراحی مراحل خارق‌العاده‌ی آن است که بعد از دو سه مرحله شروع به نشان دادن خود می‌کند. آشپزخانه‌ای که در آن هستید، چه یک آشپزخانه‌ی ساده و معمولی باشد، چه یک کشتی در آب‌های مواج، چه یک بالون در حال سوزش، چه یک کلک که از قضا به کابینت و گاز مجهز است و چه یک سفینه فضایی و… همیشه هر کدام یک چالش به‌خصوص دارند. چالشی که نیاز به یک استراتژی کاملاً مطمئن دارد تا بتوان در آن سفارش‌های تحویل گرفته‌شده را بدون دردسر تهیه کرد و تحویل داد و از آن با سه ستاره‌ی کسب‌شده عبور کرد. اورکوکد اولی در این زمینه بی‌نظیر بود. تغییر دادن ساختار مرحله به‌وسیله‌ی زلزله، قرار دادن عابرینی که عبور و مرور شما را مشکل می‌کردند، موش‌هایی که مواد غذایی‌تان را سریع می‌دزدیدند و سطوح لیز در مراحل یخبندان و تعبیه چاله‌هایی که بعد از افتادن در آن‌ها نه تنها هر چیزی که در دست‌تان بود از دست می‌رفت بلکه خودتان تا پنج ثانیه دسترسی به آشپزخانه را از دست می‌دادید، که در دنیای آشپزی حرفه‌ای یک فاجعه به شمار می‌رود! اورکوکد ۲ با مهارت کامل تمام نبوغ طراحی مراحل در نسخه اول را یک پله جلوتر می‌برد و برای متنوع‌تر شدن این کار به مکانیک‌های سابق گیم‌پلی خود یک پیچش ساده ولی تاثیرگذار اضافه می‌کند؛ پرتاب کردن! شما می‌توانید در اورکوکد ۲ تنها مواد خام را به طرف آشپز دوم یا یار خود پرت کنید. موضوعی که مثل همه‌ی دیگر المان‌های گیم‌پلی مجموعه ساده است ولی سازندگان با چنان مهارتی از آن استفاده کرده‌اند که باعث تحسین‌تان می‌شود. جدا از طراحی مراحل محشر، منو‌ها و طرز تهیه‌ی غذاها بسیار بهتر، جالب‌تر، متنوع‌تر و قابل فهم‌تر شده‌اند. مشکلاتی که در کنترل شخصیت‌ها در مواجهه با اشیای نزدیک‌به‌هم در نسخه‌ی اول بود نیز در نسخه‌ی دوم تا حد بسیار زیادی رفع شده. همه‌ی این موارد دست به دست هم داده‌اند تا نسخه‌ی دوم بازی بدون ایجاد تغییرات ناگهانی و آنچنانی، یک بهبود همه جانبه بر اساس گیم‌پلی نسخه‌ی اول باشد و آن را به کامل‌ترین صورت ممکن از آب در بی‌آورد.

تک‌نفره حریف یک رستوران نخواهید شد

نسخه‌ی اول اورکوکد به‌خودی‌خود بازی بسیار خوبی بود که ساختار بی‌نظیری داشت. ولی چیزی که این بازی را به یکی از شاهکارهای بازی‌های مستقل تبدیل می‌کرد بخش Co-Op و چند نفره‌ی آفلاین آن بود. همکاری با دوستان‌تان و اعضای خانواده‌تان برای اداره کردن آشپزخانه‌ای که رسماً هیچ چیز آن قابل پیش‌بینی نیست، شکست خوردن، استراتژی چیدن و دوباره امتحان کردن و شکست خوردن، سر هم داد زدن، با هم خندیدن و در نهایت هیجان زیادی که به موفقیت تیم‌تان می‌انجامید، یکی از بهترین تجربه‌های Co-Op موجود در بازار بازی‌های ویدیویی در نسل هشتم بود. اگر هم از همکاری خسته می‌شدید حالت بازی را تغییر می‌دادید و این بار به‌جای همکاری با یکدیگر، علیه همدیگر رقابت می‌کردید. هر چقدر تعدادتان بیشتر می‌شد وضعیت آشپزخانه نیز شلوغ‌تر و پرهیجان‌تر می‌شد. دقیقاً چیزی که از یک عنوان خانوادگی انتظار می‌رود، چیزی که بسیاری کنسول‌های نینتندو را به خاطر آن می‌خرند و اورکوکد این کار را بهتر از تقریباً تمام بازی‌های خانوادگی انحصاری خود نینتندو انجام می‌دهد. اورکوکد ۲ نیز جا پای نسخه‌ی پیشین خود گذاشته و با طراحی مراحل بی‌نظیر خود که در مواجهه با تعداد بازیکن‌های مختلف تغییرات ریز ولی جالبی می‌بینید، تنوع وحشتناک بالایی به نحوه‌ی بازی گیمرها داده. با این حال، متمایزکننده‌ترین نکته‌ی اورکوکد ۲ در مقایسه با نسخه‌ی اول آن، اضافه شدن بخش آنلاین است که به شما اجازه می‌دهد «اگر» دوستی داشته باشید که این بازی را دارد او را آنلاین به این فستیوال آتشین دعوت کنید و مراحل بازی را فتح کنید.

شما حالت‌های Arcade و Versus بازی را می‌توانید با بازیکن‌های تصادفی نیز تجربه کنید، اما برای تجربه‌ی بخش داستانی به‌صورت آنلاین باید حتماً از دوستان‌تان کمک بگیرید که با توجه به تفاوت عظیم شرایط موجود در بازی کردن در بخش داستانی و بخش‌های آرکید و ورسوس، این تصمیم کاملاً درست بوده. کیفیت سرورها و عدم قطعی و مواجهه با تقریباً هیچ لگی در طی بازی با اینترنت ثابت کاملاً نشان می‌دهد که اضافه شدن بخش آنلاین به بازی به هیچ وجه ناگهانی صورت نگرفته و برنامه‌ریزی دقیقی برای ایجاد تجربه بدون مشکل برای بازیکنان از طرف سازندگان صورت گرفته. با این حال، دو مشکل در بخش آنلاین بازی گریبان‌گیر بازیکنان می‌شود که یکی جزئی اما دیگری کاملاً اساسی و مشکل‌زا است. مشکل اول و جزئی به جدایی از لابی آنلاین هنگام عوض کردن بازی از حالت دستی به داک و بالعکس است. مشکلی که عموماً باعث آزار بازیکنان نمی‌شود و سریع می‌توانند دوباره به جریان بازی بازگردند و به لابی آنلاین موجود وارد شوند. اما مشکل اصلی بخش آنلاین به نبود مکالمه‌ی صوتی برای نسخه‌های رایانه‌ی شخصی و نینتندو سوییچ بازمی‌گردد، پلتفرم‌هایی که از قضای اتفاق منبع اصلی فروش بازی‌های مستقل و این‌چنینی است. وجود مکالمه‌ی صوتی برای نسخه‌های PS4 و Xbox One اتفاق خوبی است ولی عدم چنین ویژگی‌ای برای دو پلتفرم دیگر آن هم در شرایطی که بازی به‌شدت به ارتباطات مداوم در میانه‌ی بازی احتیاج دارد، تجربه‌ی آنلاین را کیلومترها از آن حالت کاملی که می‌توانست داشته باشد دور می‌کند و برای استفاده از مکالمه‌ی صوتی به اجبار باید به سراغ نرم‌افزارهای سوم‌شخص نظیر Skype رجوع کنید. به غیر از این دو مورد، هنوز هم تجربه‌ی بازی به‌صورت چندنفره چندین مرتبه بیشتر از تجربه‌ی تک‌نفره بازی پیشنهاد می‌شود و اگر همیشه کسی را دارید که حاضر است بنشیند با شما یک بازی رقابتی یا همکاری خارج از روتین Fifa و Mortal Kombat بزند، حتماً این بازی را تهیه کرده و او را کنار خود بنشانید و از تجربه‌ی بازی لذت ببرید.

به خوشمزگی یک سوشی، به زیبایی سوختن یک اجاق گاز

با وجود عدم پشتیبانی از مکالمه‌ی صوتی داخلی در بازی در نسخه‌ی نینتندو سوییچ، که عملاً با توجه به وجود این ویژگی در عنوان Fortnite به صورت کاملاً آزاد و بازی‌های انحصاری نینتندو به‌واسطه‌ی برنامه‌ی گوشی سیستم آنلاین نینتندو سوییچ، هیچ دلیل موجهی برای عدم پشتیبانی آن دیده نمی‌شود، خوشبختانه به خاطر استقبال به‌شدت خوب دارندگان نینتندو سوییچ از نسخه‌ی اول بازی (به‌واسطه‌ی موضوع علاقه‌ی بیشتر مخاطبین نینتندو به عناوین چندنفره و خانوادگی) و فروش فوق‌العاده خوب آن روی پلتفرم هیبریدی نینتندو، نسخه‌ی دوم بازی روی این پلتفرم یک مجموعه محتوای انحصاری اضافه بر سازمان در مقایسه با سایر نسخه‌ها دارد که حرکت به‌شدت مثبتی از طرف سازنده‌ها به‌حساب می‌آید. بازی به زیبایی روی نینتندو سوییچ اجرا می‌شود و حالت دستی و حالت داک بازی هیچ ضعفی در مقایسه با دیگر نسخه‌های بازی نشان نمی‌دهند. جدا از این مورد، فضای کارتونی و شاد و طراحی به‌شدت بامزه‌ی آشپزهای بازی، بازی را به‌شدت دوست‌داشتنی کرده و از خسته‌کننده بودن آن نیز تا میزان قابل توجهی می‌کاهد. جلوه‌های صوتی و موسیقی‌های اورکوکد ۲ تقریباً همانند نسخه‌ی اول هستند؛ بی نظیر و متناسب. موسیقی در هر مرحله، به خوبی آرامش ابتدای آن را به آشوبی بی‌بدیل در انتهای آن تبدیل می‌کند. تم منوی آغازین بازی یکی از ساده‌ترین و در عین حال بهترین و آرامش‌بخش‌ترین تم‌های منویی است که در سال جاری میان بازی‌ها شنیده‌ام و طراحی بصری خود منو نیز نسبت به نسخه‌ی اول بسیار ساده‌تر و جذاب‌تر است که باعث می‌شود سر جمع بازی برای یک عنوان AA در رنج قیمت زیر ۳۰ دلار، از لحاظ بصری به سادگی نمره‌ی قبولی بگیرد.

بنیان این آشپزخانه بر فناست

اورکوکد ۲ از آن دنباله‌هایی است که خیلی جاه‌طلبانه پیش نمی‌رود، سعی می‌کند در قالب پیشینیان خود تجربه‌های جدید‌تری ارائه دهد و کمبودهای آن را برطرف سازد. و به نظرم این موضوع در مورد اورکوکد ۲ به خوبی پیش رفته است. احتیاجی نیست که همه‌ی دنباله‌ها، آن‌چنان انقلابی و مرزشکن جلو بروند تا دنباله‌ای خوب به حساب بی‌آیند. اگر تجربه‌ی نسخه‌ی پیشین را نداشته‌اید مطمئن باشید که هم‌اکنون، نسخه‌ی دوم آن یک بازی عالی برای تجربه‌ی آن است و اگر هم نسخه‌ی اول را بازی کرده‌اید و مطمئن نیستید نسخه‌ی دوم ارزش خرید دارد یا نه، تردید نکنید! این بازی بدون شک بهترین دنباله‌ای‌ست که یکی از بهترین عناوین خانوادگی نسل اخیر می‌تواند برای خود داشته باشد.

Resolution

Platform: Nintendo Switch – Score: 9 out of 10

I enjoyed the first Overcooked, and now I can enjoy that joyful experience, even more, playing it online. If the game supported in-game voice chat, it would become an incomparable title in its genre. Even though with no in-game voice chat, Overcooked 2 is one the best Co-op experiences ever. Invite each other to a party for the kitchen’s destruction!

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Overcooked 2 بود که توسط ناشر آن یعنی Team17 Digital Limited برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت
نکات منفی
auto
زباله
دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “به آشپزخانه/جهنم خوش آمدید! | نقد و بررسی بازی Overcooked 2”

 1. تشکر بابت نقد. یک بازی چندنفره ی عالی و لذت بخش ولی خوب اصلی ترین مشکلش همون نبود مکالمه ی صوتی هست که سیستم استفاده شده نینتندو را هنوز درک نکردم.
  از طرفی واقعا نبود این ویژگی از سوی سازنده را هم نمیشه درک کرد بارها شد وسط بازی با دوست عزیز آقای بطحایی یا من یادم می رفت مواد را برسونم یا ایشون غذا را می سوزوند و می رفتیم تو دست و پای هم. همشم سر همین مسئله

  ۱ ۰
 2. demntorhp گفت:

  ممنون برای نقدتون :58:
  اگر میخواید دورهمی با دوستاتون یا خانوادتون ساعت ها سرگرم بشین واقعا بازی فوق العاده ای.
  دنیاهای رنگی خیلی قشنگ با گیم پلی روان و در عین حال ساده که دقت و سرعت عمل شما را در این بازی میسنجد.
  اگه دقت و سرعت لازم رو نداشته باشید ممکنه یا غذاتون بسوزه یا مهلت تحویل بگذره یا حریفتون غذای شما رو بدزده.
  خیلی بازیه فانیه در کل فقط یکم گرونه!!!

  ۰ ۰