راهنمای بازی |‌ چگونه کانفیدانت‌ها را در Persona 5 به حداکثر برسانیم؟

توسط علی فتح‌آبادی در ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ , ۱۹:۵۰

جدیدترین قسمت یکی از بهترین مجموعه‌های نقش‌آفرینی، به‌معنای دقیق کلمه، پیشرفت و بلوغ هنری و کیفی را تعریف کرد و به ما نشان داد یک دنباله حقیقی باید چگونه باشد. کیفیت خارق‌العاده Persona 5 در تمامی زمینه‌ها و پیشرفت مثال زدنی‌اش در قیاس با نسخه‌های پیشین نمونه‌ای بی‌مانند است و اسوه‌ای است که تمام آثار دنباله‌دار باید به آن نگاه کنند و ازش درس بگیرند. در ادامه، با این راهنما همراه با دنیای بازی باشید.

مشابه نسخه‌های سوم و چهارم، گل سرسبد Persona 5 نیز وقت‌گذرانی با دوستان یا «سوشال لینک‌ها» (Social Links) بوده که البته در این قسمت به‌ «کانفیدانت‌ها» (Confidants) تغییر نام داده‌ است. بخشی بسیار خاص و زیبا که شامل صفحه‌ها داستان و دیالوگ و احساس است که به لطف نویسندگی و شخصیت‌پردازی فوق‌العاده سازنده‌ها برای تک‌تک شخصیت‌های اصلی و فرعی، به‌ این راحتی‌ها از دفتر خاطرات‌تان پاک نمی‌شوند. همان‌طور که در نقد و بررسی این بازی به سمع و نظرتان رساندم، بازی بسیار مفصل است و نقد طولانی من هم کفاف پوشش کامل تمامی بخش‌ها را نداد و در این متن قصد دارم مقداری در خصوص هر Confidant و ویژگی‌های مختلفش به شما توضیحاتی بدهم. این‌که افزایش لول (سطح) در هر آرکانا چه مزیتی برایتان دارد و یا برای اصلا برای آن افزایش به چه پیش‌زمینه‌ها و سطحی از فاکتور اجتماعی نیاز دارید. نگران فاکتورهای اجتماعی هم نباشید، در متنی دیگر مفصل به این پنج فاکتور چالش‌زا خواهم پرداخت.
پیش‌تر برای Persona 5 پیش‌‌نمایش و نقد و بررسی به رشته تحریر درآورده‌ام و همکار عزیزم آقای کاوه آرانیان متنی در خصوص روان‌شناسی این مجموعه نگاشته‌اند که از طریق این لینک قابل دسترسی است.

تمامی بیست و دو آرکانای این قسمت به‌علاوه آرکانای خالی. بیست و دو کارت‌ ترامپ و آرکاناهای اصلی. علاوه بر اینها پنجاه و شش عد آرکانای فرعی نیز وجود دارد

مشابه دو قسمت پیشین، در Persona 5 نیز به تعداد کارت‌های تاروت، بیست و دو عدد «کانفیدانت» در بازی حضور دارد که هرکدام براساس شخصیت و مَنش‌شان نمایان‌گر و بازتاب دهنده یکی از این کارت‌های بیست و دوگانه هستند. در فال تاروت کبیر، هر کارت براساس ویژگی و تعریف‌اش، شامل توضیحاتی بوده که بازتاب دهنده درونیات و خواسته‌های افراد است. در مجموعه «پرسونا» نیز، هر «سوشال لینک» یک کارت مخصوص به خود دارد که به گذشته و امیال کنونی‌اش برمی‌گردد.
حداکثر کردن کانفیدانت‌ها در نسخه‌های پیشین امری نسبتا سخت بود؛ خصوصا در نوبت اول بازی‌کردن که فاکتور‌های اجتماعی نیز به حداکثر نرسیده بودند و برای پرکردن آن‌ها نیز باید وقت قابل توجهی را صرف می‌کردید؛ ولی در Persona 5، به لطف فعالیت‌های مختلفی که گاه و بی‌گاه فاکتور‌های اجتماعی به شما جایزه می‌دهند، حداکثر کردن آن‌ها و در نتیجه کانفیدانت‌ها به امری راحت‌تر بدل شده و حتی در دور اول با بازی خوب و زمان‌شناسی، می‌توانید حداقل پانزده و حداکثر تمامی کانفیدانت‌ها را به لول آخر برسانید. من هجده تا را حداکثر کردم و در این راهنما قصد دارم در خصوص هر شخصیت و زمان و مکان حضورش در بازی، فاکتورهای اجتماعی مورد نیازشان، ماموریت‌های مخصوصی که برای پیشرفت‌ رابطه باید انجام‌شان بدهید و همین‌طور مزیت‌هایی که هر لول از کانفیدانت‌ها برای شخصیت اصلی دارد توضیحاتی بدهم. افزایش صمیمیت رابطه‌تان با هر فرد در Persona 5 ۤبرخلاف دیگر نسخه‌ها صرفا مختص به بخش فیوژن و ترکیب «پرسونا»ها نشده‌ است و به‌طور مستقیم در مبارزات و توانایی‌های مختلف نقش اول تاثیر دارد. چهار عدد از کانفیدانت‌ها نیز مشابه نسخه‌های دیگر خود به خود و براساس پیشروی داستانی ارتقا می‌یابند و شما نقشی در افزایششان ندارید. توضیحات کلی پیرامون کانفیدانت‌ها و چگونگی زمان‌بندی برای حداکثر کردن بیشترین تعداد آن‌ها را در نقد و بررسی بازی توضیح دادم و به یادآوری مجددشان نیازی نیست. در این متن، به توضیحات تکمیلی مواردی که در نقد و بررسی به آن‌‌ها اشاره‌ شد می‌پردازم.
لازم می‌بینم در خصوص Second Awakening شخصیت‌های اصلی دزدان فنتوم توضیحی بدهم. تمامی اعضای دزدان فنتوم یک پرسونا دارند -به استثنای شخصیت‌ اصلی که به‌خاطر برخورداری از Wild Card توانایی استفاده بیش از یک پرسونا را دارد- وقتی کانفیدانت یکی از اعضای تیم را به انتها برسانید به‌خاطر بلوغ شخصیتی و خودشانسی که به‌دست آورد‌ه‌اند و عمیق‌ و حقیقی‌تر شدن احساساتش، بُعد پرسونایش نیز بلوغ پیدا می‌کند و به خود حقیقی فرد نزدیک‌تر می‌شود.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: