دو کنسول اکس‌باکس وان اس و وان اکس از فناوری فری‌سینک ۲ پشتیبانی خواهند کرد

توسط سهیل حسینی در ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ , ۱۳:۰۰

در آخر هفته گذشته، شرکت «مایکروسافت» در طول رویداد Xbox Premiere اعلام کرد، دو کنسول اکس‌باکس وان و اکس‌باکس وان اکس از فناوری فری‌سینک ۲ پشتیبانی خواهند کرد. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

حال، فری‌سینک ۲ چگونه به کنسول‌ها کمک خواهد کرد؟ سوالی که این‌جا در دنیای بازی قرار است به آن پاسخ دهیم. در سال ۲۰۱۳، شرکت «انویدیا» تعریف جدیدی از نرخ‌تازه سازی تصویر را با فناوری جی‎سینک معرفی کرد. این فناوری، هم‌چنان نیازمند داشتن کارت گرافیک انویدیا در کنار یک نمایش‌گر با قابلیت پشتیبانی از جی‌سینک است، که به طور کلی کاربرد آن را در صنعت و غیره محدود می‌کند، اما تاثیر خوبی روی بازی‌ها دارد.

شرکت AMD، در سال ۲۰۱۵ فناوری مختص به خودش را با نام فری‌سینک معرفی کرد و با شرکت‌های مختلفی برای پشتیبانی از این قابلیت قرارداد کاری بست تا آن را به یک استاندارد جا اندازد (گرچه، تاکنون تنها کارت‌های AMD از این فناوری پشتیبانی می‌کنند). اخیرا، این شرکت نسخه پیشرفته‌تر این فناوری را با نام فری‌سینک ۲ معرفی کرد که با مشخصات نسخه اول نیز سازگاری دارد، بنابراین کنسول‌های اکس‌باکس وان اس و اکس از هر دو فناوری استفاده شده در نمایش‌گرهایی که از فری‌سینک ۱ و ۲ پشتیبانی خواهند کرد.

فعال بودن این فناوری، باعث می‎شود تا شاهد پارگی تصویر نباشیم و در سراسر بازی شاهد خروجی یک‌سان و شفافی باشیم. به عنوان مثال، در جی‌سینک، سیگنال‌ها مستقیما از GPU به نمایش‌گر ارسال می‌شوند تا مشکل وقفه تصویر حل شود. هم‌چنین مزیت استفاده از این قابلیت این هست که اگر فقط وی‌سینک را روشن کنید، نمایش‌گر فریم‌ریت را به‌روزرسانی می‌کند و اگر فریم‌ریت جدید در دسترس نباشد، از فریم قبلی استفاده می‌شود که در برخی موارد شاهد اثرات ناخواسته مثل لکنت تصویر می‌شویم. حال، اگر وی‌سینک خاموش باشد که در صورت اختلاف بین فریم‌ریت در یک زمان مشخص، موجب پارگی تصویر می‌شود.

در هر صورت، جی‌سینک و فری‌سینک عملکرد تقریبا مشابه‌ای دارند. در نهایت، پشتیبانی از فری‌سینک از دو کنسول مایکروسافت قرار است هفته بعد به صورت بتا صورت گیرد. هر دو کنسول می‌توانند با نمایش‌گرهایی که از فری‌سینک ۲ و HDR پشتیبانی می‌کنند، نیز به راحتی کار کرده و نکته قابل توجه در این زمینه، این است که تا الان هیچ تلوزیون اچ‌دی (HDTV) از فناوری فری‌سینک پشتیبانی نمی‌کند. احتمالا، این مورد در آینده بر روی تلوزیون‌ها نیز خواهد آمد و در حال حاضر تنها می‌توانید از نمایش‌گرهای مخصوص بازی که از این فناوری بهره می‌برند استفاده نمایید.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید