آیا «کول‌پد» وسیله‌ای ضروری برای لپ‌تاپ شماست؟

توسط عباس کشتکار در ۱۳ آبان ۱۳۹۶ , ۲۲:۰۰

در حال حاضر لوازم جانبی بسیاری برای رایانه‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی و سایت‌های بازی به‌فروش می‌رسند. تعدادی از این لوازم جانبی بسیار مفید و بعضی نیز کاملا بی‌فایده هستند، اما وسایلی نیز هستند که بسیاری از ما نمی‌دانیم آن ها واقعا مفید هستند یا خیر. دستگاه‌هایی که با چراغ‌های «ال‌ای‌دی» وطراحی‌شان مارا فریب می‌دهند. بله، درست حدس زدید که در مقاله پیش رو قصد داریم به بررسی کول‌پد ها بپردازیم؛ در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

کول‌پد ها توسط فنی که داخل آن ها تعبیه شده است تصمین می‌دهند که عملکرد لپ‌تاپ شما را با خنک کردن آن بهبود ببخشند. انواعی از کول پد ها نیز به شما این امکان را می‌دهند که سرعت فن‌های را تنظیم کنید. کول‌پد ها کم صدا هستند و حتی برخی نیز یک نوع هاب USB هستند، اما آیا کول‌پدها مفید هستند؟ آیا به اندازه‌ی پولی که بابت‌شان می‌پردازید، ارزش دارند؟ سایت Laptopmag برای پاسخ به این سوال تعدادی از برترین کول‌پد های بازار را مورد آزمایش قرار داده است.

ما چگونه تست کردیم

شرکت‌های تولیدکننده کول‌پد ها این وسیله را برای تمام کاربران توصیه می‌کنند، بنابراین ما کول‌پد ها را در سه نوع محصول مختلف آزمایش کردیم. یک لپ‌تاپ ارزان قیمت ۲ در ۱، یک لپ‌تاپ عمومی و متوسط و یک لپ‌تاپ مخصوص بازی. برای لپ‌تاپ ارزان خود از HP Pavilion x360 استفاده کردیم، لازم ذکر است که این لپ‌تاپ هیبریدی است و از پردازنده‌ی پنتیوم اینتل بهره‌مند است و بازده بالایی ندارد بنابراین می‌تواند در برخی اوقات گرم شود؛ پس ممکن است با داشتن این لپ‌تاپ به فکرتان بزند که یک کول‌پد تهیه کنید.

برای لپ‌تاپ متوسط خود سراغ HP Envy 17 رفتیم. این لپ‌تاپ از پردازنده‌ی دو هسته‌ای Core i7-7500U و پردازنده‌ی گرافیکی GeForce 940MX انویدیا، که برای ویرایش عکس‌ها مناسب است و چندان به کار گیمرهای حرفه‌ای نمی‌آید. این سیستم برای این است که شما فقط بخواهید با آن بازی کنید، سرگرم شوید و در این لپ‌تاپ نرخ فریم بسیار کمی را تجربه خواهید کرد.

در نهایت برای لپ‌تاپ مخصوص بازی خود از مدل GS63VR 6RF Stealth Pro شرکت MSI استفاده کردیم. این لپ‌تاپ به لطف بهره‌مندی از کارت گرافیک GTX 1060 انویدیا VR-ready (پشتیبانی از واقعیت مجازی) می‌باشد، اما این لپ‌تاپ نازک گاهی داغ می‌شود و گزینه‌ی مناسبی برای آزمایش کردن یک کول‌پد است.

آزمایش ها طوری طراحی شده که سه نکته به خوبی بررسی شود: خنک‌کنندگی، عملکرد و سروصدا. از آنجا که خنک شدن لپ‌تاپ اصلی‌ترین دلیل برای خرید کول‌پد ها است، قبل از هر چیز این مورد را بررسی کردیم. برای اندازه‌گیری دما چند آزمایش انجام دادیم و دمای سطح لپ‌تاپ و دمای درون آن را بررسی کردیم. دمای درونی و خارجی هر سه لپ‌تاپ در حال کار را ابتدا در دمای اتاق و سپس روی کول‌پد آزمایش کردیم. از آنجا که برخی از کول‌پدها دارای سرعت فن قابل تنظیم هستند، ما سرعت فن را در حالت حداکثر قرار دادیم.

همچنین عملکرد لپ‌تاپ‌ها را زیر نظر گرفتیم، برای انجام این کار از سه آزمایش استفاده کردیم. Geekbench 4 بنچمارکی است که یک امتیاز ارائه می‌کند و هر چه این امتیاز بیشتر باشد نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالاتر محصول است. بازی Dirt 3 آزمایشی گرافیکی است که در بخش کوتاهی از یک گیم‌پلی از پیش شبیه‌سازی شده اجرا می‌‌شود و در آخر میانگین نرخ فریم را گزارش می‌کند. برای آزمایش نرخ فریم از بازی Rise of the Tomb Raider‌ استفاده کردیم و میانگین نرخ فریم آن را آزمایش کردیم.

در هر مرحله از کار، دمای بخش پردازنده را آزمایش کردیم. پردازنده که بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گرما در لپ‌تاپ‌ها است، عملکردش بیش از هر بخش دیگری توسط گرما تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اگر جزو کسانی باشید که تجربه‌ی خاموش‌ شدن کامپیوتر را به خاطر بیش از اندازه گرم شدن دارید، به‌خوبی از اهمیت مدیریت دمای پردازنده مطلع هستید.

میزان سروصدای ایجادشده توسط کول‌پد ها را نیز آزمایش کردیم. درحالی‌که یک فن در حال کارکردِ مفید است، صدایی که ایجاد می‌کند جزو معایب آن محسوب می‌شود. برای این کار از یک دستگاه صدا‌سنج دیجیتال MassTech MS6700 استفاده کردیم و سطح دسی‌بل فن خنک‌کننده را در هنگام انجام آزمایش‌ها مورد بررسی قرار دادیم. از آنجا که همه‌ی کول‌پدها با حداکثر سرعت فن در حال کار بودند، بنابراین نتایج صدای آن‌ها نیز نشان‌دهنده‌ی بالاترین میزان صدای تولید شده توسط آن‌ها است.

بررسی خنک کننده‌های لپ‌تاپ

آزمایش‌هایی که انجام دادیم اطلاعات زیادی به ما دادند، اما این که آیا این اطلاعات در حقیقت نشان‌دهنده نکات مهمی هستند یا خیر موضوع دیگری است. هر کدام از لپ‌تاپ‌ها مشخصات فنی و ویژگی‌های خودش را داشت که روی خنک شدن خارجی لپ‌تاپ اثر خاص خود را می‌گذاشت. نتایج هرکدام از آزمایش‌هایی که صورت گرفت، می‌تواند بسته به اینکه چه سخت افزارهایی درون لپ‌تاپ ها قرار گرفته، متفاوت باشد. همچنین، از آنجا که خنک‌شوندگی نیز تاثیرگذار است، اطمینان نداشتیم که چه‌طور این مهم در نتایج آزمایشات نشان داده خواهد شد.

درنهایت، پنج اصل مهم را برای ارزیابی مد نظر گرفتیم: تغییر در دمای بیرونی، تغییر در دمای درونی، تغییر در عملکرد پردازنده و دو معیار عددی برای عملکرد هنگام بازی. حال ممکن است تصور کنید این اصول و اعداد تصویر واضحی از فواید کول‌پد ها ارائه خواهد داد، اما این تمام ماجرا نیست.

الان دو مورد واضح داریم، اول این که میزان خنک‌کنندگی مفید هر کدام از کول‌پد ها متفاوت است. دمای درونی و بیرونی لپ‌تاپ‌ها به‌طور موثری با استفاده از کول‌پدها کاهش پیدا کرد. دوم این که شما منتظر هستید در نتیجه‌ی این خنک‌تر شدن، بهبودی در عملکرد کلی پردازنده‌ی لپ‌تاپ‌ها هم مشاهده شود. تمامی کول‌پدهایی که مورد آزمایش قرار گرفتند، به‌طور میانگین باعث بهبود عملکرد شدند که در تمامی بنچمارک‌هایی که گفته شد شاهد آن بودیم؛ اما مسئله این است که میزان این بهبود خیلی کم بود. به‌عنوان مثال عملکرد پردازشگر کمتر از ۲ درصد بهبود پیدا کرد که این مقدار در فعالیت‌های روزانه شما بی‌تاثیر است.

عملکرد لپ‌تاپ‌ها حین اجرای بازی نیز بهبودهایی داشت؛ اما بگذارید روراست باشیم، هیچ کول‌پدِ سحرآمیزی در بازار وجود ندارد که باعث شود شما یک بازی که قبلا نمی‌توانستید اجرا کنید را حال به خاطر بهبودهایی که کول‌پد فراهم کرده، بتوانید بازی کنید. در بنچمارک بازی Dirt 3 بیشتر مواقع شاهد بهبود بودیم، اما لپ‌تاپ ارزان قیمت HP Pavilion x360 با تمام کول پدهایی که مورد بررسی قرار دادیم شاهد کاهش نرخ فریم به میزان حدودا ۱ فریم‌ بر ثانیه بود. دو لپ‌تاپ دیگر یعنی HP Envy 17 و MSI GS63VR نیز شاهد بهبود در نرخ فریم، تا حد ۲۰  فریم در ثانیه بودند، اما تا قبل از آن هم نرخ فریم روانی داشتند.

در مورد صدا نیز تمامی ۱۲ کول‌پد مورد آزمایش ما تقریبا صدای یکسانی از ۴۸ تا ۵۵ دسی‌بل ایجاد کردند. البته، اگرچه این صدا را می‌توانستیم بشنویم، صدا به اندازه‌ای نبود که گوش‌تان را اذیت کند یا موجب حواس‌پرتی شود. یک رایانه در حالت عادی تقریبا ۴۰ دسی‌بل صدا تولید می‌کند.؛ این در حالی است که یخچال خانه حدودا ۵۰ دسی‌بل صدا تولید می‌کند. در هر حال، این صدا به اندازه‌ای است که شما بتوانید آن را بشنوید، ولی در بیشتر شرایط به‌اندازه‌ای بلند نیست که متوجه آن شوید. اگر از سطح سر و صدا نگران هستید، مدل‌هایی با سرعت قابل تنظیم، می‌توانند به آرامی و با سرعت کم فن را به گردش درآورند.

پس چه کسانی به کول‌پد نیاز دارند؟

نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم به این معنی نیست که هیچ‌کس نباید کول‌پد بخرد. زمانی پیش می‌آید که یک کول‌پد دقیقا همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید. اگر شما از یک لپ‌تاپ قدیمی استفاده می‌کنید که مادام داغ می‌شود، یا ریبوت می‌شود و یا آن‌قدر داغ می‌شود که دستان‌تان را اذیت می‌کند، در این صورت یک کول‌پد می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. البته، در این مواقع کول‌پد نیز راه کار دایمی نیست و برای رفع این مشکل توصیه می‌کنیم با هوای فشرده شده داخل لپ‌تاپ را تمیز کنید.

همچنین اگر از سیستم خود بیش از ظرفیت‌اش کار می‌کشید نیز به کول‌پد ها احتیاج دارید. بنابراین طبق آزمایشات ما، خنک کردن تنها کاری است که کول پدها انجام می‌دهند. امکان ندارد که یک فن در خارجِ لپ‌تاپ معجزه کند تا لپ‌تاپ شما نرخ فریم بیشتری پردازش کند.

اگر از لپ‌تاپ خود روی پاهایتان یا در رخت‌‌خواب یا روی بالش و پتو استفاده می‌کنید، در این صورت کول‌پد می‌تواند به شما در استفاده از لپ‌تاپ کمک کند. همچنین کول‌پد از ورود گردوخاک و پرز  به درون لپ‌تاپ تا حدی جلوگیری می‌کند؛ البته اکثر کول‌پدها برای استفاده روی میز طراحی می‌شود.

اگر قصد خرید کول‌پد دارید:

با مطالعه این مقاله، اینک می‌دانید که از کول‌پد چه انتظاراتی باید و چه انتظاراتی نباید داشته باشید. حال اگر قصد خرید کول‌پد دارید، چند پیشنهاد دوستانه برای شما داریم.

اول این که دلیلی برای پرداخت پول زیاد برای یک کول‌پد وجود ندارد، زیرا ما در هیچ‌ یک از آزمایش‌های خود رابطه‌ای بین میزان خنک کردن و بهبود عملکرد لپ‌تاپ با قیمت یا برند کول‌پد ها نیافتیم. یک کول پد ۲۰ دلاری با برندی که هیچ‌گاه اسم آن را نشنیده‌اید به همان اندازه که یک کول‌پد با برندی شناخته شده و مخصوص گیمینگ است، لپ‌تاپ شما را خنک می‌کند. فناوری به‌ کاررفته در کول‌پدها بسیار ساده است، یک جایگاه لپ‌تاپ به همراه یک یا چند فن که در آن کار می‌کنند. هیچ فناوری خاصی در این وسیله وجود ندارد که شما را مجاب به خرید آن کند. در آزمایش‌هایی که ما انجام دادیم، در بهترین شرایط این وسیله خیلی موثر واقع نشد. توصیه می‌کنیم از خرید کول‌پد های گران‌تر از ۳۰ دلار پرهیز کنید، مگر اینکه نیاز به امکانات اضافی آن‌ها داشته باشید.

دوم، به این نکته دقت کنید که به چه نحوی می‌خواهید از لپ‌تاپ خود استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید از لپ‌تاپ روی میز استفاده کنید، از کول پدهایی استفاده کنید که روی پاهای شما به‌ خوبی جای می‌گیرند و البته می‌بایست وزن کمی داشته باشند.

سوم، در آخر اگر چه در خنک‌کاری تفاوتی نیست، ولی برخی قابلیت‌ها تفاوت ایجاد می‌کنند. برای مثال، سعی کنید کول‌پدهایی خریداری کنید که هاب USB دارند. این هاب اثری در خنک کردن کول‌پد شما ندارد ولی باعث می‌شوند در قبال پولی که پرداخت می‌کنید استفاده‌ی بهتری از کول‌پد خود داشته باشید. نظر شما در رابطه با کول‌پد ها چیست؟

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: