بازی‌ مستقل

هنر ناب | ۱+۲۵ بازی مستقل برتر

توسط علی فتح‌آبادی در ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ , ۱۷:۳۵

۱۵. Machinarium

همانند چندی دیگر از استودیو‌هایی که فقط یک بازی به نمایندگی از هنر بالای‌شان در این لیست جای گرفت، Amanita Design هم حقیقتا لایق این بود که بیشتر از یک اثر از آنها در این لیست جای بگیرد. ولی محدودیت لیست به کمتر از سی اثر و همین‌طور شباهت سبکی بازی‌های این استودیو مستقل به یکدیگر، در نهایت من را به این واداشت که Machinarium را به نمایندگی از دیگر ساخته‌های درجه یک و سراسر هنر این استودیو انتخاب بکنم. انتخاب بین سه‌گانه Samorost و Botanicula و این بازی برایم واقعا دشوار بود، هر سه از طراحی هنری و معماهای بسیار بی‌نظیری بهره‌مندند و هیچ‌کدام از دیگری برتری کیفی قابل توجهی ندارند، همگی در کیفیتی سحرانگیز و جادویی سیر می‌کنند که حتی توجه کسانی که علاقه چندانی به بازی‌های ماجرایی اشاره و کلیک نیز ندارند را به خود جلب می‌کنند. ماشیناریوم در این بین، به‌عنوان اثری که در سطحی وسیع نام این استودیو را بر سر زبان‌ها انداخت، تمامی کلیت دوست‌داشتنی بازی‌های آمانیتا را در خود دارد و از جمله بهترین اشاره و کلیک‌های معمایی چندسال اخیر نیز است.

 

۱۴. MineCraft

شاید محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین عنوان این لیست همین «ماینکرفت» (MineCraft) آقای «مارکوس پرسون» (Markus Persson) سوئدی و استودیو‌اش، «موجانگ» (Mjang) باشد. اثری دنیای‌باز و بسی خلاقانه که در آن می‌توانید با مکعب‌های سه‌بعدی‌اش هر‌ سازه‌ و بنایی که دل تنگ‌تان هوس کرده بسازید. معمار و مهندس درون‌تان را بیدار بکنید و عظیم‌ترین سازه‌های ممکنه را سر و شکل بدهید. در دنیای وسیع بازی بگردید، منابع جمع کنید، با زامبی‌ها بجنگید و مکعب‌های بی‌انتهای موجود را بر روی یکدیگر سوار کنید.

دیروز داشتید «دارک‌ سولز» یا «آخرین نگهبان» بازی می‌کردید؟ طراحی‌ ساختمان‌ها و ابنیه‌‌شان شما را محسور و مجنون ساخته؟ اصلا مهم نیست، کمر همت بالا بزنید و کل منطقه مذکور را در ماینکرفت بازآفرینی کنید. هر آن‌چه که به ذهن‌تان خطور می‌کند را، از احمقانه‌ترین‌شان گرفته تا خوف‌انگیزترین آنها، می‌توانید بسازید. بگذارید جریان سیال احساس و خلاقیت کنترل شما را در دست بگیرد و ساعت‌های بی‌انتهایی را در ماینکرفت و دنیای پیکسلی دوست‌داشتنی‌اش صرف کنید. بسازید و بگردید و خراب‌ کنید و در این لوپ دوست‌داشتنی و سراسر اعتیاد حل شوید.

 

۱۳. Night In The Woods

زندگی، این مفهومی که تمامی ما از بدو تولد درش روزمره‌مان را می‌گذرانیم و تک‌تک‌مان تعریف‌گر معنی و چیستی‌اش هستیم. در عین حال، به اندازه خودمان، نامعلوم، عجیب و ناعادلانه‌ است. تنهایی، غم، ترس از آینده و نامعلومی تنش‌آفرینش، مرگ و دیگر نبودن، انتخاب و رهایی و عواقب غیر قابل تغییرش. مفاهیمی عمیق و ملموس که همگی در تار و پود و هویت مستقلی بسیار با کیفیت با نام «شبی در جنگل» (Night In the Woods) تنیده شده‌اند و چیستی این ماجرایی دو بعدی رنگین و دوست‌داشتنی را شکل داده‌اند. «می»، دانشجوی انصرافی دانشگاه که بعد از دوسال به شهر زادگاه خودش برگشته. دختر بیست‌ساله‌ای در جدال با مشکلات هویتی و اجتماعی در شهری حاشیه‌نشین که اقتصاد و وضع معیشت‌اش رو به نابودی و فراموشی ابدی در بستر ممتد حرکت زمان است. مستقلی درجه یک، که ترکیبی تمام و بی‌نظیر از ترکیب درست و صحیح سرگرمی و مفهوم، در فرم و بستری هنرمندانه‌ است.

شخصیت‌های بازی عالی‌اند، روایت محشر است و موسیقی جادو می‌کند. قصه بازی هم کم‌لطفی نمی‌کند و ده ساعت گیم‌پلی سراسر لذت و هنر را تقدیم‌تان می‌کند. نقد و بررسی این بازی را می‌توانید از طریق این لینک مورد مطالعه قرار بدهید.

 

۱۲. To The Moon

شاید احساسی‌ترین و انسانی‌ترین عنوان این لیست. محصولی که تمام کلیت خویش را بر روی زندگی و تفکرات آدمی می‌چیند و شما را در نقش دو پزشک وارد هزارتوی زندگی و حسرت‌ها و افسوس‌هایش می‌کند.
پیرمرد داستان بعد از پشت‌سر نهادن مسیر طولانی زندگی خودش، در آخرین روزهایی که هستی اجازه حضور وی را در خود می‌دهد و فقط یک آرزو و حسرت بزرگ برایش باقی‌مانده: سفر به ماه. میل و آمالی عجیب که در خودش تمامی شیرازه و عمر پیرمرد را نهفته و آرزویی‌ست به‌ طول عمر تمام زندگی. شما نیز در سفری سورئال وارد خاطرات پیرمرد و دوره‌های متفاوت زندگی‌اش می‌شوید تا از راز شکل‌گیری این آرزو و چیستی واقعی‌اش سر در بیاورید و بتوانید در حالتی ذهنی، آن را برای پیرمرد به تحقق برسانید. آرزوی ظاهرا دست نیافتنی‌اش را، آرزوی سراسر عاشقانه و انسانی‌اش را، در انتهای عمر، برایش مجسم سازید.
به‌تازگی نیز دنباله‌ای برای این عنوان با نام Finding Paradise، توسط استودیو سازنده همین عنوان، یعنی Freebird Games عرضه‌شده که دو پزشک ماجراجوی این اثر را وارد مکاشفه و سیر  و سلوکی دیگر می‌کند.

 

۱۱. Limbo

اولین اثر استودیو محبوب و خوش‌نام PlayDead که یک روز بدون هیچ‌گونه سر و صدا، سر از PSN، Xbox Live و Steam درآورد. شاهکار خلاقانه‌ی این استودیو به زمان چندان زیادی برای دیده‌شدن نیاز نداشت و خیلی سریع، نام دوزخ سیاه و سفیدش را بر سر زبان‌ها انداخت. پسرکی که فقط چشمانش کورسویی از نور و سفیدی را همراه خود دارند، عنکبوتی غول‌آسا که قصد نشخوار کردن‌تان را دارد، بچه‌های شرور دیگری که قصد جان‌تان را کرده‌اند و شمایی که شاید بدتر و شنیع‌تر از همه، تمامی آنها را راهی نیستی دیگر می‌کنید. «لیمبو»، به لطف طراحی‌های مینیمال، ولی بسیار چشم‌گیر و دنیای گیرا و خوف‌آورش به زمان چندان زیادی برای حضور در لیست برترین‌ بازی‌ها نیاز نداشت. به تمام این‌ها، داستان رازآلود و سراسر مه‌وار اثر را هم اضافه کنید که خودش مامن‌گاه ساعت‌ها طرح تئوری‌های گوناگون و ریز و درشت است.

 

۱۰. Brothers : A Tale Of Two Sons

Starbreeze Studios پیش‌تر برای خلق عناوینی مثل The Chronicles of Riddick، Syndicate و The Darkness شناخته می‌شود. همین سابقه کاری، ساخت محصولی مشابه «برادران: داستان دو پسر» را به امری عجیب و غیرمعمول برای بازی‌سازان این استودیو بدل کرد و نشان داد که لزومی ندارد به‌طور حتم در یک حیطه سبکی فعال بود. می‌شود از شوتر‌های بی‌مغز و سراسر اکشن هم روی به ماجرایی‌های سراسر هنر و احساس آورد و این مهم را هم در بهترین کیفیت ممکن به انجام رسانید. «داستان دو پسر» روایت‌گر دو برادر است که برای درمان پدر بیمار خویش، راهی سفری دور و دراز در میان کوهستان‌ها و سرزمین‌های ناشناخته‌ی الگو گرفته از اساطیر اسکاندیناوی می‌شوند به قصد یافتن آب جاودانگی که توانایی درمان تمامی امراض را دارد می‌شوند. دو برادر،‌ به مثابه یک آگاهی، یک ستون و یک بنا که باید پشت به پشت یکدیگر از سد چالش‌های بی‌انتهایی که انتظارشان را می‌کشد عبور کنند و به سر مقصد سفر غیرممکن خویش برسند. این امر انتزاعی همکاری و همیاری، در گیم‌پلی بازی نیز تماما نمود یافته و بازیکن کنترل هر دو برادر را در آن واحد در اختیار دارد و به معنای واقعی آن یکی بودن و نیازمندی دو برادر دوست‌داشتنی به هم را در خود بازتاب می‌دهد. یکی از بهترین فصل‌های انتهایی بازی‌ها را نیز در این اثر می‌توانید به نظاره بنشینید و در محنت مستمرش حل شوید.

 

۹. Gone Home

یکی از برترین ماجرایی‌های اول شخص‌ که با برچسب «شبیه‌ساز راه رفتن» مورد خطاب قرار می‌گیرند. بالاتر، یک نماینده دیگر نیز از این سبک آثار در لیست جای دادم و حالا نوبت به بداعت‌آمیزترین عنوان این قسم آثار، یعنی Gone Home می‌رسد. محصولی سراسر هنر و فکر که کل داستان و روایت جالب و هوشمندانه خود را در یک عمارت تعریف می‌کند. قصه‌ای بس تلخ و عالی دارد و به‌قدری در پرداخت جزییات خود دقت و وسواس به خرج داده که از گوشه‌گوشه‌ی این عمارت غم‌زده و بر باد رفته داستانک و اطلاعات گونه‌گون سرازیر است. اثری که تنها با حضور یک فرد که شخصیت اصلی‌ست و عمارتی دو طبقه، چنان ذهن و توجه‌تان را به خود مشغول می‌سازد که تا لحظه آخر مشتاقانه و با لذتی ناب در پی دست‌یافتن به راز نهایی آن هستید. نکته قابل توجه‌ای که در خصوص این اثر وجود دارد، این است که قصه‌اش تماما واقع‌گرایانه است و هیچ‌گونه اتفاق خرق عادت و فانتزی در آن به وقوع نمی‌پیوندد. سازنده‌ها در همین بستر وقاع‌گرایانه چنان ترس و رعشه را به وجودتان می‌اندازند که خودتان هم از این استرس مستمر سوال برای‌تان به‌وجود می‌آید. جایی که نه هیولایی است، نه هیچ‌گونه خطری، چرا باید ترسید؟ و این ترس و تشویش، اوج هوشمندی و ذکاوت طراحان این اثر عالی در مفهوم‌سازی و ارایه صحیح زیرمتن‌های اثرشان است.

 

۸. SuperGiant Games

نتوانستم یک بازی را به نمایندگی از هنر بی‌مثال SuperGiant Games در این لیست جای بدم. یا باید هر سه بازی این استودیو فوق‌العاده را در لیست قرار می‌دادم، یا مشابه Amanita Design یکی را نماینده تمامیت هنر والایشان می‌کردم.

استودیویی آمریکایی که در طول عمر هشت ساله‌ی خود سه بازی ساخته و همین سه بازی در چنان سطحی از کیفیت و هنر جای دارند که به‌راحتی نام خالقان‌اش را به‌عنوان چندی از بهترین بازیسازان دوران کنونی مطرح می‌کنند. محصولاتی که برعکس دیگر استودیو‌ها چندان شباهت سبکی و موضوعی ندارند. واقعا اغراق نیست اگر بگویم که تمامی بخش‌های مختلف هر سه بازی این استودیو در شکلی مثال‌زدنی و بی‌مانند در جای دقیق و درست خودشان قرار دارند و نقش تعریف شده خود را در شکلی بی‌مثال به‌زیبایی ایفا می‌کنند. Bastion، Transistor و Pyre نام سه شاهکار احساسی این استودیوست. عناوینی بس ناب و شیرین که به تنهایی توانایی تعریف چیستی این هنر دوست‌داشتنی و سراسر عشق را دارا هستند و گوشه‌ای هستند از دریای خلاقیت بی‌انتهای سازنده‌های کاربلدشان.

نقد و بررسی Pyre را می‌توانید از طریق این لینک مورد مطالعه قرار بدهید.

 

۷. Braid

«جاناتان بلو» (Jonathan Blow) با خلق Braid موفق به انجام عملی‌شد که بسیاری از بازی‌سازان رویایش را در سر می‌پرورانند. اثری بسیار خوش‌ساخت و عالی که بازتاب تمام نمای اندیشه‌ها و عشق سازنده‌ی خلاقش است. بازی معمایی با داستانی زیبا و طراحی‌های چشم‌گیری که محصول هنر «دیوید هلمن» (David Hellman) طراح است. «جاناتان بلو» با خلق این اثر زیبا اقنا نشد و دو سال پیش معمایی چشم‌نواز دیگری را با نام The Witness خلق کرد. اول شخصی معمایی مشابه سری محبوب Myst که آن اثر نیز توانست به‌لطف کیفیت بالایش کارنامه هنری خالق کاربلدش را پربارتر سازد. روح آرمان‌گرایانه بلو باعث‌ شده که پروسه ساخت محصولات‌اش به درازای بسیاری بکشد، ولی نتیجه این سال‌های طولانی تلاش، عناوینی ناب و بی‌نظیرند که به‌تنهایی می‌توانند نماینده تمامی روح خلاقیت و عشق جاری در این هنر باشند.

نقد و بررسی ساخته دوم «جاناتان بلو»، The Witness را می‌توایند از طریق این لینک مورد مطالقه قرار بدهید.

 

۶. Journey

سومین عنوان استودیو مستقل ThatGameCompany اوج هنر و توانایی‌ آنان در خلق محصولاتی خاص و نوآور به حساب می‌آید. «سفر» (Journey) یادآور عناوین بسیاری مثل «ایکو» فومیتو اوئداست، ولی در عین حال هویت و چیستی خاص خودش را داراست و به‌لطف فضا و اتمسفر فوق‌العاده‌اش چنان شما را در دنیای شورانگیز و سراسر سرورش غرق می‌کند که امکان ندارد مدح و ستایش مستمرتان را شامل خود نکند. دوربینی که خیلی خونسردانه شخصیت شما از فاصله‌ای دور و لانگ‌شاتی بی‌نظیر تعقیب می‌کند و به بازیکن این اجازه را می‌دهد که بدون استرس در آرامش جاری در این سفر دل‌انگیز شنا کند.

این استودیو علاوه بر این بازی عناوین خلاقانه‌ دیگری نیز از جمله Flow، Flower و بازی در دست تولیدشان، Sky را نیز در کارنامه خودشان دارند و از حیث کارنامه کاری، حرف‌های بسیاری برای زدن دارند.

 

دیدگاه
۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

6 Replies to “هنر ناب | ۱+۲۵ بازی مستقل برتر”

 1. Sir Sonic گفت:

  نیازی به خوندن متن ها نبود
  تصاویر برای به یاد آوردن حجم زیادی از خاطرات فوق العاده کافی بود
  معماهای حماسی Braid
  تداخل عجیب رنگ ها تو Guacamelee
  اون آرامش Journey
  استرس پشت هر مرحله Spelunkey
  راوی عجیب Stanely
  روایت عجیب و گیرای Inside
  اون موسیقی و باس فایت ها نوستالژیک Shovel Knight

  و در نهایت کلّ Undertale
  با این که لیست ترتیب خاصی نداره ولی دیدن Undertale تو رتبه اوّل بازم توفیق خاصی داره و به جایگاه خاصّی که حقشه میرسونتش
  این بازی این قدر خوبه که وقتی میگی بهترین بازی نسل و همه یاد زلدا و گاد آف وار و آنچارتد و ماریو و ویچر و همچین اسم های گنده ای می افتن ممکن نیست به من بگن بهترین بازی نسل و در کنار این اسم های بزرگ و هم سطح شون Undertale به ذهنم نیاد. چیز عجیبیه کلّاً این بازی ۶ ساعته

  ۰ ۰
 2. xbox1rising گفت:

  The Dishwasher: Vampire Smile میتونست باشه انحصاری xbox …لعنتی چه بازی بود…
  نمیدونم هممون انگار تو همین حالو هواییم…چند ماه پیش خواستم mark of the ninja که میتونست جزو ۵ تای اول لیست بشه بازی کنم تو لپتاپ…اونم که با ویندوز ۱۰نمیشد …بیخیال شدم تا چن هفته پیش گقتم به جهنم برم یه دونه ۳۶۰ بخرم بیارم خودشم جی تگ… بشینم تا دلت بخواد دوباره شاهکار بازی کنم گور بابای نسل ۸ که متنفرم ازش اصلا نمیخوام قیافه وان رو ببینم…رفتم …گفتن ۱,۸تومن ۳۶۰…اره ۳۰۰ تومن فروخته بودمش تا این وان رو بگیرم…..باورت میشه الان من این اشغال دونی xbox one 500 رو ببرم بازار بفروشم ۱/۸ برش نیمدارن…اون وقت…بیخیال :11:
  یادش بخیر نقد بازی Bastion به قلم متین ایزدی…
  مثل همیشه پست جدید عالی بود

  ۱ ۰
 3. MOBIN.HP گفت:

  لیست خیلی خوبیه و به سختی میتونم عنوانی رو به یاد بیارم که شایسته این لیست باشه و اسمش اینجا نباشه
  در حال حاضر فقط fez و cuphead رو به خاطر میارم که میتونستن تو این لیست باشن
  الان که به این لیست نگاه میکنم میبینم بازی های مستقل چه نقش بزرگی در خاطرات گیمی ما دارن و چقدر خوب که این بازی ها در سال های اخیر دوباره اوج گرفتن :*:
  خسته نباشید
  :۱۵: :pc:

  ۱ ۰
 4. amirr3z4 گفت:

  جای خالی بازی valiant hearts شدیدا حس میشد.
  چطور تونستید که بیخیال این بازی بشید.
  اشک من‌رو این بازی درمیاره. :( :( :(

  ۰ ۰
 5. batmanvh گفت:

  بازی جدید ولی معرکه hollow knight هم جاش خالیه خیلی. معرکه است لعنتی

  ۰ ۰
 6. Birdman گفت:

  همشون اشغالن

  ۰ ۰