توسط دنیای بازی در ۲۲ مهر ۱۳۹۷ , ۲۲:۰۰

تنها با فاصله بسیار کوتاه چند ماهه از عرضه نسخه ششم از سری بازی یاکوزا (Yakuza) کمپانی سگا ریمیک نسخه دوم را در بازار جهانی عرضه کرده است تا بار دیگر بهانه‌ای پیش بیاید تا به خیابان‌های کاماروچو باز گردیم. همان‌طور که ذکر شد Yakuza Kiwami 2 بازسازی دوباره از نسخه دو بازی است که در سال ۲۰۰۶ برای کنسول PS2 عرضه شده بود. در ادامه با نقد و بررسی بازی Yakuza Kiwami 2 همراه دنیای بازی باشید.

نویسنده: سهیل اسدی

داستان بازی در ادامه نسخه‌ی اول روایت می‌شود، جایی که کازوما کیریو (Kazuma Kiryu) قهرمان اصلی بازی بعد از سپری کردن دوران زندان بعد از رویدادهای نسخه اول آماده می‌شود که دور از دنیای یاکوزا زندگی بدون دردسری را همراه با هاروکا به عنوان یک شهروند عادی شروع کند، اما به نظر می‌رسد که حتی اگر کیریو از دنیای یاکوزا فاصله بگیرد این دنیا دست از سر او برنخواهد داشت. ترادا (Terada) که حال به عنوان پنجمین رئیس خاندان توجو (Tojo Clan) شناخته می‌شود توسط گروهی ناشناس به قتل می‌رسد و کازوما کیریو مجبور می‌شود به آخرین درخواست ترادا که ایجاد یک پیمان دوستی با خاندان بزرگ دیگر یعنی اومی (Omi) است، عمل کند و همچنین در کنار آن جانشینی برای ترادا پیدا کند. همان‌طور که انتظار می‌رود این‌بار نیز با یک داستان با درون‌مایه انتقام، خیانت و روابط انسانی و عاطفی بین انبوهی از شخصیت‌های دنیای یاکوزاها طرف هستیم که به مدد شخصیت‌پردازی و روایت داستانی عالی، لحظات فوق العاده‌ای را برای مخاطب فراهم می‌کنند. یکی از تغییرات عنوان بازسازی شده نسبت به عنوان اصلی اضافه شدن بخش داستانی نسبتا کوتاه شخصیت محبوب دیگر سری یعنی ماجیما (Majima) است که روایتگر داستان این شخصیت بعد از نسخه‌ی اول هست که باعث شده است که بازی به لحاظ داستانی برای کسانی که قبلا عنوان اصلی را تجربه کرده‌اند نیز جذابیت‌های بیشتری داشته باشد.

گیم پلی بازی تقریبا همان چیزی است که می‌شود از یک ریمیک که با فاصله کم از نسخه ششم عرضه شده است انتظار داشت. به لحاظ گیم پلی کلیت بازی تقریبا با درصد بالایی شبیه به نسخه ششم با ایجاد بهبودهای جزیی در قسمت‌های مختلف است و می‌توان گفت که Kiwami 2 نسخه بهبود یافته از Yakuza 6 است. مبارزات همچنان اساس گیم پلی بازی را تشکیل می‌دهند و می‌توان گفت که سازندگان دقیقا فرمول جواب داده نسخه ششم را به کیوامی ۲ نیز انتقال داده‌اند. همچنان کیریو در این نسخه هم فقط یک سبک مبارزه‌ای دارد (برخلاف Yakuza 0 و Kiwami). البته می‌توان در طول بازی با جمع‌آوری Exp انبوه بهینه‌سازی‌های موجود در بازی را باز کرد که باعث عمیق ترشدن بخش مبارزات می شود. در حین مبارزات می‌توان از حرکت های فینیشر یا پایان‌دهنده کیریو نیز استفاده کرد که با توجه به سلاح و محل مبارزات می‌تواند حالت‌های جذاب مختلفی داشته باشد. یکی از تغییراتی که در این نسخه ایجاد شده است قابلیت ذخیره سلاح‌هایی است که در حین مبارزات از دشمنان برجا می‌ماند. البته، این قابلیت فقط در حین انجام مبارزات وجود دارد و با اتمام مبارزه دیگر نمی توان سلاح را از روی زمین برداشت! در کنار ماموریت‌های داستانی که در طول بازی دریافت خواهید کرد تعداد قابل توجهی ماموریت جانبی نیز وجود دارد که هرکدام خط داستانی کوتاه اما جذابی را در قالب یک بخش کوتاه ارائه می‌دهد. به‌صورت کلی، عمده ساختار ماموریت‌های جانبی بازی در مبارزات کوتاه ختم می‌شود که بعد از این تعداد نسخه عرضه شده از بازی انتظار وجود داشت که عمق بیشتری پیدا کنند.

علاوه بر این ماموریت‌های اصلی و جانبی مینی گیم‌های مشابه تمام نسخه‌های یاکوزا در این نسخه نیز وجود دارند. این مینی گیم‌ها هم به لحاظ تعداد و هم تنوع نسبت به نسخه ششم بهبود قابل توجهی داشته‌اند.  مینی گیم معروف کلوب آرکید سگا در این نسخه هم وجود دارد و می‌توان با مراجعه به کلوب‌های آرکید سگا در سطح شهر به انجام بازیهای قدیمی سگا مانند Virtua Fighter 2 پرداخت. اما می‌توان گفت که دو مینی گیم محبوب در بازی‌های Yakuza 6 و Yakuza 0 یعنی مینی‌گیم اداره کلن و کاباره مهم‌ترین مینی‌گیم هایی هستند که در این نسخه هم وجود دارند و می‌توانند ساعت‌های زیادی مخاطب را سرگرم کنند. در Kiwami 2 هم گوشی موبایل کیریو نقش کلیدی در مدیریت آیتم‌ها، بررسی ماموریت‌ها، اعمال بهبودها و غیره دارد و حتی با استفاده از آن می‌توانید از محیط بازی عکس‌برداری کنید. در اکثر بخش‌های بازی، همان‌طور که اشاره شد Kiwami 2 نسبت به نسخه ششم بهتر است با این حال در برخی جهات شاهد برخی تصمیمات عجیب از سوی سازندگان هستیم که باعث افت کیفیت بازی شده است. یکی از این موارد حذف قابلیت سیو خودکار بازی است. با توجه به این‌که این قابلیت در نسخه قبلی وجود داشت حذف آن بسیار غیر منطقی و عجیب به نظر می‌رسد و اگر ذخیره بازی را فراموش کنید امکان دارد که بخشی از پیشرفت خود در بازی را از دست بدهید.

به لحاظ گرافیکی Yakuza Kiwami 2 به‌طور قطع بهترین یاکوزای ساخته شده تاکنون است. علارغم این‌که بازی از همان موتور گرافیکی نسخه ششم بهره می‌برد، اما بهبودهای ریز و درشت در بازی باعث شده است که خروجی کار علی‌الخصوص در داخل بازی پیشرفت قابل توجهی داشته باشد و با توجه به اینکه با فاصله کوتاهی از نسخه ششم، این نسخه را تجربه می‌کنیم این تغییرات حتی بیشتر مشهود هستند. بزرگ‌ترین ایرادی که به لحاظ گرافیکی به نسخه ششم وارد می‌شد کیفیت پایین AA بازی بود که باعث میشد تصاویر به خصوص در فاصله اندکی دورتر از کاراکتر دندانه‌دار به نظر برسند. خبر خوب این است که سازندگان با استفاده از تکنیک‌های به روزتر با درصد بسیار بالایی این مشکل را برطرف کرده‌اند و این‌بار شاهد تصاویر بسیار تمیزتر، حتی در فاصله‌های دور نیز هستیم.  هر دو شهر قابل دسترس در بازی به صورت زیبایی مدل‌سازی شده‌اند و جزییات نورپردازی در ترکیب با انعکاس‌های محیطی منجر به خلق تصاویر بسیار زیبایی می‌شود. به محض ورود به بازی زیبایی های گرافیکی بازی باعث خواهد شد که فارغ از هر کاری دقایقی را به گشت و گذار در محیط و تماشای زیبایی‌های آن بپردازید. در این میان کیفیت مدل سازی‌های میان پرده‌های بازی نیز ارتقا یافته است و این‌بار در سراسر بازی شاهد میان پرده‌هایی با کیفیت متعادل‌تر و بهتری هستیم. مدل‌سازی شخصیت‌های بازی در میان پرده‌های اصلی و مهم از نمونه های بسیار دقیق و زیبای موجود در بازی‌های نسل حاضر است. علاوه بر این، سازندگان تن‌های رنگ بازی را نیز تا حدودی تغییر داده اند که منجر به بهبود اتمسفر بازی شده است. به‌صورت کلی می‌توان گفت که Kiwami 2 در بخش گرافیکی به خوبی خود را به کیفیت فنی بازی‌های روز AAA رسانده است و از این لحاظ کمبودی در بازی حس نخواهید کرد.  در کنار جنبه‌های گرافیکی می‌توان به فیزیک اجسام در بازی نیز اشاره کرد که اگرچه ۱۰۰٪ منطبق بر واقعیت نیست اما دارای سیستم مخصوص به خود است که نسبت به نسخه‌های پیشین بهبود یافته است. در حین مبارزات با برخورد به اجسام و استفاده از سلاح‌ها شاهد تکه‌تکه شدن و پخش اجسام در محیط خواهید بود که به بالابردن هیجان مبارزات کمک به‌سزایی می‌کند.

یکی دیگر از پسرفت‌های بازی در بخش صداگذاری است. یکی از مشکلات اکثر نسخه‌های یاکوزا عدم صداگذاری دیالوگ‌های داخل بازی بود که باعث افت کیفیت بازی می‌شد. در نسخه ششم از بازی سازندگان این مشکل را برطرف کرده بودند و تمام دیالوگ‌های بازی دارای صداگذاری بود. نکته عجیب دیگر این است که در Kiwami 2 این مشکل دوباره وجود دارد و ماموریت‌ها و دیالوگ‌های عادی (به غیر از میان پرده‌ها) صداگذاری نشده‌اند که به‌صورت قابل توجهی در برقراری ارتباط با بازی ایجاد مشکل می‌کند. به غیر از مشکلات مربوط به عدم صداگذاری دیالوگ‌های بازی در سایر بخش‌ها از جمله صداگذاری میان پرده‌ها و موسیقی نیز Kiwami 2 بسیار باکیفیت است. در بخش موسیقی مطابق یاکوزاهای قبلی شاهد عملکرد مناسبی از سازندگان هستیم و مطابق با شرایط مختلف موسیقی مناسب در بازی پخش می‌شود که منجر به افزایش هیجان بازی می‌شود.

سخن پایانی

به‌صورت کلی Yakuza Kiwami 2 را می‌توان یک بازسازی بسیار با کیفیت از عنوان اصلی دانست که در کنار حفظ ماهیت اصلی بازی، با اعمال بهبودهای فراوان در بخش‌های مختلف بازی توانسته است عنوان درخور توجه هم برای علاقمندان به سری و هم مخاطبین جدید ارائه دهد.

Resolution

Platform: PS4 – Score: 9 out of 10

In general, Yakuza Kiwami 2 is a quality remake which has kept its original version’s roots. A remake which upgrades almost all of the features of its original version is something the fans and new players can appreciate.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Yakuza Kiwami 2 بود که توسط ناشر آن یعنی SEGA برای دنیای بازی ارسال شده است.)

تصاویری از نسخه فیزیکی ارسال شده توسط ناشر بازی.

نکات مثبت
نکات منفی
9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: