مخلوق‌های عجیب | ۱۵ طراحی عجیب و غریب باس‌‌ها در بازی‌های ویدیویی

توسط کاوه آرانیان در ۷ شهریور ۱۳۹۷ , ۱۹:۱۰

تا به‌حال برای شما پیش آمده که وقتی به یک باس‌ فایت می‌رسید و غول مرحله را می‌بینید با خود بگویید «این دیگر چه موجودی‌ست؟» و با خود کلنجار بروید تا سعی کنید از طراحی این موجود عجیب و غریب سر در بیاورید؟ در این مقاله قرار است به ۱۵ باس که این‌گونه طراحی شده‌اند، نگاهی بیندازیم. برخی از این طراحی‌ها جالب و منطقی هستند و برخی عجیب و گاهی ترسناک و آزاردهنده؛ در ادامه همراه دنیای بازی باشید.

Female Tripod – Dead Space 2

سه عنوان Dead Space منزل‌گاه چند باس مخوف و عجیب و غریب دنیای بازی‌های ویدیویی بوده‌اند و Female Tripod یکی از این باس‌هاست. خود Tripodها موجودات ترسناک سه‌پایی هستند که از ترکیب جسدهای انسان‌ها به یکدیگر به‌وجود آمده‌اند؛ ولی انگار طراحان بازی این‌جا توقف نکرد‌ه‌اند و برای ترسناک‌تر کردن اوضاع به سر Female Tripod یک بازو که شبیه به یک خنجر بزرگ است، اضافه کرده اند و در میان این بازو جسد یک نوزاد را قرار داده‌اند که با کمی دقت تکان خوردن دست‌ها و پاهای او را می‌توان دید.

Mother – Prototype

این موجود عجیب و غول پیکر ویروسی که نام‌اش مادر است، قبلا یک انسان به نام Elizabeth Greene بوده است که بعدا به دلایل تبدیل به این موجود عجیب و غول پیکر ویروسی شده است که مشاهده می‌کنید. البته، شکست دادن این غول بر خلاف ظاهر ترسناک و مخوف‌اش آن‌قدرها هم سخت نیست؛ ولی در ابتدا وقتی او را می‌بینید ترس زیادی شما را در بر خواهد گرفت که ممکن است لرزه بر اندام شما بیاندازد.

تمامی غول‌های سری بازی‌های Parodius

سری بازی Parodius آن‌قدر محبوب نیست که اکثریت بازیکنان و گیمر‌ها از وجود آن خبر داشته باشند، ولی از هر کسی که آن‌ را می‌شناسد و تجربه کرده‌ است بپرسید، به شما خواهد گفت که این بازی عجیب ترین باس‌های دنیا را دارد. از یک خوک برهنه و چاق که شبیه چشم است بگیرید تا یک جفت گوش و یک لب که مثل صورت یک انسان است. عجیب و مرموز بودن غول‌های این بازی به حدی است که گاهی ممکن است در هنگام تجربه آن بازی را متوقف کنید تا به بررسی این موجودات بپردازید.

Nightmare – Metroid Fusion

باس Nightmare قطعا یکی از ترسناک‌ترین و غیرباورترین غول‌های سری Metroid است. این باس که ساخته دست ارتش بوده است، هم‌چنین قدرت‌های بسیار زیادی دارد؛ به‌طوری که می‌تواند به سمت شما مواد سبز لزج پرت کند و قابلیت این را دارد که جاذبه را دست‌کاری کند. مثلا او می‌تواند جاذبه اطراف شما را قوی‌تر کند که شما نتوانید خیلی سریع (یا اصلا هیچ) حرکت کنید و حتی می‌تواند آن‌قدر جاذبه را قوی سازد که بدن شما خُرد شود.

Andross – Star Fox 64

این غول که یک صورت بزرگ به اندازه تقریبا کل صفحه نمایشگر شما دارد و به‌صورت شناور به این طرف و آن طرف می‌رود، دو دست بزرگ مکانیکی دارد. اگر این ویژگی‌ها را در مورد یک شخصیت در کتابی بخوانید، قطعا شگفت‌زده خواهید شد، چه برسد به این‌که آن‌‌ را روی نمایشگر خود ببینید. این چهره، و صدای بلندی که از آن خارج می‌شود به‌تنهایی می‌تواند موهای بدن شما را سیخ کند. مساله بعدی این است که وقتی این غول را شکست دهید، بسته به درجه سختی‌ که بازی را روی آن انجام می‌دهید، Andross یا تبدیل به سر یک ربات یا یک مغز عظیم می‌شود و خودتان حتما می‌توانید حدس بزنید که آیا این دو حالت بهتر از این حالت اصلی هستند یا نه.

Giant Creep – FEAR 3

به مانند اکثر موجوداتی که در سری بازی‌های FEAR یافت می‌شوند، این موجود که نامش Creep است هم عجیب و غریب است و البته داستان عجیبی در پس آن نهفته است. رودرویی نهایی شما با این موجود در بازی FEAR 3 شما را به وحشت خواهد انداخت؛ او هم‌چنین حریف قدری نیز است. مثلا شما فقط زمانی که دهان‌اش را باز می‌کند، می‌توانید به او ضربه بزنید. هم‌چنین، می‌تواند با مشت‌های بزرگ‌اش به بازیکنان ضربه بزند و از دهان‌اش آتش به بیرون بفرستد و لشکر ارواح را احضار کند. همه این ضربات و قدرت‌ها میزان زیادی Damage به بازیکن وارد می‌کند.

Omega Flowey – Undertale

همه چیز در مورد این باس فایت که شما در آن به مبارزه با Flowey می‌پردازید باعث خواهد شد تا به این حقیقت پی ببرید که چرا Undertale یک شاهکار در این عصر مدرن است. این باس فایت که کم‌نظیر (و شاید بتوان گفت بی‌نظیر) است با شکستن دیوار چهارم شما را گیج و مبهوت خواهد کرد. البته، این فقط مربوط به کلک‌هایی است که بازی به شما می‌زند و طراحی خود باس بازی یعنی Flowey شبیه به چیزهایی که در این بازی دیده‌اید، نیست؛ از ضربات عجیب او و شکل و قیافه وحشتناک‌اش گرفته تا ظاهر شدن‌اش روی صفحه تلویزیون‌.

Ebrietas, Daughter of the Cosmos – Bloodborne

تعدد باس‌های عجیب و دهشتناک در سری بازی‌های Souls استودیو From Software آن‌قدر زیاد است که به تنهایی می‌توان در یک مقاله به بررسی آن‌ها اشاره کرد و گاهی به این فکر می‌افتید که چه ذهن‌های مغشوشی در این استدیو وجود دارد که وظیفه طراحی این بازی را برعهده گرفته‌اند. البته، انصافا برخی از این باس‌ها از بقیه یک سر و گردن (در دید عجیب و غریب بودن) بالاتر هستند. یکی از آن‌ها Ebrietas است که یک موجود فضایی است. او بدنی همانند یک حلزون دارد و از درون این بدن بازوهایی بیرون زده است و یک سر پیاز مانند دارد که انگار چیزهایی مثل قارچ از آن آویزان است؛ او هم‌چنین یک جفت بال کوچک دارد. او بسیار سریع است و می‌تواند ضربات سنگینی به بازیکن وارد کند. برخی ضربات او از فاصله زیاد به سمت شما خواهند آمد.

Nihilanth – Half-life

طرفداران سری Half-Life به‌صورت متفق‌القول به این قضیه باور دارند که غول آخر بازی، Nihilanth، با وجود تمام نکات مثبت این بازی، بسیار بد و ناامیدکننده است. این غول که چالشی برای بازیکن به‌وجود نمی‌آورد و در مقایسه با بقیه بازی خسته‌کننده است، طراحی عجیبی هم دارد. این غول همانند یک جنین شناور عظیم است و صداهای عجیبی در می‌آورد و عضلات عجیب و غریب و زیادی دارد. شاید درک موجودیت این غول در صورتی که غول آخر بازی نبود و آن‌قدر خسته‌کننده نبود، آسان‌تر می‌شد.

Giygas- Earthbound

در یک بازی که به‌ظاهر برای کودکان مناسب است، Giygas یک غول عجیب غریب و وحشتناک است که شما را آشفته می‌سازد. ظاهر غیرقابل توصیف آن که شبیه به غول‌های دیگر در بازی‌های مختلف نیست به کنار، طرز مبارزه شما با این غول نیز به جای خود عجیب و مرموز است. شما برای نابود کردن او باید از مردم کره زمین درخواست کنید تا برای کاستن و از بین بردن نیروی کیهانی او دعا کنند! خود غول هم در حین مبارزه با شما نسبت به برخی مسائل سنگین و چالشی چیز‌هایی می‌گوید که باعث می‌شود علامت سوال‌های زیادی در ذهن شما به‌وجود بیاید که خودش جالب و البته عجیب است.

Gaping Dragon – Dark Souls

The Gaping Dragon یک اژدها (Dragon) واقعی نیست. او یک موجود جهنمی است و هنگامی‌ که او را برای اولین بار می‌بینید، ناخودآگاه در دل خود کلمات سخیفانه‌ای به‌کار خواهید برد! با توجه به داستان Dark Souls، این موجود سال‌ها پیش یک اژدهای معمولی و ساده بوده است که بازیکنان حرفه‌‌ای سری Soulsborne با دیدن آن می‌گویند «این که دیگر چیزی نیست!» ولی ظاهرا From Software عقده‌های خود را بر سر این موجود خالی کرده است و حال این موجود عقده‌های خود را بر سر شمای بازیکن خالی خواهد کرد. او چهار پا، بال و دو بازو دارد و قفسه سینه او همانند یک دهان باز می‌شود تا شما را به وحشت بیندازد.

Amalgam Alpha – The Evil Within

سری The Evil Within به این دلیل که در اصل یک عنوان وحشتناک به‌حساب می‌آید، سعی می‌کند تا با طراحی دشنمان عجیب و ترسناک شما را بیشتر بترساند. گرچه، برخی از این دشمنان همانند Laura در The Evil Within 2 با کارها و تاثیراتی که در گیم‌پلی می‌اندازند به این هدف می‌رسند، برخی از دشمنان همانند این غول وحشتناک فقط با بودن شما را به وحشت می‌اندازند. این موجود که در محتوای اضافی Executioner نسخه اول ظاهر می‌شود، ترکیب تعداد زیادی از جسدهای آدم‌هاست که برخی از آنان هنوز هوشیار هستند. او یک چشم بزرگ دارد که از آن برای پیداکردن طعمه‌اش استفاده می‌کند و با عضلات قوی و سنگین‌اش می‌تواند شما را له کند و یک دهان بزرگ زیر شکم‌اش دارد که با استفاده از آن می‌تواند شما را درست ببلعد. ضمنا، برای جنگیدن با او باید ۵ دلار بدهید و محتوای اضافی را بخرید که این خودش کمی ترسناک است.

Split Worm – Silent Hill 3 

دشمنان سری Silent Hill احتمالا از روی کابوس‌ها و خواب‌های وحشتناک طراحی و الگوبرداری شده‌اند و چیزی غیر از این، با توجه به این‌که خود بازی هم درون یک کابوس است، امکان ندارد؛ ولی این موجود که Split Worm نام دارد و در بازی Silent HIll 3 افتخار آشنایی با او را پیدا می‌کنید، یکی از ترسناک‌ترین و عجیب‌ترین موجودات این سری است. اگر بخواهیم او را توصیف کنیم باید بگوییم که او شبیه به پوست انسان است و با کشیده شدن می‌تواند یک جفت دندان بسیار وحشتناک را به شما نشان بدهد. البته، مبارزه کردن با او در داخل بازی، تجربه‌ای سخت‌تر از توصیف کردن اوست و این تجربه تا مدت‌ها در ذهن بازیکن خواهد ماند و شاید غیرقابل فراموش کردن باشد.

Catherine – Catherine

در بازی Catherine شما در نقش مردی بازی می‌کنید که در ضمیر ناخودآگاه خود به نبرد با موجوداتی که تمثیل ترس‌ او از مسئولیت‌پذیری است، می‌پردازید. این غول‌ها شکل‌های عجیب و غریبی دارند، ولی عجیب‌ترین و وحشتناک‌‌ترین آنها Catherine است. او یک شبه‌انسان وحشتناک با دو پا، چشم‌های بزرگ و دندان‌های تیز و حیوان‌گونه است.

Mystery Boss – Low G Man

غول The Mystery Boss از بازی Low G Man که یک بازی نامشهور است، ظاهر عجیب و ترسناکی ندارد. نبرد با او هم‌ زیاد دشوار نیست و به‌راحتی می‌توان او را از پای درآورد و شما می‌توانید خیلی آسان از دست ضربات او فرار کنید. در مورد طراحی او باید بگوییم که…، چیز زیادی برای گفتن نیست؛ زیرا او شبیه به یک مغز است! بعد از این‌که به نیمه مبارزه با او می‌رسید، او یک شخصیت انسان‌مانند را به بیرون پرتاب می‌کند که به سمت شما گلوله‌های آتشین پرتاب می‌کند. چیزی که در مورد این باس عجیب است، این است که چیز زیادی در مورد آن نمی‌دانیم و نمی‌توانیم سر در بیاوریم که چه موجودی است.

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “مخلوق‌های عجیب | ۱۵ طراحی عجیب و غریب باس‌‌ها در بازی‌های ویدیویی”

 1. BehnamIT گفت:

  سلام
  چون از جنبه های مختلف وحشت و غولهای وحشتناک صحبت شد، جای داهاکا در سری شاهزادۀ ایرانی رو خالی دیدم…
  شاید جنگیدن با شمشیر آب با داهاکا اونقدرها هم سخت نبود ولی در جریان بازی و زمانهایی که داهاکا دنبال پرنس میفتاد، فرار و به دام او نیفتادن، از کارهای مشکل و همراه با اضطراب و ترس روانی بود، چراکه شما میدونستید که نه فرصت حمله دارید و نه دفاع…

  یاد باد آن روزگاران…

  :pc: همیشه شاد و همیشه خوش باشید :pc:

  ۴ ۰