نقشه‌راه چیپست‌های آینده Intel و AMD لو رفت

توسط محمد کرماجانی در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ۰۹:۰۲

آخرین نقشه‌‌راه چیپست‌های دو شرکت «Intel» و AMD توسط یک شرکت توزیع‌کننده آلمانی به نام BlueChip لو رفته است. اطلاعاتی در ارتباط با مشخصات چیپست‌ها تا تاریخ عرضه آنها مشخص شده است. با دنیای بازی همراه باشید.

ابتدا با AMD و مشخصات چیپست‌های آنها که در هردو بخش میانی و سطح‌بالا قرار دارند، شروع می‌کنیم. ما می‌دانیم که به تازگی نسل دوم «رایزن»ها تحت نام Ryzen ۲۰۰۰ منتشر شده‌اند و در خانواده Pinnacle Ridge قرار می‌گیرند. در کنار پردازنده‌ها این شرکت چیپست تازه‌ای با نام X470 را نیز منتشر کرده که در واقع هم پشتیبانی بهتری از نسل دوم «رایزن»ها دارد و هم اینکه از قابلیت‌های بهبود یافته‌ای استفاده می‌کند.

حتی قبل از انتشار نسل دوم «رایزن» و X470، اطلاعاتی درباره چیپست جدیدی به نام Z490 وجود داشت. در ابتدا تصور می‌شد این یک چیپست متعلق به «اینتل» است اما منابعی در تایوان مشخص ساختند که این یک چیپست AMD است. اساسا این بهترین چیپست رده‌میانی سری ۴۰۰ این شرکت است که برای بهبود خطوط PCIe و اضافه کردن تعداد ورودی/خروجی سیستم است. قابلیت‌های بیشتری وجود خواهند داشت که ما از آنها بی‌اطلاع هستیم اما عرضه این چیپست برای تیر (جولای) امسال پیشبینی می‌شود. همچنین چیپست رده پایین B450 نیز برای عرضه در همان ماه پیشبینی می‌شود.

در بخش سطح بالا ظاهرا قرار است یک مدل رفرش از چیپست پرچمدار X399 همزمان با انتشار نسل دوم پردازنده‌های Ryzen Threadripper منتشر شود. این چیپست برای عرضه در ماه مرداد (آگوست) برنامه‌ریزی شده است و می‌توانید انتظار داشته باشید که بهترین پلتفرم HEDT را در آن زمان شاهد خواهیم بود، درست مانند نسل اول Threadripper.

و سرانجام تایید محکم‌تری برای عرضه چیپست Z390 «اینتل» که برای پردازنده‌های ۸ هسته‌ای Coffee Lake-S طراحی شده است. در حال حاضر هیچ تاییدی در مورد سازگاری چیپست Z370 با پردازنده‌های ۸ هسته‌ای وجود ندارد اما نمی‌توان این موضوع را رد کرد تا زمانیکه اطلاعات بیشتری در دست قرار گیرد. نکته جالبت اینجاست که با اینکه چیپست Z390 در فصل سوم سال ۲۰۱۸ منتشر می‌شود اما ممکن است پردازنده‌های ۸ هسته‌ای تا فصل چهارم منتشر نشوند!

اولین نمونه‌های مهندسی این پردازنده برای تیر (ژوئن) برنامه‌ریزی شده‌اند. این نشان می‌دهد که چرا ما تابحال هیچ عملکردی از این پردازنده ندیده‌ایم.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: