استیم

گزارش: اعمال تغییرات جدید در سیستم نقد بازی‌های استیم به‌وسیله نمودارهای «هیستوگرام» جدید

توسط فرشاد زمانی در ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ , ۱۷:۰۵

شرکت «ولو» قصد دارد تا سیستم جدیدی را در استیم اعمال کند که به‌وسیله آن مصرف‌کنندگان قادر خواهند بود جزئیات و اطلاعات بیشتری را از طریق گزارشات بازی به‌دست آورند. در ادامه همراه دنیای بازی باشید.

عبارت «Review-bombing» تلاشی هماهنگ جهت آسیب‌رسانی به تولیدات یک شرکت است که از طریق ارسال گزارشات منفی صورت می‌پذیرد. در این حالت مشکلات حقیقی یک محصول مورد گفتمان قرار نگرفته و موارد جانبی مورد بحث خواهند بود. بازی Dota 2 تجربه‌ای از این رویداد را بدلیل عدم توجه شرکت ولو به بازی Half Life 3 تجربه کرد. این پدیده در نهایت منجر به آن شد که شرکت ولو تصمیم به اتخاذ راه حلی بگیرد.

همانطور که «الدن کرول» (Alden Kroll) اعلام کرد، یکی از مشکلاتی اصلی پیش‌روی شرکت ولو، استفاده افراد از گزارشات کاربران برای انجام پدیده Review-bombing است که از طریق آن به ارائه عقاید در مورد هر چیزی می‌پردازند تا مردم علاقه خود را نسبت به خرید بازی از دست دهند:

یکی از چیزهایی که باید به آن توجه کنیم این است که اغلب بازیکنان این نگرانی دارند که امکان دارد در مواردی از بازی خارج شوند. بازیکنان نسبت به صحبت‌های سازندگان پیرامون اجرای آنلاین بازی و یا انتخاب سازندگان در مورد قابلیت‌های نسخه استیم بازی نسبت به سایر پلتفرم‌ها و یا بطور ساده‌تر، نسبت به اعتقادات سیاسی سازندگان خشنود نیستند.

براساس گفته کرول، مواردی هستند که منجر به خشنودی بازیکنان و افزایش تمایل آن‌ها جهت خرید یک بازی خواهد شد اما مواجه شدن با نمرات کم و گزارشات منفی منجر به کاهش تمایل آن‌ها می‌شود. براساس اطلاعات، در بیشتر موارد امتیازات ناشی از گزارشات با پایان یافتن کمپین bombing به سطح مطلوبی بازخواهند گشت اما هیچگونه واکنشی از سوی سازندگان به شکایات و گزارشات صورت نخواهد پذیرفت.

بطور خلاصه، پدیده review bombs منجر به ایجاد مشکلاتی برای امتیاز گزارشات خواهد شد و مانع از رسیدن به دستاورد مورد نظر سازندگان می‌شود و در نتیجه خریداران با دشواری‌هایی در خرید خود مواجه خواهند بود.

شرکت ولو در نهایت راه‌ حل‌های احتمالی را برای برطرف کردن این مشکل ارائه کرده است که شامل حذف نمرات گزارشات می‌شود اما در این صورت عدم وجود چنین قابلیتی از ابتدا بهتر بنظر می‌رسد چراکه این شرکت چنین قابلیتی را به تقاضای مصرف کنندگان خود به استیم اضافه نموده بود. این شرکت همچنین در نظر داشت که در زمان مشاهده «رفتار غیرعادی» برای مدتی بصورت موقت اقدام به قفل نمودن بخش گزارشات نماید که بطور مشخص در زمان مواجه شدن با پدیده review-bombing روی می‌داد. اما این موضوع نیز رد شده است چون شرکت ولو قصد ندارد که مانع از قطع گفتمان جامعه بازیکنان در مورد مشکلاتی گردد که منجر به نارضایتی آن‌ها شده است گرچه اینگونه کاربران می‌توانند محل بهتری را نسبت به بخش گزارشات کاربران استیم انتخاب کنند.

در نهایت تصمیم بر آن شد که شرکت ولو حداقل در مورد نمرات گزارشات کاری را انجام ندهد و بجای آن نمودارهای هیستوگرام اضافی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند درصد گزارشات مثبت و منفی یک بازی را در طول مدت آنلاین شدن آن مقایسه نمایند.

کرول در ادامه توضیح داد:

به عنوان پتانسیلی برای خریداران، این راه آسانی برای بررسی موقت گزارشات است تا خریداران بفهمند چرا چنین گزارشاتی ارسال شده است و خود تصمیم به اهمیت موضوع بگیرد. مزیت این روش این است که دیگر کسی از ارسال گزارش منع نخواهد شد.

این روش همچنین به شما اجازه خواهد داد تا نحوه پیشرفت گزارشات بازی را در طول زمان بررسی نمایید که برای بازی‌هایی که خدماتی را دریافت می‌کنند فوق العاده خواهد بود. ظرافت این پدیده در ابتدا قابل مشاهده نیست چراکه اکثر بازی‌ها با گذشت زمان افول خواهند داشت. ما فکر می‌کنیم که خریداران ابتدایی یک بازی نسبت به خریداران بعدی آن، لذت بیشتری از آن خواهند برد. در مجموعه بازیکنان، آن‌ها که به یک بازی علاقه دارند و به آن اطمینان بیشتری دارند، اقدام به خرید آن در اولین زمان ممکن خواهند نمود و با گذشت زمان، پتانسیل خرید بازی کاهش خواهد یافت. پس اگر به گزارشات بازی‌ها نگاه کنید، شاهد قدرت و کیفیت کاری که از سوی سازندگان صورت پذیرفته است خواهید بود.

می‌توان اینطور گفت که با کلیک برروی هر میله نمودار مورد نظر، شاهد نمونه‌ای از گزارشات از بازه مشخصی از زمان خواهید بود و بصورت ساده قابلیت مثبت بودن و منفی بودن گزارشات واقعی را بدست خواهید آورد. گرچه استفاده از این نمودارها با پیچیدگی‌هایی نیز همراه خواهد بود که احتمالاً منجر به صرفنظر نمودن برخی از کاربران از آن‌ها خواهد شد. بطور مثال افرادی که بطور واقعی به Firewatch علاقه داشته باشند شاید تمایلی به بررسی این بازی جهت بررسی علت وجود وضعیت «ترکیبی» (mixed) گزارشات آن باشند اما احتمالاً کسی که تنها بدنبال مشاهده اخبار جدید است بدنبال استفاده از این نمودارها نخواهد بود.

«مگان فاکس» (Megan Fox) به عنوان سازنده Spartan Fist در توییتر خود اعلام نمود که این سیستم جدید به بازی‌های پیشین کمکی نخواهد کرد:

به معنی واقعی کلمه این کمکی به پدیده review bombing نخواهد کرد، مخصوصاً در ارتباط با بازی‌های قدیمی که از نرخ خرید و گزارشات پایینی برخوردار هستند. فرض بر این است که وضعیت گزارشات با اینکار بهبود خواهد یافت و فروش بازی‌های بخوبی پیش خواهد رفت. اما این فرض در مورد بازی‌های قدیمی با درصد فروش کم درست نیست. آن‌ها فرضیه دلخواه خود را مطرح می‌کنند و مردم نیز به بمباران پستی خود ادامه خواهند داد و هیچگونه اطلاعاتی در این مورد در دست نخواهد بود.

ظاهراً سایر سازندگان نیز با تصمیم ولو موافق نیستند و اعلام نمودند که این راه حل، راه حلی خجالت‌بار است. پدیده Review-bombing همچنان بوقوع خواهد پذیرفت و منجر به کاهش نمرات گزارشات بازیکنان می‌شود و تنها منجر به کاهش ارزش بازیکنانی می‌شود که به معنی واقعی بدنبال چرایی ماجرا هستند، یعنی کاربرانی که به یک نمودار جهت فهمیدن کاهش ناگهانی نمره یک بازی نیازی نخواهند داشت. وجود اطلاعات بیشتر همواره چیز خوبی است اما تردید داریم که راه حل شرکت ولو بخوبی که آن‌ها در نظر دارند باشد.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: