توسط تارخ ترهنده در ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ , ۲۲:۵۵

اگر بخواهیم به روشنایی خدمت کنیم و آن را در نبردش برابر تاریکی یاری کنیم، شاید بهتر باشد که در این مسیر تا جایی که می‌توانیم، دیده نشویم و مخفی بمانیم تا به هیچ‌وجه سد راه روشنایی نشویم. در فرقه اساسین‌، همگی بر این باورند که در خفا کار می‌کنند تا به روشنایی خدمت کنند (We work in the dark to serve the light). ریشه‌های فرقه اساسین یا همان AC Origins پاییز سال گذشته منتشر شد و باعث بازگشت سری و موفقیت‌های دوباره برای یوبی‌سافت شد. هر چه‌قدر که ریشه‌ها موفقیت‌آمیز بود، بسته‌های الحاقی آن نیز موفق ظاهر شدند: بسته الحاقی The Hidden Ones و The Curse of the Pharaohs، دو بسته الحاقی این بازی هستند که بین انتشارشان فاصله‌ای حدودا سه ماهه برای انتظار وجود داشت. در این مقاله قرار است به نقد و بررسی هر دو بسته الحاقی مذکور بپردازیم، عملکرد آنها را جداگانه بررسی کنیم و درنهایت عملکرد کلی آنها به‌عنوان محتواهای اضافی AC Origins را مورد بررسی قرار دهیم؛ در ادامه همراه دنیای بازی باشید.

The Hidden Ones، دنباله‌‌ای مستقیم بر خط داستانی Origins است.

اولین بسته الحاقی AC Origins یعنی The Hidden Ones، مستقیما پس از پایان داستان اصلی شروع می‌شود؛ جایی که آیا (Aya) به منطقه‌ای به‌نام Sinai رفته و فرقه The Hidden Ones را تشکیل داده است. همان‌طور که متوجه شده‌اید، این فرقه بعدا Assassin’s Creed می‌شود و فعلا به بلوغ خود نرسیده. در Sinai، مزدوران و حاکمان رُمی در حال قتل و غارت هستند و The Hidden Ones ناجی مردم این منطقه می‌شوند و بایک (Bayek) نیز با این‌که با عضویت در فرقه‌ و رهبری آن موافق نبود، برای نجات مردم این منطقه و درخواست کمک از سوی همسرش Aya دوباره Hidden Blade به‌دست می‌شود. در خط داستانی The Hidden Ones لحظات جالب و خاطره‌انگیزی رخ می‌دهد و تجربه‌ی ادامه‌ی ماجرای چهره‌های قدیمی و جدید، حس خوبی به مخاطب می‌دهد، اما مشکل خط روایی داستان این بسته الحاقی، با وجود تمام جذابیت‌هایی که در پیوستن به روند شورش علیه رُمی‌ها به‌وجود می‌آورد، پیاده‌سازی همان فرمول تکراری لیستی از تمپلارهایی (Templar) که باید بکشید، است. لیستی از تمپلارها و مزدورها روبه‌روی شما قرار می‌گیرد و با کشتن آنها هم داستان پیش می‌رود و هم خط اصلی گیم‌پلی.

به‌کار گیری معماهای بیشتر در حجمی بزرگ‌تر نسبت به بازی اصلی، من‌جمله نکات مثبت The Hidden Ones است که به شما اجازه می‌دهد از اصرار مصر باستان سر دربیاورید.

اگر بخواهید داستان اصلی این بسته الحاقی را دنبال کنید، نزدیک به ۶ ساعت گیم‌پلی شما را سرگرم می‌کند. خلق موقعیت‌های متنوع در دل روند پیشروی تکراری، باعث می‌شود از دنبال کردن داستان لذت ببرید و برخی لحظات را به خاطر بسپارید. برای مثال، در قسمتی از بازی رُمی‌ها در حال به آتش کشیدن یک روستای کوچک و سلاخی مردمان‌اش هستند که تصویرگری‌ها و خلق اتمسفر شبه آخرالزمانی بسیار به دل می‌نشیند و به شما انگیزه کافی برای از پا در آوردن سربازان رُمی را می‌دهد.

به‌طور کلی، چیز جدیدی به گیم‌پلی بازی اضافه نشده و همان چیزی است که در خود Origins آن را تجربه کردیم. تعدادی سلاح جدید در دسته‌بندی‌های بازی اصلی را در The Hidden Ones پیدا می‌کنید، ماموریت‌های فرعی چون Shards of the Stars ادامه پیدا کرده‌اند و مقر سربازهای دشمن یا دژها (Fortitudeها) در حجم‌های وسیع‌تر و طراحی‌های خلاقانه‌تر به بازی برگشته‌اند.

متاسفانه، در ماموریت‌های فرعی یا Side Questها و هم‌چنین شخصیت‌پردازی‌ها، پتانسیل‌هایی بزرگ اما از دست رفته دیده می‌شود. در بدو ورودتان به Sinai شما با نوزانده‌ای کور آشنا می‌شوید که از گورستان‌های دسته جمعی، افسانه‌های فراموش شده و تاریخ مصر برای‌تان می‌گوید و درباره‌ی آنها می‌نوازند و آواز می‌خواند. چنین شخصیتی به خودی خود دارای پتانسیلی بسیار قوی برای خلق یک خط داستانی فرعی و ماموریت‌های فرعی فوق‌العاده دارد، اما این پتانسیل در همان جاده‌ای که او در آن‌جا می‌نوازد، رها شده. اگر The Hidden Ones را بازی کرده‌اید و نام ماموریت فرعی Howls of the Dead یادتان مانده، می‌دانید که درباره‌ی پتانسیل از دست رفته از چه نالانم!

یکی از زیباترین شهرهای مصر باستان در کل بازی، به نظر من Arsinoe است.

طراحی شهرها و به‌طور کلی نقشه و مناطق مختلف در The Hidden Ones فوق‌العاده است و یوبی‌سافت در این یک زمینه همیشه عالی عمل می‌کند. Sinai و تمامی مناطق و شهرهایش زیبایی‌های زیادی برای خیره کردن شما دارند و با توجه به تنوع زیاد اقلیمی بیشتر کوهستانی بودن Sinai، از این حیث The Hidden Ones کم و کاستی ندارد.

صداپیشگان پیشین باز در نقش‌های خود هنرنمایی کرده‌اند و موسیقی نیز در مواقع مورد نیاز خود را نشان می‌دهد. به‌طور کلی در این بخش نیز The Hidden Ones خوب ظاهر شده، اما اگر انتظار قطعه‌های موسیقی آن‌چنانی و جدید دارید، باید از انتظارات خود بکاهید چون The Hidden Ones با تمام خوب بودنش، باز هم یک بسته الحاقی است.

 

درنهایت

اولین بسته الحاقی بازی AC Origins، دقیقا همان چیزی است که باید باشد. The Hidden Ones یک بسته الحاقی است که ادامه‌دهنده بخش داستانی بازی اصلی خود است و وظیفه خود را به‌خوبی به‌جا می‌آورد. ۶ ساعت گیم‌پلی بیشتر برای پیگیری ادامه ماجرای بایک، آیا و خلق ریشه‌های اساسین به‌همراه محیط‌های جدید، متنوع و فعالیت‌های فرعی برای کسانی که می‌خواهند هر چه بیشتر در مصر باستان وقت بگذرانند.

 

ادامه در صفحه بعد

نکات مثبت
نکات منفی
7.5
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید