توسط سهیل حسینی در ۷ آبان ۱۳۹۶ , ۱۵:۱۷

با نزدیک شدن به ماه‌های آخر سال، بازی‌های زیادی منتشر می‌شوند که یکی از آن‌ها از مجموعه «ندای وظیفه» (Call of Duty) هست. این مجموعه مدت زیادی است که به صورت سالیانه عرضه شده و همین مورد باعث لطمه زدن به کیفیت کلی بازی شده است. شاید نقطه عطف نسل گذشته با «جنگاوران نوین» (Modern Warfare) کلید خورد و این مسیر جدیدی در مجموعه بود که باعث شد ناشر بازی نگاه بسیار ویژه‌تری نسبت به این عنوان داشته باشد. با گذشت سال‌ها و روند تکراری، کار برای سازنده و ناشر کمی سخت شد. با آمدن نسل جدید کنسول‌ها، شاهد «ندای وظیفه‌» به سبک آینده بودیم، چندین شماره که با موضوعات مختلف و زمان جلوتر سعی داشت نوع جدیدی از گیم‌پلی سرعتی را به این مجموعه تزریق کند، اما نه تنها این مورد کمکی نکرد بلکه ظرف کم‌تر از شش ماه سرورهای بخش آنلان بازی هم خالی از بازیکن شد. در ادامه با پیش‌نمایش بازی Call of Duty: WWII از دنیای بازی همراه باشید.

بعد از عرضه موفقیت‌آمیز «بتلفیلد ۱» (Battlefield 1) توسط الکترونیک آرتز، شرکت اکتیویژن هم دوباره وسوسه شد تا به فکر برگشتن به دوره جنگ جهانی بی‌افتند. ایده‌ی جنگ جهانی مدت زیادی بود که به دست فراموشی سپرده شده و کم‌تر ناشری به این مضمون فکر می‌کرد، چرا که احساس می‌کردند با استقبال بازیکنان همراه نشود و شکست سنگینی متحمل شوند! اما با انتشار بتلفیلد ۱ همه چیز برعکس شد و کم‌کم شایعات و تصاویری از ندای وظیفه‌ی بعدی به گوش رسید، تصاویری که اشاره می‌کردند داستان حول محور جنگ جهانی قرار دارد و هیجان زیادی بین طرفداران اصلی این سری که دلشان می‌خواهد این عنوان به مانند قبل به اوج برگردد، شکل گرفت.

بعد از مدتی هم سرانجام در یک معارفه نسبتا خوب، اسلج‌همر Call of Duty: WWII را رسما برای پلتفرم‌های نسل فعلی و رایانه‌های شخصی معرفی کرد. استودیو اسلج‌همر یکی از سه استودیویی هست که مسئولیت ساختن یک شماره از این مجموعه را دارند. به گفته‌ی خود سازنده پیرامون بخش داستانی و انتخاب مکان‌ها وسواس زیادی به خرج داده‌اند که تا انتشار رسمی باید صبر کرد و دید این حرف چقدر صحت خواهد داشت. از این‌ها که بگذریم، داستان و حوادث شکل‌گیری این شماره بسیار مورد توجه است. در طول بازی شما در نقش نیروهای اروپایی خواهید جنگید و طبق چند تریلر محدودی که از بخش تک‌نفره منتشر شده فهمیدیم بازیکنان در مناطقی مانند سواحل نرماندی، فرانسه و آلمان به نبرد خواهند پرداخت.

دو بخش دیگر که خیلی مهم هم هستند و ناشر هم روی آن‌ها مانور زیادی می‌دهد، بخش چندنفره و زامبی است. اگر یادتان باشد از سال ۲۰۰۸ شاهد اضافه شدن یک حالت به نام زامبی بودیم که بسیار موفق عمل کرد و حتی در دیگر عناوین این مجموعه هم شاهد عرضه آن بودیم. بخش زامبی در Call of Duty: WWII هم بسیار ویژه است، در این بخش شاهد چهار کلاس هستیم که هر کدام قابلیت‌های منحصر به فرد خودشان را دارند و می‌شود این قسمت به را به صورت مشارکتی (کوآپ) هم انجام داد. با ورود به این بخش، بازیکنان در هر موج باید زامبی‌ها را سرنگون کنند و هرچقدر جلوتر پیش بروید، زامبی‌های بیشتری به سمت شما هجوم می‌آورند. از نکات برجسته‌ای که سازنده به آن اشاره کرد تنوع و تعداد زامبی‌ها در این است و دیگر تنها با یک سری نازی زامبی ساده طرف نیستیم! تنوع سلاح‌ها و شخصی سازی هم تا حد ممکن غنی بوده و می‌تواند بازیکنان را تا مدت‌ها به خود سرگرم کنند. سازنده هم‌چنین اشاره کرد زامبی‌ها از طراحی ترسناک‌تر و هجومی‌تری بهره می‌برند که برای مقابله با آن‌ها قطعا بازیکن را با چالش زیادی روبرو خواهد کرد.

در بخش چندنفره هم که چندی پیش نسخه بتای آن عرضه شد تا کمی بیشتر وارد فضای کلی آن شدیم و توانستیم یک دورنمای کلی از چیزی که قرار است در نسخه نهائی اتفاق بی‌افتد، باخبر شویم. به صورت کلی چندین حالت مختلف در بازی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها را قبلا نیز دیده بودیم. شما در این بخش می‌توانید در نقش سربازان آمریکایی، بریتانیایی یا فرانسوی بجنگید، اما دو حالت جدید و البته جالب به این شماره اضافه شده که مهم‌ترین آن حالت War و Social Space هست که قرار است محتوا و امکانات بسیاری را در اختیار مخاطبان قرار دهد. حالت War هم در نسخه بتا حضور داشت و در آن یک تیم در بخش دفاع و دیگر تیم در بخش حمله قرار می‌گیرند، حال تیم دفاع باید از مواضع خود دفاع کند و هرچقدر دشمن به جلو پیشروی کند کار برای تیم مقابل سخت‌تر شده و در نهایت تیم حریف اگر بتواند تا زمان مشخص هر سه منطقه را از کنترل مدافعان خارج کند، برنده است. دیگر بخش‌ها هم مثل Team DeathMatch و غیره را قبلا هم دیده‌ایم و با ساختار آن آشنا هستیم که مثل همیشه جذابیت‌های خاص خودشان را دارد.

با ورود به بخش چندنفره هم شما باید سرباز خودتان را انتخاب کنید، به این شکل که حنسیت، رنگ پوست و غیره را بسته به سلیقه خود کامل کرده و وارد مرحله‌ی بعدی که انتخاب کلاس است، می‌شوید. در بخش انتخاب سلاح و کلاس انتخاب‌ها تقریبا زیاد است، شما می‌توانید وارد یکی از پنج حزب انتخابی بازی شوید که هر کدام دارای سلاح و امکانات مختص به خودش هست. سلاح‌ها هم از انواع و اقسام مدل‌های مربوط به جنگ‌جهانی برگرفته شده که می‌توانید حتی آن‌ها را شخصی سازی کنید. البته گزینه‌های شخصی‌سازی در ساعات اولیه کمی محدود است و با گذشت زمان و بالا بردن رنک، قابلیت‌ها یکی یکی اضافه می‌شوند. آن ‌چیزی که در نسخه بتا دیدیم چند ایراد قابل ذکر داشت، اولی مربوط به طراحی تو در تو نقشه‌ها بوده که خیلی کوچک و پر از تونل و راه‌رو طراحی شده! نکته جالب‌تر که هر سه نقشه قرار داده شده در نسخه بتا طراحی و مدل تقریبا یک‌سانی داشتند که اگر این مورد در بقیه نقشه‌ها هم صدق کند قطعا آسیب جبران‌ناپذیری به پیکره بخش چندنفره وارد می‌سازد. نکته منفی دوم هم مربوط به سرور و کانکشن هست؛ در نسخه بتا شاهد اتصال P2P بودیم و این برای کسانی که اینترنت خوبی ندارند قطعا عذاب‌آور خواهد شد، اما خود اکتیویژن درمورد سرورهای اختصاصی صحبت‌هایی به میان آورده که امیدواریم در نسخه نهایی شاهد آن باشیم.

با نگاهی به بخش بصری هم شاهد چیز جدیدی نیستیم و تقریبا همان شکل و شمایلی را شاهد هستیم که سال گذشته دیده بودیم، این مورد شاید در نسل جدید یک نکته منفی تلقی شود و هنوز هم نمی‌دانیم چرا اکتیویژن دست از سر موتور تاریخ مصرف گذشته خود برنمی‌دارد! در نهایت باید گفت Call of Duty: WWII مثل یک شمشیر دو لبه است، یعنی هم می‌تواند عالی باشد و هم بد! اما باید تا انتشار محصول نهایی صبر کنیم و ببینیم اکتیویژن و اسلج‌همر چه آشی برای طرفداران این مجموعه پخته‌اند.

دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

3 Replies to “جنگ و مرگ | پیش‌نمایش بازی Call of Duty: WWII”

 1. MR.DANTE گفت:

  از نظر من گرافیک بازی واقعا دلمو زد هر چند خاطرات خیلی خوبی با WW1 داشتم.اما کال آف دیوتی حداقل از نظر گرافیک حال منو گرفت.ای کاش میشد موتور بتلفیلد رو داد دست تریرک تا یه شاهکار جنگ جهانی دیگه برامون بسازه

  ۰ ۰
 2. این بازی بیشتر به ریمستر Call Of Duty 2 شباهت داره تا یک بازی جدید!

  ۱ ۰
  1. موافقم

   ۰ ۰