توسط علی فتح‌آبادی در ۲ اسفند ۱۳۹۶ , ۱۸:۰۰

همان‌طور که وعده دادیم، یکی دیگر از برنامه‌های جدیدمان نقد و بررسی بازی‌ها همراه لینک دانلود اختصاصی آنها برای شماست. طبیعی‌ست که برای از سرگیری آپلود بازی‌ها و قرار دادن لینک مستقیم دانلود آنها برای شما می‌بایست با قدم‌های کوچکی چون بازی‌های موبایلی و بازی‌های کم حجم آغاز شود. از این به بعد، در نقد و بررسی بازی‌های موبایلی و بازی‌های کم‌حجم رایانه‌های شخصی (PC)، پس از مطالعه نقد، اگر از بازی خوش‌تان آمده و می‌خواهید آن را تجربه کنید، به‌راحتی می‌توانید روی دکمه دانلود در انتهای مطلب کلیک کنید و آن بازی را دانلود کنید. در ادامه شما را دعوت می‌کنیم تا با نقد و بررسی بازی موبایلی Amazing Katamari Damacy همراه دنیای بازی باشید.

«کاتاماری دماسی» (Katamari Damacy) به‌راحتی جزو عجیب‌ترین و خاص‌ترین بازی‌های ویدیویی تاریخ است. عنوانی بس دیوانه‌وار و متفاوت که فقط و فقط از ذهن خالق هنرمندش، «کیتا تاکاهاشی» (Keita Takahashi) شکل می‌یابد و به هستی پامی‌گذارد. کلت کلاسیکی جادویی و بس یگانه که سال ۲۰۰۴ را به‌عنوان سال تولد خودش برگزید و از آن روز تا حالا سیزده نسخه اصلی از سری راهی زندگی بازیبازان‌اش شده‌ است. البته، لازم به ذکر است که خالق اصلی سری، بعد از دومین قسمت، «ما عاشق کاتاماری هستیم» (We Love Katamari) از کار روی دیگر نسخه‌ها کنار گرفت و روی پروژه‌های دیگری مشغول به فعالیت شد. جدیدترین محصول هنر خاص ایشان نیز، Wattam، امسال مهمان رویاهای شیرین‌مان است و قرار است تجربه عجیب و رویاگون دیگری را برای‌مان به ارمغان بیاورد.
پیش‌تر متنی کوتاه به قصد معرفی شما عزیزان با این مجموعه خارق‌العاده کار کرده‌ام که از طریق این لینک قابل خوانش است.
جدیدترین نسخه مجموعه، مشابه نسخه پیشین‌اش، مجدد بازار گوشی‌های هوشمند را هدف خود قرار داده و پنجمین نسخه موبایلی کاتاماری را وارد گوشی‌های مستطیل شکل‌مان کرده‌ است. «کاتاماری دماسی حیرت‌انگیز» (Amazing Katamari Damacy) نام این قسمت تازه است که در سبک دونده بی‌پایان کار شده و طبق عرف رایج محصولات این سبک، Free2Play است.

همان‌طور که بالاتر اشاره داشتم، بازی هم یک نسخه از سری «کاتاماری دماسی» است، هم یک دونده بی‌پایان است و هم یک فری‌توپلی؛ درنتیجه، کلیتی بینابین این چند ویژگی‌ دارد. بعضی وقت‌ها بخش کاتاماریش صرفا پوشش و ظاهری‌ست بر همان فرمول و ویژگی‌های همیشگی و نخ‌نمای آثار این سبک و محصولات فری‌توپلی. بعضی وقت‌ها هم به‌قدری آن کلیت خاص و دلنشین سری را به‌خوبی با ژانر دونده‌بی‌پایان درهم تنیده و چرخاندن و بزرگ کردن کاتاماری کهکشانی را دلچسب و شیرین تصویر کرده که قند در دل آدم آب می‌کند و اصلا برای فرد مهم نیست که چه‌قدر روش‌های کسب درآمد بازی‌های فری‌توپلی نچسب و مضخرف است. شاهزاده سبز پوش را به چپ و راست هدایت می‌کند و کاتاماری چسبانک را می‌لغزاند و می‌لغزاند.
کلیت سری کاتاماری بر این شکل است که پسر سبزپوش پادشاه تمام کهکشان، بنا به دلایلی که معمولا هم خراب‌کاری‌ها و عقده‌های تعریف و ستایش پدر گرامی‌اش است، به سیاره زمین می‌آید و به‌وسیله شی توپ شکلی به اسم کاتاماری، هرچیزی که در سر راه خود می‌بیند را جذب می‌کند و مدام بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود؛ از پونز و میخ گرفته تا ماشین، تراکتور، آدمی‌زاد، ساختمان و کراکن و گودزیلا! در مرحله نهایی هم قاره‌ها و در نهایت هم خود کره زمین جذب کاتاماری گرامی با آن قدرت چسبندگی کهکشانی‌اش می‌شود!

هدف شما نیز در این بازی به همین امر اختصاص داده شده‌ است. شاهزاده را به چپ و راست هدایت می‌کنید و تا جایی که می‌توانید اشیا مختلف را جذب می‌کنید. از برخورد با اشیا بزرگ‌تر از خودتان پرهیز می‌کنید و حواس‌تان را به سیاه‌چاله‌ها نیز جمع می‌کنید. برخورد بیش از حد با شی‌های بزرگ‌تر از خودتان درنهایت به باخت منجر می‌شود و مجبورید که یا ویدیوی تبلیغاتی ببینید یا یکی از الماس‌های باارزش و کم‌تعدادتان را خرج کنید؛ برخورد با سیاه‌چاله‌ها نیز همین عوامل شامل حالش است.
از آن‌جایی که هدف شاهزاده از چرخاندن دوباره کاتاماریش، گندکاری دوباره پدر عزیز است، باید در هر دور شی‌های مشخصی را جمع کند و موشکی مخصوص حاوی این اشیا را شکل بدهد. سپس موشک‌ها را به فضا بفرستد و صورت‌های فلکی مختلفی را که پادشاه اشتباها از بین برده را دوباره به‌وجود بیاورد. به ازای هر صورت فلکی که کامل می‌کنید، هم بازی درصد امتیاز دهی‌تان را بیشتر می‌کند و هم با سرعت بیشتری امتیاز درو می‌کنید.
چند نوع موشک مختلف هم در بازی وجود دارد که برای فرستادن‌شان به کهکشان از سه تا یازده ساعت باید صبر پیشه‌ کنید؛ البته، می‌توانید با صرف چندین الماس در این زمان صرفه‌جویی کنید. ماموریت‌های مختلفی نیز از جانب پدر برای انجام وجود دارد که کامل کردن هر سه‌تای آنها پنج الماس برای‌تان فراهم می‌کند. مادر مهربان شاهزاده هم هر روز با یک ماموریت جدید در خدمت‌اش است و درصورت کامل‌ کردن هر ماموریت روزانه، تعداد مشخصی سکه هدیه می‌گیرید. به‌وسیله سکه‌ها، پسرعمو جان‌های عجیب‌تان را لول‌آپ می‌کنید. پسرعموها هرکدام قدرت‌‌های خاص خودشان را دارند و در طول بازی اتفاقی به تعدادی از آنها بر می‌خورید و با جذب هرکدام، قدرت‌هایشان به‌طور موقتی برای‌تان فعال می‌شوند.
اجازه بدهید از یک مشکل قدیمی مجموعه برای‌تان سخن بگویم که گریبان این قسمت را نیز گرفته است: «افت نمره فریم». مشکلی که از نسخه اول همراه سری بوده و گه‌گاهی برطرف می‌شده و بعضی‌وقت‌ها مجدد سروکله شوم‌اش پیدا می‌شده. در صحنه‌های شلوغ این نسخه و خصوصا زمانی که در هر محیط کاتاماریتان را حسابی گنده و بزرگش کرده‌اید، افت نمره فریم به جان‌تان می‌افتد و شکست‌های پی‌درپی را برای‌تان به همراه می‌آورد.

گرافیک و طراحی هنری بازی نیز به‌واقع عالی‌ست. رنگ‌بندی‌ها مشابه تمامی نسخه‌های مجموعه ترکیبی رنگین از تمامی توتالیته‌های رنگی سرد و گرم هستند و رنگین‌کمانی دلنشین و رویایی را به‌وجود آورده‌اند. سبک طراحی خاصی که «کیتا تاکاهاشی» از همان اولین نسخه برای سری استفاده کرد و به‌شکلی بدل به امضای اختصاصی ایشان و این سری نیز شده‌ است، در سر و شکلی زیباتر از همیشه در این اثر نیز حضور دارد و هم طرفداران قدیمی را سر ذوق می‌آورد و هم برای تازه‌واردان بسیار جذاب و خوشایند خواهد بود.
موسیقی‌هایی نیز که برای بازی استفاده شده‌اند، همگی جزو موسیقی‌ متن‌های خاطره‌انگیز قسمت نخست هستند. موسیقی‌هایی که مشابه پیکره تماما خرق‌عادت مجموعه، در یک‌دستی و هم‌سویی تمام با آن قرار دارد و از حیث غریبی دست‌کمی از آن‌ها ندارد. تنها مشکلی که به موسیقی‌های بازی وارد است، استفاده از یک آهنگ برای بخش اصلی بازی‌ست. موقع دویدن، فقط آهنگ Katamari On The Rock درحال پخش‌ شدن است. حضور این آهنگ محبوب و به‌یادماندنی که به‌شکلی تم اصلی مجموعه نیز است، بسیار خوشایند و نوستالژی‌ست، ولی شنیدن مداوم و مستمرش، هرچه‌قدر خوب و هم‌سو با تمامیت کار، بعد از یک مدت حس دل‌زدگی و تکرار را به آن می‌دهد که جا داشت سازنده‌ها موسیقی‌های دیگری را نیز برای اثر تدارک می‌دیدند.
این مشکل، شامل حال محیط بازی نیز است. تا جایی که من بازی کردم، فقط و فقط یک مسیر برای بازی‌کردن وجود دارد که خودش شامل چند بخش مختلف است. اتاق بازی، حیاط خانه، خانه، مزرعه، شهر، اتوبان و رنگین‌کمان کهکشانی. همین چند محیط بودند و تنوعی که به‌خاطر تفاوت رنگی و بستری در حین بازی برای بازیکن به‌وجود می‌آوردند بسی زیبا و خواستنی‌ست؛ ولی مشکلی که وجود دارد این‌جاست که بعد از چند دست بازی، شما بدون شک به رنگین‌کمان می‌رسید و بعد از آن هرچه‌قدر که بازی را انجام دهید، تکرار مجدد همان مسیر قبلی‌ست. مثل موسیقی، محیط نیز در هر سطح از زیبایی و کیفیت قرار داشته‌ باشد، یک آستانه‌ی تحملی دارد و بعد از تعداد مشخصی دیدن و احساس‌شدن، دل را می‌زند و یک‌نواختی و تکرار را با خودش همراه می‌سازد که متاسفانه این رخ‌داد اصلا اتفاق خوبی برای این بازی زیبا و خوش‌ذوق نیست.

«کاتاماری دماسی حیرت‌انگیز» (Amazing Katamari Damacy) بازی زیبایی‌ست. به‌واسطه ویژگی‌های فری‌توپلی شاید اندکی دل را ناخوش کند و کمبود موسیقی، محیط و افت نمره فریم در غرق‌شدگی و لذت تامش خدشه وارد می‌کنند؛ ولی موجودی کنونی اثر به‌قدری زیبا و پراحساس است که واقعا دلم نمی‌آید به‌خاطر یک‌سری کمبود، شما را از تجربه شیرین و لذت‌بخش آن منصرف کنم. در نتیجه، هم به طرفداران این کلاسیک خاص و هم به ناآشنایانش، جدیدترین کاتاماری بازی شاهزاده سبزپوش‌مان را پیشنهاد می‌کنم. اگر مشتری شدید، تجربه دو قسمت نخست سری را که برای دومین ایستگاه بازی سونی (PlayStation 2) عرضه شدند را فراموش نکنید.

در ادامه می‌توانید فایل APK این بازی را دانلود کنید و روی تلفن همراه خود نصب کنید (برای اجرای بازی نیاز به اندروید ۴.۰.۳ یا بالاتر دارید):

نکات مثبت

ترکیب خوشایند روح و چیستی دوست‌داشتنی و خاص سری با ویژگی‌های سبک دونده بی‌پایان
استفاده از موسیقی‌های نوستالژی و محبوب سری
گرافیک و طراحی‌هنری دل‌انگیز
سرگرم‌کننده و جذاب

نکات منفی

افت نمره فریم
کمبود موسیقی و محیط

8.5
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: