بازی موتور باز

موتوربازی موبایلی با چاشنی لگد و نیترو | نقد و بررسی بازی موبایلی موتور باز

توسط تارخ ترهنده در ۶ آبان ۱۳۹۶ , ۱۳:۰۵

بازی‌های مسابقه‌ای همیشه طرفداران بسیاری داشته‌اند و باید گفت اصلا چه کسی از کنترل ماشین و موتورهای اسپورت و ابرقدرت بدش می‌آید؟ رقابت و هیجان در سبک بازی‌های ویدیویی همیشه مخاطب را به خود جذب می‌کند و با پیاده‌سازی نوآوری‌ها و المان‌هایی که دوز رقابت و هیجان را بالا می‌برند، نمی‌گذارند مخاطب بعد از ورود به بازی، به‌راحتی و بدون دلتنگی از آن خارج شود. یکی از آخرین بازی‌های بومی‌سازی شده توسط گستران دریک یعنی بازی موبایلی «موتور باز»، هیجان مسابقه را سوار بر موتورهای ابرقدرت با طراحی‌هایی عجیب و جذاب فراهم می‌کند که این سواری، بدون رقابت چندنفره آنلاین و بدون کمی هم زد و خورد نیست. در ادامه با نقد و بررسی بازی موبایلی موتور باز همراه دنیای بازی باشید.

مسابقه است دیگر، نامردی نداریم!

ویژگی بارز بازی موتور باز، قابلیت مبارزه با حریفان است که به‌صورت پیش‌فرض با لگد انجام می‌شود و در صورت تمایل، می‌توانید از فروشگاه بازی چهار آیتم دیگر را خریداری کنید که عبارتند از: چوب بیس‌بال، بیل جنگی، شمشیر جنگجو و داس مرگ؛ هر چه آیتم قوی‌تری را خریداری کنید، شانس‌تان در کنار گذاشتن حریف‌ بیشتر است. بازی در کل دارای چهار حالت است که می‌توان در هر کدام آنها، در مراحلی متفاوت با پاداش‌های متفاوت با حریفان پیش‌فرض و غیر پیش‌فرض مسابقه داد؛ چهار حالت بازی عبارتند از حالت مرحله‌ای (حالت تک‌نفره بازی)، حالت چالشی (حالتی که در آن چهار مسابقه متفاوت در سطح‌های متفاوت جریان دارد)، حالت فصلی (مسابقات بلندمدت و فصلی با پاداش‌های مفصل)، حالت آنلاین (رقابت با دیگر کاربران آنلاین در بازی).

در حالت تک‌نفره، ۷ محل برگزاری وجود دارد که کشورهای مختلف جهان هستند و هر کشور در خود چندین مرحله جای داده است. مراحل بازی در نوع مسابقه‌ای، حذفی، زمانی، مسابقه‌ای و حذفی (ترکیبی از هر دو نوع) دنبال می‌شوند که این انواع مراحل، در دیگر حالت‌های چهارگانه بازی نیز موجود هستند و کلیت مراحل بازی به همین ترتیب است. در تمامی انواع مراحل، به‌غیر از حالت زمانی، شما با ۷ رقیب دیگر خود مسابقه می‌دهید و استفاده از قدرت‌ها و اسلحه‌های از پیش خریداری شده نیز کاملا آزاد است؛ البته در مراحل حذفی یا ترکیبی، کسی برنده می‌شود که نفر اول باقی بماند و دیگر مسابقه‌دهندگان، با طی شدن زمان مسابقه یک به یک حذف می‌شوند به‌طوری که اگر بیش از یک دور در نقشه آن مرحله پیش بروید، موتورهای بدون راننده را در مسیر می‌بینید.

در مراحل ترکیبی، شما هم شیشه‌های نیترو آبی رنگ را در مسیر خود می‌بینید و هم علامت‌های سوال که به شما قابلیت‌های مختلفی چون سپر محافظ، موشک و … می‌دهند. در مراحل زمانی، شما می‌بایست قبل از پایان زمان خود به چک‌پوینت بعدی برسید تا به زمان باقی‌مانده‌تان افزوده شود و در این مراحل، خریداری شیشه‌های نیترو قبل از شروع مسابقه که سرعت شما را دوبرابر می‌کنند ضروری است، زیرا بدون آنها به‌اتمام رساندن این مراحل تقریبا غیرممکن است.

در بخش تنظیمات بازی که با ضربه زدن روی عکس شخصیت خود در سمت راست و بالای منو اصلی می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید، شما می‌توانید نحوه کنترل موتور خود را شخصی‌سازی و تنظیم کنید؛ یعنی آیا با چرخاندن موبایل موتور به سمت چپ و راست هدایت شود، یا اینکه با انتخاب دکمه‌های روی صفحه این اتفاق بیفتد. مکانیک‌های گیم‌پلی بازی را تقریبا معرفی کردیم: نیترو، اسلحه که به‌صورت خودکار با نزدیک شدن به حریف ضربه وارد می‌شود، قابلیت‌های خاص یا تجهیزات که شامل سپر محافط و شیشه نیترو و موشک و… می‌شوند؛ تنها چیزی که معرفی نکرده‌ایم قابلیت دریفت است. حین بازی، دو دکمه با نام دریفت در سمت چپ و راست صفحه قابل مشاهده است که حین روبرویی با پیچ‌های تند، می‌توانید با ضربه زدن روی دریفتی که نزدیک‌تر به دست‌تان است قابلیت پیچیدن و دریفت کردن را فعال کنید و سپس موتور خود را به چپ یا راست هدایت کنید. هر چه بیشتر بدون برخورد با موانع و حاشیه‌های مسیر بتوانید دریفت کنید، نیترو شما بیشتر پر می‌شود و زمان بیشتری را می‌توانید با سرعت بالا پیش بروید.

مخلوط تمامی المان‌های بالا در یک بازی موبایلی مسابقه‌ای و موتوری می‌تواند بسیار جذاب باشد، مخصوصا با جلوه‌های بصری و گرافیک قابل قبولی که بازی موتور باز ارائه می‌کند؛ تنها مشکلی که در حالت تک‌نفره بازی وجود دارد، درجه سختی پایین بازی در مراحل اولیه بازی است که ممکن است شما را به پرسش وادارد و با خود بگویید ۷ حریف دیگر نمایشی هستند. برای رفع این مشکل، باید کمی صبر پیشه کنید و مراحل اولیه کشور چین را بگذرانید تا در مراحل آخر و سپس در مراحل کشور سوییس، شاهد بهتر شدن وضعیت درجه سختی بازی و چالشی شدن آن باشید.

نکته دیگری توجه مرا به خود جلب کرد، سیستم پیدا کردن رقبا در حالت آنلاین بازی بود. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تکرار عجیب یک کاربر آن هم در یک «اتاق بازی» مرا به این شک واداشت که نکند من با بات‌هایی پیش‌فرض بازی می‌کنم و خبری از کاربران واقعی نیست!؟ چیزی که شک مرا دررابطه با این مهم در ادامه بازی بیشتر کرد، زمانی بود که من وارد مراحل کشور سوییس شدم و درجه سختی بازی بیشتر شد؛ بدون لحظه‌ای درنگ بعد از پیمودن مرحله سوم در مراحل کشور سوییس به حالت آنلاین بازی رفتم و سه بار آنلاین مسابقه دادم، و دیدم که درجه سختی این حالت هم بالا رفته است. با اینکه کاملا مطمئن نیستم، زیرا در حالت آنلاین و در بخش «وسایل مسابقه نابودشون کن» عملکرد بازیکنان به‌نظر نمی‌رسید غیرانسانی باشد، اما این مهم موردی است که می‌بایست توسط گستران دریک شفاف‌سازی شود و اشکالات آن نیز چون باگ تکرار اسامی کاربران رفع شوند.

موتوربازی در ۷ کشور متفاوت!

گرافیک بازی موتور باز در سطح قابل‌قبولی قرار دارد و نکته‌ی جالبی از همان اولین ثانیه‌های آغاز بازی توجه‌ام را جلب کرد، نمایش نمره فریم لحظه به لحظه بازی بود. نمره فریم بازی در بهترین حالت نزدیک به ۳۲ است و حین بازی، با اینکه من با Huawei P8 بازی می‌کنم، گاهی ۱۵ و ۱۰ هم رسیده حتی روی تنظیمات گرافیکی کم که در تنظیمات خود بازی اعمال کردم. با این‌حال، این افت و خیز نمره فریم خیلی تاثیر زیادی روی روند بازی نمی‌گذارد ولی خیلی بهتر می‌بود اگر می‌توانستیم بازی را روی نمره فریمی بالاتر و بسیار روان‌تر تجربه کنیم تا آدرنالین بیشتری نیز حین مسابقه به خون خود تزریق کنیم.

همان‌طور که گفته شد بازی در مراحل ۷ کشور متفاوت پیش می‌رود و هر چه شما بیشتر در حالت تک‌نفره بازی پیشروی کنید، مراحل متفاوت‌تر و متنوع‌تری برای شما آزاد می‌شوند تا حین تجربه دیگر حالت‌ها نیز از تنوع مرحله‌ای خوبی برخوردار باشید. مراحل ساحلی و حین غرول آفتاب، مراحل برفی، مراحل در شب و مراحل در شهرهای متفاوت کشورها تنوع خوبی را به مراحل بازی بخشیده و جلوه‌های دیداری هر مرحله نیز در کل برای یک بازی موبایلی خوب و قابل‌قبول است. ناگفته نماند که همانند تنوع در تجهیزات، اسلحه‌ها و موتورهای بازی، راننده‌ها یا شخصیت‌ها نیز متنوع کار شده‌اند تا شما بتوانید از میان ۶ راننده موجود، یک نفر را باتوجه به ویژگی‌های خاص وی انتخاب کنید و او و موتور انتخابی خود را رفته‌رفته ارتقا دهید.

مراحل در بازی موتور باز، در حالت‌های تک‌نفره و چالشی و فصلی هر کدام سه ماموریت دارند که قبل از شروع مسابقه، می‌بایست به آنها توجه کنید. انجام هر ماموریت طی پیشروی در مرحله، باعث می‌شود ستاره جمع کنید و جمع‌آوری ستاره‌ها برای آزادسازی مراحل و جوایز بیشتر الزامی است. برای مثال ماموریت‌های این مرحله موارد روبرو هستند: نفر سوم در مسابقه را شکست بده، در مسابقه نفر اول شو، سه بار از نیترو استفاده کن؛ با انجام این سه ماموریت، شما سه ستاره یک مرحله را کاملا دریافت می‌کنید و دریافت ستاره‌های بیشتر، سکه‌های بیشتری برایتان فراهم می‌کند.

در کل جلوه‌های دیداری و طراحی بخش‌های مختلف بازی در سطح قابل‌قبولی قرار دارند و این مهم برای بخش موسیقی نیز صدق می‌کند. موسیقی‌های بازی همگی برای یک بازی موتوری و مسابقه‌ای مناسب هستند و مهم‌تر اینکه گوش‌تان را اذیت نکرده و اجازه می‌دهند بیشتر با بازی ارتباط برقرار کنید. برخلاف موسیقی، صداگذاری بازی و برخی افکت‌های صوتی چون افکت دریفت کمی گوش‌آزار هستند و خیلی طبیعی و مناسب جلوه نمی‌کنند. هر چند زمانی که با سرعت بالا و روشن بودن نیترو می‌خواهید سر پیچ دریفت بزنید، هیجان مسابقه و این موقعیت نمی‌گذارد خیلی به صدای دریفت توجه کنید؛ با اینکه انتخاب افکت صوتی مناسب می‌توانست هیجان و لذت این حرکت را بیشتر کند.

در نهایت

درنهایت باید گفت که بازی موتور باز برای طرفداران بازی‌های مسابقه‌ای مخصوصا از نوع موتوری‌اش انتخاب بسیار خوبی است. بازی در یک نگاه کلی بومی‌سازی خوبی داشته است اما در نگاهی جزیی، اشکالات نگارشی چه در فارسی و چه در انگلیسی کمی توی ذوق می‌زند که رفع این مشکل به‌سادگی با یک به‌روز رسانی امکان‌پذیر است. این بازی کاملا رایگان بوده و دارای پرداخت‌های درون برنامه‌ای است که لازم نیست نگران این موضوع نیز باشید. سیستم گیمیفیکشن و مالی درون بازی شامل سه گزینه می‌شود که عبارتند از باک گازولین، الماس و سکه و باید بگویم تمامی آنها از طریق پیشروی در بازی و تجربه‌ی تمامی حالت‌ها قابل جمع‌آوری هستند. باک گازولین را شما برای شرکت در یک مسابقه احتیاج خواهید داشت، الماس را برای خریداری تقریبا تمامی آیتم‌های بازی و سکه را نیز برای ارتقا موتور و خرید موتورهای جدید. ناگفته نماند راننده‌ها و موتورها که توسط سکه خریداری می‌شوند کمی گران هستند و اگر برای ارتقا و شخصی‌سازی عجله دارید، می‌بایست از طریق فروشگاه بازی سکه خریداری کنید؛ البته بازی هر روز برای ورود شما جوایزی در نظر گرفته که با جمع‌آوری آنها نیز می‌توانید سریع‌تر پیشرفت کنید، و البته حالت‌های چالشی و فصلی نیز جوایز مفصل و متعددی را در هر سه آیتم مالی بازی برای شما به‌ارمغان می‌آورند.

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “موتوربازی موبایلی با چاشنی لگد و نیترو | نقد و بررسی بازی موبایلی موتور باز”

  1. گرافیک خیلی خوبی داره

    ۰ ۰