شرکت Valve تا‌کنون بیش از صد‌هزار دلار به هکرها پرداخت کرده‌ است

شرکت «والو» تا‌کنون بیش از صد‌هزار دلار به هکرها پرداخت کرده‌ است

توسط مسعود فقیه در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ۰۹:۴۰

به نظر می‌رسد شرکت «والو» نیز به به دنبال رفع آسیب‌های امنیتی از طریق پرداخت جایزه به هکر‌های کلاه‌‌سفید است؛ در ادامه همراه دنیای‌بازی باشید.

براساس اسنادی که به تازگی از موسسه‌ی HackerOne در دسترس عموم قرار گرفته است، این اسناد نشان از آن دارند که شرکت «والو» صد و نه هزار و ششصد دلار تاکنون در قالب پاداش به هکر‌ها جایزه داده است. این هکرها که قادر به رصد و پیدا کردن آسیب‌پذیری‌ها، باگ‌ها و «لوپ‌ هول»های (LoopHole) سرویس‌های شبکه استیم و بازی‌های ساخته شده توسط «والو» بودند، موفق به دریافت جایزه شده‌اند.

موسسه HackerOne مجمعی از هکر‌های کلاه‌سفید است که تخصص آنها رصد آسیب‌پذیری‌ها و دریافت پاداش با اعلام این باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌های مورد نظر است.

از مجموع ۱۰۹/۶۰۰ دلار جایزه ذکر شده، قیمت رده‌ میانی جایزه‌ها از ۳۵۰ دلار تا ۵۰۰ دلار بوده است. قیمت سطح بالای جایزه‌ها به ۹۰۰ دلار تا محدوده‌ی سه هزار دلار رسیده است. لیست این آسیب‌پذیری‌ها که هکر‌ها به واسطه‌ اعلام آنها موفق به دریافت پاداش شده‌اند به شرح زیر است:

  • سایت‌های Steampowered.com، Steamcommunity.com، Steamgames.com
  • Valvesofware.com ،Counter-strike.net ،dota2.com ،teamfortress.com و زیر دامنه‌ها
  • کلاینت استیم برای سیستم‌ عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس
  • خط فرمان استیم (Steam command line utility)
  • سیستم عامل Steam OS
  • کیت توسعه نرم‌افزاری استیم‌ورکز (Steamworks)
  • اپلیکیشن استیم برای سیستم‌های آندروید و IOS
  • سرور‌های استیم و بازی‌های ساخته توسط «والو» و بخش چندنفره و پرداخت‌های درون برنامه‌‌ایِ بازی‌های ساخته توسط «والو» و سرورهای اختصاصی مربوطه

لازم به ذکر است که شرکت‌های بزرگ دیگر نیز به همین گونه عمل ‌می‌کنند، آنها به هکر‌ها کمک مالی می‌کنند تا آنها نقاط آسیب‌پذیر سیستم‌هایشان را آشکار و پیدا کنند. به قولی بهترین راه برای مقابله با آتش، خود آتش است.

شرکت گوگل از سال ۲۰۱۰ میلادی در حال پرداخت پاداش به هکر‌ها است و در مجموع ۱۲ میلیون دلار از آغاز این برنامه تاکنون پول پرداخت کرده است و به همین ترتیب در سال میلادی پیش به تنهایی ۲/۹ میلیون دلار جایزه داده است. کمک مالی شرکت Valve به هکر‌های با اخلاق خبر خوبی به نظر می‌رسد.

شایان ذکر است میزان قیمت پاداش‌ها به هکر‌ها بر اساس شدت آسیب‌پذیری‌ها و اولویت ارزش دامنه‌ها، محاسبه می‌شود.

اگر شما جز افراد متخصص در این حوزه هستید که به دنبال پول است می‌توانید از صفحه شرکت‌ والو در سایت «هکر وان» بازدید کنید و همچنین در این صفحه امکان مشاهده‌ آخرین فعالیت‌ها و دریافتی دیگر هکرها را خواهید داشت.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: