بحث هفته: آیا مایکروسافت برنده‌ی نهایی نسل هشتم خواهد بود یا سونی به پیش‌روی مقتدارنه‌اش ادامه می‌دهد؟

توسط دنیای بازی در ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ , ۱۷:۰۰

در تمامی صنعت‌ها رقابت وجود دارد و صنعت بازی‌های ویدیویی نیز از این حیث استثنا نیست، بلکه رقابت شرکت‌های تولیدکننده کنسول‌های خانگی فعال آن (مایکروسافت، سونی و نینتندو) همیشه به‌شکلی خستگی‌ناپذیر در جریان بوده و بحث میان طرفداران هر کدام نیز همیشه داغ بوده است. باتوجه به اخبار و آمار فروش‌های مهمی که اخیرا منتشر شده است، مجال را مناسب دیدیم برای نظرخواهی، بحث و گفتگو بدون زد و خورد! در ادامه همراه دنیای بازی باشید.

همین دیروز اخباری مبنی بر فروش بیشتر کنسول اکس‌باکس وان اکس مایکروسافت (Xbox One X) نسبت به رقیب خود یعنی کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو (PS4 Pro) منتشر شد. با این‌که این اخبار کاملا جدید به‌حساب نمی‌آیند، اما این‌که اکس‌باکس وان اکس هنوز هم فروش بیشتر خود نسبت به رقیب سرسخت‌اش را حفظ کرده، جالب است. اکس‌باکس وان اکس، در اولین هفته‌ی انتشار خود آمار فروش‌اش را از اولین هفته انتشار رقیب‌اش بیشتر کرد و از همان اول فاصله‌ای به‌وجود آورد که با گذشت چندماه، وان اکس هنوز هم از فور پرو پرفروش‌تر است و به پیش‌روی ادامه می‌دهد.

اگر بخواهید اطلاعاتی درباره فروش کلی کنسول‌های نسل هشتی نیز کسب کنید، باید بگوییم که طبق آمار معتبر NPD و Statista، در کل انواع مدل کنسول‌های اکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ و نینتندو سوییچ به‌ترتیب تا الان بیش از ۳۵ میلیون دستگاه، ۷۵ میلیون دستگاه و ۱۰ میلیون دستگاه فروخته‌اند. پرچم‌دار سونی در عرضه بازی‌های ویدیویی از حیث فروش کلی در صدر قرار دارد و فاصله‌ی کمی نیز با رقبا ندارد که بگوییم به این راحتی‌ها قابل جبران است، اما رقبا نیز بیدار هستند و در حال رقابت با رقیب قدرتمند خود.

چیزی که در این آمار توجه ما را بسیار به خود جلب می‌کند، فروش فوق‌العاده نینتندو سوییچ تنها در کمتر از یک سال است و درمقایسه با رقبای خود، این آمار واقعا جالب توجه است. از بحث آمار فروش که بگذریم، دو هفته‌ی پیش بود که شایعاتی مبنی بر قصد خریداری شرکت‌های EA ،Valve و Bluehole (سازنده بازی PUBG) توسط مایکروسافت منتشر شد و بسیاری را به تعجب وا داشت و بسیاری دیگر را نیز در فکر فرو برد. براساس مقالات تحلیلی سایت Polygon، مایکروسافت اگر هم بخواهد سه شرکت مذکور را خریداری کند، از نظر مالی هیچ مشکلی ندارد؛ اما آیا چنین اقدامی کمبود بازی‌های انحصاری یا First-Party پرچم‌دار مایکروسافت در صنعت بازی‌های ویدیویی را حل می‌کند؟

اگر شرکت‌های مذکور تن به امضای قرارداد مایکروسافت بدهند و مایکروسافت مالک تمامی IPها و خدمات انحصاری آنها بشود، می‌تواند رقیب خود یعنی پلی‌استیشن ۴ سونی را پشت سر بگذارد؟ اگر چنین نیز شود، آیا مایکروسافت می‌تواند موفقیت‌های نسل هفتم خود را تکرار کند؟ در این بین، نینتندو دست به چه اقدام یا اقداماتی خواهد زد؟

نظرات خود را در این‌باره با ما به‌اشتراک بگذارید و درباره‌ی موارد ذکر شده بحث کنید، تا از دیدگاه‌های شما درباره‌ی رقابت‌ سه شرکت مایکروسافت، سونی و نینتندو مطلع شویم.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید