علاقه زیاد شرکت‌ها به دزدی از طرح‌های هنری Firewatch

توسط افراسیاب در ۲۳ آبان ۱۳۹۶ , ۱۴:۰۰

Firewatch بازی توسعه‌دهنده Campo Santo معرکه است. داستان ماجراجویی‌ مردی تقریبا ۳۰ ساله به نام Henry،  در دهه ۱۹۸۰ برای دیدبانی به جنگل‌های Shoshone به غرب Wyoming روایت می‌کند. در ادامه با دنیای بازی همراه شوید.

Firewatch با چشم‌اندازهای بکر و چشم‌گیرش در برجک و دیگر نقاط بازی احساس زیبایی به کاربر می‌دهد که تنها می‌توان در طبیعت واقعی تجربه‌اش کرد حتی باوجود آنکه گرافیک بازی واقع‌گرا و فتورئالیستیک نیست. شاید زیبایی Firewatch را بتوان دلیل اصلی تمایل شرکت‌های گوناگون به تقلید و دزدیدن جزئیات و ویژگی‌های هنری و طراحی آن دانست.

جدیدترین نمونه آن را می‌توان در طراحی لوگوی شرکت بسیار بزرگ رایانش ابری Salesforce دانست. که شباهت بسیاری به طراحی خود شرکت Campo Santo دارد. شرکت بین‌المللی Salesforce با بیش از ۲۵۰۰۰ کارمند و سرمایه ۷۵ بیلیون دلاری اخیرا برای تبلیغات در کنفرانس سالانه Dreamforce از طرح گرافیکی‌ای در توییتر استفاده کرده است که شباهت آن با Firewatch انکارناپذیر است. (تصاویر را در زیر می‌توانید مشاهده کنید)

نکته اینجاست که آقای Sean Vanaman بنیان‌گذار Campo Santo برای نشان دادن شباهت میان دو تصویر، یک Gif از پوستر بازی Firewatch در توییتر خود گذاشته است که با درشت کردن گوشه بالا و سمت چپ آن دقیقا همان تصویر تبلیغاتی Salesforce به‌ وجود می‌آید. این تصویر همراه با پست زیر آمده است.

شما با دارایی‌هاتون می‌توانید دومین برج بزرگ در ساحل غربی کشور را بسازید. شاید بد نباشد مقداری‌هم دلار صرف گرافیست‌ها بکنید؟

Vanaman می‌گوید:

اون پرچم نمادین بالای برج را می‌بینید، واقعا من را دیوانه می‌کند. ما یک شرکت ده نفره هستیم که سال‌ها وقت زندگی‌مان را سرف این عکس کردیم.

ما درخواستمان را به Salesforce فرستاده ایم. اما هنوز هیچ جوابی از آن‌ها نگرفته ایم. به نظر می‌رسد جوابمان را با تاخیر بدهند. زیرا احتمالا کل شرکت سرش به برنامه Dreamforce 2017 گرم است.

نمونه دیگر رعایت نکردن حق کپی‌رایت از طرح‌ بازی Firewatch به ماه ژوئن ۲۰۱۶ بازمی‌گردد یعنی تنها ۴ ماه پس از انتشار بازی. که در آن Olly muss تصویرگر و گرافیست بازی Firewatch که کاور بازی را طراحی کرده بود. در توییتر خود تصویری از تبلیغات یک ژیلت گذاشته بود که دارای تشابهات بسیاری در ریزه‌کاری های آن با بازی بود.

یک ماه بعد نمایندگی شرکت Ford بخش Boston بابت استفاده از تصاویر هنری Firewatch عذر خواهی کرد. اما شرکت Salesforce در جواب سایت Polygon گفته است:

در این لحظه ما چیزی برای گفتن نداریم.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: