کلش رویال

کلش رویال: پول بدهید و برنده شوید!

توسط آرش حکیمی در ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ , ۲۰:۴۰

بررسی تحلیلی برد و باخت و تاثیر پرداخت نقدی روی آن در کلش رویال

در باره کلش رویال مقالات بی‌شمار است. اما تفکری که در باب کلش رویال و دیگر بازی‌های سوپر سل و در عین حال خیلی بازی‌های مشابه از شرکت‌های دیگر مبنی بر پول دادن و برنده شدن وجود دارد زیاد بررسی نشده است.

ابتدا خیلی خلاصه ذکر می‌کنم که منابع در کلش رویال به چه دردی می‌خورند. نحوه‌ی تبدیل شدن منابع در کلش رویال به شرح زیر است. البته که احتمالاً چیزهایی هم از قلم افتاده که زیاد مهم نیستند.

  • ریال به سکه یا الماس تبدیل می‌شود.
  • الماس به سکه یا وقت یا کارت تبدیل می‌شود.
  • سکه به آپگرید یا خرید کارت منتج می‌شود.
  • خرید کارت به آپگرید کارت منتج می‌شود.
  • آپگرید کارت به ارتقای سطح پادشاه منتج می‌شود.

در سطور زیر برای شما استدلالی قیاسی انجام می‌دهم که مطمئن شوید با پرداخت ریالی می‌توانید بازی را ببرید:

برای بردن چه امکاناتی لازم است؟

۱ لازم است حریف از شما ضعیف‌تر باشد یعنی شما قوی‌تر باشید. حالا موقتاً یعنی بلکه در لحظاتی از بازی یا دائماً. ما قوی بودن دائمی را بررسی می‌کنیم.
۱.۱ قوی و ضعیف بودن دائمی به سطح کارت‌های داخل دست و هیت پوینت سه ساختمان موجود بستگی دارد. البته که به مغز بازی‌کننده هم بستگی دارد ولی ما به آن قسمت کاری نداریم.
۱.۱.۱ هیت پوینت ساختمان‌ها به سطح پادشاه بستگی دارد. یعنی مثلاً الان پادشاه مرحله‌ی ۸ است یا ۶ است یا هرچی.
۱.۱.۲ سطح کارت‌ها با تعداد کارت و سکه افزایش می‌یابد.
۱.۱.۲.۱ سکه و کارت را می شود با ریال خرید.
۱.۱.۲.۱.۱ پس می‌شود با پرداخت ریالی قوی‌تر شد.
۱.۱.۲.۱.۱.۱ هر که قوی‌تر باشد می‌برد.
۱.۱.۲.۱.۱.۱.۱ پس با پرداخت ریالی می‌توان برنده شد.
۱.۱.۳ هیت پوینت ساختمان‌ها با ارتقای سطح پادشاه زیاد می‌شود.
۱.۱.۳.۱ ارتقای سطح پادشاه بسته کسب تجربه است.
۱.۱.۳.۱.۱ تجربه با ارتقای کارت‌ها و دونیت کارت به دوستان زیاد می‌شود.
۱.۱.۳.۱.۱.۱ سطح کارت‌ها با تعداد کارت و سکه افزایش می‌یابد.
۱.۱.۳.۱.۱.۱.۱ سکه و کارت را می شود با ریال خرید.
۱.۱.۳.۱.۱.۱.۱.۱ پس می‌شود با پرداخت ریالی قوی‌تر شد.
۱.۱.۳.۱.۱.۱.۱.۱.۱ هر که قوی‌تر باشد می‌برد.
۱.۱.۳.۱.۱.۱.۱.۱.۲ پس با پرداخت ریالی می‌توان برنده شد.

البته که تمام این کارها را بدون پرداخت ریالی هم می‌شود انجام داد ولی می‌دانیم که خیلی بیشتر طول می‌کشد. وظیفه‌ی ریال در این وسط این است که کاری که با هفته ها صبر می‌توان انجام داد را در کسر ثانیه انجام می‌دهد.

به نظر می‌رسد این استدلال مو لای درزش نمی‌رود. اما من به شما می‌گویم که یک جای کارش لنگ است یعنی دقیقاً آن جایی که از فرض ۱ به فرض ۱.۱ می‌رویم. در فرض ۱ می‌گوییم شرط برد این است که از «حریف» قوی‌تر باشیم، اما در ادامه‌ی استدلال نحوه‌ی قوی شدن بازی کننده نسبت به خودش را توصیف می‌کنیم. یعنی چی؟ یعنی این سیری که من در استدلال بالا آورده‌ام نشان می‌دهد اگر ریال خرج کنید زودتر نسبت به حال حاضر خودتان قوی می‌شوید تا ریال خرج نکنید. اما این ربطی به قوی تر شدن نسبت به حریفانتان ندارد.

احتمالاً مقداری گیج شده‌اید. الان موضوع را برایتان روشن می‌کنم.

کلش رویال یک سیستم جور کردن حریف دارد که آن سیستم وابسته به یک عدد است که به هر بازی کننده اختصاص می‌یابد. آن عدد که در بازی «تروفی» نام دارد بر اساس برد و باخت کاربر در دست‌های گذشته به نحوی محاسبه می‌شود.

وقتی که شما دکمه‌ی نبرد کلش رویال را می‌زنید بازی می‌گردد و برای شما یک حریف جور می‌کند. به گفته‌ی منابع این ساز و کار فقط بستگی به تروفی شما و حریف دارد، که البته به نظر من این حرف دروغ است و به چیزهای دیگر هم بستگی دارد، ولی عجالتاً مجبوریم قبول کنیم.

یعنی سیستم حریف جور کنی کلش رویال کاری ندارد که پادشاه در مرحله‌ی چند است یا کارت‌های شما و حریف چیست و در چه سطحی است، فقط تروفی را نگاه می‌کند. فلذا اگر شما همین الان مثلاً یک میلیون تومان خرج کنید و اگر خوش شانس هم باشید احتمالاً می‌توانید دو سه تا کارت «اپیک» خود را از مرحله‌ی ۳ به ۴ یا از ۴ به ۵ بالا ببرید. این در حالی است که هنوز همان تروفی سابق را دارید و همان حریفان قدیمی برای شما جور می‌شود اما شما قوی شده‌اید. ارتقای کارت‌های شما احیاناً باعث می‌شود که در ۱۰ دست پیش رو خوش بینانه هفت هشت دست را برنده شوید و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ عدد به تروفی شما اضافه شود. همین کافی است که از این به بعد حریفان قوی‌تری برای شما جور شود و دوباره روال عادی برد و باخت سرجایش برگردد.

ولی اگر سیستم جور کردن حریف فقط به سطح پادشاه بستگی داشت چه می شد؟

در نظر بگیرید که پادشاه شما در سطح ۸ است و سیستم حریف یابی فقط عدد ۸ را نگاه می‌کند. احتمالاً از دو سه سطح پایین‌تر تا دو سه سطح بالاتر به صورت تصادفی برای شما حریف جور می‌کند. در این صورت شما می‌توانستید سطح کارت‌های خود را آن قدر بالا ببرید که به انتهای سطح ۸ برسید ولی به سطح ۹ نروید. سیستم هم کما فی السابق برای شما مثلاً از سطح ۵ تا ۱۱ حریف جور می‌کرد. اما چون شما تا انتهای سطح ۸ از همه قوی تر بودید تمام حریفان سطوح ۵ تا ۸ را به راحتی می‌بردید و احتمال باخت شما فقط به حریفان سطوح ۹ تا ۱۱ وجود داشت که آن ها را هم احیاناً جسته گریخته می‌بردید. فلذا اصلاً لازم نبود تلاش کنید که سطح پادشاه تان بالاتر برود. همان جا در انتهای سطح ۸ جا خشک می‌کردید و حدود ۷۰ درصد بازی ها را می بردید. برد و باخت هم که روی تغییر سطح شما تاثیری نداشت!

یعنی در همچون سیستمی بهترین تصمیم این است که در انتهای یک مرحله، حالا هر مرحله‌ای که می‌خواهد باشد، جا خشک کنی و تکان نخوری. برای این که خیلی سریع به انتهای یک مرحله برسی هم راحت مقداری ریال خرج می‌کردی و منتظر زمان نمی‌شدی. این می‌شد یک سیستم «پول بده ببر» واقعی.

اما کلش رویال برای این که همچون اتفاقات ناگواری نیافتد سازوکار حریف یابی را به برایند برد و باخت‌های گذشته وابسته کرده که نشود از این شامورتی‌ها دراورد.

خلاصه این که اگر می‌خواهی کارت‌های جدید را زودتر ببینی و لذت ببری پول خرج کن وگرنه هرچه قدر هم که خرج کنی برنده نخواهی بود.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: