قاتل دوست‌داشتنی | ۱۵ سلاح گرم مرگبار در بازی‌های رایانه‌ای

توسط علی ارکانی در ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ , ۱۶:۴۰

وقتی نام بازی‌های رایانه‌ای به میان بیاید، همه‌ از خشونت بی‌انتهای آن صحبت می‌کنند! از حق نگذریم، کشتار دشمنان با سلاح‌های متنوع بازی‌ها یکی از لذت بخش‌ترین تجارب زندگی ما قشر آسیب‌پذیر (خصوصا در برابر تغییرات نرخ ارز) «گیمر» است! هرچند دنیای بازی‌های رایانه‌ای از تیرهای نقطه‌ای بازی «کنترا» تا بمب‌های اتمی قابل حمل در سری Fallout راهی طولانی پیموده است، اما لذت به دست آوردن سلاحی جدید و آزمایش آن روی اولین دشمن نگون بختی که سر راه‌مان پدیدار می‌شود، هنوز هم مثل روز اول و دوران کودکی، ما را به‌وجد می‌آورد و هرگز تکراری نمی‌شود (مثل لذت خوردن کلوچه با نوشابه مشکی). در میان خیل عظیم بازی‌های رایانه‌ای برخی از این سلاح‌ها در کنار جذاب بودن آن چنان قدرتمند هستند که بازیکنان با دست یافتن به آنها، دیگر خدا را هم بندگی نمی‌کنند! اگر شما هم مثل ما دل‌تان برای چنین سلاح‌هایی تنگ شده، با دنیای بازی همراه شوید تا نگاهی به ۱۵ سلاح مرگبار بازی‌های رایانه‌ای داشته باشیم!

یک تیر برای از پا در آوردن ۴ نفر کافی‌ست!

 1. تک تیرانداز مگنوم (Counter-Strike)

تفنگ تک تیرانداز مگنوم (AWP) در بازی محبوب کانتر، پس از  شخصیت سبز معروف مارول یعنی «هالک»، دومین چیز سبزرنگ مرگبار در کائنات است! این سلاح آن‌قدر قدرتمند است که اگر باد حرکت گلوله به انگشت کوچک پای دشمن بگیرد، وی در دم جان به جان آفرین تسلیم خواهد کرد! این کابوس کانتر بازها به حدی در برابر سایر سلاح‌های بازی قدرتمند ظاهر شده که بازیکنان با شنیدن صدای غرش شلیک آن در مپ‌ها، ناخودآگاه در پشت مانیتور و در دنیای واقعی سر خود را پایین می‌آورند! بزرگان گیم‌نت نشین کانتر با این سلاح به چنان مرتبتی رسیده بودند که در مپ Dust 2 از لای درز در پایگاه پلیس‌ها، لشکری از تروریست‌های مادر مرده را که بی‌خبر از احوال عالم مشغول خرید سلاح بودند، یک‌به‌یک پرپر می‌کردند! خلاصه این سلاح در یک بازی واقع گرایانه مثل کانتر، اشک دشمنان را در می‌آورد.

تیر کات‌دار!

 1. Bullseye (Resistance)

در کمتر بازی این امکان برای شما وجود دارد که هم انقلابی باشید، هم گولاخ و هم دشمن آدم‌های فضایی! مجموعه‌ بازی «مقاومت» یا Resistance یکی از چنین عناوینی است که در کنار مبارزات پرهیجان و داستانی جالب، مجموعه‌ای متنوع از سلاح‌ها را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. مسلسل «خال» یا همان Bullseye یکی از سلاح‌های معمول، اما جذاب از سری یاد شده است. این مسلسل در کنار استفاده‌ی معمول برای به رگبار بستن دشمنان، این توانایی را دارد تا با علامت‌گذاری آنها، بدون نیاز به نشانه‌گیری و از پس هر گونه مخفی‌گاهی، هیولاهای بازی را از پا در بیاورد. هرچند که این تفنگ آسیب خارق‌العاده و زیادی به دشمن وارد نمی‌کند، اما به دلیل انعطاف بالا و روش‌های خلاقانه‌ای که برای از پا در آوردن دشمنان در اختیار بازیکن قرار می‌دهد، نزد طرفداران این سری بسیار محبوب است. شما بفرمایید که یک گیمر با داشتن گلوله‌هایی که خودشان هدف را پیدا کرده و بر وجود آن فرود می‌آیند، چه چیز دیگری از خدا می‌خواهد؟

برادر بزرگ

 1. IM-822 (Dead Space)

مجموعه‌ی «هوای مرده» (Dead Space) تنها عنوانی بود که توانست سبک مبارزات Resident Evil 4 را یک پله ارتقاع دهد. با محبوب شدن بازی یاد شده، شرکت‌های مختلف شروع به کپی کردن ایده‌ی دوربین روی شانه و استفاده از لیزر تفنگ به عنوان نشانه کردند، اما هوای مرده با بازیکنان کاری کرد که هرگز ۳ نقطه‌ی آبی رنگ پلاسما کاتر از یادشان فراموش نشود. سلاح‌های این مجموعه هرگز آن‌قدر قدرتمند نبودند که در دست گرفتن آنها بتواند آرامش را بر قلب بازیکنان حاکم کند، اما یکی از سلاح‌های واقعا قدرتمند این عنوان، برادر بزرگ‌تر پلاسما کاتر یعنی IM-822 ملقب به لاین گان بود. این سلاح مکانیزمی شبیه به سلاح اولیه بازی داشت، با این تفاوت که دهانه‌ی بزرگ‌تر آن تقریبا ۳ برابر پلاسما کاتر بود و به راحتی دستان و پاهای دشمن را از بدن جدا می‌کرد. در کنار طول و عرض وسیع، حالت دوم شلیک این اسلحه هم از عوامل مهم افزایش علاقه‌ی بازیکنان به آن بود. این سلاح می‌توانست نارنجکی زمان دار پرتاب کند که پس از چند ثانیه منفجر شده و مجموعه‌ای از لیزر را در تمامی جهات شلیک کند! وجود این دو قابلیت در بازی که هدف آن قطع دست و پای دشمنان است، یعنی چیزی مثل پیتزای قورمه سبزی: بهینه، دوست داشتنی و مدرن!

بلای آسمانی یعنی این

 1. چکش سپیده دم (Gears Of War)

رویای داشتن یک اره برقی که بتواند تیر هم شلیک کند، از زمان خلق اولین قسمت DOOM در ذهن تمام طرفداران سبک تیراندازی جا خوش کرده بود. این رویا نهایتا پس از قریب به ۱۰ سال با ساخته شدن سری «چرخ دنده‌های جنگ» به واقعیت پیوست و چشم بازیکنان به جمال «لنسر» روشن شد. این مجموعه سلاح‌های مختلفی را به بازیکنان معرفی کرد که با استفاده از آنها و مکانیک پناه گرفتن بازی، لشکر لوکست‌ها را از پا در می‌آوردیم. اما یک سلاح در این مجموعه بود که در اختیار داشتن آن شما را از پناه گرفتن بی‌نیاز می‌کرد: «چکش سپیده دم» (Hammer Of Dawn)! این سلاح یک نقطه را علامت‌گذاری می‌کرد تا سیستم ماهواره‌ای پیشرفته‌ی درون بازی با استفاده از مجموعه‌ای از لیزرهای مرگبار آن را بمباران کند. هرچند که این سلاح در ابتدا به عنوان یک عامل بازدارنده‌ی سیاسی ساخته شد، اما با قیام لوکست‌ها دیگر کار از مذاکره گذشته بود و گزینه‌های زیر میز هم باید به روی میز منتقل می‌شدند!

تجلی «فلفل نبین چه ریزه»

 1. مگنوم (Resident Evil)

 در ایران واژه‌ی «مگنوم» برای عموم به «بستنی چوبی عظیم، گران و بسیار خوشمزه‌ی کاکائویی» ترجمه می‌شود که ما در دوران کودکی هرگاه خیلی پسر خوبی بودیم، می‌توانستیم از لذت وجودش بهرمند شویم. اما برای گیمرها مگنوم یعنی «اسلحه‌ی کمری خفن، کمیاب و مرگبار که کله زامبی‌ها را به املت گوجه فرنگی تبدیل می‌کند»! در واقع، قسمت‌های اولیه‌ی مجموعه‌ی «شیطان مجسم» یا همان Resident Evil کلا به دو بخش تقسیم می‌شد: قبل از به‌دست آوردن مگنوم که دوران سگ لرز، ترس و تکرر ادرار بازیکنان بود؛ و بعد از یافتن مگنوم که دوران شکوه و عظمت گیمری و تبدیل نوب به ترمیناتور تلقی می‌شد! یک تیر از این اسلحه‌ی کمری برای از پا در آوردن هر نوع جانور غیر «غول آخر» بازی اویل کفایت می‌کرد! به جرات می‌توان تماشای انفجار کله‌ی زامبی‌ها پس از شلیک مگنوم را یکی از آرامش بخش‌ترین صحنه‌های تاریخ بازی‌های رایانه‌ای نامید!

 1. اره برقی (Far Cry 4)

شاید شخصیت «وَس» و شباهت وی به جوکر باعث محبوبیت شدید سری فارکرای شد. شاید هم جهان باز و مرگبار آن بود که توانست بازیکنان را از هر قشر و با هر سلیقه‌ای پای این عنوان بنشاند. به هر حال، مجموعه‌ی فارکرای در کنار هموار کردن راه برای ساخت عناوینی مثل سری Crysis، به یکی از سری‌های جذاب بازی‌های رایانه‌ای تبدیل شده که تقریبا هر گیمری حداقل یک نسخه از آن را تجربه کرده است. در کنار مجموعه‌ی عظیم سلاح‌های عجیب و غریب این عنوان، مسلسل Buzzsaw یا «اره برقی» در قسمت چهارم این مجموعه را می‌توان یکی از بهترین تفنگ‌های کهکشان راه شیری دانست! این سلاح که در واقع یک مسلسل سنگین MG42 دست‌ساز است، می‌تواند با شلیک تنها چند تیر، هر جنبنده‌ای را نقش زمین کند: از فیل و کرگدن‌های هیمالیایی گرفته تا هلیکوپترهای جنگی پاگان مین! قدرت شگفت انگیز این سلاح در کنار دوربین کوچک روی آن و خشاب ۵۰۰ گلوله‌ای، تنها پاسخ منطقی به یکی از بزرگ‌ترین سؤال‌های بشریت است: «آرنولد» و «رمبو» چگونه یک تنه و با یک خشاب، یک لشکر دشمن را از پا در می‌آورند!

 1. صندوق پاندورا (Devil May Cry 4)

تصوری که اصحاب ادب و فرهنگ از صندوق پاندورا در اساطیر باستانی یونان دارند، با تصوری که ما طرفداران بازی‌های رایانه‌ای داریم، بسیار متفاوت است. آنها این صندوق را نماد تمام پلیدی‌ها می‌دانند و ما آن را عامل نسل‌کشی خدایان المپ توسط «کریتوس»! البته، شاید بهترین تصویری که از این صندوق افسانه‌ای در بازی‌ها ارائه شده، کیف دستی مرگباری است که دانته در قسمت چهارم «شیطان هم می‌گرید» آن را به اشکال مختلف تبدیل کرده و دمار از روزگار دشمنان خود در می‌آورد! بازوکا، بومرنگ، توپ لیزی و حتی هواپیما تنها بخش‌هایی از پتانسیل این سامسونت است! این همه قدرت را در شخصیت دانته ضرب کنید تا یکی از پرهیجان‌ترین و عجیب‌ترین سلاح‌های این فهرست حاصل شود!

درود بر این ذهن بیمار

 1. تفنگ شلاقی (Bulletstorm)

بازی‌سازی را باید از درخت آلوچه آموخت که سالی یک‌بار میوه می‌دهد و نوبرانه‌اش در برخی نقاط هم‌قیمت پراید است! اگر آلوچه هم مثل سیب همواره در صحنه حاضر بود، هرگز این‌قدر عزیز نمی‌شد! برخی بازی‌ها هم اینگونه‌اند. یعنی کم می‌گویند و گزیده! بازی Bulletstorm یکی از همین عناوین است که شما در آن با مشت، لگد، شاتگان و کاکتوس دشمنان خود را به فجیع‌ترین شکل ممکن از بین می‌برید! از میان تمام سلاح‌های این بازی پرهیجان، تفنگ شلاقی (Flailgun) یکی از بارز‌ترین شواهد ابتلای سازندگان این بازی به «جامعه ستیزی» است! این سلاح از دو عدد نارنجک تشکیل شده که به یکدیگر زنجیر شده‌‌اند. با شلیک این اسلحه به ظاهر ساده، نارنجک‌های یاد شده با زنجیر به دور دشمن پیچیده و طی انفجاری عظیم، او و خاندان‌اش را به آب زرشک تبدیل می‌کند! اما این تنها حالت معمولی این سلاح است. در حالت دوم، زنجیر میان دو نارنجک داغ شده و پیش از انفجار از میان دشمنان عبور کرده و آنها را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند! اگر «نصف کردن دسته جمعی دشمنان و تبدیل آنها به لواشک» جامعه‌ستیزی نیست، پس چیست؟

 1. تفنگ ذره‌ای (Wolfenstein 2009)

نمی‌شود صحبت از کشتار شود و نام بازی‌های شرکت id به میان نیاید. مجموعه‌ی ولفنشتاین از بازی‌هایی است که مانند دیازپام عمل می‌کند. یعنی پس از نیم ساعت از تجربه‌ی بازی، تمام خشم و عقده‌های نهفته بازیکن به کلی بر سر «نازی‌های کثیف» خالی شده و فقط عشق، گل و پروانه در دل او باقی می‌ماند! طبیعتا چنین بازی زیبا و پر احساسی از سلاح‌های متنوع خالی نخواهد بود. از میان تمام تفنگ‌های مرگبار ولفنشتاین، «تفنگ ذره‌ای» (Particle Cannon) یکی از قدرتمندترین و کمرنگ‌ترین آنهاست! متاسفانه این سلاح تنها در یک نسخه از بازی دیده شد، اما در همان یک نسخه به اندازه‌ی کافی دلبری کرد. تفنگ ذره‌ای به معنای واقعی حریف شما را پودر می‌کند. لیزر قدرتمند این سلاح پیشرفته‌ی آلمانی، پس از برخورد، اشیا را به مولکول‌های تشکیل‌دهنده‌ی آنها تبدیل می‌کند. من و اینهمه خوشبختی، محاله!

 1. تفنگ جاذبه‌ای (Half-Life 2)

سال‌ها پیش، قبل از شروع عصر Call Of Duty و Battlefield، در دورانی که سنگ بنای سبک شوتر توسط مجموعه‌ی DOOM و Wolfenstein گذاشته شده بود، شرکت Valve عنوان Half-Life را عرضه کرد. این اثر آن‌قدر در تکامل سبک تیر اندازی اول شخص تاثیرگذار بود که مادهای ساخته شده برای آن الهام بخش عناوینی بزرگ مثل Counter-Strike شد. تا پیش از این عنوان، کسی چندان به سبک تیراندازی برای بیان داستانی عمیق و جذاب اهمیت نمی‌داد و تاکید این سبک بیشتر بر مبارزات و روند تجربه‌ی بازی بود. انقلاب Half-Life در قسمت دوم آن به اوج خود رسید. گوردون فریمن و دیلم افسانه‌ای او به نمادی برای پیروزی در نبردهای نابرابر تبدیل شد. چه کسی فکرش را می‌کرد که یک بچه درس خوان عینکی با یک دیلم بتواند از پس لشکری از هیولاهای ریز و درشت بر بیاید؟ هرچند که دیلم معروف‌ترین سلاح این عنوان بود، اما محبوب‌ترین تفنگ این مجموعه، «تفنگ جاذبه‌ای» (Gravity Gun) است. نام اصلی این سلاح «کنترل کننده‌ی میدان جاذبه‌ی نقطه‌ی صفر» بود، اما از آن‌جایی که جماعت گیمر حوصله‌ی این سوسول بازی‌ها را ندارد، طرفداران بازی نام تفنگ جاذبه‌ای را به آن دادند. این سلاح می‌تواند تکانه‌های از جاذبه را به سمت دشمن شلیک کرده یا اشیا مختلف را از راه دور به سمت خود کشیده و با سرعتی زیاد به سمت هدف پرتاب کند. گزینه‌های بی‌شماری توسط این سلاح در اختیار بازیکنان قرار می‌گرفت: از پرتاب بشکه‌های قابل انفجار به سمت گروه دشمنان تا شلیک تیغ اره برقی که در جای جای جهان پیدا می‌شود. با دست داشتن تفنگ جاذبه‌ای، دیگر نگران کمبود مهمات خود نباشید!

 1. مرد چاق (Fallout)

بنده از همین رسانه مخالفت خود را با سلاح‌های کشتار جمعی، علی‌الخصوص بمب‌های اتم اعلام کرده و کشورهای جهان را به خلع سلاح اتمی تشویق می‌کنم، زیرا این سلاح تمدن بشری را با خطر نابودی مواجه می‌کند. البته، با توجه به این‌که در مجموعه‌ی Fallout کلا تمدن بشری به فنا رفته و از آن‌جایی که بنده نه سر سازمان ملل هستم و نه ته آن، شما با خیال راحت از بمب‌های اتمی قابل هم خود در این بازی استفاده کرده و حالش را ببرید! در روایتی از اصحاب گیم آمده که: «هیچ لذتی مثل تماشای انفجار قارچی شکل تفنگ Fat man، انسان را به خدا نزدیک نمی‌کند». یعنی وقتی شما با چشم خود می‌بینید که دشمنان عظیم‌الجثه‌ی بازی چه‌طور در یک لحظه به ابعاد خورشتی و کبابی تقلیل می‌یابند، ناخودآگاه دست به آسمان بلند کرده و خدارا شکر می‌کنید که در جهت دیگر لوله‌ی تفنگ «مرد چاق» قرار گرفته‌اید! این بمب اتم قابل حمل در بازی فال آوت شاید به دلیل تخریب بسیار زیاد و مهمات اندکش در طول بازی کمتر مورد استفاده قرار بگیرد، اما صرف داشتن آن در کوله پشتی، آرامش و ایمان شما را به شدت تقویت می‌کند!

 1. لیزر اسپارتی (Halo)

نمی‌شود فهرستی از سلاح‌ها تهیه کرد که در آن نامی از Halo به میان نیاید. یعنی اگر هم بشود، طرفداران کهنه‌کار این عنوان  محبوب کاری با آدم می‌کنند که از کرده‌ی خود پشیمان شوی! مجموعه‌ی هیلو آن‌قدر در صنعت بازی‌سازی تاثیرگذار بود که ایده‌های مطرح شده در آن به وفور در سایر عناوین ریز و درشت تیراندازی تکرار شد. یکی از سلاح‌های بسیار جالب و مرگبار این مجموعه، لیزر اسپارتی بود (Spartan Laser). نام اصلی این بازوکای لیزری Weapon/Anti-Vehicle Model 6 Grindell/Galilean Nonlinear Rifle است، اما ما و اغلب بازیکنان در خانه او را «لیزر اسپارتی» (Spartan Laser) صدا می‌کنیم. این سلاح آن‌قدر قدرتمند است که می‌تواند هر نوع وسیله‌ی نقلیه‌ای را با یک شلیک خود نابود بکند. این لیزر پس از شلیک آن‌قدر به مسیر خود ادامه‌ی دهد تا با در و دیوار یا سایر عوامل محیطی برخورد کند. از این جهت اگر آن را به سمت آسمان نشانه روید، تا انتهای مپ به حرکت خود ادامه می‌دهد! لیزر اسپارتی می‌تواند از میان تمام دشمنانی که در سر راه خود قرار دارد عبور کرده و با یک شلیک چندین نفر را از پا در بیاورد. لیزر است دیگر!

«به دوست کوچولوی من سلام کنید!»

 1. شش لول (GTA)

عبارت Grand Theft Auto در دنیای حقیقی یک اصطلاح پلیسی برای سرقت اتومبیل است. اما در بازی‌های رایانه‌ای این تعریف، کم‌ترین نوع از جرم و جنایتی است که شما می‌توانید در بازی GTA مرتکب آن شوید. وقتی که شرکت «راک استار» برای اولین بار بازی GTA را منتشر کرد، هیچکس فکرش‌ها نمی‌کرد که عضوی از این سری بتواند لقب پرفروش‌ترین محصول سرگرمی تاریخ بشریت را به خود اختصاص دهد (این یک مورد را کاملا جدی عرض کردم)! مطمئنا این حجم از استقبال نمی‌تواند صرفا حاصل بر و روی قشنگ «سی‌جی» یا پیراهن خوشگل «تامی» باشد! یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های این بازی، آزادی عمل بازیکنان برای انجام انواع جنایات و فسق و فجور در جهان این مجموعه است! کافی‌ست یک کودک معصوم را تنها ۷ دقیقه با این بازی تنها بگذارید تا ببینید چگونه ستاره‌های بازی یک‌به‌یک پر شده و ارتش آمریکا برای متوقف کردن وی در صحنه حاضر می‌شود! از میان تمام سلاح‌های این بازی، هیچ‌کدام مثل Minigun یا همان شش لول خودمان برای «گلوله‌باران تمام آدم‌ها» مناسب نیست! اصلا GTA مخفف همین است! تنها چند گلوله‌ی مینی‌گان می‌تواند برخلاف نام‌اش هر نوع ادوات نظامی سبک و سنگینی را از پا در بیاورد (البته غیر از تانک)! خلاصه این که ضرب المثل «برعکس نهند نام زنگی، کافور» از روز ازل در واقع در وصف Minigun بیان شده بود!

 1. ناجی (Unreal Tournament)

مجموعه‌ی «مسابقات غیرواقعی» (Unreal Tournament) اگر هیچ خیری برای جامعه‌ و تاریخچه‌ی گیمینگ نداشته باشد، همین که یکی از پرکاربرد‌ترین و بهینه‌ترین موتورهای گرافیکی (Unreal Engine) را در اختیار بازی‌سازان، آن هم به رایگان، قرار داد جای بسی تقدیر و تشکر دارد! این مجموعه که در سبک «میدان جنگ اول شخص» یا FPS Arena  ساخته شده، یادگاری از روزهای سلطه‌ی این سبک بر دنیای بازی‌های رایانه‌ای به لطف محبوبیت مجموعه‌ی QUAKE بود (چیزی شبیه به پدیده‌ی بتل رویال این روز‌ها). در میان ابزارآلات مرگباری که این بازی در اختیار شما قرار می‌دهد، نام «ناجی» (Redeemer) لرزه بر اندام هر جنبنده‌ای می‌اندازد. به زبان ساده، این موشک انداز ترکیبی از «مرد چاق» از بازی Fallout با «نیکیتا» از سری Metal Gear Solid است. کافی‌ست شما در گوشه‌ای از نقشه بازی پنهان شده و از راه دور این بمب اتم «همه کس کش» را به سمت دشمنان هدایت کنید! به همین دلیل است که این سلاح تنها یک موشک قابل استفاده داشته و نمی‌توان از آن مکررا استفاده کرد (این یعنی پدیده‌ی «نوب کمپر» از ابتدای تاریخ گیمینگ وجود داشته).

زیبا، جادار، مطمئن!

 1. BFG-9000 (DOOM)

این منهدم‌کننده‌ی شیاطین، سلاحی با بدنه‌ای از پلاتین، بی.اف.جی سرنگون کننده‌ی تخت سلاطین! یعنی کسی است که پس از شلیک این سلاح از شور و شوق، جامه چاک نکرده و با سر درون مانیتور نرود؟ اولین بار که چشم این حقیر به جمال BFG باز شد، کودکی ۵ ساله و معصوم بودم. به یاد دارم پسر عمویم مشغول یک بازی خفن (DOOM 1) بود و وسیله‌ای شبیه به ماشین لباس‌شویی در دست داشت. وقتی از او در خصوص ماهیت این وسیله پرسیدم، او گفت که این بزرگوار «سلاحی‌ست که خودش تمامی دشمنان را هدف قرار می‌دهد». لحظه‌ای که او گلوله‌ی سبزرنگ BFG را درون اتاقی پر از دشمنان ریز و درشت شلیک کرد و در چشم بر هم زدنی همه‌ی آنها به کپه‌ای از پیکسل‌های قهوه‌ای و خاکستری تبدیل شدند، زندگی من برای همیشه دست‌خوش تغییر شد! رحمت BFG همان‌طور که از نام‌اش پیداست (Big […] Gun) شامل حال تمام موجودات عالم می‌شود، به‌طوری که این سلاح پس از شلیک دست مهربان خود را بر سر هر جانداری که از کنارش عبور کند کشیده و آن را مستقیما به عالم معنا می‌فرستد! در باب این سلاح در کتب خطی آمده «چو خواهی که یابی ز هر بد رها، بکن تیری از قلب BFG رها»!

صحبت از سلاح‌های متنوع بازی‌ها، پایان ندارد، اما از آن‌جایی که از اتاق فرمان به ما اشاره می‌کنند که وقت برنامه به پایان رسیده، تا روز دیگر و دیداری دیگر شما را به خداوند مهربان می‌سپاریم! شما هم نام سلاح‌های محبوب خود را در ادامه با ما به اشتراک بگذارید!

دیدگاه
۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

5 Replies to “قاتل دوست‌داشتنی | ۱۵ سلاح گرم مرگبار در بازی‌های رایانه‌ای”

 1. xbox1rising گفت:

  وای line gun…hammer of dawn…وای Spartan laser…وای…برای چی زنده ایم حالا؟برا چی می خوایم زندگی کنیم؟هنوز لذت نصف کردن نکرومورف های کثیف با لاین گان واسم کهنه نشده باور کنید تنم لرزید …چقد لذت بخش بود …مرسی که نمیذارید این خاطرات خوب لعنتی از بین بره … :xbox:

  ۱ ۰
  1. خواهش میکنم، ما در خط مقدم مقاوت ایستادیم تا این خاطرات از بین نره! با این وضع اقتصادی که جز خاطره بازی کار دیگه ای نمیشه کرد!
   :-)

   ۱ ۰
  2. xbox1rising گفت:

   ای گفتی…

   ۰ ۰
 2. Behnam11 گفت:

  چه پست عالی ای حال کردیم ایول

  ۱ ۰
 3. milad_negah گفت:

  پست بسیار عالی و جالبی بود . :۱۵: :۱۵: فقط مگنوم تو سری بازی اویل می تونست تو لیست بالاتر قرار بگیره :13: :13:

  ۰ ۰