AMD در حال کار برروی پروژه ای مشابه ZEN برای گرافیک‌های خود است!

توسط محمد کرماجانی در ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ , ۱۰:۰۰

شرکت AMD در حال کار برروی پروژه‌ای مشابه با ZEN برای بخش گرافیک خود یعنی Radeon Technologies است، پروژه‌ای که برای سری بعدی کارت گرافیک‌های این شرکت سرعت کلاک بالاتر در عین حال، مصرف بهینه‌تر را هدف گرفته است. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

چند روز پیش، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه AMD بر روی نسل جدیدی از پردازنده‌های گرافیکی خود با نام Navi تحت لیتوگرافی ۷nm است که عملکردی مشابه با کارت گرافیک GTX 1080 داشته و برچسب قیمتی ۲۵۰$ را یدک خواهد کشید. هم‌چنین، گزارش شد که این شرکت برروی پروژه‌ای کار میکند که تاثیری واضح و و سریع‌تر بر روی کارت گرافیک‌های این شرکت و قابلیت رقابت آن‌ها در بازار جهانی را دارد.

گروه جدید Radeon Technologies

ظاهرا، امروز بالاخره قسمتی از این پروژه مشخص شده، به طور رسمی برای این پروژه نامی برده نشده اما به عنوان پروژه ZEN شناخته خواهد شد که البته به زودی یک نام مناسب برای آن انتخاب می‌شود می‌شود. برای درک بهتر این پروژه، باید کمی به عقب برگردیم و ببینیم چه چیزی آن را به این سمت کشانده است. سال گذشته، گروه Radeon Technologies شاهد جدایی مدیریت این بخش یعنی Raja Koduri بود. در واقع Raja سرپرست همه بخش‌های گرافیکی شرکت بود. نقشه راه، تولید و توسعه، استراتژی ورود به بازار، هرچیزی که شما بگوید او در آن دخالت داشت.

خروج او، یک خلاء در RTG به وجود آورد، خلائی که مدیر عامل کمپانی خانم دکتر Lisa Su با آوردن نه تنها یک، بلکه دو نفر از بهترین های صنعت گرافیک یعنی «دیوید وانگ» و «مایک رِی‌فیلد» برای هدایت مهندسی و کارهای روزانه این بخش، آن را رفع کرد. آمدن این دو شخص هم‌چنین باعث شد رفت و آمدهای زیادی در بخش RTG صورت بگیرد، نفرات کلیدی شرکت را ترک یا به استخدام آن درآمدند.

یک تیم ZEN برای یک پروژه ZEN

یکی از مهم‌ترین تغییراتی که پس از خروج Raja رخ داد، جمع‌آوری تعدادی از مهندسان بخش RTG برای تشکیل یک تیم ZEN بود، کار این تیم در واقع عمدتا بهبود کارایی پردازنده‌های گرافیکی شرکت است که در کنار تیم‌های اصلی بخش RTG مشغول به فعالیت هستند.

وظیفه تیم جدید، این بود که همان نقشه راهی که از قبل تعیین شده را ادامه دهند، اما پردازنده‌هایی قدرتمندتر از چیزی که برنامه ریزی شده بود را مهندسی کنند. در واقع این وظیفه از بخش پردازنده های ZEN به پردازنده‎های گرافیکی انتقال پیدا کرده تا توانایی رقابت این کمپانی را افزایش دهد.

دو ناحیه کلیدی که که تیم بر آن متمرکز است، بهبود قابل توجه سرعت کلاک پردازنده‌های گرافیکی AMD و همچنین بهینه کردن مصرف آن‌ها است، گفته شده این پروژه تحت هدایت مستقیم مدیرعامل شرکت بوده و انتظار می‌رود نتایج اولیه همین امسال حاصل شوند. اگرچه این تیم هم‌چنین در پروژه پردازنده‌های گرافیکی Navi نیز درگیر هستند که در سال ۲۰۱۹ منتشر خواهند شد، درست به مانند نسل بعدی که از معماری جدیدی پس از GCN استفاده می‌کند و در سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد.

در محافل زیادی درباره اینکه معماری گرافیکی بعدی این شرکت چطور می‌تواند یک پروژه ZEN باشد، صحبت می‌شود. اگر چیزهایی که درباره پروژه ZEN می‌شنویم درست باشند، ممکن است بسیار زودتر از سال ۲۰۲۰ شاهد نتایج و تاثیر این تیم برروی سری AMD Radeon 600 باشیم.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: