نقشه راه AMD مشخص شد، پردازنده‌های ۷ نانومتری در ۲۰۱۹

توسط محمد کرماجانی در ۷ خرداد ۱۳۹۷ , ۱۸:۱۰

AMD به شکل رسمی از نقشه راه آینده خود پرده برداشت که در آن صبحت از ادامه راه ریزمعماری موفق این شرکت یعنی Zen است و گفته می‌شود پردازنده‌های ۱۲-۱۶ هسته‌ای را در سال ۲۰۱۹ عرضه می‌کند. با دنیای بازی همراه باشید.

این کمپانی جزئیاتی را تا سال ۲۰۲۰ مشخص کرده که در آن صحبت از ریزمعماری‌های Zen 2، Zen 3 و حتی Zen 5 است. ماه گذشته مشخص شد که نمونه‌هایی از ریزمعماری Zen 2 برپایه فناوری ۷nm امسال ساخته خواهد شد و برای بازار سطح بالا و سرور مورد استفاده قرار خواهد گرفت که معمولا زمان تولید بیشتری از پردازنده‌های سطح مصرف‌کننده دارند. در واقع به این موضوع اشاره دارد که اگر همه‌چیز طبق نقشه پیش برود شما می‌توانید پردازنده‌های Zen 2 را تحت سری Ryzen 3000 به همراه مادربردهایی با چیپست ۵۰۰ را در نیمه اول سال بعد خریداری کنید.

در واقع معماری کار برروی معماری Zen 2 به پایان رسیده است، AMD این موضوع را تایید کرده و گفته که در حال کار برروی معماری بعدی یعنی Zen 3 است که تحت فناوری بهبود یافته ۷nm+ ساخته خواهد شد. مدتی قبل مسئول طراحی این کمپانی گفته بود که تیم مهندسی کار برروی ریزمعماری Zen 5 را نیز شروع کرده‌اند که تحت فناوری ۳nm شرکت Glolablfoundries ساخته خواهد شد. این شرکت فناوری ساخت ۵nm را بطور کامل لغو کرده است. همچنین تاکنون هیچ خبری از Zen 4 در دست نیست؛ برخی شایعات پرش از این نام توسط AMD را خبر می‌دهند. تنها رقیب این شرکت یعنی Intel از نظر فناوری ساخت عقب افتاده و گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۰ تنها معماری ۱۰nm را عرضه خواهد کرد.

نکته جالب اینجاست که شایعات به چیزی هیجان‌انگیز اشاره می‌کنند. ادعا شده که AMD در سال در رده مصرف‌کننده هسته‌های پردازشی را از ۸ به ۱۲ تا ۱۶ هسته در پلتفرم AM4 افزایش خواهد داد. این یعنی سری ما می‌توانیم پردازنده‌های Ryzen 7 را با ۱۶ هسته پردازشی مشاهده کنیم. البته افراد با دانش بیشتر صحبت از این می‌کنند که امکان دیدن ۱۲ هسته بیشتر و منطقی‌تر خواهد بود.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: