توسط صادق شجاعی‌فرد در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ۲۰:۲۵

بازی Outlast 2 در سال ۲۰۱۷ میلادی توسط شرکت Red Barrels منتشر شد و با اختلافی یک ساله نسخه‌ی سوییچ آن نیز عرضه گشت. سبک این بازی وحشت-بقا (Survival horror) است و حتی توانست جایزه‌ی بهترین بازی ترسناک سال میلادی گذشته را نیز به خود اختصاص دهد. در ادامه سعی داریم عملکرد این محصول را با تمرکز روی جدیدترین سخت‌افزار نینتندو بررسی کنیم. در ادامه با نقد و بررسی بازی Outlast 2 همراه دنیای بازی باشید.

توجه: در تصاویر استفاده شده‌ی این مطلب، مواردی دارای محتوای خشن مشاهده می‌شود که برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.

بررسی بازی outlast 2 در رابطه با زن و شوهری به نام‌های «لین» و «بلیک» است که قصد دارند با سفر به منطقه‌ای خیالی در آریزونای آمریکا، به تحقیق پیرامون یک قتل اسرارآمیز بپردازند، اما در میانه‌ی راه بالگرد آن‌ها سقوط می‌کند. در این بین اهالی منطقه نیز لین را یافته و وی را با خود می‌برند و حال بلیک در تلاش است تا همسر خود را نجات بدهد. مردم این ناحیه خرافه‌پرست هستند و به آیین مذهبی خونینی اعتقاد دارند که با پیشروی در داستان با جزئیات آن آشنا می‌شوید.

بازی outlast 2

کوله پشتی در داستان بازی outlast 2

بازی به خوبی داستان خود را پیش می‌برد و شما را تا انتهای بازی برای کشف دلیل درگیری بین آن‌ها و علت حوادث روی داده به دنبال خود می‌کشد. برخلاف نسخه‌ی اول بازی که در یک تیمارستان جریان داشت، این بار بیشتر زمان خود را در محیطی جنگلی، در طول شب و بیرون از ساختمان‌ها طی می‌کنید. همین موضوع فضای بزرگ‌تری را برای اکتشاف در محیط به وجود آورده است.

بلیک یک فیلم‌بردار است که هیچ‌گونه توان مبارزه‌ای ندارد. در نتیجه بهترین کار برای مقابله با دشمنان، فرار کردن و مخفی شدن از دست آن‌ها است. به همین منظور، محل‌های بسیار زیادی برای پنهان شدن در بازی وجود دارد. شما می‌توانید در کمد، زیر تختی که پر از تکه‌های مختلف اجساد هستند، داخل بشکه‌های پر از خون، میان چمن‌زارهای بلند، داخل آب و بسیاری مکان‌های دیگر پناه بگیرید؛ اما در این صورت دیگر دید مناسبی از رویدادهای بیرون نداشته و استرسی که چه چیز در جریان است شما را فرا می‌گیرد.

بازی outlast 2

بیشتر  بازی outlast 2 را باید با دید در شب پیش بروید؛ اما اگر آن را روشن کنید هم با چنین صحنه‌هایی مواجه خواهید شد.

باید توجه کنید که اهالی منطقه از هوش مصنوعی بالایی بهره می‌برند؛ به این معنی که پس از گم کردن رد شما، شروع به گشتن محیط می‌کنند که ممکن است به پیدا کردن شما ختم شود. تنها سلاح شما برای مقابله با شرایط ذکر شده، دوربینی است که به همراه دارید. این وسیله قابلیت دید در شب دارد و به شما کمک می‌کند مسیر خود را بهتر پیدا کنید؛ زیرا در بسیاری از مواقع کوچک‌ترین دیدی از محیط نخواهید داشت. همچنین، به کمک میکروفن دستگاه می‌توانید صداهایی که از اطراف خود می‌شنوید را ردیابی کنید. این قابلیت، به خصوص در هنگام مخفی‌کاری، به یاری کاربر می‌آید تا بتواند دشمنانی را که نمی‌بیند شناسایی و از نزدیک شدن به آن‌ها خودداری کند. البته، باید یادآور شد که دو قابلیت بالا از باتری دوربین کم می‌کنند؛ در نتیجه باید به صورت پیوسته در محیط بازی به جستجوی این منبع حیاتی بپردازید؛ زیرا بقا بدون آن معنی ندارد. تنها آیتم دیگر به جز موارد یاد شده بانداژ است. این تجهیزات نه تنها بسیار کم‌یاب هستند؛ بلکه کوله‌پشتی محدودی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است؛ در واقع دو جیب لباس بلیک نقش کوله‌ی شما را ایفا می‌کنند.

بازی outlast 2

با بررسی بازی outlast 2 بسیار خشنی طرف هستید.

مقابله با دشمنان به جز در مواردی که شما را می‌کشند یا صحنه‌های خونین مربوط به آن شما را نمی‌ترساند؛ به عبارت دیگر، این اهالی منطقه نیستند که باید از آن بترسید، بلکه محیط این کار را به بهترین شکل انجام می‌دهد.

شما در تمام طول داستان تنها هستید و سعی می‌کنید خود را نجات دهید؛ اما صحنه‌هایی بسیار خونین را پیش روی خود می‌بینید. برای مثال به هنگام نزدیک شدن به منطقه‌ای روستایی تلی از جنازه‌های در حال سوختن، تعداد زیادی آدم به صلیب کشیده شده، نردبانی خونین یا حتی کودکان قطعه‌قطعه شده را مشاهده می‌کنید که باعث افزایش استرس می‌شود. این که با دیدن محیط پیش رو نمی‌دانید چه در انتظار شما است خود بزرگ‌ترین ترس به حساب می‌آید.

بازی Outlast 2 با استفاده از موتور Unreal Engine 4 ایجاد شده و به بهترین شکل ممکن روی سوییچ پورت شده است، هرچند از توان پردازشی کمتری برخوردار بوده و بعضی افکت‌ها ساده‌تر شده‌اند. انعکاس نور، کیفیت بافت‌ها، آب، خون، دشمنان و بسیار موارد دیگر به زیبایی پیاده‌سازی شده و در انتقال حس ترس کمک می‌کنند. همچنین، می‌توان به راحتی ادعا کرد این بازی تاکنون بالاترین گرافیک را روی سخت‌افزار جدید نینتندو ارائه داده است.

به جز در مواقع خاص، هیچ‌گونه موسیقی پخش نمی‌شود که در نتیجه کاربر هر چه بیشتر احساس تنهایی خواهد کرد. در مقابل، صداگذاری محیط و دشمنان در سطح بالایی قرار گرفته است.

داستان بازی outlast 2

رویدادهای خاص را باید ضبط کنید. بازی outlast 2 خود این حالت ضبط را فعال می‌کند.

تا این لحظه نکات مثبت بازی ذکر شد؛ اما این بازی خالی از ایراد نیست. برای نمونه، بازی به کاربر می‌گوید باید از همه‌ی رخدادهای مهم فیلم و عکس تهیه کند؛ اما برخلاف نسخه‌ی اول که به اختیار خود می‌توانستید تصویربرداری کنید، تنها در محل‌های از پیش تعیین شده امکان این کار را خواهید داشت که آن هم به صورت خودکار فعال می‌شود. از طرفی، با مراجعه به حافظه‌ی دستگاه، به تعداد ۱۸ صفحه فضای خالی مشاهده می‌کنید. در نتیجه، با پیشروی در داستان و نگاه کردن به آرشیو تهیه شده می‌توانید به صورت تقریبی موقعیت خود در بازی را تشخیص بدهید.

داستان بازی اوت لست ۲

به نظر می‌رسد آنریل انجین ۴ به خوبی روی سوییچ عمل بازی outlast می‌کند.

مسئله‌ی دوم به دشمنان برمی‌گردد. همان‌طور که گفته شد، آن‌ها به خودی خود ترسناک نیستند؛ اما بازی به اجبار می‌خواهد این قاعده را بشکند. برای مثال شما با مخفی‌کاری بدون این که دیده شوید خود را به زیر زمین یک خانه رسانده‌اید و در را نیز در پشت سر خود قفل می‌کنید؛ اما به محض این که شروع به هل دادن کتابخانه کنید، دشمنی که کلاً شما را ندیده است به یک‌بار پشت سر شما ظاهر می‌شود تا شما را بترساند. این موضوع ارزش مخفی‌کاری شما را خراب می‌کند و توی ذوق‌تان خواهد زد؛ به خصوص اگر بدانید این شرایط چندین مرتبه‌ی دیگر تکرار می‌شود، دل‌سرد خواهید شد. به علاوه، تعدادی از دشمنان با نوعی باگ دست و پنجه نرم می‌کنند. آن‌ها تا پیش از دیدن شما در محیط حرکت کرده و حرف می‌زنند؛ اما بلافاصله بعد از این که خود را به آن‌ها نشان دهید به مانند یک مترسک در جای خود خشک شده و هیچ تلاشی برای آگاه کردن دیگران یا حمله به شما نمی‌کنند. مشکل آخر هم که البته به ندرت رخ‌داده و برای نگارنده تنها یک یا دوبار اتفاق افتاد، امکان فرو رفتن در اشیا محیط و گیر کردن در آن است که یا باعث کشته شدن شما می‌شود و باید به چک پوینت‌های قبلی بازگردید.

نتیجه‌گیری در مورد بررسی بازی outlast 2

بازی Outlast 2 به خوبی می‌تواند شما را بترساند و بیش از ۱۰ ساعت شما را سرگرم کند. اگر از طرفداران این سبک هستید و تاکنون این بازی را تجربه نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم هر چه سریع‌تر به دنیای آن پای بگذارید؛ البته به یاد داشته باشید با صحنه‌هایی به شدت خشن و چندش‌آور مواجه خواهید شد.

[select-faq faq_id=’293437′]

Resolution

Platform: Nintendo Switch – Score: 8 out of 10

Outlast 2 in another great Survival-Horror game from Red Barrels which presents you to 10 hours of terrifying entertainment. If you are into Survival-Horror genre and you haven’t tried this game yet, you should hesitate in doing so; but before that, you must be aware of the fact that Outlast 2 is a true presenter of dreadful and violent elements.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Outlast 2 بود که توسط ناشر آن یعنی Red Barrels برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

محیط‌های بزرگ‌تر
هوش مصنوعی دشمنان
داستان مناسب

نکات منفی

فریز شدن دشمنان
امکان تشخیص این که در کجای داستان قرار دارید
خراب شدن حس مخفی‌کاری به علت خوراندن ترس زورکی در بعضی مواقع

شاهکار
دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “داستان و بررسی بازی Outlast 2 – گرفتار در خرافات”

 1. من با روایت داستانی بازی هم خیلی مشکل داشتم. نگاه دین ستیزانه سازندگان بیش از حد تو ذوق می زد! در حد کارهای ده نمکی بود، اما از جهت مقابل!
  دست شما درد نکنه بابت نقد.

  ۱۱ ۱۹
  1. تشکر لطف دارید.
   درباره ی داستان تا حدی با شما موافقم

   ۶ ۴