تک‌تیرانداز نیابتی | معرفی بازی موبایلی تک‌تیرانداز: عملیات انتقام

توسط علیرضا کیانی در ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ , ۲۲:۳۰

با معرفی عنوان ایرانی تک‌تیرانداز: علمیات انتقام که برای اندروید منتشر شده است، با دنیای‌ بازی همراه باشید.

ساخت یک محصول، چه سخت‌افزاری و چه نرم‌افزاری دشواری‌‌های خاص خودش را دارد. بازار بخش نرم‌افزار در ایران چه در بحث تولید و چه در مصرف، پرسروصداتر است.  بحث بازی‌های اندرویدی از جمله مباحثی است که درخصوص پیشرفت، بسیار سرعت بالایی داشته و عناوین مختلف، باکیفیت و قابل رقابت با هم‌سبک‌های خارجی وارد عرصه شدند. در اینجا قصد داریم یکی دیگر از عناوینی که هرچند جای کار دارد، ولی در نگاه کلی عنوانی تحسین برانگیز است را معرفی کنیم.

عملیات انتقام، عنوانی اکشن در سبک تیراندازی است که با کیفیتی متوسط نامی برای خودش دست و پا کرده است. عناصر و فاکتورهای مختلفی برای جذب مخاطب مهم هستند؛ در میان عناوین اندرویدی این مباحث به کیفیت گیم‌پلی، میزان تناسب میان سختی بازی با امکانات آن، گرافیک، داستان و در وهله‌ی آخر صداگذاری آن نسبت به محیط، انیمیشن‌ها و موارد مختلف در بازی بازمی‌گردد. فاکتورها دست در دست هم سبب می‌شوند کاربر از بازی نهایت لذت را ببرد و از سوی دیگر سازنده بتواند به هدفش نیز برسد. در ادامه به زوایای مختلف این عنوان به طور مختصر و مفید برای معرفی می‌پردازیم.

شالوده‌ی اصلی عنوان

یک تک‌تیرانداز در جنگ کار سختی را به دوش می‌کشد. توانایی و مهارت وی برای از پا درآوردن دشمنان نتیجه‌ را برای عملیات‌های لشکر خودی رقم می‌زند؛ پس نیاز است که در انتخاب اهداف خود و برای از بین بردنشان به اندازه‌ی کافی بی‌اشتباه و مصمم باشد. در این میان، تک‌تیراندازی که مخاطب بازی باشد، باید با دشمنان تروریست و تکفیری که در قلب سوریه به قتل عام مردم مظلوم می‌پردازند، مقابله کند. در این میان مکان‌های مختلف از جمله روستاهای متعدد، برای مخفی شدن و پست ایستادن نیروهای دشمن مناسب است. تک‌تیرانداز باید با دقت تمام دشمنان را در موقعیت‌های مختلف مورد هدف قرار دهد. توجه به مهمات، میزان سلامتی بسیار حیاتی است. هنگام بزرگ‌نمایی دوربین روی دشمنان، بازیکن می‌تواند با فعال کردن «حبس کردن نفس» دقت کار را افزایش دهند.  استفاده از دوربین حرارتی به عنوان مزیت برای تک‌تیراندازان محسوب می‌شود که در این عنوان از موضوع به خوبی بهره‌ گرفته شده است.  تعداد دفعاتی که بازیکن باید یک مرحله را به اتمام برساند شاید به پنج الی ده بار هم برسد تا هم‌ بتواند در کم‌ترین زمان دشمنان را نابود کند و هم‌اینکه سکه‌ی کافی برای آزاد شدن مراحل بعدی را به دست آورد. در بازی، تک‌تیرانداز باید هدف خود را به موقع و در مکان درست نابود کند تا مبادا دیگر افراد از کشته‌ شدن وی مطلع شوند و شروع به تیراندازی به سمت کاربر بکنند. عموما در این مواقع، دشمنانی که در ارتفاع بالاتری قرار دارند، می‌توانند هدف مناسبی باشند تا هم تک‌تیرانداز بدون دغدغه به کارش ادامه دهد و هم‌ سهولت بیش‌تری نسبت به دیگر موقعیت‌ها داشته باشد.

صدا، دوربین، حرکت

هنگامی که بازی در حالت ساکن طی می‌شود، موسیقی پس‌زمینه و صداگذاری‌ها به توجه بیش‌تری از سوی مخاطب دچار می‌شود؛ پس می‌طلبد که به اندازه‌ی کافی دقت شده باشد تا با تمامی عناصر گیم‌پلی و محیط بازی سازگار بماند. قاعدتا موسیقی حماسی و جنگی مناسب این عنوان است و می‌بینیم که به خوبی این موضوع در بازی لحاظ شده است. هرچه صداها و آواهای مربوط به گیم‌پلی بهتر و دقیق‌تر باشند، مخاطب بازی را واقعی‌تر تلقی می‌کند، به گونه‌ای که احساس می‌کند دقیقا با فضای خاص بازی هم‌خوانی دارد. تمامی موارد بالا شامل حال عنوان «تک‌تیر‌انداز: عملیات انتقام» می‌شود.

در موضوع دوربین و مقدار دید بازیکن باید گفت که ارتباط میان جهت حرکت دوربین و تک‌تیرانداز بودن کاراکتر بازی در این است که در موقعیتی ثابت به انجام وظیفه می‌پردازد. یعنی نیاز به آن نیست که بازیکن از جای خود حرکت کند، در همان حالت و تا جایی که دوربین می‌چرخد شروع به جستجو برای هدف خود می‌کند و با بزرگ‌نمایی روی هدف، وی را ناکار می‌کند. شاید تنها موردی که بتوان آن‌را کمی ضعیف‌تر از بخش‌های دیگر دانست، مبحث گرافیک در این بازی است. به طور کلی برای عنوانی روی پلتفرم موبایل این گرافیک‌ها زیاد دیده شده ولی جای خالی پیشرفت و ارتقا در آن بسیار حس می‌شود. با این اوصاف انیمیشن و حرکات درون بازی بسیار دقیق‌تر از حد انتظار ظاهر شده‌اند. هنگامی که شما شلیک دقیق و بدون خطایی داشته‌ باشید بازی، ویدئویی سینمایی به نمایش می‌گذارد که گلوله را تا محل اصابت دنبال می‌کند. به عقیده‌ی بنده این بخش جزو لذت‌بخش‌ترین موارد بازی است، چرا که حس‌وحال تک‌تیرانداز بودن به خوبی در آن انتقال می‌یابد. نحوه‌ی به زمین افتادن دشمنان به اندازه‌ی کافی طبیعی کار شده است و هم‌چنین راه رفتن آنان در محیط بسیار واقع‌گرایانه تلقی می‌شود.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، محیط بازی که در روستا‌ها و مراتع دنبال می‌شود، چرا که داستان بازی به جنگ در سوریه برمی‌گردد و حمله‌ی تروریست‌ها و تکفیری‌ها برای تجاوز و تسخیر خاک سوریه است. از همین رو، طراحی چنین محیطی، ارتباط بیش‌تری میان جنگ و کاربر برقرار می‌کند. به طور کلی، جذابیتی که فاکتورهایی نظیر گرافیک فنی، صداگذاری و انیمیشن دست در دست هم به ارمغان آورده‌اند، زاده‌ی ذهن خلاق یک سازنده است که نوید این را می‌دهد که در آینده‌ای نه چندان دور، عنوان‌هایی قوی‌تر و والاتری در راستای ارتقای سطح کیفی عناوین و ساخته‌های داخلی از ایشان ببینیم.

 

دانلود مستقیم از کافه بازار

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

One Reply to “تک‌تیرانداز نیابتی | معرفی بازی موبایلی تک‌تیرانداز: عملیات انتقام”

  1. ایول
    بازی جالبی بود

    متشکر

    ۰ ۰