تهرانی‌ها چگونه بازی می‌کنند؟ گزارشی مفصل از گیمرهای تهرانی

توسط رضا قرالو در ۱۷ مهر ۱۳۹۷ , ۱۰:۱۲

گزارش «تهران، شهرِبازی» درباره‌ی مصرف بازی‌های دیجیتالی در پنج ناحیه‌‌ی کلان شهر تهران، شامل ناحیه‌های شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز تهران است. گفتنی است که هر ناحیه نیز از ادغام چند منطقه‌ی شهرداری شکل گرفته است.

در گزارش پیش‌رو به دو بخش از گزارش اصلی پرداخته شده که مشخص می‌کند تهرانی‌ها، «چگونه بازی می‌کنند؟» و «چگونه خرید می‌کنند؟»

 

۵۳ درصد تهرانی‌ها از اینترنت سیم‌کارت برای بازی استفاده می‌کنند

آمار نشان می‌دهد که ۹۰ درصد بازیکنان تهرانی به اینترنت دسترسی دارند ولی فقط ۶۰ درصد از این جامعه‌ی آماری به بازی کردن آنلاین می‌پردازند. روش‌های دسترسی بازیکنان به اینترنت نیز به این شکل است که ۵۳ درصد کاربران از طریق اینترنت سیمکارت به اینترنت متصل هستند، ۳۳ درصد با اینترنت ADSL، شش درصد با اینترنت وایمکس و تنها ۱ درصد با اینترنت دایل‌آپ به اینترنت اتصال دارند. این نشان می‌دهد بیشتر بازیکنان آنلاین در استان تهران به بازی‌های موبایلی و آنلاین بازی کردن روی این دیوایس گرایش دارند.

 

۲۶ درصد بازیکنان تهرانی، خریدار هستند

نرخ اشاعه‌ی روش‌های مختلف دسترسی به بازی‌های دیجیتال در کلان شهر تهران به این ترتیب است که تهرانی‌ها بیش از همه به روش «سفارش آنلاین و دریافت آنلاین» برای خرید کردن رغبت نشان می‌دهند؛ آماری که علاقه‌ی ۸۷ درصدی تهرانی‌ها را به این روش نشان می‌دهد. روش «سفارش حضوری و دریافت حضوری» در رده‌ی دومین روش محبوب خرید کردن تهرانی‌ها است با ۷۸ درصد رغبت و در انتها روش «سفارش آنلاین و دریافت حضوری» با ۱۴ درصد در مکان سوم است.  این نشان می‌دهد روش اول که در واقع همان دانلود بازی از طریق اینترنت و استفاده از آن است روش دسترسی آسان‌تر و بهتری برای تهیه‌ی یک بازی در تهران است.  روش دوم نیز همان روش خرید از فروشگاه و مراجعه به فروشگاه‌هایی است که به شکل فیزیکی بازی و اجناس مرتبط را به کاربران می‌فروشند. روش سوم روش خرید اینترنتی بازی و اجناس فیزیکی است.

با وجود این، آمار نشان می‌دهد، فقط ۲۶ درصد تهرانی‌ها خریدار هستند و برای دسترسی به بازی، پول خرج می‌کنند. از این تعداد نیز ۸۹ درصد مرد و ۱۱ درصد کاربران را زنان تشکیل می‌دهند. متوسط سن خریداران هم ۱۸ سال است.

 

بیشترین درصد خریداران بازی‌های دیجیتالی در غرب تهران است

با تفکیک مناطق مختلف کلان‌شهر تهران مشخص شده که بیشترین درصد خریداران بازی از غرب تهران هستند با ۳۶ درصد، بعد از منطقه‌ی غرب، بخش مرکزی تهران با ۲۸ درصد، جنوب و شمال  تهران با ۲۵ درصد و شرق تهران با ۲۱ درصد قرار دارند.

بالاترین درصد جنسیت مرد خریداران تهرانی مربوط به مرکز تهران است که عدد ۹۵ درصد را نشان می‌دهد. بعد از مرکز، جنوب تهران با ۹۴ درصد خریداران مرد، شرق با ۸۶ درصد و غرب و شمال با ۸۴ درصد قرار دارند. بیشترین خریداران زن هم مربوط به شمال و غرب تهران است که ۱۶ درصد از میزان کل خریداران این مناطق را تشکیل می‌دهند. خریداران زن مناطق، شرق، جنوب و مرکز نیز به ترتیب آمارهای ۱۴، ۶ و ۵ درصد را دارند.

متوسط سن خریداران در این پنج منطقه ۲۰، ۱۹، ۱۸ و ۱۶ سال است. متوسط سن بیست سال برای غرب تهران، ۱۹ سال برای مرکز، ۱۸ سال متعلق به دو منطقه‌ی شرق و شمال و متوسط سن ۱۶ سال برای خریداران بازی هم متعلق به جنوب تهران است.

 

بیشترین درآمد حاصل مربوط به فروش کنسول‌های بازی است

درآمد تهران در سال ۱۳۹۶ از فروش بازی‌های دیجیتال و سخت‌افزارهای مرتبط با آن رقمی برابر با ۲۷۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برآورد می‌شود. بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که این رقم از راه فروش چه بخش‌هایی حاصل شده است. بیشترین میزان درآمد حاصل فروش سخت‌افزارهای مرتبط با بازی است که ۶۵ درصد کل درآمد تهران را به دست داده است. خود این ۶۵ درصد در صورت ریز شدن و اضافه شدن به آمار کلی به دو بخش تقسیم می‌شود؛ کنسول‌های بازی و لوازم جانبی تخصصی (از جمله دسته‌های بازی، گوشی‌های همراه و تبلت‌ها و قطعات سخت‌افزاری رایانه‌های شخصی) که به ترتیب ۵۷ و ۸ درصد از میزان درآمد کل تهران را به خود اختصاص داده‌اند. ۱۶ درصد درآمد نیز حاصل از فروش بازی‌های کنسولی است و ۱۵ درصد مربوط به فروش بازی‌های موبایلی و تنها ۴ درصد حاصل فروش بازی‌های رایانه‌های شخصی است. شاید دلیل پایین بودن درآمد بازی‌های رایانه‌های شخصی این باشد که برخلاف کنسول‌ها و گوشی‌های موبایل که کاربران‌شان اکثرا از بازی‌های اورجینال استفاده می‌کنند، بخش اعظم بازار بازی‌های رایانه‌های شخصی مربوط به بازی‌های کپی و ارزان قیمت خارجی است.

این آمار در حالت کلی نشان می‌دهند، شهر تهران به دلیل میزان امکانات و تعداد بازی‌سازان و حتی از جهت تعداد بازیکنان و درآمد، فاصله‌ی بسیاری با سایر مناطق کشور دارد. به‌شکلی که منطقه‌ی شرق تهران از نظر تعداد بازیکنان بسیار جلوتر از بسیاری از شهرهای کشور است. همچنین متوسط سن بازیکنان تهرانی از متوسط سن بازیکنان در سایر نقاط کشور بیشتر است و تعداد بازیکنان آنلاین و بازیکنانی کنسولی در تهران بیشتر از سایر مناطق ایران است. درکنار این، در تهران برخلاف سایر نقاط کشور، سهم دسترسی آنلاین به بازی‌ها از دسترسی حضوری بیشتر است. در واقع این آمار بیان کننده‌ی این مهم است که کلان‌شهر تهران نبض تحولات اکوسیستم بازی‌های دیجیتال در کشور را در دست دارد و می‌تواند الگوی مناسبی برای سیاست‌های کلی صنعت بازی ایران باشد.

دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

3 Replies to “تهرانی‌ها چگونه بازی می‌کنند؟ گزارشی مفصل از گیمرهای تهرانی”

 1. aliya گفت:

  سلام. حال شما خوبه
  بعد از مدت ها توفیق حاصل شد, به سایت سر زدم و پست ها رو نگاه کردم و در کمال تعجب دیدم که در هیچکدام از مطالب چه نقد و بررسی چه تحلیل و غیره هیچ اثری از بحث و گفت و گو نیست.واقعا چه حیف شد که سایت کاربراش رو از دست داده چه دورانی داشتیم تو این سایت…یادش بخیر .
  خسته نباشید میگم به شما و تیمتون .ولی ای کاش اینهمه زحمت مخاطب هم داشت !

  ۰ ۲
  1. milad_negah گفت:

   به نظرم اکثرا به اینستاگرام سر می زنن . کلا بعد از فراگیر شدن اینستا وب گردی جایی در فرهنگ ماها نداره ;) ;)

   ۰ ۰