توسط سهیل حسینی در ۵ فروردین ۱۳۹۷ , ۱۹:۱۱

در طی این سال‌ها، مجموعه بازی «فارکرای» (Far Cry) با روند تازه‌ای که در پیش گرفته و نسخه‌های مختلفی که از آن منتشر شده، توانسته خود را به یکی از اصلی‌ترین عناوین شرکت «یوبی‌سافت» تبدیل کرده و در بازه‌های زمانی کمتری، شاهد یک نسخه جدید از آن باشیم. هر شماره، رویکرد تازه‌ای را به مخاطب معرفی می‌کند که در نوع خود قطعا جذاب است. جدیدترین شماره این مجموعه، «فارکرای ۵» (Far Cry 5) بوده که کمتر از یک ماه به زمان انتشار آن باقی مانده است. «فارکرای ۵» شما را بار دیگر وارد دنیای جهان‌باز خواهد کرد و قرار است بار دیگر، مقابل یک شخصیت دیوانه و البته متفاوت ایستادگی کنید. ایالت متحده، مکانی است که سازنده این‌بار تصمیم گرفته تا به مکان اکتشافات شما تبدیل شود و به تنهایی یا با دوستان خود به گشت و گذار در محیط آن بپردازید. در ادامه با پیش‌نمایش بازی Far Cry 5 همراه دنیای بازی باشید.

سازنده: Ubisoft

ناشر: Ubisoft

سبک: اکشن/ ماجراجویی اول شخص

پلتفرم: رایانه‌های شخصی٬ اکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴

تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۷/ ۲۷ مارس ۲۰۱۸

اما داستان از چه قرار است؟ در یکی از مکان‌های خیالی در شهر مونتانای آمریکا، یک کشیش به نام «جوزف سید» (که در بازی به اسم پدر نیز شناخته می‎شود) از امتیاز خاصی میان مردم برخوردار بوده و به نوعی قدرت منطقه در دست او است. تا به این‌جای کار احتمالا متوجه شده‌اید که با یک گروه مذهبی و افراطی طرف هستید که نمی‌شود زیاد با آن‌ها کنار آمد! نام این گروه مذهبی، «دروازه بهشت» است. «سید» معتقد است که دارای یک ماموریت مهم بوده که از طرف مردم برگزیده شده و هدفش محافظت از مردم برای جلوگیری از سقوط است. خب، داستان تا این‌جا شکل تازه‌تری به خود گرفته، یعنی اگر بخواهیم با شماره‌های قبل مقایسه کنیم، می‌بینم سازنده رویکرد جدیدترین را برای خود انتخاب کرده که تنها آن شخصیت منفی دیوانه از دو شماره قبل با رویکردی جدیدتر ترکیب شده است. محیطی که قرار است در آن پرسه بزنید، برگرفته از شهری خیالی به نام Hope County واقع در ایالت مونتانا است که تبدیل به مکانی برای آشوب، قتل و جناح‌بندی‌های مختلف شده و وظیفه اصلی بازیکنان از همین قسمت شروع خواهد شد.

بازیکنان در نقش یک کلانتر قرار می‌گیرند که برای دستگیر کردن «سید» (Seed)، وارد شهر Hope County می‌شود. در طی اتفاقاتی که در بازی شکل می‌گیرد، بازیکن با افراد جدیدی آشنا می‌شود که هدف مشترکی با شما دارند؛ نابودی سید. در این راه، ماموریت‌های زیادی وجود دارد که هم به صورت انفرادی، و هم با کمک دوست خود می‌توانید آن‌ها را کامل کنید. اگر به یاد داشته باشید، در نسخه چهارم هم همکاری مشارکتی در بخش داستانی وجود داشت که تجربه لذت‌بخشی را برای هر دو بازیکن رقم می‌زد. حال، در این شماره قرار است همکاری عمیق‌تر باشد و با توجه به امکانات گسترده‌تری که در اختیار بازیکن قرار داده شده، می‌توان هر بار ماموریت‌ها را به یک شیوه متفاوت به اتمام رسانید.

دسترسی بیشتر به انوع سلاح‌ها و وسایل نقلیه، یکی از ویژگی‌های مهم این شماره است.

دسترسی بیشتر به انوع سلاح‌ها و وسایل نقلیه، یکی از ویژگی‌های مهم این شماره است.

این نسخه، توجه زیادی روی وسایل نقلیه دارد، اگر در شماره‌های قبل تنها به چند ماشین سواری محدود دسترسی داشتید، در شماره پنجم همه چیز فرق می‌کند. علاوه بر وجود خودروهای معمولی، می‌توانید به کامیون، تراکتور و مهم‌تر از همه، هواپیما دسترسی داشته باشید. بله! درست شنیدید، با توجه به بزرگ‌تر شدن محیط بازی و نیاز به وسایل نقلیه هوایی، سازنده تصمیم گرفته تا چند مدل هواپیما را در بازی بگنجاند. بخشی از ماموریت‌های بازی نیز با همین هواپیماها انجام شده و می‌توانید شاهد درگیری‌ و آتش‌بازی در آسمان هم باشید. سلاح‌های بازی هم انواع گوناگون دارد که از اسلحه کمری گرفته تا آر‌پی‌جی و امثالهم که در این زمینه هم توسعه‌دهنده چیزی کم نگذاشته است. یکی دیگر از عناصر جالب بازی، حضور سگ است که می‌توان به او وظایف خاصی را محول کرد. هم‌چنین، در تریلرها هم شاهد بودیم که در هنگام درگیری، سگ شما، کمک مناسبی خواهد بود و در لحظه‌ای که احساس می‎کنید به مشکل برخورده‌اید، این موجود باهوش، دشمن نگون‌بخت را غافل‌گیر کرده و شما از فرصت استفاده کرده و خواهید توانست به راحتی او را نابود کنید. حالت کو-آپ یا همان همکاری مشارکتی، باعث می‌شود تا شما استراتژی‌ها بهتری داشته باشید. مثلا، ماموریت شما در منطقه خاصی است که افراد زیادی آن‌جا حضور دارند باعث خواهد شد تا کمی به مشکل برخورد کنید. خب، داشتن یک هم‌تیمی خوب می‌تواند کار شما را سریع‌تر کند! در بیشتر محیط‎های بازی شاهد برج‌ها، مکان‌های مرتفع و غیره هستیم که یکی از افراد با مستقر شدن در این نواحی و داشتن یک اسلحه تک‌تیرانداز، می‌تواند به شما اطلاعات کاملی دهد و گاها از خطر مرگ نجات‌تان دهد. اولین تریلرهای بازی هم دقیقا به همین مساله اشاره داشت که وقتی شما تیر تمام می‌کردید و کاری از دست‌تان بر نمی‌آمد، هم‌تیمی شما با یک شلیک دقیق به مغز دشمن، شما را از مرگ حتمی نجات داد.

دلیل انتخاب ایالت موناتا نیز در نوع خود جالب است، طی صحبت‌هایی که سازندگان در مصاحبه با سایت‌های خبر انجام دادند، به این نکته اشاره داشتند که مونتانا در مرکز ایالت متحده واقع شده و برای ایجاد یک محیط واقعی در بازی، تیم سازنده به مدت ۱۴ روز به این منطقه سفر کرده و عکس‌برداری گوناگونی از زیست‌بوم، مردم و مکان‌های آن انجام داده است. این دقیقا همان کاری بود که تیم‌ توسعه شماره چهارم با سفر به منطقه نپال، برای تهیه محیط‌های واقعی «فارکرای ۴» انجام داده بود و در کارشان هم می‌توان گفت موفق بودند.

سازندگان، برای واقعی جلوه دادن محیط بازی برای مدت 14 روز به ایالت مونتانا رفته و از آن‌جا فیلم و عکس تهیه کردند.

سازندگان، برای واقعی جلوه دادن محیط بازی برای مدت ۱۴ روز به ایالت مونتانا رفته و از آن‌جا فیلم و عکس تهیه کردند.

«فارکرای ۵» توسط شعبه مونترال شرکت «یوبی‌سافت» توسعه داده می‌شود. آقای «دَن هی» هم که تا پیش از این به عنوان تهیه‌کننده «فارکرای ۳» بود، اکنون به مقام کارگردانی شماره پنجم رسیده و با تجربه‌هایی که از قبل داشته، قصد توسعه یک بازی بهتر از قبل را در سر دارد. موتوری که برای توسعه و ساخت این نسخه به کار رفته، همان موتور «دنیا» هست که شرکت «یوبی‌سافت» در ساخت بسیاری از عناوین خود از جمله مجموعه «فارکرای» از آن بهره برده است.

کاربران پلتفرم‌های پلی‌استیشن ۴ پرو، اکس‌باکس وان اکس و رایانه‌های شخصی در این شماره می‌توانند تجربه زیباتری را نسبت به بقیه داشته باشند. این نسخه دارای سرزمینی گسترده، جنگل‌های سرسبز، رودخانه‌ها، مخفی‌گاه‌های متعدد، شهرها و غیره است که هر کدام از طراحی خوبی برخوردار هستند. به دلیل بزرگ بودن محیط بازی، دسترسی به منابع هم گسترده‌تر شده و همان‌طور که بالاتر هم ذکر شد، می‌تواند به محدوده بیشتری از وسایل نقلیه، اسلحه و غیره دست یافت که خود پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این مجموعه است. یکی از نکات جالبی که در این نسخه وجود دارد، به چالش کشیده شدن بازیکن در زمان‌هایی است که اصلا انتظارش را ندارید! وقتی در حال دزدیدن یک ماشین یا کنترل منطقه‌ای هستید، اگر دقت کافی نداشته باشید، دشمن آسیب جبران‌ناپذیری را به شما وارد خواهد ساخت و این مساله را می‌توان در «فارکرای ۵» به شکل جدی‎تری مشاهده کرد. به عنوان مثال، وقتی در حال رانندگی هستید، یا همکار شما کنترل خودرو را بر عهده دارد، دشمن سعی می‌کند با کشتن راننده، شما را متوقف کند که در صورت اینجام این کار، ماموریت شما قطعا با شکست روبرو خواهد شد و این شما هستید که باید حسابی هوش خود را به کار بگیرید تا شخصی از افراد دشمن، زیاد به شما نزدیک نشود. این نوع موارد، هنگامی که در حالت همکاری تیمی باشید، رنگ و بوی جدی‌تری به خود می‌گیرد و هر دو نفر باید تعامل لحظه‌ای داشته باشند.

وجود همکاری مشارکتی می‌تواند به گزینه‌ای جذاب برای پیش‌برد مراحل بخش داستانی تبدیل شود.

وجود همکاری مشارکتی می‌تواند به گزینه‌ای جذاب برای پیش‌برد مراحل بخش داستانی تبدیل شود.

بعد از انتشار بازی «فارکرای پرایمال» در سال ۲۰۱۶، یوبی‌سافت اظهار داشت که عنوان بعدی از مجموعه «فارکرای» زمان بیشتری را برای توسعه نیاز دارد و در سال ۲۰۱۷ kdc شاهد هیچ شماره‌ای از این مجموعه نبودیم. در نمایشگاه E3 2017 و معرفی چند عنوان دیگر، نظیر The Crew 2، برنامه‌های زمانی یوبی‌سافت کمی با اخلال مواجه شد و تنها از این میان، بازی «فرقه اساسین: ریشه‌ها» (Assassin’s Creed Origins) توانست در سال ۲۰۱۷ عرضه شود. یکی از آخرین اخبار منتشر شده، رونمایی از نسخه Far Cry 3: Classic Edition بود که یوبی‌سافت اعلام کرد اگر نسخه طلایی یا سیزن پس شماره پنجم را خریداری کنید، به صورت رایگان به این بازی دست پیدا خواهید کرد. هم‌چنین، نسخه جداگانه در تابستان برای خرید موجود خواهد شد. با تمامی این تفاسیر، هنوز هم نگرانی‌هایی از «فارکرای ۵» وجود دارد که شاید باعث شود نتوانیم با اطمینان راجب موفقیت این شماره صحبت کنیم، پس تا زمان انتشار بازی که مدت زیادی هم باقی نمانده، صبر خواهیم کرد. بازی «فارکرای ۵» در تاریخ سه‌شنبه، ۷ فروردین برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: