درخشندگی آینده‌‌ای تاریک | اولین نگاه به بازی Cyberpunk 2077 + تحلیل تریلر گیم‌پلی

توسط فرنود محبوبی در ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ , ۱۷:۱۰

باز تکرار می‌کنم: این ویدیو از نسخه نهایی Cyberpunk 2077 نیست

همانطور که در اوایل تریلر و به دفعات بالا در میان تریلر مطرح شد، این ویدیو نشان‌دهنده نسخه نهایی بازی نیست و امکان دارد که خیلی چیزها تغییر کند.

 V خودت را بساز

دیگر در این بازی خبری از گرالت و موهای سفیدش نیست. در Cyberpunk همانند Mass Effect می‌توانید کاراکتر خود را از نظر ظاهری و شخصیتی بسازید. اگر در بالای تصویر نگاه کنید، می‌بینید که پنج بخش در این قسمت وجود دارد. «ثبت تولد (Birth Record)»، «پیشینه (Background Check)»، «بررسی زیستی (Biometric Scan)»، «ظاهر (Appearance)» و «آمار زیستی (Biostats)». در قسمت اول، جنسیت V را انتخاب می‌کنید. از آن‌جایی که CD Projekt Red صداگذاری کامل را برای هر دو جنسیت انجام داده، به نظر می‌آید که هزینه زیادی را صرف این بخش کرده‌ است.

در Background Check ما پیشینه‌ای را برای V در نظر می‌گیریم. در سمت چپ این بخش جدولی وجود دارد که در آن نام، نام‌خانوادگی، تحصیلات، تاریخ تولد و چند چیز دیگر مربوط به مشخصات V قرار دارد. نکته قابل توجه این‌جاست که در قسمت نام و نام‌خانوداگی، نوشته شده است که اطلاعات گم‌شده. اگر پایین این جدول را نگاه کنید، می‌بینیم که گزینه «Edit Details» وجود دارد که به‌وسیله آن می‌توان برخی اطلاعات را تغییر داد اما چیزی که مشخص است، این است که نمی‌توان به نام «مستعار (Alias)» که V است و در طول بازی نیز با این نام خطاب می‌شوید، دست زد. این‌که با تغییر تاریخ تولد، V از نظر ظاهری نیز تغییر می‌کند یا نه، هنوز مشخص نیست.

در سمت راست که بخش مهم‌تری است،‌ ما با سه قسمت روبه‌رو هستیم. «قهرمان بچگی (Childhood Hero)»، «اتفاق کلیدی در زندگی ( Key Life Event)» و «چرا نایت‌سیتی؟ (Why Night City )». در قسمت «قهرمان بچگی» سه گزینه وجود دارد که درواقع از شخصیت‌های بازی رومیزی Cyberpunk 2020 انتخاب شده‌اند:

Johnny Silverhand: خواننده و گیتاریست یک بند معروف که به خاطر مخالفت‌اش با سازمان Arasaka دست راست و تعداد زیادی از دوستان‌اش را از دست داد.

Morgan Blackhand: یکی از Soloهای خوش‌نام و معروف نایت‌سیتی. در واقع، به قاتلان و مزدورها، Solo گفته می‌شود.

Saburo Arasaka: مدیرعامل سازمان Arasaka و یکی از قوی‌ترین افراد در جهان. سازمان او در امنیت، بانک‌داری و تولید تخصص دارد و از قدرت مالی فراوانی برخوردار است. این سازمان به‌صورت مخفیانه در اعمال مجرمانه زیادی نیز مشارکت دارد.

مطمئنا انتخاب هر یک در روند بازی تاثیرگذار خواهد بود اما نکته ظریفی که وجود دارد، این است که از یک طرف ما Johnny Silverhand را داریم که شورشی آزادی‌خواه است و برای مردم‌اش می‌جنگد و در طرف دیگر ما Sabura Arasaka را داریم که به دنبال کنترل و حفظ و گسترش منافع سازمان‌اش است و در وسط ما Blackhand را داریم که به‌طور مستقل هم برای خودش کار می‌کرد و هم برای سازمان‌ها.

در قسمت اتفاق کلیدی زندگی، سه انتخاب داریم که شامل «مرگ خواهر یا برادر»، «فرار از خانه» و «اولین قتل بزرگ» می‌شود. مسلما آن‌طور که پیداست انتخاب هر یک در رابطه و دیالوگ‌هایی که می‌گوییم تاثیر خواهد گذاشت که در مورد «چرا نایت‌سیتی؟» نیز این‌ مطلب صدق می‌کند. گزینه‌‌ها در این بخش شامل «کار ناتمام»، «معشوقه سابق در شهر» و «اثبات چیزی» می‌شود. این‌که چگونه این گزینه‌ها را انتخاب کنیم، مسلما علاوه بر این‌که دیالوگ متفاوتی را پیش روی V می‌گذارد، رفتار NPCها با V نیز متفاوت خواهد بود. حتی شاید ماموریت‌های اضافه را نیز با انتخاب خودمان دریافت کنیم؛ مثلا در ماموریتی به دنبال معشوقه‌مان بگردیم!

در تب بعدی به سراغ Biometric Scan می‌رویم که ‌می‌توانیم چهره‌ای برای V طراحی کنیم. البته، در ویدیو ما فقط بخش «صورت (Face)» را می‌بینیم که در آن بعد از انتخاب یک نژاد می‌توانیم رنگ چشم، پوست، اندازه چانه و دماغ را تغییر دهیم. در تب Appearance، گزینه‌هایی مثل «سبک (Style)»، «لباس (Clothes)»، «آرایش (Makeup)» و «پیرسینگ (Piercings)» وجود دارد. در این قسمت علاوه بر این‌که می‌بینیم گزینه «تتو براق (Light Tattoo)» نیز وجود دارد (که در Cyberpunk بسیار مد است)، گزینه‌ای نیز برای تعیین مقدار خطوطی که بر اساس عمل‌های ایمپلنت (Surface Wiring) روی بدن و صورت ما ایجاد شده است، وجود دارد.

در آخرین تب ما BioStats را داریم که باید ۲۵ امتیاز خود را بین ۶ ویژگی «قدرت (Strength) و «ساختار (Constitution)» که نشانگر قدرت فیزیکی و میزان مقاومت در برابر آسیب، «دانش (Intelligence)» که نشان‌گر اطلاعات شما درباره موضوعات مختلف و هک، «واکنش(Reflexes)» که نشانگر مهارت در مبارزه و رانندگی، «فناوری(Tech)» که دانش شما در استفاده از سخت‌افزار و ترکیب آیتم‌ها و «باحال بودن (Cool)» که نشان‌گر چگونگی برخورد شما با دیگران و اراده شما است، تقسیم کنیم.

نکته‌ای که شاید کم‌تر کسی به آن توجه کند، نحوه ثبت این مشخصات است. اگر با دقت به گزینه‌های نهایی نگاه کنیم، می‌بینیم که ما فقط با یک منو روبه‌رو نیستیم‌، بلکه ما از نگاه کسی مشخصات V را وارد می‌کنیم که به دنبال V است. اگر متن پایین کلمه «Confirm» را بخوانیم، می‌بینیم که نوشته است «ردیابی موقعیت را شروع‌ کن». نمی‌توان حدس زد چه کسی دنبال V است، ولی می‌توان گفت که این بخش ردیابی مربوط به یک سازمان خصوصی یا حتی پلیس  می‌شود. البته، این امکان هم وجود دارد که خود V برای تغییر یک‌‌سری اطلاعات به این سیستم نفوذ کرده باشد.

دوست خوب در Night City کم پیدا می‌شود

در ماموریتی که CD Projekt Red نشان داد، Jackie ما را همراهی می‌کرد. این دوست لاتین بامعرفت و شوخ بسیار هوای V را در طول مراحل سخت دارد. البته، مطمئن هستیم که Jackie تنها کسی نخواهد بود که به داد ما برسد و دوستان زیادی در طول Cyberpunk پیدا خواهیم کرد که ما را همراهی کنند. شاید حتی در برخی ماموریت‌ها بتوانیم انتخاب کنیم که چه کسی در این موقعیت همراه ما باشد؛ ولی حواس‌تان باشد که در Night City نمی‌توان به هر کسی اعتماد کرد.

چند تیر نیاز دارد تا بمیرد؟

از آن‌جایی که Cyberpunk 2077 یک بازی RPG است، میزان Damage که اسلحه شما به افراد وارد می‌کند، برای تعیین سبک بازی‌تان بسیار مهم است. البته، خبر خوب برای کسانی که با نمایش انبوه اعداد در حین مبارزه عادت ندارند، این است که می‌توانند این گزینه و خیلی گزینه‌های دیگر از بخش‌های HUD را در قسمت تنظیمات خاموش کنند.

هیچ‌‌کجا خانه خود آدم نمی‌شود

در قسمت‌های مختلف Night City شما می‌توانید خانه داشته باشید. در خانه V می‌توانید ایمیل‌ها و پیام‌ها را چک کنید، لباس‌های مختلف انتخاب کنید، دوستان‌تان را دعوت کنید و خوش بگذارنید و همین‌طور از قسمت مخفی خانه سلاح‌های مورد نیازتان را بردارید. خانه شما بهترین مکان برای فرار کردن از شلوغی‌های شهر و آرامش گرفتن با گوش دادن به موسیقی‌های اورجینال Cyberpunk 2070 از رادیو است؛ مثل آهنگی از Rockerboy – Johnny Silverhand.

Braindance چیست؟

از این صفحه نمایش، ما اطلاعات زیادی همچون پیام‌های جدید و اخبار روز را می‌گیریم. در خبر فوری آمده است که «مرگ در کنسرت Lizzy Wizzy». این‌که این مرگ ربطی به ما دارد یا نه را نمی‌توان فعلا گفت، ولی چیزی که از این خبر و تریلر E3 می‌توان دریافت کرد، این است که افراد مشهور و سلبریتی‌ها نقش مهمی در Cyberpunk 2077 دارند. به‌نظر می‌آید که لبخند این افراد فقط جلوی دوربین باشد و در زندگی شخصی‌شان معلوم نیست چه کارهای کثیفی می‌کنند.

اگر دقت کنید، می‌بینید که «وضعیت محیط» را «شب» زده است. شاید با گزینه‌هایی که در زیر آن قرار دارد، بتوان زمانی که بازی در آن جریان دارد را تغییر داد، بدون این‌که منتظر بمانید که روز یا شب شود؛ اما گزینه Braindance به چه معناست؟ برای بسیاری از شهروندان Night City، که درگیر فقر و مشکلات هستند، دیدن زندگی لوکس و خوش‌گذرانی ثروتمندان حسرت بزرگی را برای آن‌ها به همراه دارد. به کمک پیشرفت فناوری در زمینه عصب‌شناسی، افراد می‌توانند احساسات و خاطرات شخصی خود را به وسیله «Braindance» به اشتراک بگذارند (چیزی شبیه به تکنولوژی VR). برخی محصولات BD این امکان را به کاربر می‌دهند تا در خاطرات مجازی قرار بگیرند و خود را به عنوان بازیگر در یک فیلم ببینند. با این‌که BD بیشتر برای سرگرمی است، اما برخی افراد برای فرار از زندگی خودشان، به تجربه زندگی به عنوان یک سلبریتی و فرد ثروتمند معتاد می‌شوند و کم‌کم واقعیت‌ زندگی خود را از دست می‌دهند. هنوز نمی‌دانیم که شخصیت ما در بازی چگونه از این تکنولوژی استفاده می‌کند.

ژاکت مناسب را انتخاب کن

با پوشیدن Samurai Jacket علاوه براین‌که خوش‌تیپ می‌شوید، قابلیت‌های اضافه‌ای مثل افزایش سرعت و Street Cred نیز دریافت می‌کنید. یکی از مکانیزم‌های اصلی بازی Street Cred است که به نحوی هم XP شما محسوب می‌شود و هم میزان شهرت‌تان. با افزایش Street Cred به‌وسیله انجام کوئست‌های مختلف، برای‌تان مهارت‌ها، ماموریت‌ها و قسمت‌های جدیدی از شهر Night City باز می‌شود.

حضور مسلمانان و بودایی‌ها در Night City

از آن‌جایی که Night City یک متروپلیس جهانی است، افراد مختلفی را در آن مشاهده می‌کنید. سازندگان برای خلق یک «شهر واقعی» از این موقعیت استفاده کرده‌اند و شهر را از افراد با فرهنگ‌ها و عقاید متفاوت پر کرده‌اند. حتی با توجه به منطقه، افراد به زبان‌ها متفاوتی صحبت می‌کنند که فقط با گوش دادن به آن‌ها، می‌توانید بفهمید که در چه جایی هستید تا دیگر نیاز به GPS نداشته باشید.

دست‌یابی به توانایی‌های جدید، به چه قیمتی؟

بوکسور سابق، جراح Cyberware حال حاضر. Victor یکی از افرادی است که به شما در ارتقا و خرید ایمپلنت‌های جدید کمک می‌کند. ما قطعات جدید را که قابلیت‌های زیادی هم به همراه دارد، با پول رایج نایت‌سیتی، Eddie (مخفف EuroDollar)، می‌خریم؛ اما علاوه بر پول باید چیز دیگری هم در قبالش خرج کنیم؛ انسانیت. CD Projekt Red تا به حال چیزی درمورد سیستم Humanity در بازی نگفته است، اما با توجه به بازی رومیزی Cyberpunk 2020، استفاده بیش از حد از این نوع تکنولوژی‌ها منجر به از دست دادن کنترل ذهن، بی‌رحم شدن و تبدیل شدن به یک «Cyberpsycho» می‌شود (همانند چیزی که در اولین تریلر CGI بازی Cyberpunk 2077 دیدیم). به نظر می‌آید که تعداد ایمپلنت‌های شما ارتباط مستقیمی با خط داستانی و مسیر‌های پیش‌ روی‌تان خواهد داشت.

با ماشین‌تان دل به جاده بزنید 

مطمئنا در شهر بزرگ Night City نیاز به یک ماشین دارید. علاوه بر ماشین Jackie، که ماشینی اسپورت و فوق‌العاده سریع است، می‌توانید از ماشین‌های مختلف و حتی موتورسیکلت‌ها نیز سواری بگیرید. البته، شاید بپرسید پس ماشین‌های پرنده چی؟ متاسفانه این مورد در دسترس نیست. دلیلی هم که CD Projekt برای آن آورده است، گران بودن این نوع از وسایل نقلیه در Cyberpunk 2077 است. البته، موقعیت‌هایی در بازی خواهد بود که سوار این ماشین‌های پرنده می‌شوید.

در هنگام رانندگی می‌بینیم که می‌توان به سوم شخص نیز دوربین را تغییر داد. البته، این تنها دفعه‌ای نیست که از دور می‌توانید شخصیت جذاب خود را ببینید، بلکه با سیستم Photo Mode که سازندگان قول آن را داده‌اند، از زوایای بیشتری می‌توان شهر و شخصیت‌ها را مشاهده کرد. چه عکس‌های جذابی در شب، زیر لامپ‌های نئونی قرار است گرفته شود.

سیستم‌ دیالوگ آشنا ولی متفاوت

سیستم انتخاب دیالوگ شباهت بسیار زیادی به The Witcher 3 دارد، ولی با یک تفاوت بزرگ؛ به‌جای این‌که مثل مجسمه به چشم‌های NPC مقابل زل بزنید و هیچ‌کاری به جز انتخاب دیالوگ نتوانید انجام دهید، در Cyberpunk 2077، در حین گفتن دیالوگ‌ها، بازی هم‌چنان جریان دارد و می‌توانید به اطراف نگاه کنید یا حتی در مواقعی اسلحه بیرون بکشید!

هک کردن، یکی از ابزار مفید ولی خطرناک در Cyberpunk

در دمو گیم‌پلی به‌صورت مختصر به Netrunning (هک کردن) پرداخته شد، اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان به اهدافی که پشت آن است، پی برد. اول از همه، با هک کردن سیستم‌های شخصی دشمنان، می‌توان به گروه‌شان وصل‌شد. با زوم کردن روی گروه می‌توان فهمید که چند عضو به سیستم وصل هستند. گزینه «Get Access» را می‌بینیم که به ما امکان هک سریع اعضای گروه، از کار انداختن سلاح‌ها و Cyberwareها را می‌دهد. البته، هک کردن گاهی به همین سادگی‌ها نیست و باید به آنتی ویروس‌هایی که ممکن است در ایمپلنت‌های افراد قرار داشته باشد، توجه کرد. این را هم فراموش نکنید که خود شما هم ممکن است هک شوید.

یک Inventory شیک و ساده

زمانی که The Witcher 3 عرضه شد، سیستم Inventory بازی به‌شدت نامرتب و به‌هم‌ریخته بود. CD Projekt Red با پچ‌های مختلفی که عرضه کرد، این سیستم را کاربردی‌تر و منظم‌تر کرد و حال می‌بینیم که CD Projekt Red از آن اتفاق درس گرفته و یک Inventory مینیمال و شسته‌رفته را برای Cyberpunk 2077 طراحی کرده است.

در وسط این بخش، ما شخصیت اصلی را می‌بینیم که نقاط مختلف بدن‌اش مشخص و شماره‌گذاری شده‌اند. آن‌طور که پیداست، این اعداد مربوط به سطح هر یک از قسمت های بدن می‌شود که ارتباط مستقیمی با ایمپلنت‌ها و نوع لباسی که پوشیده‌ایم، دارند. با توجه به سه اسلحه‌‌ای که در این تصویر حمل کرده‌ایم و آن یک جای خالی، در کل می‌توانیم چهار اسلحه متفاوت با خود به همراه داشتیم. نکته قابل بحث، در زیر اسم اسلحه است که نوشته شده «Epic Weapon». تمام آیتم‌ها در بازی، از جمله لباس‌ها، سلاح‌ها و حتی نوشیدنی‌ها از نظر ارزش به سطح‌های Common ،Uncommon ،Rare و Epic تقسیم می‌شوند. با این‌وجود، انتظار می‌رود که سطح Legendary هم در بازی وجود داشته باشد.

در کنار تب «Crafting»، تب «اجتماعی (Social)» را می‌بینیم که برای من سوال است که این مربوط به شبکه اجتماعی درون دنیای Cyberpunk می‌شود یا بخش آنلاینی هم در بازی وجود دارد؟

Night City همیشه بیدار است

در طول Cyberpunk 2077، همانند آن‌چه که در دمو اتفاق افتاد، تصمیم‌های مهمی می‌گیرید. گاهی باید کاری که از شما خواسته‌ را به‌سادگی قبول کنید و انجام دهید و گاهی دست به اسلحه ببرید و زیر همه چیز بزنید. این‌که کدام روش را انتخاب می‌کنید، بستگی به خودتان دارد؛ ولی بدانید که مسیر شما به وسیله عواقب تصمیم‌هایتان شکل می‌گیرد؛ پس خوب دقت کنید.

برای تماشای تریلر E3 2018 بازی به این لینک و برای تماشای تریلر گیم‌پلی بازی به این لینک مراجعه نمایید.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: