درخشندگی آینده‌‌ای تاریک | اولین نگاه به بازی Cyberpunk 2077 + تحلیل تریلر گیم‌پلی

توسط فرنود محبوبی در ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ , ۱۷:۱۰

بعد از ماه‌ها درخواست طرفداران، بالاخره CD Projekt Red از خر شیطان پایین آمد و ۴۷ دقیقه تریلر از گیم‌پلی بازی Cyberpunk 2077 منتشر کرد که باعث شد جامه‌ها دریده شود و رکورد‌ها شکسته. به بهانه این اتفاق، ما در این مقاله در بخش اول نگاهی خواهیم داشت به بازی Cyberpunk 2077 و اطلاعاتی که تا به حال از آن منتشر شده و در قسمت دوم به بررسی دقیق نکاتی از تریلر گیم‌پلی بازی می‌پردازیم که شاید به آن‌ها توجه نکرده باشید. پیشنهاد می‌کنم که اگر طرفدار Cyberpunk 2077 هستید، حتما هر دو قسمت را مطالعه کنید؛ زیرا اطلاعات خوبی را از فضای بازی دریافت خواهید کرد. در ادامه همراه دنیای بازی باشید.

Cyberpunk به چه معناست؟

این‌که بخوا‌هیم «سایبرپانک» را تعریف کنیم، کار مشکلی است. اگر به‌طور خلاصه بگوییم، سایبرپانک به یک فرهنگ و ژانر اشاره می‌کند. اولین‌بار کلمه Cyberpunk توسط Bruce Bethke استفاده شد که عنوان یکی از داستان‌های کوتاه‌اش است، اما بعدها به خاطر کتاب‌های William Gibson، او را خالق این سبک دانستند؛ اما به‌طور دقیق نمی‌توان گفت که Cyberpunk توسط یک نفر خلق شده است، بلکه دنیای آن به وسیله کتاب‌ها و فیلم‌های مختلف به‌مرور به‌تکامل رسیده. در این دنیا تکنولوژی در زندگی همه افراد تاثیر‌گذاشته است، دولت‌ها کنار رفته‌اند و این سازمان‌های خصوصی هستند که کنترل شهر را برعهده گرفته‌اند. همان‌طور که از فیلم‌های Blade Runner به یاد داریم، در دل شب‌های بارانی و زیر چراغ‌های نئون، شهر پر شده است از جرم، جنایت، مواد و انسان‌هایی که آن‌قدر درگیر تکنولوژی شده‌اند که به مرور انسانیت خود را فراموش کرده‌اند.

Cyberpunk 2077 چه نوع بازی‌ای است؟

درست سه سال قبل از عرضه آخرین بازی CD Projekt Red ، یعنی Witcher 3، به وسیله یک تیزر کوتاه از Cyberpunk 2077 رونمایی شد. با این‌که این‌ بازی هم‌چنان در سبک نقش‌آفرینی است، ولی دنیای آن‌ بسیار با عناوین قبلی این استودیو تفاوت دارد. این‌ بار CD Projekt از جهان جادوگرها و هیولاها دست کشیده‌ است و به سراغ ساخت یک IP جدید با الهام از بازی رومیزی Cyberpunk 2020، نوشته Mike Pondsmith، رفته است. Cyberpunk 2020 که در دهه هشتاد میلادی عرضه شد، در آینده شهر کالیفرنیا شمالی جریان داشت، جایی که سازمان‌ها، سیستم سرمایه‌داری و تکنولوژی زندگی همه را تحت تاثیر قرار داده است. با این‌که بازی جدید CD Projekt Red به‌طور مستقیم ادامه این بازی رومیزی نیست، اما بسیاری از ایده‌ها و روایت‌های داستانی را از آن وام گرفته است، به‌طوری که حتی Mike Pondsmith از ابتدای ساخت Cyberpunk 2077 با این استودیو همکاری کرده است.

داستان Cyberpunk 2077 روی شخصیت V تمرکز دارد که صبح خود را در شهر Night City با دزدی و قتل، شب می‌کند. Mike Pondsmit یک‌بار گفته بود «در Cyberpunk نمی‌توانید شهر را نجات دهید. فقط می‌توانید تلاش کنید که خودتان را نجات دهید». V هم در این بازی قرار نیست یک قهرمان باشد،‌ بلکه او می‌خواهد با سر و کله زدن با گانگسترها، پلیس‌ها و روبات‌فروش‌ها، در این شهر جای پای خود را محکم کند و برای بقای خودش بجنگد.

Night City چه‌گونه شهری است؟

به گفته CD Projekt Red، این متروپلیس شلوغ و بدون لودینگ(!)، بزرگ‌ترین دنیایی است که تا به‌حال خلق کرده‌اند. این شهر پر است از برج‌های بلند، بیلبوردهای تبلیغاتی، کوچه‌های تاریک، بازار‌های پر جنب و جوش و از همه مهم‌تر، چراغ‌های نئونی. سازندگان نخواسته‌اند در Night City چیز ی پنهان بماند؛ درنتیجه، خشونت و کثیفی این جهان کاملا عریان است. Mike Pondsmith از اهمیت این شهر در Cyberpunk 2077 می‌گوید: «Night City به‌طور کلی یک شخصیت به خصوص در این دنیاست و سازندگان به خوبی آن‌ را نشان داده‌اند. این شهر هیچ‌وقت نمی‌خوابد، دائم در حال رفت و آمد است، تو را کتک می‌زند، تحقیرت می‌کند، از تو می‌دزدد و پولت را برمی‌دارد.»

Night City به شش منطقه متفاوت تقسیم می‌شود:

City Center: مرکز شهر Night City و در دل آن تمام سازمان‌هایی که شهر را کنترل می‌کنند، حضور دارند. به علاوه، آپارتمان‌های لوکس، افراد ثروتمند و تبلیغات‌های رنگارنگ.

Santa Domingo: اگر City Center قلب سازمان‌ها باشد، Santa Domingo قلب Night City است. در این منطقه انرژی کل شهر به وسیله کارخانه‌ها، مناطق صنعتی، جنراتور‌ها و مراکز قدرت‌ تامین می‌شود.

Pacifica: این منطقه در انتهای شهر، خطرناک‌ترین قسمت Night City به‌حساب می‌آید. Pacifica که رها شده و فقیرنشین است، توسط گانگستر‌ها اداره می‌شود.

Watson: هزارتوی مغازه‌ها، بازارها و خیابان‌ها تنگ و شلوغ. منطقه‌ای که بیشتر آسیایی‌ها در آن زندگی می‌کنند.

Heywood: منطقه لاتین شهر، جایی که ماجراجویی‌تان را آغاز می‌کنید. از آن‌جایی که V در اینجا یک خانه دارد، نشان‌دهنده این است که توانسته خوب در این جامعه پیشرفت کند.

Westbrook: منطقه‌ای توریستی که خانه‌ای برای افراد ثروتمند و مشهور است.

چه نوع کلاس‌هایی در Cyberpunk 2070 وجود دارد؟

در Cyberpunk 2077 این‌گونه نیست که یک کلاسی را انتخاب کنید و تا پایان بازی آن سبک را برای خود داشته باشید. CD Projekt Red به بازیکنان این اجازه را داده تا در طول بازی از بین سه کلاس یکی را انتخاب کنید و اگر نیاز به کلاس دیگری بود، مهارت‌های کلاس جدید را ارتقا دهید. در واقع، شخصیت V در این کلاس‌ها غرق است و این بستگی به شما دارد که در کدام یک بخواهید بیشتر غرق شوید!

Netrunner: این‌ها هکرهای حرفه‌ای هستند که می‌توانند به هر سیستمی نفوذ کنند. اگر می‌خواهید دستگاه‌های امنیتی را خراب کنید، مغز افراد را هک کنید، درها را باز کنید و از پرونده‌های رمزنگرای شده سردر بیاورید، مهارت‌های این کلاس به درد شما می‌خورد. Netrunnerها می‌توانند به هرچیزی وصل شوند و سیستمی وجود ندارد که نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. بهترین انتخاب برای مخفیانه‌کاران!

(Techie (Engineer: این افراد می‌توانند بهترین ابزارها را با هم ترکیب کنند، آیتم‌ها و سلاح‌ها را با توجه به نیازشان ارتقا دهند و از هوش‌شان در هر موقعیتی سود ببرند. به‌علاوه، قادر به کنترل Droneها و روبات‌ها نیز هستند.

Solo: یک جنگجوی تنها، تمرکز این کلاس بر روی بهبود قابلیت‌هایتان در مبارزه است. در بازی‌رومیزی Cyberpunk 2020، این افراد به عنوان مزدور، بادیگارد و مامور امنیتی کار می‌کنند. Soloها قوی‌ترین، سریع‌ترین و بهترین مبارزان دنیای Cyberpunk هستند.

چرا Cyberpunk 2077 اول‌ شخص است؟

من هم جزو افرادی بودم که بعد از شنیدن خبر «اول‌ شخص بودن بازی Cyberpunk 2077» بسیار ناامید شدم، اما با دیدن تریلر گیم‌پلی بازی متوجه شدم که انتخاب این دید بهترین گزینه برای نشان دادن جزئیات و ویژگی‌هایی است که سازندگان برای بازی در نظر گرفته‌اند. با این‌حال، در طول کات‌سین‌ها، هم‌چنان می‌توان به صورت کامل شخصیت را دید.

Mike Pondsmith در E3 بعد از مواجهه با واکنش‌های منفی نسبت به اول‌شخص بودن بازی گفت: «خیلی خیلی مهم است که در بازی وضعیت شخصیت، نوع برخوردش با محیط، موادی که مصرف می‌کند و طوری که از ایمپلنت‌هایش استفاده می‌کند، از طریق چشمان شخصیت اصلی دیده شود و اگر از دید سوم شخص به بازی نگاه می‌کردیم، دیگر هیچ حسی از این اعمال درک نمی‌کردیم. از نظر تکنیکی نیز اگر به صورت سوم‌ شخص در این دنیای پرجزئیات و بزرگ وارد شویم، نمی‌توانیم به خوبی حس کنیم که جزوی از این دنیا هستیم.»

آیا بخش چند‌نفره نیز در Cyberpunk 2077 وجود خواهد داشت؟

از همان اول قرار بود که Cyberpunk 2077 یک بازی‌ تک‌نفره باشد. اگرچه CD Projekt Red افرادی را به شرط داشتن سابقه کار روی بازی‌های چند نفره، برای کار در بخش شبکه استخدام می‌کند، ولی آن‌طور که کارگردان بازی، Maciej Pietra، گفته است، فعلا برنامه‌ای برای این بخش ندارند. اگر هم احتمال بدهیم که چنین بخشی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد به عنوان محتوای اضافه برای بازی عرضه خواهد شد. این‌که با دوست‌تان ماموریت‌ها را انجام دهید و در Night City ماشین‌رانی کنید، مطمئنا لذت‌بخش خواهد بود.

Cyberpunk 2077 چه موقع عرضه می‌شود؟

با این‌که طبق گفته سازندگان، از ابتدا تا انتهای Cyberpunk 2077 قابل بازی است، اما امید به عرضه بازی به این زودی‌ها نداشته باشید. فعلا بازی در مرحله Pre-Alpha قرار دارد و حتی خالق Cyberpunk 2020 هم گفته است که باید چند سالی صبر کنیم. با توجه به این‌که سازندگان همواره گفته‌اند که «هر موقع آماده شود، عرضه می‌کنیم» انتظار می‌رود که تا پایان سال ۲۰۱۹ یا حتی سال ۲۰۲۰ باید منتظر بمانیم. البته، شایعاتی هم به گوش می‌رسد که Cyberpunk 2077 جزو اولین عناوین نسل بعد باشد.

چرا  ساخت Cyberpunk 2077 این‌قدر  طول کشیده است؟

پنج سال و نیم از اولین تیزر گذشته، درحالی که CD Projekt Red به‌تازگی تریلری از گیم‌پلی Cyberpunk 2077 ‌آن هم در مرحله Pre-Alpha پخش کرده است. شایعاتی در اوایل بود که دلیل این طولانی شدن، ریبوت‌های متعدد در طول ساخت بازی است. Marcin Iwiński، موسس CD Projekt Red، در مصاحبه‌ای با Kotaku سوال ما را این‌گونه پاسخ داده است:

ریبوت در این پروژه معنایی ندارد. روند پروژه در خلق یک چیز، تکرارشونده است. ما ریبوت انجام ندادیم، بلکه چند باری مسیرمان را تغییر دادیم که در واقع در جهت بهبود بازی بود. ساخت یک IP جدید بسیار سخت است، چون هرکاری که دوست دارید می‌توانید انجام دهید، اما در عین حال باید درمورد تک‌تک کارها از خودتان سوال کنید. در پروسه انتخاب دیالوگ یا حتی مونولوگ ممکن است چیزی به ذهن‌تان برسد، ولی باید از خودتان بپرسید که آیا این جالب خواهد بود؟ بعد به این نتیجه می‌رسید که چیز خوبی نبوده و باید مسیر را تغییر داد و این اتفاق را برای تیم نیز توضیح داد.

دید اول شخص در بازی Cyberpunk 2077 قطعی است

چرا این‌قدر دیر از گیم‌پلی Cyberpunk 2077 تریلری پخش شد؟

CD Projekt Red دوبار تا به حال پشت درهای بسته تریلری طولانی از بخش گیم‌پلی Cyberpunk 2077 را برای اعضای رسانه در E3 و Gamescome نشان داده است. با این‌حال، به‌طور ناگهانی تصمیم می‌گیرد که تریلری را که در E3 پخش شد را به‌صورت عمومی منتشر کند و دلیل این کار را در پیامی مخفیانه در آخر این تریلر، این‌گونه شرح می‌دهد:

هر دفعه که درباره نشان دادن بازی به شما با هم صحبت می‌کردیم (که این اتفاق بارها افتاده است)، در نهایت به یک نتیجه مطمئن نمی‌رسیدیم، اما چرا؟ چون (برای بیشتر مردم)، زمانی که یک بازی‌ساز از گیم‌پلی بازی خود تصویری نشان می‌دهد، به معنای این است که آن بازی در هنگام انتشار این شکلی خواهد بود. مسئله ما متفاوت است. Cyberpunk 2077 عمیقا در حال توسعه است و ما هم‌چنان ایده‌ها و مکانیزم‌های زیادی برای بازی در نظر داریم، ولی مطمئن نیستیم که بازی موقع عرضه چگونه خواهد بود. این باعث می‌شود که عرضه ویدیو‌هایی مثل آن‌چه که تماشا کردید، با ریسک زیادی همراه باشد. ما نمی‌خواهیم که بازیکنان بگویند «اما در ویدیو قبلی این اسلحه جور دیگری شلیک می‌کرد؟» یا «چرا منو را تغییر دادید؟». تغییر در روند توسعه بازی طبیعی است و هر روز هم تغییرات بی‌شماری اتفاق می‌افتد. ترس ما این بود (و همچنان است) که فکر کنید Cyberpunk 2077 در نهایت نیز این شکلی خواهد بود.

چه چیزی به ما این اعتماد به‌نفس اضافه را داد تا بازی در حال ساخت را به شما نشان دهیم؟ نظر خوب و مثبت افرادی که بازی را در مراحل مختلف تولید دیده بودند. چیزی که آن‌ها به ما گفتند (این‌که چه‌قدر بازی‌ را دوست داشتند) به ما این انگیزه را داد که نسخه کنونی Cyberpunk 2077 را به طرفداران مشتاق و متفکر خود نشان دهیم.

 

ادامه در صفحه بعد

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: