توسط تارخ ترهنده در ۶ دی ۱۳۹۶ , ۲۲:۰۰

دست‌هایش عرق کرده بود و کنترلر در دستانش می‌لغزید. نمی‌دانست در آخر چه می‌شود. آیا هویت شوالیه تاریکی برای همه مشخص می‌شود؟ پس از به پایان رساندن Batman: Arkham Knight و با یک دنیا سوال بی‌پاسخ، احساس می‌کند باز هم سیر نشده است. باز هم می‌خواهد بتمن باشد.

دو خط و نیم بالا عین کلماتی است که در یکی از بخش‌های اپلیکیشن Batcave که با نام «بتمن بودن» در فهرست آیتم‌ها و دیگر بخش‌های اپلیکیشن قرار گرفته و انتظار تلفن‌های هوشمند و چشمان شما را می‌کشد. اپلیکیشن Batcave محصولی از گروه «پرشین‌پلی» (Persian Play) است که از حیث ایده‌پردازی و اجرای تر و تمیز آن بسیار خوب ظاهر شده، اما از حیث محتوا جای کار بیشتری دارد؛ در ادامه با نقد و بررسی اپلیکیشن Batcave همراه دنیای بازی باشید.

منوی اصلی اپلیکیشن

یک مخفی‌گاه شیک و چشم‌نواز

ایده‌ی اینکه به‌عنون طرفدار و دوست‌دار شخصیت «بتمن» اپلیکیشنی روی گوشی خود داشته باشم با نام Batcave، ایده‌ای بسیار جذاب است که ملزوماتی برای حفظ و افزایش جذابیت خود دارد. یکی از آن ملزومات UI یا منو و طراحی ظاهری تر و تمیز و چشم‌نواز است که اپلیکیشن Batcave تولیدی تیم پرشین‌پلی به‌خوبی از پس آن برآمده و حتی در برخی بخش‌ها چون بخش «شخصیت‌ها» در اپلیکیشن غافل‌‌گیرکننده نیز  می‌شود.

منوی بخش شخصیت‌ها؛ چه‌قدر عالی می‌شد در دیگر بخش‌ها و میان دیگر مقالات تصاویر و ذوق گرافیکی بیشتری می‌دیدیم تا گیرایی کار نیز بالاتر برود.

اما دیگر مورد ملزومات مذکور محتوای اپلیکیشنی است که نام Batcave را به‌دوش می‌کشد. بعد از اینکه کمی در این اپلیکیشن وقت بگذرانید، متوجه می‌شوید که این اپلیکیشن بیشتر مانند راهنمایی برای بازی Batman: Arkham Knight عمل کرده و بیشتر متمرکز بر ارائه راهنمایی‌ها و توضیحات تکمیلی در مورد این بازی و نسخه‌های پیشین آن در سری «آرخام» ساخت «راک‌استدی» (Rocksteady) است. به‌شخصه به‌عنوان یک بتمن دوست و کسی که تمامی بازی‌های سری آرخام را بازی کرده از اطلاعات و راهنمایی‌های قرار داده شده در اپلیکیشن Batcave استفاده کردم و باید اعتراف کنم یکی دو مورد از اسرار این بازی‌ها را نیز جا انداخته بودم که این اپلیکیشن مرا متوجه آنها کرد؛ اما یک بتمن دوست بیش از این‌ها می‌خواهد و از چنین اپلیکیشنی انتظار دارد. البته، ناگفته نماند که در این رابطه نیز محتواها و آیتم‌ها در اپلیکیشن در نظر گرفته شده است، اما باز هم جای کار بسیار بیشتری وجود دارد. قبل از اینکه بیشتر در مورد جای کار مذکور توضیح بدهم، بیایید نگاهی به شاخص‌ترین بخش‌ها و آیتم‌های اپلیکیشن بیندازیم: (ناگفته نماند که اپلیکیشن Batcave به‌طور کلی دارای ۱۸ بخش و آیتم است)

منوی ثانویه یا منوی دسترسی سریع اپلیکیشن

 • داستان بازی: این قسمت از اپلیکیشن به بررسی و مرور مفصل داستان کل سری بازی آرخام می‌کند (از Origins گرفته تا Knight).
 • پایان بازی: این قسمت انحصارا پایان بازی Batman: Arkham Knight را بررسی می‌کند و تمامی جزییات و حدس و گمان‌ها را نیز در بر می‌گیرد که یکی از بخش‌های جالب و غنی اپلیکیشن است.
 • شخصیت‌ها: همان‌طور که از نام این بخش برمی‌آید، قرار است با تعدادی از شخصیت‌های دنیای بزرگ داستان‌های بتمن بیشتر آشنا شوید. به‌شخص انتظار دارم این بخش و برخی دیگر بخش‌ها و آیتم‌ها که در ادامه به‌آنها می‌پردازیم، در به‌روز رسانی‌های برنامه کامل و کامل‌تر شوند.
 • بزرگ‌ترین ترس: در این قسمت، طی مقاله‌ای مختصر بزرگ‌ترین ترس بتمن توصیف می‌شود و چرایی این ترس توضیح داده می‌شود.
 • پازل‌های ریدلر، اسرار بازی پارت ۱ و عزراییل کجایی؟
  سه عنوان بالا، نام سه بخش از اپلیکیشن هستند که در اپلیکیشن نیز پشت سر هم قرار گرفته‌اند. هر سه بخش به‌عنوان بخش‌ها و مقالات راهنمایی حل معماهای بازی‌های سری آرخام هستند و در نوع خود کامل و باجزییات کافی نگاشته شده‌اند. پازل‌های ریدلر راهنمایی ماموریت‌ها و معماهای ریدلر در بازی Batman: Arkham Knight است و اسرار بازی پارت ۱ و عزراییل کجایی نیز راهنمایی‌های مربوط به بازی Batman: Arkham City. بعد از اتمام این لیست، نقد وارد بر این آیتم‌ها و آیتم‌های بعدی را می‌خوانید.
 • جک کشنده و بتمن بودن
  جک کشنده وصف مختصری است از کمیک The Killing Joke که انیمیشن اقتباسی آن نیز با همین نام تولید و پخش شده است. در این بخش لینک دانلود کمیک نیز قرار داده شده و در بخش بتمن بودن، مقاله‌ای را می‌توانید بخوانید که حین نقد بسته‌های الحاقی فراوان بازی Batman: Arkham Knight و سیاست‌های شرکت برداران وارنر، به معرفی این بسته‌های الحاقی و داستان‌هایشان می‌پردازد که به‌شخص این مقاله را بهترین در میان دیگر مقالات اپلیکیشن Batcave می‌دانم.
 • ۲۰ موضوعی که نمی‌دانید: این بخش درواقع ۲۰ حقیقت یا Fact درباره بتمن به‌اشتراک می‌گذارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

نقدی که وارد بر بخش‌ عزراییل کجایی است، این است که معماهای این شخصیت در بازی Arkham City نیز جزو اسرار بازی حساب می‌شدند و نیازی نبود به‌عنوان یک بخش جدا در اپلیکیشن قرار بگیرد. این موضوع، و وجود جک کشنده در میان دیگر بخش‌ها به خودی خود یادآور این مهم می‌شود که اپلیکیشن Batcave، با توجه به تنوع آیتم‌های محتوایی، نیاز به دسته‌بندی منظم‌تر و منسجم‌تری دارد. در به‌روز رسانی‌های بعدی، این اپلیکیشن می‌تواند محتوا و داده‌های بسیار بیشتری وارد خود کند و به این شکل دسته‌بندی کند و با منویی انتخابی در اختیار کاربر بگذارد: راهنمای بازی، مقالات، کمیک، تاریخچه بتمن، دانلود و… .

در نهایت

اپلیکیشن Batcave را به‌عنوان اولین اپلیکیشن اختصاصی بتمن که ظاهری پولیش شده دارد و محتوایی قابل بحث می‌توان پذیرفت و به آن امتیازی قابل قبول داد، اما تا اینکه به‌معنای واقعی کلمه کامل‌ترین اپلیکیشن بتمن بشود، جای کار زیادی باقی‌ست و فرصت عملی کردن این مهم نیز برای تیم پرشین‌پلی موجود است تا در ادامه کار و با به‌روز رسانی‌های متدوام، اپلیکیشن Batcave را به مرکزی برای دوست‌داران بتمن و علاقه‌مندان این شخصیت تبدیل کنند تا هر مخاطبی که وارد محیط اپلیکیشن می‌شود، به لیست‌های کامل، کمیک‌ها، مقالات و حتی سرگرمی‌هایی کوچک چون «کوییز» (Quiz)ها دسترسی داشته باشد.

دانلود از کافه بازار

کانال تلگرام اپلیکیشن

نکات مثبت

UI و منوی شیک و چشم‌نواز
تنوع آیتم‌ها

نکات منفی

محتوای کم
دسته‌بندی نه‌چندان خوب

4
ناخوشایند
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: