توسط امیرحسین برقعی در ۴ مهر ۱۳۹۷ , ۱۹:۰۸

استودیوی خوش‌نام و اخیراً پرکار Dontnod، با توسعه‌ی بازی Life is Strange، محبوبیتی غیرمنتظره برای خودش به‌دست آورد. شروع ساخت این بازی، سفری را برای این استودیو آغاز کرده که در آن، یکی از موفق‌ترین آی‌پی‌های تاریخ «گرفیک ادونچر» Graphic Advanture را ساختند. در ادامه با پیش‌نمایش بازی Life is Strange 2 همراه دنیای بازی باشید.

سازنده: Dontnod Entertainment

ناشر: Square Enix

سبک: ماجراجویی

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی

تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۷/ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸

«لایف ایز استرنج»، درباره‌ی همه‌چیز است. هرچیزی که ممکن است روزی با آن درگیر بشویم و درباره‌ی هرروز از زندگی است. نسخه‌ی اول این بازی درمورد دو دوست قدیمی به‌نام مکس و کلویی بود که بعد از چندین سال دوباره باهم دیدار می‌کنند. داستان بازی درباره‌ی دوستی عمیق و اتفاقات پرفراز و نشیب ناشی از قدرت ماوراطبیعی مکس است. «دونت‌ناد» سعی کرده بود زندگی و روابط این دو نفر را از همه‌ی جهات بررسی کند و در آخر ذهنیتی را به بازیکن بدهد که بتواند این مشکلات را به‌خوبی درک کند. محبوبیت این دو شخصیت و داستان آن‌ها آن‌قدری زیاد شد، که ناشر بازی، اسکوئر انیکس، با هم‌کاری استودیوی Deck Nine، یک عنوان فرعی برای این بازی به‌نام Before The Storm ساخت و توانست به‌خوبی خاطرات و شخصیت‌های بازی را برای مدتی زنده‌ نگه‌ دارد. درحالی که بازیکنان با این شخصیت‌ها و داستان‌ آن‌ها زندگی کرده بودند، دونت‌ناد تصمیم گرفت تا در نسخه‌ی دوم این بازی، شخصیت‌های جدید را وارد بازی کند و اتفاقات یک زندگی عجیب دیگر را، به‌جای مکس و کلویی، از دید دو برادر به‌نام شان و دنیل روایت کند.

سازندگان بازی درمورد تصمیم خودشان برای عوض کردن شخصیت‌های قبلی و ورودشان و دنیل گفته‌اند داستان مکس و کلویی و ریچل به پایان رسیده. این به‌ این معناست که دونت‌ناد با ساختن یک نسخه‌ی مجزا، ریسک شروع جدیدی را به‌جان خریده‌اند و قصد دارند دوباره تجربه‌ای خاص از داستان زندگی خلق کنند. داستان لایف ایز استرنج ۲ درباره شان و دنیل، دو برادری است که بعد از اتفاقی که زندگی‌شان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، تصمیم می‌گیرند از سیاتل به پورتو لوبوس در مکزیک بروند. شروع ماجراجویی آن‌ها از مشکلاتی که در سفر جاده‌ای دارند شروع می‌شود و به‌گفته‌ی سازندگان، المان‌های ماوراطبیعی در بازی، مانند نسخه‌ی اول، حضور دارد. شخصیت‌ این دو برادر به‌مرور با موانعی و اتفاقاتی که سر راه‌شان قرار دارد تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد، اما در نهایت این بازیکن است که انتخاب می‌کند آن‌ها چگونه رفتار کنند. روند پیش‌روی خط داستانی بازی به‌طور کامل توسط بازیکن هدایت نمی‌شود؛ اما انتخاب‌های بازیکن ممکن است تاثیر مثبت یا منفی روی روایت بازی داشته باشد که این قابلیت، از بهترین نکات این نسخه‌ از لایف ایز استرنج است. شخصیت‌های بازی که حالا بی‌خانمان هستند و هرروز دنبال جای جدیدی برای زندگی می‌گردند، باید با نگاه و قضاوت مردم هم کنار بی‌آیند؛ گاهی مجبور می‌شوند اخلاقیات را زیرپا بگذارند یا جور دیگری رفتار کنند. نتیجه‌ی همه‌ی این برخوردها و اتفاقات، در ادامه‌ی ایجاد ذهنیت مثبتی است که هدف سازندگان در نسخه‌ی اول بود. باید ببینیم درام مثال‌زدنی این سری، می‌تواند در نسخه‌ی دوم هم مانند دو نسخه‌ی قبلی تاثیرگذار باشد؟ به‌نظر من، این بزرگ‌ترین دست‌آوردی است که دونت‌ناد می‌تواند به آن برسد. در لایف ایز استرنج حسی که بازیکن از روایت هیجان‌انگیز و عجیب بازی می‌گرفت، باعث ایجاد موفقیت و محبوبیت آن شده بود. اما در این نسخه‌، با توجه به جدید بودن شخصیت‌ها و داستان بازی، سازندگان با چالش آشنا کردن دنیای جدید با بازیکن مواجه هستند، که با توجه به مهارت دونت‌ناد در خلق روایت‌های بی‌نظیر، تکرار موفقیت‌های قبلی، بسیار دور از انتظار ما نیست.

یکی از نکاتی که همه را عاشق لایف ایز استرنج کرد، طراحی هنری بازی بود که حسی فوق‌العاده تازه و باورپذیر داشت. در این نسخه‌ آرت استایل بازی همانند عناوین قبلی است؛ همان چیزی که سازندگان از آن به‌عنوان موفقیت یاد می‌کنند و ما هم عاشق آن شده‌ایم؛ چیزی که لایف ایز استرنج را خاص می‌کند. حتی با توجه به پیشرفت تکنولوژی سازندگان بازی گفته‌اند که تمامی جنبه‌های گرافیکی که از نسخه‌ی اول بازی وجود داشت، با وجود بهبود‌های فنی در گرافیک، بازی، هنوز حفظ شده‌اند. علاوه‌بر درام و آرت استایل خاص لایف ایز استرنج، موسیقی متن بی‌نظیر و هم‌کاری با موزیسین‌های مشهور مثل بند Daughter در «پیش از طوفان» (Before the Storm)، از دلایل محبوبیت این سری است. در این نسخه هم قرار است موسیقی‌های هیجان‌انگیز و البته احساسی را مثل قبل بشنویم.

اگر برای بازی کردن بازی کردن قسمت دوم لایف ایز استرنج لحظه‌شماری می‌کنید، می‌توانید بازی یا دموی رایگان The Awesome Adventures of Captain Spirit را تجربه کنید. این بازی با این‌که داستانی مستقل دارد و بسیار کوتاه است، اما دنباله‌ی همان خط فکری نسخه‌ی اول و مقدمه‌ای است برای ورود بهتر به لایف ایز استرنج ۲ است. این بازی را می‌توان اپیزود صفر لایف ایز استرنج ۲ هم نام‌گذاری کرد.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: