پیشتاز کهنه‌کار | ۲۵ ویژگی خاص کنسول سگا «دریم‌کست»

توسط علی فتح‌آبادی در ۲۳ آبان ۱۳۹۷ , ۲۱:۰۰

داستان سقوط «دریم‌کَست» (DreamCast) یکی از بهترین قصه‌های ایکاروسی این صنعت است و پر است از فراز و نشیب مختلف و عوامل گونه‌گون که همگی دست‌ در دست هم دادند تا جلوی عروج و یگانگی این کنسول را بگیرند. ولی امری که بسیاری از منتقدان این حوزه در آن اتفاق نظر دارند، پیشتازی این کنسول در دمیدن‌ ایده‌های تازه در بستر کلاسیک گیمینگ و قدم گذاشتن در وادی‌هایی‌ست که هنوز در آن روزگار، برای آن بازاری وجود نداشت و مخاطبان چندان درکش نکردند. خلاقیت‌های بی‌نظیری که بعدها «نینتندو» (Nintendo) به‌وسیله‌ی آنها کنسول پرفروش‌اش، «وی» (Wii) را خلق کرد و «مایکروسافت» (Microsoft) «کینکت» (Kinect) را خلق کرد.

این کنسول با وجود این که فقط سه سال فرصت زندگی‌ داشت و در سال ۲۰۰۲ «سگا» به‌دلیل فروش پایین تولیدش را متوقف کرد، ولی با گذشت زمان توانست آرام آرام ارزش‌های فوق‌العاده‌اش را به بازی‌بازان نشان بدهد و با بدل‌شدن به کنسولی کالت، یکی از عجیب‌ترین قصه‌های این صنعت را سر و شکل داد.

«دریم‌کست» اولین کنسول بنده نیز بود. در چهار، پنج سالگی خانواده بین این و اولین «پلی‌استیشن» (PlayStation)، «دریم‌کست» را برایم خریدند و چند سالِ رویایی و سرشار از بازی‌های گوناگون را برایم فراهم کردند. محصولاتی بی‌نظیر و یکتا مثل Sonic Adventure، Shenmue، Dead Or Alive 2، SNK VS Capcom، Crazy Taxi، Project Justice 2، Soul Calibur، و دوجین بازی دیگر که همگی در سال‌های بعد همانند خود کنسول، بدل به عناوینی کالت و بسیار خاطره‌انگیز شدند و سینه‌چاکان بسیاری یافتند. هنوز که هنوزه بعد از گذشت این همه سال، مزه‌ی شیرین گیم‌زدن آن روزهایم در یادم هست و یادآوری و نوستالژی‌‌ بازی با خاطرات گیمی ورژن کوچک خودم، ذره‌ای از احساس فوق‌العاده‌اش کم نشده.

بعدتر که سنی بهم خورد و وجودیت ماهیتی به اسم «شبیه‌ساز» (Emulator) را کشف کردم، تمامی آن خاطرات زیبای به‌ظاهر دور، در صفحه‌ی مانیتور کامپیوترم مجدد زنده شدند و دوباره همان علی پنج‌ساله شدم که از پرتاب کلاه قرمزرنگ شخصیت «تری بوگارد» از سری «پادشاه مبارزان» (King Of Fighters) قند در دل‌اش آب می‌شد. به‌دلیل همین علاقه‌ی وصف‌ناپذیر به این کنسول و خاطرات دل‌نشینی که در کودکی برایم خلق کرد، تصمیم گرفتم این مقاله‌ی سایت TheGamer را ترجمه کنم (با دخل و تصرف) و تلاشی بسیار کوچک کرده‌ باشم در راستای یادآوری وجودیتی دوست‌داشتنی که سرنوشتی عجیب و به‌دور از انصاف در انتظارش بود،‌ ولی دوام آورد و پاپس نکشید و بالاخره توانست نور درخشان جواهر درونش را به چشم جهانیان و مکاشفان‌اش برساند.

با ۲۵ ویژگی خاص کنسول سگا «دریم‌کست» همراه با دنیای بازی باشید.

ادامه در صفحه بعد

دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

3 Replies to “پیشتاز کهنه‌کار | ۲۵ ویژگی خاص کنسول سگا «دریم‌کست»”

 1. aliya گفت:

  یادش بخیر , هر وقت میرفتیم کلوپ یه پیرمردی بود( پدر صاحب کلوپ) که نشسته بود داشت باهاش شطرنج بازی میکرد, ما هم میرفتیم فوتبال ۹۹ خودمونو بازی میکردیم به ریشش میخندیدیم. :۲۵: :۲۵: در کل هیچوقت نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم بیشتر از چند باری باهاش بازی نکردم که اصلا یادم نمیاد چه بازی هایی رو باهاش بازی کردم فکر کنم همون سونیک بود. در کل پلی استیشن اون دوران قلب و روان ما رو فتح کرده بود :ps: :15: :15:

  ۴ ۲
 2. 99 گفت:

  سگا باید ادامه میداد دریم کست ۲ رو میداد بیرون لعنتی اصن بازی هاش فرق داشت.بازی هاش کم بود نسبت به پلی استیشن ولی بازی میکردیش کاملا متوجه فرق هاش میشدی مثلا فوتبالش اون موقع حرکات تکنیکی رو میتونستی بزنی که الان تازه تو فیفا و پس اورده شده

  ۹ ۲
 3. ملی گرا گفت:

  دریمکست من هنوز دارم عطیقه شده دستگاه خوبی بود من با شنموش زندگی کردم

  ۱ ۰