توسط علی فتح‌آبادی در ۲۴ مهر ۱۳۹۷ , ۱۷:۵۹

شش سال از عرضه‌ی آخرین نسخه‌ی رسمی مبارزه‌ای محبوب و خاص «باندای نامکو» (Bandai Namco)، «سول‌کلیبر ۵» (SoulCalibur V) می‌گذرد. اثری بیست و سه‌ساله که کارش را در سال ۱۹۹۵ و با بازی Soul Edge (در آمریکای شمالی به اسم Soul Blade عرضه‌شد) شروع کرد. سپس در سال ۱۹۹۸ دومین نسخه که SoulCalibur نام‌داشت، راهی دستگاه‌های آرکید و کنسول دوست‌داشتنی «دریم‌کست» (DreamCast) سگا شد و شروع‌کننده‌ی حماسه‌ای بود که اکنون می‌شناسیم و به آن عشق می‌ورزیم. اثری با طراحی و فضاسازی زیبا و سبک مبارزه‌ای بسیار خاص که بعد از گذشت این‌همه سال، هنوز جذابیت خودش را حفظ کرده و طرفداران سینه‌چاکش را تشنه و چشم‌ انتظار نسخه‌ای جدید نگه‌داشته. خوشبختانه چیزی هم به انتشار ششمین نسخه از این مبارزه‌ای محبوب باقی‌نمانده و طرفدارانی مثل من از همین حالا در هیجان تجربه‌ی جذاب و سراسر هیجان‌انگیز آن درحال رویا دیدنند. با پیش‌نمایش بازی SoulCalibur VI همراه دنیای بازی باشید.

سازنده: Project Soul

ناشر: Bandai Namco Entertainment

سبک: مبارزه‌ای

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی

تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۷/ ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸

سری SoulCalibur به‌دلایلی کاملا آشکار و عیان در کشورمان چندان علاقه‌مند ندارد. کشوری که مبارزه‌ای مرسوم‌اش «مورتال کامبت» (Mortal Kombat) است و کلاسیک و رترو‌هایی همچون «مبارز خیابانی» (Street Fighter) و «پادشاه مبارزان» (King Of Fighters) در آن کمترین توجهی به خود جلب نمی‌کنند، طبیعتا حتی نیم‌نگاهی به جواهراتی همچون سول‌کلیبر نمی‌اندازند. یک وقت دچار سوتفاهم نشوید، منکر کیفیت و ارزش بالای مورتال نیستم، سخنم پیرو این مساله‌ است که کلا شرقی‌باز در کشور کم داریم، حالا فرقی ندارد بازی بخت‌برگشته مذکور نقش‌آفرینی باشد یا مبارزه‌ای. بازهم جای شکر دارد که در این چندسال گذشته این معضل در حاشیه‌بودن شرقی‌بازا با رشد قابل توجه جامعه گیمری داخلی‌شان به‌طرز قابل توجهی بهبود پیدا کرده و از آن حالت خزان‌زده و فرد به فرد و کنج عزلت و تنهانشین اندکی خارج شده است. امیدوارم که این وضع موجب بشود که عناوین کمتر شناخته‌شده‌ای همچون این سری، مورد لطف و بازی (!) قشر بیشتری از کاربران داخلی قرار بگیرد و آنها نیز لذت ناب سول‌کلیبر زدن را بچشند.

همانطور که بالاتر ذکر کردم، این سری کارش را در سال ۱۹۹۵ شروع کرد. تا SoulCalibur سوم نسخه‌های کنسولی مشابه دیگر عناوین مبارزه‌ای ژاپن، پورتی از نسخه آرکید بودند. از قسمت چهارم به بعد «باندای نامکو» تصمیم گرفت که بازی را مختص کنسول تولید کند و همین مساله، موجب تمرکز بیشتر تیم سازنده بر روی خلق تجربه‌ای تمام و کمال بر روی کنسول‌های خانگی‌شد.

تاکنون در این بیست و سه سالی که از عمر این سری می‌گذرد، شش نسخه‌ی اصلی، چهار نسخه‌ی فرعی و یک ریمستر از آن عرضه‌شده و به‌زودی هم هفتمین قسمت آن (با احتساب Soul Edge) راهی بازار می‌شود. این سری برعکس ایران، در آنور آب‌ها سینه‌چاکان بسیاری دارد و یکی از موفق‌ترین فرنچایزهای مبارزه‌ای است. همین مساله «باندای نامکو» و استودیو سازنده‌ی سری -Project Soul- را بر آن داشت که تمرکز و صرف وقت ویژه‌ای را معطوف این سری کنند و همیشه آن را بعنوان یکی از استانداردهای سبک مبارزه‌ای به رخ دیگران بکشند و امیدوارم این امر باری دیگر با SoulCalibur VI تکرار شود.

سری سول‌کلیبور در ورژن فانتزی تاریخی اروپای قرن شانزدهم دنبال می‌شود که پر است از شمشیرهای جادویی، شخصیت‌های عجیب، برامدگی‌های بسیار اغراق‌آمیز و لباس‌هایی که نسخه به نسخه کم و کمتر می‌شوند! (که البته در قیاس با استاد بزرگ این مسائل، سری «زنده یا مرده» (Dead Or Alive) فاصله بسیاری دارد!). برعکس بسیاری از مبارزه‌های بازار، این سری از داستان خوبی بهره می‌برد و هر نسخه توجه قابل قبولی را صرف پرداخت قصه و شخصیت‌هایش می‌کند. برای‌شان لور و بک‌استوری می‌چیند، درام شکل می‌دهد و نسخه به نسخه قصه کاراکترها و ماجراجویی‌هایشان را پیش می‌برد.

بعد از عرضه‌ی نسخه‌ی پنجم که قصه‌اش هفده سال بعد از وقایع قسمت چهارم به‌ وقوع می‌پیوست و نقطه‌ی پایان مناسبی بر داستان شخصیت‌های قدیمی و سن‌ و سال‌دار سری محسوب می‌شد، سازنده‌ها به‌منظور جذب طرفدارانی جدید و دمیدن نفسی‌تازه به سری، به‌جای ادامه خط داستانی اصلی سری که قرار بود با نسخه پنجم آرام آرام با کنار نهادن شخصیت‌های قدیمی، نسلی جدید از مبارزان را وارد میدان کند، به گذشته و ریشه‌های سری برگشته و قرار است ریبوتی باشد بر قصه‌ی کل سری. در نتیجه، SoulCalibur VI از همان قصه و اتفاقات اولین سول‌کلیبور بهره می‌برد که قرار است با پرداختی بسیار بیشتر و مفصل‌تر، از اسرار و رازهای پنهان بسیاری پرده‌بردارد و باری‌دیگر به‌یادمان بیاورد که تمامی این اتفاقات و داستان‌ها که بیست سال آزگار است داریم دنبال‌شان می‌کنیم، از کجا شروع شدند و ریشه‌شان از کدامین نقطه سر برآورد.

ریبوت سری و پرداخت مجدد به قصه‌ی نخستین قسمت در SoulCalibur VI، به‌شخصه برای من بسیار هیجان‌انگیز است. از طرفی با شخصیت‌های جوان و جایگزین نسخه‌ی پنجم چندان حال نکردم و از آن‌طرف دوجین خاطره‌ی خفن و ماندگار از دوران سول‌کلیبور زدنم در طفولیت دارم که نوستالژی‌شان هنوز به روشنی و ملموسی آن‌ سال‌ها همراهم است و گه‌گاهی مرا در خود غرق می‌کند. از همه مهم‌تر، شخصیت‌اصلی اولین سول‌کلیبور -Kilik-، شحصیت مورد علاقه‌ام در کل سری است که متاسفانه در نسخه‌ی آینده آرام آرام به حاشیه رانده‌ شد و «زیگفیرید» و «سوفیتیا» در مرکز توجه قصه سری جای‌گرفتند. این ریبوت فرصت بی‌نظری است برای دیدار دوباره با این شخصیت موبلند دوست‌داشتنی و سبک مبارزه‌ای خاص و جذاب‌اش.

اولین SoulCalibur

سبک مبارزه‌ای این سری مبتنی بر استفاده از سلاح‌های سرد است. شخصیت‌های گوناگون بازی هرکدام در استفاده از سلاحی تخصص دارند و همین مساله بر جذابیت مبارزات بازی، در کنار تم قرن شانزدهمی بازی بسی افزوده است. از میله و شمشیر گرفته، تا زنجیر و پتک و نانچیکو و دیگر اقلام مبارزه طیف متنوعی از سلاح‌سرد و فایت‌استایل‌های گوناگون و جذابی را در بازی گرد هم آورده تا تجربه‌ای سراسر لذت و هیجان را برای‌تان فراهم کند.

از دیگر تفاوت‌های سبک مبارزه‌ی این سری با دیگر محصولات مشابه، سه راند بودن مبارزات، امکان بیرون افتادن از میدان مبارزه و مرگ آنی و میدان مبارزات چند لایه‌‌است. ویژگی‌های خاصی که شاید اکنون چندان خاص و ویژه‌ به‌نظر نیایند (سری «زنده یا مرده» هم قابلیت چندلایه بودن میدان مبارزه‌ها را دارد و «تکن» هم با نسخه هفتمش آن را به کار برد)، ولی همچنان جزو لاینفنک سری و اجزای هویتش محسوب می‌شوند که در SoulCalibur VI نیز حضور دارند و هنوز هم که هنوز است بیرون انداختن حریفان از میدان و پیروزی شیرین و راحت، از خفن‌ترین و جذاب‌ترین کارهایی است که در یک اثر مبارزه‌ای می‌توانید به آن دست بزنید. لعنتی قند در دل آب می‌کند!

یکی از ویژگی‌های محبوب و خاص سری، شخصیت‌های مهمانی است که هر نسخه همراه خود دارد. از «لینک» و «هیهاچی میشیما» گرفته تا «دارت ویدر» و «مستر یودا» و «اتزیو ادیتوره». این نسخه نیز شخصیت محبوب این روزهای بازی‌های ویدئویی را با خود همراه کرده تا بیش از پیش قند در دل هواداران آب کند. «گرالت» معروف سری «ویچر»، شخصیت مهمان SoulCalibur VI است و قرار است حالا که ماجراجوییش با بروبچ CD Project به اتمام رسیده، در خاور دور سیاحت و نرمشی داشته‌باشد و مالشی حسابی به شخصیت‌های دنیای سول‌کلیبور بدهد.

چیزی به زمان عرضه SoulCalibur VI باقی‌نمانده. برای اولین‌بار رایانه‌های شخصی نیز افتخار تجربه‌ی یک نسخه از این سری نصیبش شده و PC بازها عزیز نیز می‌توانند از این به بعد در لذت سول زدن شریک شوند. امیدوارم که این قسمت بازگشت درخور و مناسبی برای سری باشد و باری دیگر به‌یادمان بیاورد که چرا تا این‌حد دوستش داریم و چشم‌انتظارش هستیم.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: