توسط نریمان عبدی در ۱ خرداد ۱۳۹۷ , ۱۳:۵۵

بازی City of Brass (CoB) یک عنوان مستقل اول‌شخص در سبک اکشن و Rougelike است که قصد دارد مخاطب خود را به دنیایی از داستان‌های هزار و یک شب وارد کند. این عنوان محصول استودیو Uppercut Games است که پیش از این دو عنوان EPOCH و Submerged را در کارنامه خود دارد. عنوان CoB بر اساس داستانی به همین نام از مجموعه قصه‌های هزار و یک شب ساخته شده است و شما را با خود همراه کرده تا برای مدتی در دنیایی فانتزی و عجیب این قصه وقت بگذرانید. سبک خاص بازی و ویژگی‌های منحصر به فرد آن باعث شده است که شاهد اثری جالب و جذاب باشیم. هرچند بازی داستانی برای روایت ندارد، ولی مکانیک‌های متنوع و هیجان‌انگیز گیم‌پلی، طراحی مراحل تحسین‌برانگیز و گرافیک فنی و هنری زیبای آن مخاطب را به خود جذب می‌کند. آن‌چه در ادامه می‌خوانید نقد و بررسی بازی City of Brass روی کنسول PS4 است؛ در ادامه همراه دنیای بازی باشید و امیدواریم از خواندن این نوشتار لذت ببرید.

توجه: این بازی دارای بخش داستانی و روایت خاصی نیست؛ از این جهت نمره بخش داستان صفر در نظر گرفته‌شده و نمره‌ نهایی با توجه به کیفیت سه بخش دیگر لحاظ شده‌ است.

آسمان زیبای شب

هر طور دلت می‌خواهد بکش!

همان‌طور که در مقدمه اشاره شده، عنوان CoB مملو از مکانیک‌های مختلف در ساختار گیم‌پلی خود است. روند بازی ترکیبی از مبارزه، دفاع و فرار است. عنوان CoB دست مخاطب را برای کشتار و قتل عالم موجودات خبیث بازی باز گذاشته است. در هنگام مبارزه شما می‌توانید از روش‌های دلخواه متنوعی برای نابودی مهاجمین استفاده کنید. گاهی با دست راست و استفاده از شمشیر یا مشعل اسکلت‌های مهاجم را از پای در بیاورید یا با استفاده از شلاقی که در دست چپ خودتان دارید به آن‌ها ضربه زده، از دست‌شان فرار کنید یا آن‌ها را به قتل برسانید. اگر علاقه به هیچ کدام از این روش‌ها ندارید، بهتر است نگاهی به اطراف خود بیندازید. آن‌قدر کوزه و بشقاب و مواد منفجره در بازی فراوان است که می‌توانید با پرتاب آن‌ها به سمت موجودات عجیب و غریب بازی، به راحتی نابودشان کنید. می‌توانید از دور به ظروف آتشین ضربه زده و با انفجار آن‌ها چندین دشمن را به قتل برسانید. اگر از تمام این روش‌ها برای از میان برداشتن دشمنان خود خسته شده‌اید باز هم CoB را حل تازه‌ای پیش پای شما می‌گذارد؛ استفاده هوشمند از تله‌هایی که برای کشتن شما تعبیه شده‌اند.

در بازی تعداد بسیاری تله با مکانیسم‌های مختلف وجود دارند که به راحتی می‌توانند باعث کاهش جان شخصیت شما شوند. این تله‌های مرگبار هرچند می‌توانند قاتل شما باشند؛ اما از آن‌ها می‌توان برای نابودی مهاجمین نیز بهره برد. کافی است که یکی از آن‌ها به داخل تله‌ای بکشانید و با شلاق آن را فعال کنید و از نابودی اسکلت مزاحم در کسری از ثانیه لذت وافر ببرید. عنوان CoB برای هرچه جذاب‌تر شدن، انواع و اقسام روش‌های قتل و کشتار موجودات شرور را به شما می‌دهد و به این شیوه بازی از گرفتار شدن در دام تکرار جلوگیری می‌کند.

علاوه بر مهاجمین، شما در بازی با دشمن دیگری نیز سر و کله خواهید زد و آن چیزی نیست جز زمان. در CoB یک ساعت شنی وجود دارد و شما باید در مدت زمان معینی راه خروج از مرحله را پیدا کرده و آن قسمت را پشت سر بگذارید. چالش زمان یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز بازی است چرا که از طرفی بازیکن تلاش می‌کند تا مرحله را در مدت زمان معین تمام کند و از طرفی باید مهاجمین را کشته و همچنین سکه و اشیاء قیمتی را جمع‌آوری کنید. زمان در CoB دشمن نامرئی شما است و در صورتی که مهلت بازیکن به پایان برسد شخصیت شما خواهد مرد.

در بازی شما تعداد زیادی اشیا قیمتی و سکه جمع‌آوری خواهید کرد و توسط آن‌ها قادر خواهید بود امکانات و اسلحه‌های مختلفی را خریداری کنید. مثلاً اگر بخت یارتان باشد شاید در طول یک مرحله بتوانید مقداری جان خریده و سلامتی خود را افزایش دهید یا یک شبح را احضار کرده تا در قتل‌عام دشمنان شما را یاری کند. هوش مصنوعی این شبح و دیگر NPC های بازی بسیار عالی طراحی شده و مبارزات آن‌ها با یکدیگر دیدنی است؛ اما بهتر است به کمک آن شبحی که پول زیادی برای احضار خرج کرده‌اید رفته تا او را به سرعت از دست ندهید.

برای ارتقا باید آنچه نیاز دارید را از کوزه جادویی بخرید.

مرگ ابدی!

از آن‌جایی که عنوان CoB یک بازی Rougelike است، مرگ در بازی به معنای واقعی کلمه وجود دارد. این اثر از هیچ چک‌پوینت یا فایل ذخیره‌ای استفاده نمی‌کند و درصورتی‌که کشته شوید، بازی تمام خواهد شد! CoB بسیار بی‌رحمانه با شما رفتار خواهد کرد به‌طوری که اگر تا آخرین مرحله نیز پیش رفته باشید و در آنجا گرفتار چنگال مرگ شوید، بهتر است به اعصاب خود مسلط بوده و بازی را دوباره و در یک روز دیگر از اول آغاز کنید. تنها ویژگی که بازی برای شما فراهم می‌کند این است که براساس پیشروی در بازی و تعداد کشته‌ها و اشیا قیمتی جمع‌آوری شده، به شما امتیاز داده و رتبه شما را به مرور افزایش می‌دهد تا بتوانید در لیدربورد بازی با دوستان خود رقابت داشته باشید. از آن‌جایی که مرگ ابدی یکی از ویژگی‌های مهم این سبک و بازی CoB است، در این شیوه امکان اینکه بازی به ورطه تکرار بیافتد بسیار زیاد است. از این رو عناوین سبک Rougelike با ارائه ویژگی منحصر به فردی سعی در جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند دارند و این ویژگی چیزی نیست به جز تولید مراحل به صورت موقتی و تصادفی.

ویژگی تولید مرحله تصادفی در CoB به بهترین شکل ممکن اجرا شده است. هر بار که بازی را از نو شروع کنید با دالان‌ها و دشمنانی متفاوت روبه‌رو خواهید شد. این باعث می‌شود که اولاً بازی ارزش تکرار داشته باشد و از طرفی بازیکن نتواند با به خاطر سپردن ساختار هر مرحله و جایگاه دشمنان استراتژی خاصی اتخاذ کرده و در دفعات بعد راحت‌تر بتواند مرحله را پشت سر بگذراد. ویژگی مرحله تصادفی یکی از جالب‌ترین خصوصیات بازی‌های Rougelike است که باعث می‌شود مخاطب هرچند در ابتدای تجربه آن از انجام بازی خسته شده و ناامید شود، ولی با تکرار مراحل و درک جذابیت این شیوه تمایلش به انجام چندباره آن بیشتر خواهد شد. با تمام این اوصاف سازندگان CoB مراعات حال بازیکنان را کرده و بازی را خیلی سخت طراحی نکرده‌اند. در بازی مدال‌هایی وجود دارد بعد از چندین بار انجام بازی می‌توانید آن‌ها را به‌دست آورید و سپس در منوی اصلی آن‌ها را فعال کنید. با فعال‌سازی این مدال‌ها امکان این برای بازیکن وجود دارد که مثلاً تعداد جان‌های خود را افزایش داده یا محدودیت ساعت شنی را حذف کند. البته، مدال‌هایی نیز در بازی وجود دارند که نه تنها به شما کمکی نکرده بلکه با افزایش تعداد دشمنان یا ظاهر کردن مجدد آن‌ها بیشتر شما را به چالش خواهد کشید. بازی در این حال مخصوص آن‌هایی است که دل‌شان می‌خواهد مهارت‌های خود را به چالش کشیده و از بازی لذت بیشتری ببرند.

گرافیک فنی و هنری زیبای بازی

شهری تاریخی

عنوان CoB با موتور آنریل انجین ۴ توسعه یافته و از نظر جلوه‌های بصری هیچ چیزی کم ندارد. طراحی مناظر دیدنی داستان‌های هزار و یک شب، لباس‌ها، ساختمان‌ها و مخصوصاً آسمان شب فوق‌العاده چشم‌نواز است. در طراحی اسلحه‌ها و وسایل داخل بازی دقت بالایی شده و بافت‌های تشکیل‌دهنده آن‌ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند. بازی به خوبی بهینه شده و به راحتی و بدون افت فریم اجرا می‌شود. از منظر هنری نیز CoB بسیار زیبا طراحی شده است. طرح‌های مفهومی محیطی بازی و سازه‌ها به خوبی فضای داستانی هزار و یک شب را برای مخاطب فراهم کرده و در کنار طراحی شخصیت‌ها حال و هوای خاصی را ایجاد می‌کند. با تمام این اوصاف بازی در این بخش خالی از اشکال نیست. مثلاً یکی از ایرادات عجیب و غریبی که در بازی وجود دارد آن است که نخل‌های سر به فلک کشیده ریشه در زمین نداشته و در هوا معلق هستند! اگر سازندگان کمی بیشتر بازی را مورد بازبینی قرار می‌دادند با این مشکل مضحک مواجه نمی‌شدند.

کلام پایانی

عنوان City of Brass یک اثر جذاب در سبک Rougelike و اکشن است. عنوانی مملو از انواع و اقسام تله‌ها و مکانیک‌های مختلف برای عبور از هر مرحله و از بین بردن دشمنان. طراحی هوشمندانه مراحل و تولید تصادفی آن در هر بار اجرای بازی باعث شده است که عنوان CoB خسته‌کننده و تکراری به نظر نرسد. فضای کهن و هزار و یک شبی بازی به همراه موزیک ملایم با تِم عربی، اتمسفری گیرا را به‌وجود آورده است. حتی اگر از علاقه‌مندان به این سبک بازی‌ها نیستید، تجربه عنوان CoB خالی از لطف نیست و می‌توانید در خلال بازی‌های دیگر، مهارت‌های خود را محک زده و با دوستان‌تان رقابت کنید.

 

Resolution

Platform: PS4 – Score: 8 out of 10

City of Brass is an enjoyable Roguelike game with gorgeous graphics and excellent level design. It gives you a wide variety of choices to eliminate your enemies in randomly appearing levels which are filled traps. The game’s excellent level design with Arabian Nights based visual and auditory theme, makes all the gamers want to experience it at least once, and challenge theirs and their friends skills.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی City of Brass بود که توسط ناشر آن یعنی Uppercut Games برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

گیم پلی جذاب
مبارزات هیجان انگیز
هوش مصنوعی
طراحی هنری چشم نواز

نکات منفی

اشکالات جزئی گرافیک فنی

8
نفیس
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “سعی کن زنده بمانی | نقد و بررسی بازی City of Brass”