توسط حامد محمدپور در ۱۹ آبان ۱۳۹۷ , ۱۷:۳۰

با گسترش روز‌افزون عناوین باز‌سازی شده در این نسل و انتشار مجدد بازی‌هایی قدیمی، می‌توان گفت که این روند تقریبا به یک مُد و منبع درآمد خوبی برای استودیو‌های مختلف تبدیل شده است. نیت سازندگان هر چیزی می‌تواند باشد، از کسب سود و درآمد تا شناختن عنوان مذبور به مخاطبین جدید و تازه وارد است که ممکن است با بازی آشنا نشده و تجربه نکرده باشند. با توجه به روندی که استودیو‌ها به این شکل در پیش گرفته‌اند به مرور بیم آن می‌رود که تاریخ بازسازی بازی‌ها به فاصله زمانی دو یا سه سال بعد از انتشار برسد و سازندگان به جای تفکر روی ساخت و پرداخت عناوین و ایده‌های جدید بیشتر به باز‌سازی عناوین قدیمی خود بپردازند که البته به جز افزایش جلوه‌های گرافیکی نیز تغییرات آن‌چنانی به این عناوین نمی‌دهند و این کار بیشتر از طرح ایده ترسناک و برای این صنعت مضر است. عنوان Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered یکی از عناوین خوب نسل پیش است که توسط THQ Nordic بازسازی شده و می‌خواهیم در کنار بررسی کیفیت باز‌سازی، به نقد بازی اصلی نیز بپردازیم. در ادامه با نقد و بررسی بازی Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered همراه دنیای بازی باشید.

 همچنان داستان ضعیف است!

مطمئنا از یک عنوان باز‌سازی شده انتظار تغییر در داستان و گیم پلی نمی‌رود لذا Red Faction Guerrilla را اگر در زمان حال بسنجیم از نظر داستانی هم ضعیف است. داستان بازی در سال ۲۱۲۵ روایت‌گر شخصیت Alec Mason است که برای زندگی در کنار برادرش به مریخ سفر می‌کند، اما در همان زمان ورود خود متوجه آن می‌شود که برادرش سرکرده یک گروه شورشی شده است که وضعیت نابسامانی را ایجاد کرده است، دیری نمی‌گذرد و برادر Alec کشته می‌شود و او خواسته و ناخواسته وارد گروه Red Faction شده و مبارزات برادر ود را ادامه می‌دهد. این مقدمه با این که بسیار خوب است اما فقط در حد همان یک مقدمه باقی می‌ماند و بازی بعد از آن با افت داستانی روبه‌رو می‌شود. در حالی که سازندگان سعی کردند تا با اشافه کردن شخصیت‌های مختلف و همچنین روایت داستان توسط کات سین‌های مختلف داستان را به نحوی خوب به جلو ببرند اما در این کار موفق نشده و حتی خیلی از مواقع شده است که مخاطب باید ساعت‌ها بدون حتی یک خط دیالوگ مراحل بازی را ادامه دهد.

همه چیز قابلیت تخریب را دارد.

گیم‌پلی تحت تاثیر تخریب‌پذیری

از نکات مثبت Red Faction Guerrilla و کلا مجموعه Red Faction تخریب‌پذیری آن است. سازندگان توجه ویژه‌ای به تخریب‌پذیری بازی داشتند و پایه و اساس بازی نیز بر همین امر بنا شده است. تقریبا همه چیز در بازی قابلیت تخریب و تکه‌تکه شدن را دارد. با وجود این که بعضا برخی از تکه‌ها و اشیا موقع تخریب ناپدید می‌شوند و این امر برخی مواقع اذیت می‌کند، اما توجه به جلوه‌های گرافیکی تخریب در کنار فیزیک بسیار منحصر‌‌به‌فرد باعث شده تا لذت تخریب از ابتدا تا انتها در بازی باقی بماند. با هر بار انجام تخریب در سازه‌های مختلف می‌توان به خوبی توجهی که به لایه‌های مواد تخریب شده کرد. مثلا با از بین بردن بخش‌های دیوار یک ساختمان، به خوبی با بتن، میلگرد و مواد اولیه‌ای که در ساخت دیوار استفاده شده است برخورد خواهیم کرد. این تخریب بخش اصلی گیم‌پلی را نیز تشکیل می‌دهد. Alec یک پتک در اختیار دارد که همه چیز را می‌توانیم با آن از بین برده و تخریب کنیم. این پتک سلاح اصلی Alec به‌حساب می‌آید و همه چیز را می‌توان توسط آن از بین برده و یا تخریب کرد. برای طی کردن مراحل و البته انجام ماموریت‌های مختلف تخریب‌پذیری باید صورت بگیرد. برای مثال، نه با از بین بردن یک پایگاه دشمن و تخریب محل استقرار آنها، به طور کلی از شر دشمنان خلاص می‌شویم.

رانندگی و به ویژه تانک سواری یکی از لذت‌بخش ترین قسمت‌های بازی به شمار می‌رود. هر چیزی را که دوست دارید با شلیک قدرتمند تانک نابود می‌کنید.

تخریب‌پذیری همچنان جذاب و دلنشین است چه رسد به ۹ سال قبل و زمان انتشار بازی در نسل گذشته که سازندگان توانستند این حجم از جزییات در تخریب را به بازی اضافه کنند که واقعا جای تحسین دارد. اما متاسفانه این توجه بیش از حد به روند گیم‌پلی و تخریب باعث شده تا توجه به گان‌پلی و مبارزات در بازی کمتر شده و این بخش از بازی آسیب ببیند. بازی نه تنها سلاح‌های کمی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، بلکه در طول بازی با کمبود مهمات نیز روبه‌رو هستیم. در واقع، برای به‌دست آوردن مهمات بیشتر مجبور هستیم بخشی از قسمت‌های محل بازی را تخریب کنیم و به مهمات دست پیدا کنیم که این امر در وسط میدان نبرد کمی ناخوشایند است. با توجه به این که بازی در یک محیط جهان‌باز در جریان است، بخشی از مراحل بازی نیز به رانندگی اختصاص یافته است. خوشبختانه رانندگی در مریخ جذاب از کار درآمده است و توانسته است کمبود بازی در گیم‌‌پلی را بپوشاند. مریخ بزرگ و زیباست. Red Faction Guerrilla حتی در زمان خود از گرافیک و جلوه‌های بصری زیبایی بهره‌مند بود و حال بعد از گذشت ۹ سال، سازندگان سعی کرده‌اند تا فقط به افزایش رزولوشن اکتفا نکرده و کیفیت جزییات مخلف را نیز افزایش دهند. بازی در نگاهی کلی، کاملا به یک عنوان نسل هشتمی شبیه است و با چشم پوشی از برخی کات‌سین‌های بی‌کیفیت، می‌توان گفت که Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered از لحاظ جلوه‌های بصری بسیار زیبا و چشم‌نواز است. بازی روی ۶۰ فریم برثانیه روی کنسول‌های PS4/Xone اجرا می‌شود. با وجود این‌که بازی بر پایه تخریب بنا شده، اما حتی حضور در لوکیشن‌های شلوغ با وجود انفجارهای زیاد، افت فریمی مشاهده نمی‌شود و بازی روان و لذت‌بخش اجرا می‌شود.

برخی از بازی‌ها هستند که به خاطر توجه ویژه‌ای که روی یک بخش از المان‌های خود دارند مشهور و خاص هستند و Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered نیز یکی از همین بازی‌هاست که به خاطر تمرکز خود روی تخریب‌پذیری مورد توجه قرار گرفته و از همین روی برای یک بار تجربه کردن ارزش‌اش را خواهد داشت.

Resolution

Platform: PC – Score: 7 out of 10

There are some games that are famous because they are focused on a particular element or feature like destructivity! Red Faction Guerrilla was always one of those games and its Re-Mars-tered version makes the original game look and play better. It is worth playing it once more; by the way, destroy anything you see in Mars!

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered بود که توسط ناشر آن یعنی THQ Nordic برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت
نکات منفی
7
خوب
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “دیدار مجدد از مریخ | نقد و بررسی بازی Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered”

  1. از این سری فقط نسخه Armageddon رو تجربه‌کردم. کیفیت کلی بازی پاشو از یک تجربه متوسط فراتر نمی‌گذاشت، ولی قابلیت تخریب عملا همه‌چیز به‌قدری خوب به گیم‌پلی و کلیت بازی نشسته‌بود که قشنگ تخلیه روانی و احساسی می‌کرد ادم رو.
    ممنون بابت نقد :۱۵:

    ۲ ۰