توسط سید صادق یوسف زاده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ۱۳:۵۰

The Escapists 2 عنوانی در سبک استراتژی با المان‌های نقش‌آفرینی است. در این بازی شما در نقش زندانیانی هستید که باید تلاش کنید از زندان های مختلف فرار کنید. نسخه‌ی اول این بازی ابتدا در سال ۲۰۱۵ برای رایانه‌های شخصی و اکس‌باکس وان منتشر شد و بعد از مدتی برای پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان و چند پلتفرم دیگر نیز عرضه شد؛ اما نسخه‌ی دوم این بازی که به بررسی آن پرداخته می‌شود، در سال ۲۰۱۷ توسط Team 17 برای رایانه‌های شخصی، کنسول‌های نسل هشتم من‌جمله نینتندو سوییچ منتشر شد. در ادامه با نقد و بررسی بازی The Escapists 2 همراه دنیای بازی باشید.

این بازی دارای حالت چند نفره آنلاین و آفلاین است. در حالت آنلاین، تا ۴ نفر باهم می‌توانند مراحل اصلی بازی را به‌صورت همکاری تجربه کنند و در حالت دیگری می‌توانند علیه هم رقابت کنند. در حالت چندنفره آفلاین، بازی ۲ نفره می‌شود و صفحه نمایش به دو بخش تقسیم می‌شود؛ ناگفته نماند که این بازی روی کنسول سوییچ از قابلیت HD Rumble هم پشتیبانی می‌کند.

هدف اصلی در این بازی فرار کردن از زندان‌های متفاوتی است که هر کدام از آن‌ها در واقع یک مرحله از بازی هستند، در این بازی در اصل ۱۰ زندان وجود دارد و راه‌های متفاوتی برای فرار کردن از زندان‌ها وجود دارد که این باعث آزادی عمل بیشتری برای بازیکن می‌شود. در بازی آیتم های مختلفی وجود دارد، آیتم‌هایی مثل چسب، چوب، بیل، قیچی و باتون؛ البته همه آن‌ها به صورت آماده وجود ندارند و برای تهیه اکثر آن‌ها باید آیتم‌ها را باهم ترکیب کرد. در واقع، این سیستم Craft بازی است که با آن می‌توان برای مثال قیچی‌هایی را ساخت که با آن بتوان فنس‌های زندان را برید.

مطالعه کردن در زندان برای آزاد کردن آیتم‌هایی که می‌توان Craft کرد مهم است.

یکی از نکات مثبت این بازی شخصی‌سازی است و تنوع خوبی هم دارد؛ برای مثال می‌توان مدل مو شخصیت را تغییر داد یا عینک برای او گذاشت. با بیشتر بازی کردن، تنوع شخصی‌سازی هم افزایش پیدا می‌کند. بازی یک مرحله آموزشی دارد که برخلاف بعضی بازی‌ها خسته‌کننده نیست و علت آن هم این است که ضمن روایت داستانی نسبتا ساده، بازیکن را با اکثر مکانیک‌های مهم بازی آشنا می کند؛ البته در این مرحله برخلاف سایر مراحل بازی یک راه فرار اصلی وجود دارد.

تنوع ظاهری مراحل بازی در سطح خوبی قرار دارد، از زندان در محیط بیابانی گرفته تا زندانی در هواپیما و قطار. به‌صورت کلی، یک‌سری از مراحل بازی دارای محدودیت زمانی مشخصی هستند و اگر زمان تمام بشود، بازیکن می‌بازد، برای مثال یکی از مراحل بازی داخل قطاری است که در اصل یک زندان است و بازیکن باید تلاش کند تا قبل از اتمام زمان از این قطار فرار کند. یک‌سری دیگر از مراحل بازی در واقع محدودیت زمانی ندارند. باتوجه به اینکه راه‌های مختلفی برای فرار کردن از زندان‌ها وجود دارد و این امر باعث می‌شود که ارزش تکرار مراحل بیشتر بشود؛ اما با این وجود، بعد از مدتی روال کلی گیم‌پلی بازی تا حدی تکراری می‌شود.

فرار کردن از قطار مخصوص زندانی‌ها

رابط کاربری بازی اطلاعات مهم و نقشه‌ی بازی را به‌صورت مختصر نشان می‌دهد، اطلاعاتی نظیر میزان سلامتی، انرژی و احتمال حمله زندان‌بان‌ها از مهم‌ترین اطلاعاتی هستند که از رابط کاربری این بازی می‌توان دریافت کرد. توجه به جزئیات، برخلاف ظاهر بازی که شاید ساده به نظر برسد، در سطح بالایی قرار دارد؛ برای مثال درگیری‌هایی که بین زندانی‌ها رخ می‌دهد و یا کار کردن در زندان‌ها برای کسب درآمد و یا مطالعه کردن و ورزش کردن. وجود نقشه‌ای با جزییات مناسب برای هر مرحله از نکات مثبت این بازی در مقابل نسخه‌ی اول آن محسوب می‌شود.

بازی دارای بخش چند نفره‌ی آنلاین است که به دو صورت دنبال می‌شود: یکی روند مراحل اصلی بازی است و برای همکاری بین زندانی‌ها؛ و دیگری حالتی است که بازیکن‌ها علیه یکدیگر به رقابت می‌پردازند. نسخه‌ی رایانه‌های شخصی بازی دارای قسمتی مخصوص ویرایش مراحل است که چنین قسمتی در نسخه ی نینتندو سوییچ این بازی وجود ندارد.

داستان بازی به‌صورت کلی در مورد فرار کردن از زندان است و هر مرحله از بازی دارای داستان مخصوص به خود است؛ برای مثال داستان مرحله‌ی آموزشی بازی که بیشترین دیالوگ در روایت داستان را هم دارد، در مورد شخصیتی به نام Robinson است که بعد از فرار کردن از زندان برای دوستش داستان فرار کردنش از زندان را شرح می‌دهد.

روایت داستان در The Escapists 2 به طور کلی سطحی و ساده کار شده، عمق داستانی در سطح پایینی قرار دارد و از لحاظ محتوا هم داستان بازی محتوای چندان مهمی ندارد. هرچند نباید از این سبک بازی توقع داستانی پیچیده و غنی را داشت.

سبک گرافیکی این بازی از نوع پیکسل‌آرت است و زاویه دید نیز دوربین از بالا. بازی در حالت Dock کنسول سوییچ با رزولوشن ۱۰۸۰p اجرا می‌شود و در حالت Portable با رزولوشن ۷۲۰p که از این جهت خوب است، اما مشکل جایی‌ست که چرا چنین عنوانی که از لحاظ گرافیک فنی پیچیده نیست، باید روی کنسول سوییچ همراه با لگ اجرا شود؟ البته پورت نسخه‌ی سوییچ بازی بر عهده‌ی توسعه دهنده‌ی اصلی این بازی نبوده و شاید همین امر باعث مشکل کذکور شده باشد.

سالن غذاخوری در زندان

گرافیک هنری بازی در سطح خوبی قرار دارد و همچنین توجه به جزییات در این بازی بالاست؛ برای مثال، می‌توان به تکان خوردن موی شخصیت در راه رفتن اشاره کرد، و یا وجود حشرات پیکسلی در بازی. رنگ‌بندی مناسب و خوبی برای طراحی هنری در این بازی استفاده شده است و در کل این بازی گرافیک هنری مناسبی دارد. گرافیک هنری بازی به در مقابل نسخه‌ی اول بازی پیشرفت کرده و پالت رنگی مناسب‌تری برای این نسخه انتخاب شده.

موسیقی در این بازی بسته به اینکه کدام مرحله بازی می‌شود، طراحی شده است؛ برای مثال در مرحله‌ای که زندان یک قطار است، با حال و هوای وسترن طرف هستیم و موسیقی بازی نیز مناسب این محیط است. لازم ذکر است که بسته به وضعیت شما در بازی، موسیقی بازی تغییر می کند؛ برای مثال، زمانی که مثلا همه‌ی درهای زندان قفل می‌شود و شخصی قصد فرار داشته، موسیقی بازی نسبت به زمانی که شرایط عادی است تغییر می‌کند. صداگذاری بازی نیز در کل مناسب حال و هوای بازی کار شده و در کل موسیقی و صداگذاری بازی در سطح خوبی قرار دارد.

The Escapist 2 از لحاظ تنوع در گیم‌پلی و شخصیت‌سازی در مقابل نسخه‌ی اول خود پیشرفت کرده، البته بهبود گرافیک هنری بازی هم از دیگر مواردی است که از آن نام برد؛ برخلاف این پیشرفت‌ها، هم‌چنان روند گیم‌پلی بازی در طولانی مدت ممکن است که تکراری بشود و بازی خسته‌کننده بشود. داستان بازی در کل سطحی است، روایت خوبی ندارد و از لحاظ محتوایی هم داستان بازی محتوای مفید و خوبی ندارد؛ البته کلا انتظار بالایی نباید از داستان در این سبک از بازی داشت زیرا هدف اصلی در این سبک از بازی‌ها داستان نیست. اگر از نسخه‌ی اول این بازی لذت برده‌اید، این نسخه هم با تنوع بیشتر و سایر بهبودهایی که گفته شد برای شما لذت‌بخش خواهد بود، اما درغیر این‌صورت به‌خصوص با وجود مشکل در بخش آنلاین بازی و نبود Level Editor و سایر مواردی که گفته شد، این بازی را نمی‌توان به هر شخصی پیشنهاد داد.

Resolution

Platform: Nintendo Switch – Score: 7 out of 10

The Escapist 2 is a level-up in comparison to its predecessor in almost all of the aspects, but it has got several steps to be called a true step-up comparing to the first episode of its series. If you have experienced the first one and enjoyed it, or if you are into everything about prison break and making plans and strategies for it, you will surely enjoy this game.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی The Escapist 2 بود که توسط ناشر آن یعنی Team17 برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

راه‌های مختلف برای به‌پایان رساندن مراحل
تنوع بالا در شخصی‌سازی
گرافیک هنری خوب
قابلیت چندنفره آفلاین

نکات منفی

امکان خسته‌کننده شدن بازی بعد از مدتی
نبود Level Editor برای نسخه‌ی Nintendo Switch
وجود تاخیر در بازی برخلاف گرافیک فنی نسبتا ساده
داستان خیلی سطحی با محتوای ضعیف
مشکل در انجام بازی به‌صورت آنلاین

auto
زباله
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: