توسط اسماعيل كاظمي در ۶ اسفند ۱۳۹۶ , ۱۸:۰۰

اگر از شبیهسازی دنیای واقعی در بازی لذت می‌برید و اهل بازی‌های ورزشی و رقابتی هستید، حتماً تا الان بسکتبال را امتحان کرده‌اید. حدوداً یک دهه پیش از این هواداران رشته بسکتبال چیزی جز عنوان NBA Live از شرکت EA را تجربه نکرده بودند و این کاملاً منطقی است که پس از آن با خلق عنوان NBA ۲K کسی به رقیب نظر نداشته باشد. حالا بعد از ده سال پیشرفت شرکت سازنده NBA ۲K، خوشبختانه طرفداران بسکتبال می‌توانند NBA ۲K۱۸ را برای لذت بردن از تمام جوانب این رشته هیجانانگیز انتخاب کنند، گرچه نارضایتی‌هایی نیز وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. در ادامه با نقد و بررسی بازی NBA 2K18 همراه دنیای بازی باشید.


می‌توانم
با جرات بگویم که گیمپلی دو عنوان اخیر NBA ۲K من را شگفت‌زده کرد. هیچ گیمری از دیدن حرکات مخصوص ستارگان NBA در بازی بدش نمی‌آید؛ از انیمیشن‌های دانک و دیریبل کردن گرفته تا پاس‌های نمایشی با استفاده از موشن کپچر و استقبال ستارگان بسکتبال و این‌جا تمام نمی‌شود، چون انیمیشن‌های مخصوص حرکت «الی اوپ» هم به‌صورت کامل‌تری درآمده است. ویژگی جدید دیگر بازی تغییر در نمایشگر مقیاس شوت است که قبلاً زیر پای بازیکن دارای توپ دیده می‌شد، اما در این نسخه کنار دست بازیکن است و فقط زمان شوت زدن نمایان می‌شود و رنگ آن نیز قابل شخصی سازی است. یکی دیگر از بخش‌های گیم پلی بازی قبل از شروع یک مسابقه رسمی است که در استودیو کارشناسی مسابقه با حضور ستارگان اسبق NBA مثل «شکیل اونیل» و «کنی اسمیت» اجرا می‌شود. در این بخش، در زمان پردازش (Loading) بازی است که شما امکان ویرایش ارنج تیم را دارید. از این بخش که بگذریم، به مراسم شروع بازی می‌رسیم که با تمام جزییات یک مسابقه NBA واقعی طراحی شده است، در این نسخه اجرای سرود ملی هم قبل از شروع مسابقه توسط خواننده قابل توجه است. یکی از مدهای بازی که به روزرسانی شده و بخش‌های جدیدی به آن افزوده شده MyGM است که شما در نقش مدیر عامل یک باشگاه به تمام امور دسترسی دارید و باید به نحو احسن باشگاه خود را در مسیر موفقیت اداره کنید.

در این نسخه می‌توان به یکی از جالب‌ترین و محبوب‌ترین آیتم‌هایی که در اختیار گیمرها قرار گرفته اشاره کرد و آن وجود تیم‌های تشکیل شده از ستارگان تمام دوران یک باشگاه در یک تیم است که جذابیت بازی را با زنده کردن تعداد زیادی بازیکن محبوب چندین برابر کرده است. در نسخه‌های قبلی مثلاً NBA ۲K۱۰ شما قادر به برگزاری و انتخاب تمام بازیکنان ممکن در مسابقه اسلم دانک و شوت سه امتیازی بودید که این جدا از بخش MyLeague و جشنواره آل استار بود که شما نقشی در انتخاب بازیکن ندارید، مسابقات اسلم دانک از نسخه سال ٢٠١٠ تا الان امکان حرکت آزادانه با بازیکن در زمین قبل انجام دانک نمایشی را از شما گرفته و این برای کسانی که در نسخه سال ٢٠١٠ آن را تجربه کرده بودند کمی ناامید کننده است. همانند مسابقات اسلم دانک، در مسابقات شوت سه امتیازی در نسخه ٢٠١٠ هم شما می‌توانستید بازیکنان دلخواه خود را انتخاب کنید و اصلاً در سبک بازی و خصوصیات بازیکن محدودیتی نبود. در این نسخه طرفداران مثل سال‌های قبل منتظر برگشت این مد به بازی بودند، اما این تنها نارضایتی نبود. بسیاری از گیمرهایی که در نسخه سال پیش VC یا همان پول مجازی خریداری کرده بودند از منتقل نشدن این پول مجازی به این نسخه شکایت داشتند که تا حدی غیر منتطقی و غیر قابل‌اجرا نیز به نظر می‌رسد.

حال به پرطرفدارترین و همچنین جدیدترین بخش گیمپلی این بازی می‌رسیم که قسمت MyCareer است. این بخش تا نسخه سال پیش هرسال در حال پیشرفت قابل‌تحسینی بود، اما امسال در این نسخه همه را شگفت‌زده کرد و به جای یک منو یک شهرک را در اختیار گیمر گذاشته است که شما می‌توانید آزادانه در شهرک قدم بزنید، به فروشگاه‌های مختلف سر بزنید، به زمین‌های بسکتبال خیابانی بروید یا با تمرین در باشگاه بدن‌سازی خصوصیات فیزیکی خود را تقویت کنید. در این نسخه شما برای بستن قراردادهای تبلیغاتی می‌توانید به دفتر مدیر برنامه خود مراجعه کنید. شما ممکن است در آرایشگاه یا سطح شهر با ستارگان محبوب NBA روبه‌رو شوید و مورد تحسین و تشویق آن‌ها قرار گیرید. همچنین شما قادر به خرید هدست، کفش، لباس‌های متفاوت و متعلقات دلخواه نیز هستید. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این بخش این است که وقتی شما به لول ٩٠ رسیدید می‌توانید برای تردد در شهر از دوچرخه عمومی نیز استفاده کنید و اینکه شما صاحب یک خانه در شهرک می‌باشید که در آن یک زمین بسکتبال خانگی دارید که می‌توانید به تمرین بپردازید. در خانه، شما قادر به تماشای تلویزیون یا بازی ویدیویی هستید و همچنین می‌توانید لباس عوض کنید یا دوستان‌تان را به خانه برای بازی کردن بسکتبال دعوت کنید.

در نسخه پیشین، شما وقتی بازی‌های دانشگاهی را پشت سر می‌گذاشتید و در درفت NBA صاحب یک تیم می‌شدید، همتیمی ثابتی داشتید که در طول داستان ستاره شدن شما نقش داشت که توسط بازیگر مشهور هالیوود Michael B Jordan بازی شده بود و شما در چگونگی رابطه خود با او نیز حق انتخاب داشتید. در این نسخه نیز چنین چیزی وجود دارد، اما بازیکنی به نام Shammy Wells جایگزین شده است که به محض ورود شما به تیم دلخواه‌تان با او روبه‌رو می‌شوید. نکتهای که شاید بعضی از گیمرها به آن علاقه داشته باشند این است که آنها یکی از بازیکنان NBA حاضر در تیم خود را به شخصی ثابت در تمام تیم‌هایی که شما انتخاب می‌کنید مثل Shammy Wells ترجیح می‌دهند، اما این ویژگی انصافاً تلاش و وقت زیادی را می‌طلبد و یک نکته قابل‌توجه وجود دارد که ممکن است بازیکنی که در هر تیم به‌صورت جداگانه برای دوستی و معاشرت با شما برنامه‌ریزی می‌کنند در طول فصل واقعی مسابقات NBA به تیم دیگری منتقل شود و باوجود به‌روز رسانی تیم‌ها، مشکلاتی در این قسمت از بازی ایجاد شود. تنها راهی که به ذهن می‌رسد این است که تمام بازیکنان حرفه‌ای را برای دوستی و معاشرت با شما در MyCareer فراهم کنند، اما این کار بسیار دشوار و در فرصت حدوداً یک‌ساله تولید نسخه جدید امکان‌پذیر نیست.

نکته آخر که در بخش گیمپلی درخور اشاره است، این است که زمان پردازش بازی کاهش یافته و سرورهای بازی تقویت شده و این رضایت نسبی گیمرها را نسبت به نسخه پیشین بیشتر کرده است. در بخش MyTeam تنها تغییری که دیده می‌شود این است که شما تا زمانی که به یک سری از اهداف دست پیدا نکنید، نمی‌توانید وارد بخش مزایده شوید و قادر به خرید و فروش بازیکن نیستید که این مورد شاید از طرفی تغییر مثبتی باشد؛ به همین دلیل، افرادی که پول مجازی خریداری می‌کنند، نمی‌توانند سریعاً با خرید بازیکن‌های قدرتمند به ترکیب دلخواه خود دست یابند.


با توجه به این‌که سبک بازی ورزشی است و نیازمند داستان نیست. در قسمت MyCareer بازی، سیر داستان کوچکی از زمان ورود شما به‌عنوان بازیکن حرفه‌ای به NBA وجود دارد که همین‌طور که ذکر شد با حضور Shammy Wells و بعضی از ستارگان NBA دنبال می‌شود و فقط برای معرفی این بخش جدید به گیمر تا زمانی محدود است و نکات قابل‌ذکر دیگری در قبال داستان بازی نیست.

همان‌طور که از یک بازی نسل هشتم انتظار می‌رود، بازی با گرافیک عالی و چشم‌نواز کاملاً روان و لذت‌بخش است. صورت بازیکنان از ستارگان محبوب گرفته تا بازیکنان تازه‌وارد یا کمتر دیده شده حاضر در لیگ کاملاً طبیعی طراحی شده است. نکته‌ای که قابل‌توجه است، این است که فیزیک بدنی چندی از بازیکنان که در نسخه پیشین دارای ناهماهنگی با فیزیک واقعی آنها بود که در این نسخه به خوبی اصلاح‌ شده است. در رابطه با گرافیک هنری بازی باید گفت که بهتر از این نمی‌شد، چرا که طراحی محیط استادیوم و زمین بازی کاملاً به‌روز و با جزییات کامل است. همین‌طور لباس تیم‌های حاضر نیز با جزئیات کامل و کیفیت بالا حتی با لباس‌های به‌روز شده فصل جاری NBA و زمین‌های متناوب تیم‌ها سریعاً به‌روز رسانی می‌شوند و این رضایت گیمر را دوچندان می‌کند. یکی از مشکلاتی که در زمینه گرافیک بازی وجود دارد این است که شما امکان اسکن صورت خود را توسط نرم‌افزار مخصوص خود بازی بر روی تلفن همراه‌تان را دارید و این قابلیت مثبت دارای موارد منفی نیز است که اولاً نمی‌تواند به‌درستی ریش و سبیل شما را در بازی روی صورت شما جاگذاری کند، دوما این‌که کیفیت این تکنولوژی بسیار پایین است و رنگ‌های درون بازی هنگام اجرای اسکن هماهنگی ندارد.دقیقاً
مثل نسخه‌های قبلی این عنوان پرطرفدار، صداگذاری این بازی به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و با استفاده از مجریان و گزارشگران محبوب NBA انجام شده است که با اطلاعات به‌روز و گزارش هیجان انگیز و بینقص باعث واقعی‌تر شدن محیط بازی می‌شود. امسال اتفاق جالبی که در خصوص گزارش مسابقات افتاده است، این است که در بازی‌هایی که در زمین تیم «لس‌آنجلس لیکرز» برگزار می‌شود، در تیم گزارشگری و کارشناسی مسابقه، «کوبی به‌راینت»، بازیکن و ستاره سابق تیم لیکرز حضور دارد. از بحث گزارشگری که بگذریم، به صداگذاری بخش MyCareer می‌رسیم که ستارگانی چون «کایری ایروینگ» و «کریستپس پورزینگیس» در صداگذاری شخصیت خودشان با تیم سازنده بازی همکاری کرده‌اند، اما برای صدای شخصیت اصلی هیچ انتخابی به گیمر داده نشده است که شاید بعضی از آنها این را نپسندند. موسیقی‌هایی که در منو بازی و در حین برگزاری مسابقه بین کوارترهای بازی پخش می‌شوند، موسیقی‌های به‌روز خواننده‌های معروف است که بازی این اختیار را به شما داده است که ترک‌های موسیقی درون بازی را شخصیسازی کنید.

در کل با تمام امتیازات و امکانات جدیدی که به این نسخه اضافه شده است، هنوز چاله‌های کوچکی برای پر کردن و جلب رضایت بیشتر طرفداران این رشته وجود دارد. امیدوارم در نسخه‌های آینده مشکلات ذکر شده برطرف شود و امکانات بازی از چیزی که الان است بیشتر شوند و با کیفیت بیشتری هدف خود را لذت بیشتر گیمر در نظر بگیرند، تا این‌که هدف‌شان بیشتر پول‌سازی باشد و برای لذت بیشتر از بازی طلب پول واقعی در قبال پول مجازی کنند.

Resolution

Platform: Xbox One – Score: 8.5 out of 10

Overally with all the greatness that NBA 2K18 brings like improved game modes and a better MyCareer, it still needs to move toward the satisfaction of Basketball fans. I hope that in the future the joy of being on the court with your gamepad continues and gets better.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقد بازی NBA 2K18 بود که توسط ناشر آن یعنی ۲K Sports برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

گرافيک فوق‌العاده
گيم‌پلی روان و جذاب
كاهش زمان لودينگ نسبت به نسخه پيشين
صداگذاری منحصر به فرد
تغيير بسيار زياد و مثبت بخش MyCareer

نکات منفی

مشكلات در اسكن صورت بازيكن
نبود مسابقات اسلم دانک و شوت سه امتيازی به‌صورت جداگانه در مدهای بازی

auto
زباله
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “بازی، توپ، سبد، لذت مطلق! | نقد و بررسی بازی NBA 2K18”

  1. مقداد گفت:

    اقا رطفا یکی جواب بده،این بازیو نصب کردم عالیه، فقط یه مشکل دارم اونم تعویض بازیکن هست…که یا باید خودکار باشه یا دستی…وقتی رو اتوماتیک هست،موقع حمله و زمانی ک میخام شوت بزنم یهو لیست تعویض بازیکنا سمت راست تصویر میاد ک اونموقع حتما باید دایره بزنم تا تعویض شه و اون لیست از بین بره،وگرنا هیچ دکمه ای کار نمیکنه..تا بخام دایره بزنم ک لیست تعویض بره و بعدش بخام شوت بزنم،یا خطا میشه یا توپو میگیرن….. تعویض از اتوماتیک خارج میکنم،بازم تک تک اینطوری میشه،،یکی بگه داستان تعویض چطوریه؟
    اینستاکرامم meghdadx
    هست،کسی میدونه،اونجا بهم پیام بده ممنون میشم

    ۰ ۰