توسط تارخ ترهنده در ۶ بهمن ۱۳۹۶ , ۱۴:۰۰

معمولا بازی‌های که دارای دنیایی بزرگ هستند و انواع و اقسام شخصیت‌ها، نژاد‌ها و بازه‌های زمانی در روایت داستان را در خود جا داده‌اند، نیازمند راهنما، کتاب تاریخ یا دایره‌المعارفی هستند تا هم طرفداران و هم دوست‌داران تازه‌نفس خود را بیشتر با دنیای‌شان آشنا کنند. سری بازی Assassin’s Creed (به‌اختصار AC)، یکی از بازی‌هایی است که اگر از نسخه‌های اول و دوم با آن همراه نبوده‌اید، ناشناخته‌ها و تاریخ مفصلی برای مطالعه دارد؛ ناشناخته‌هایی که حتی همان همراهان نسخه‌های اولیه نیز برخی از آنان را پشت سر جا گذاشته‌اند، بدون این‌که از وجودشان باخبر شده باشند. در ادامه با نقد و بررسی اپلیکیشن AC Fans که برای آشنا ساختن شما با این سری بازی ساخته شده است، همراه دنیای بازی باشید.

اپلیکیشن AC Fans به جزییات بسیاری که به دنیا و داستان بازی مربوط هستند، می‌پردازد و پرداخت به ریشه حشاشین‌ها از حیث تاریخ یکی از آن موارد جزییات است.

اولین بار که وارد اپلیکیشن می‌شوید و با محیط منوی آن روبه‌رو، متوجه تنوع و تعدد بخش‌هایی که در اپلیکیشن درج شده‌اند، می‌شوید و می‌بایست گفت که اپلیکیشن AC Fans برای پرداخت به تمامی موضوعات در کامل‌ترین شکل ممکن، واقعا خوب ظاهر شده و تمامی مقالات و توضیحات درج شده در اپلیکیشن، برای تمامی کسانی که با سری بازی AC آشنایی دارند (از طرفدار دو آتشه گرفته تا کسانی که به‌تازگی از طریق Assassin’s Creed Origins با این سری آشنا شده‌اند) کاربردی و مفید در کسب اطلاعات واقع خواهد شد. ناکفته نماند که این اپلیکیشن نیز توسط تیم «پرشین پلی» (Persian Play) توسعه یافته که علاوه بر اپلیکیشن AC Fans، اپلیکیشن Batcave را نیز اخیرا منتشر کرده‌اند که نقد و بررسی آن را می‌توانید از طریق این لینک مطالعه نمایید.

با این‌که اپلیکیشن مورد بحث ما یکی از کامل‌ترین پکیج‌های اطلاعات از سری بازی‌های AC است، اما در برخی موضوعات درج شده که در آخرین به‌روز رسانی اپلیکیشن نیز در دسترس هستند، می‌توانست کامل‌تر ظاهر شود و در برخی دیگر از بخش‌های خود نیز می‌توانست منسجم‌تر در دسترس مخاطب قرار بگیرد.

اولین چیزی که بعد از ورود به اپلیکیشن مشاهده می‌کنید، همین صفحه است که اولین قسمت از منوی چند بخشی اپلیکیشن است. طراحی و در کل گرافیک کار شده اپلیکیشن در سطح قابل قبولی قرار دارد که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، بخش‌های شخصیت‌ها، Assassin Order و Templar Order از کامل‌ترین بخش‌های بازی هستند که به‌معنای واقعی کلمه، کامل‌ترین توضیحات دررابطه با موضوعات مشخص شده‌ی خود به مخاطب ارائه می‌دهند. بخش شخصیت‌‌ها، شامل معرفی تمام و کمال پیش‌زمینه، سرنوشت و داستان شخصیت‌های مطرح کل بازی‌های سری می‌شود که بررسی و مطالعه این بخش شدیدا برای طرفدارها و کسانی که تمامی بازی‌های سری را بازی‌ کرده‌اند، پیشنهاد می‌شود؛ اما چنین چیزی به‌هیچ وجه برای کسانی که تمام بازی‌های سری را بازی نکرده‌اند، پیشنهاد نمی‌شود زیراکه امکان اسپویل شدن داستان هر نسخه از بازی‌های سری بسیار بالاست. ناگفته نماند که امکان اسپویل در دیگر بخش‌های اشاره شده چون معرفی هر دو Order نیز وجود دارد، زیرا توضیحات درج شده در اپلیکیشن مفصل هستند و تقریبا حاوی تمامی جزییات موجود. اگر در به‌روز رسانی‌های بعدی این اپلیکیشن، پرشیین پلی برای درج هشدار اسپویل طرح خاصی مد نظر قرار دهد، این مشکل بطرف خواهد شد.

نکته دیگری که درباره‌ی بخش‌های مفصل این‌چنینی در اپلیکیشن وجود دارد، این است که در اکثر آنها، صرفا متن بسیار مفصل آن بخش در دید مخاظب قرار می‌گیرد، پس‌زمینه‌ طلایی کم‌رنگ درج شده پشت متن و پس‌زمینه ثابت کل اپلیکیشن که پوستری از جدیدترین نسخه سری یعنی «ریشه‌ها»ست. به‌شخص با توجه به طراحی و گرافیک قدرتمندی که در اپلیکیشن Batcave از تیم پرشین پلی دیده بودم، انتظار داشتم برای متن‌های طولانی، حداقل صفحه‌بندی و تصاویر مرتبط با هر قسمت متن را شاهد باشم. مطالعه هر بخش، در نوع خود دارای محتوایی بسیار غنی است و دارای نگارشی روان، اما کمبودهای بصری هستند که چشم را خسته می‌کنند.

از این مساله که بگذریم، نوبت می‌رسد به مقالات و بخش‌هایی که در اپلیکیشن از حجم کمتری برخوردارند و نسبت به موارد مفصل، منسجم‌تر هستند.

معرفی گروه Blighters که یکی از بخش‌های اپلیکیشن است و در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

بخش آموزش بازی که دارای موارد کاربردی برای شکارچیان اسرار بازی‌هاست و موارد جذاب دیگری را نیز در خود جای داده است، اما به‌نوع خود دارای کمبودهایی‌ست که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در تصاویر بالا مشاهده می‌کنید که به دو بخش دیگر از اپلیکیشن AC Fans پرداخته‌ایم، بخش آموزش و گروه Blighters که بر هر کدام نقدی وارد است. بخش آموزش اپلیکیشن، یکی از بخش‌های مهم و اساسی آن است و همیشه مخاطبان سری بازی‌های این‌چنینی، به‌دلیل وجود اسرار و آیتم‌های مخفی بسیار، نیاز شدیدی به آن دارند. بخش آموزش اپلیکیشن AC Fans دارای موارد بحث شده‌ی مفید و جذابی است، اما تا این‌که بتوان آن را آموزشی کامل و جامع برای تمامی بازی‌های سری خواند، جای کار زیادی دارد و این مهم می‌بایست جزو اولویت‌های پرشین پلی برای به‌روز رسانی‌های بعدی باشد. می‌رسیم که گروه Blighters که تنها بخش انحصاری مربوط به معرفی گروه یا محتوای خاص بازی AC Syndicate در اپلیکیشن نیست. از آن‌جا که این سری بازی دارای نسخه‌های متعددی است که از سال ۲۰۱۰ میلادی به بعد انتشار سالانه آنها تا دو سال پیش ادامه داشت و در برخی سال‌ها نیز شاهد انتشار دو نسخه و حتی بیشتر از مجموعه‌ بازی‌های این سری بوده‌ایم؛ پس میان تمام دسته‌بندی‌های منظم و به‌جای بخش‌های اپلیکیشن، وجود معرفی این گروه، گروه Rooks و این‌که چگونه در AC Syndicate تبدیل به قاتلی حرفه‌ای شویم در بخش‌هایی مجزا نظم و انسجام کلی از اپلیکیشن‌ها را می‌گیرد و به‌صورت مجرا نیز نیازی به این بخش‌ها احساس نمی‌شود.

همان‌طور که گفته شد، در بخش طراحی و گرافیک، اپلیکیشن AC Fans کمبودی ندارد و در سطح قابل قبولی نیز ظاهر می‌شود که اگر گزینه‌های شخصی‌سازی به آن اضافه شود، نه‌تنها مخاطب بیشتر از وقت گذراندن در اپلیکیشن لذت می‌برد، بلکه اپلیکیشن از این رو کامل‌تر هم می‌شود. پس‌زمینه‌‌ی کلی اپلیکیشن و پس‌زمینه‌ متن‌ها تماما پیش‌فرض است و شما قابلیت تعویض آن را ندارید. در آخرین به‌روز رسانی، پس‌زمینه‌ها تلاش برای القای حس ریشه‌ها را دارند و این به‌روز بودن خوب است؛ اما برای مطالعه متون مفصل و وقت‌گذرانی طولاین بعد از مدتی خسته‌کننده می‌شود که اگر تنوع در تم‌ها و پس‌زمینه‌ها در اپلیکیشن وجود داشت، این مهم به‌خودی خود برطرف می‌شد.

بخش منتور در اپلیکیشن که به معرفی تمامی مستر اساسین‌های بازی‌ها و بازه‌های مختلف زمانی در بازی می‌پردازد.

در نهایت، کم‌تری نکته‌ای ناگفته باقی می‌ماند جز این‌که در به‌روز رسانی‌های بعدی، پرشین پلی علاوه بر در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده که نیاز به اصلاح و طراحی دارند، می‌بایست در بازگشت به منو نیز اصلاحاتی انجام دهند تا پس از بازگشت از یک بخش که در صفحه‌ی چهارم منو قرار دارد، به اولین صفحه‌ی آن بازگردانده نشویم. از دیگر بخش‌های جذاب و خواندنی اپلیکیشن نیز می‌توان بخش‌های «منتور»، «بازی یا حقیقت»، «استاد اعظم» و «سیستم مورد نیاز» نام برد که به‌ترتیب به معرفی تمامی منتورهای اساسین‌ها، بررسی تاریخ حشاشین‌ها، معرفی تمامی روسای تمپلارها و سیستم‌های مورد نیاز تمامی بازی‌های سری می‌پردازند. اپلیکیشن AC Fans بدون هیچ هزینه و پرداخت درون برنامه‌ای در دسترس تمامی کاربران و مخاطبان است تا بیشتر با دنیا، اسرار و جزییات سری بازی مورد علاقه خود آشنا شوند.

 

دانلود از کافه بازار

نکات مثبت

بخش‌ها و مقالات مفصل و کامل
بخش‌های نو و جذاب
طراحی قابل قبول

نکات منفی

نبود هشدار اسپویل برای مقالات مفصل
بخش‌های مجزای اضافه
بازگشت به منو اصلی

4
ناخوشایند
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

One Reply to “دایره‌المعارف قاتلان | نقد و بررسی اپلیکیشن AC Fans”

  1. manohame گفت:

    اقا یه باگ یافتم
    به این اپ ۴ از ۵ داده بودین الان شده ۴ از ۱۰ زده ناخوشایند XD

    ۱ ۰