یک رینگ جهانی | شرحی بر رویداد EVO: 2017

توسط ماهان تیرداد در ۲۴ تیر ۱۳۹۶ , ۲۰:۳۰

گیمرهای حرفه‌ای سبک مبارزه‌ای اغلب به دلیل علاقه‌مندی به این سبک از بازی‌ها، اطلاعات کافی از رویداد سالانه‌ی EVO دارند و آن را دنبال می‌کنند. حال که این رویداد در جریان است، ما با خود گفتیم که چرا دیگر گیمرها را نیز با این رویداد جالب آشنا نکنیم؟ پس با شرحی بر رویداد EVO: 2017 همراه دنیای بازی باشید.

خب! اول از همه باید بدانیم که این رویداد، نخستین بار در سال ۱۳۷۵ شمسی هجری (۱۹۹۶م) در ایالات متحده‌ی آمریکا بنیان گزارده شد. رویدادی سالانه که محل دور هم جمع شدن و رقابت میان بهترین مبارزه‌ای‌بازها است. بعضاً رویدادهای دیگری نیز پیرامون سبک مبارزه‌ای و در یک بازی برگزار می‌شوند که اسپانسرهای گردن کلفتی نیز دارند (مانند Capcom Cup) اما جامع‌ترین و بزرگترین رویداد در تقویم مبارزه‌ای بازها، همین EVO است. پس اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری از این رویداد بزرگ کسب کنید، همراه ما سری به لاس وگاس بزنید!

از پای دستگاه‌های آرکید و در گاراژهای محلی، حال مبارزه‌های گیمرها به مکان برگزاری رویدادهای Mandalay Bay آمده است. فینال‌های بزرگ مسابقات نیز از فردا در سالن ۱۲۰۰۰ نفری Mandalay bay Arena برگزار می‌شود که مسابقات بوکس و UFC زیادی نیز هر سال در آن برگزار می‌شوند. پس می‌توان گفت که همه چیز دست به دست هم داده است و یک فضای پر هیجان و اتمسفر لازم را برای لذت بردن از سطح اول و برتر مسابقات بازی‌های سبک مبارزه‌ای فراهم می‌کند. مسابقات EVO در دو قسمت رسمی و غیر رسمی برگزار می‌شود و در هر بخش هم ممکن است هر سال بازی‌های متفاوتی در جریان باشند در حالی که بسیاری از عناوین بزرگ نیز حضور ثابتی داشته‌اند.

چه عناوینی در رویداد EVO حضور دارند؟

برای یک گیمر تفاوت ندارد که کجا باشد. اول از همه او می‌پرسد که قرار است چه بازی‌ای بازی کند. در رویداد EVO امسال و در بخش رسمی و اصلی رویداد مسابقات برای بازی‌ها برگزار می‌شوند:
Street Fighter 5 (۲۶۲۲ شرکت کننده)
Super Smash Bros برای Wii U (۱۵۰۶ شرکت کننده)
Super Smash Bros. Melee (۱۴۲۸ شرکت کننده)
Tekken 7 (۱۲۸۳ شرکت کننده)
Guilty Gear Xrd Rev2 (۸۱۷ شرکت کننده)
Ultimate Marvel vs Capcom 3 (۶۵۰ شرکت کننده)
Blazblue: Central Ficton (۴۹۷ شرکت کننده)
King of Fighters 14 (۳۷۴ شرکت کنند)

اما تقریبا هر عنوان مبارزه‌ای دیگری، در این رویداد یک مسابقه‌ی غیر رسمی برای خود دارد. وقتی می‌گوییم هر عنوان دیگر شوخی نمی‌کنیم و باید گفت که حتی بازی‌هایی چون Skullgirls، Pokken tournament، Persona 4 Arena، Gundam Versus، Puyo Puyo tetris، Catherine، Super street fighter II Turbo و Street fighter X Tekken نیز در این مجمع مسابقه‌ی خود و طرفداران خود را دارند.

مسابقات را چگونه دنبال کنیم؟

از روز قبل و در چندین کانال اینترنتی، پوشش رویداد EVO شروع شده است که ما تعدادی از آن‌ها را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

twitch.tv/EVO – the general channel:

این کانال مسابقات عناوین Street Fighter، Smash Bros. Melee، Tekken, Smash Bros. Wii U، Guilty Gear Xrd، King of Fighters XIV، Ultimate  Marvel vs Capcom 3، Blazblue، Injustice را پوشش می‌دهد و با جابه‌جایی بین تصاویر هر یک از مسابقات گزیده‌ای از مسابقات را برای شما پخش می‌کند. مرحله‌ی نهایی (فینال بزرگ) تمام مسابقات نیز تحت پوشش این کانال هستند و البته این تنها شبکه‌ی پوشش برای یکشنبه، بین کانال‌های لیست ما است.

twitch.tv/EVO1 – Super Smash Bros. Melee:

این کانال دیروز و امروز درحال پوشش مسابقات Super Smash Bros. Melee به طور کامل و تا مرحله‌ی نیمه نهایی است.

twitch.tv/EVO2 – Super Smash Bros. for Wii U:

این کانال نیز دیروز و امروز مسابقات بازی مورد نظر خود را تا مرحله‌ی نیمه نهایی تحت پوشش دارد و مرحله‌ی نهایی نیز همانطور که ذکر شد در کنال اصلی با نام EVO پخش می‌شود.

twitch.tv/EVO3 – Guilty Gear Xrd & Ultimate Marvel vs Capcom 3:

روز قبل این کانال تماما به پوشش Guilty Gear مشغول بود و امروز نیز برنامه‌ی آن کاملا به Marvel 3 اختصاص دارد.

twitch.tv/EVO4 – King of Fighters 14 & Blazblue: Central Fiction:

کانال EVO4 دیروز مختص King of Fighters 14 بود و امروز نیز پوشش کامل Blazblue را در دستور کار دارد.

twitch.tv/EVO5 – The Jump Off:

اگر تازه وارد هستید، این کانال توضیحاتی درباره‌ی هر مسابقه به مخاطبان می‌دهد و با جابجایی بین تصاویر آن‌ها یک تصویر کلی از هر مسابقه برای علاقمندان ترسیم می‌کند. اگر دنبال معرفی رویداد و باشید این کانال بهترین گزینه است.

twitch.tv/CapcomFighters – Street Fighter 5:

دیروز و امروز پوشش کامل Street Fighter 5 بر روی این کانال رسمی کپکام در حال انجام است.

twitch.tv/Tekken – Tekken 7:

کانال رسمی نامکو برای Tekken از دیروز مسابقات همه‌ی ۱۲۰۰ شرکت کننده را تا جمع ۸ نفر برتر باقی‌مانده دنبال کرده است.

Netherrealm – Injustice 2:

این کانال نیز از دیروز مسابقات Injustice 2 را دنبال می‌کند.

همچنین مسابقات نهایی ۸ برتر عنوان Street Fighter 5 بر روی ESPSN2 نیز پوشش داده می‌شوند و مسابقات نهایی Super Smash Bros. برای Wii U هم تحت پوشش Disney XD قرار دارند.

خلاصه‌ی این لیست (البته به وقت لس آنجلس) را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید:

اگر اولین بار است که رویداد EVO را دنبال می‌کنید بهترین کانال دیروز و امروز برای شما، The jump off بوده و هست چرا که با نمایش مکان‌های اصلی رویداد و به کار گرفتن افراد مناسب برای تحلیل و اطلاع‌رسانی، حجم مناسبی از اطلاعات مربوط به این رویداد را در اختیار شما می‌گذارد و تازه وارد‌ها را به خوبی دیگران با وقایع این رویداد و بازی‌هایی که برایشان تازگی دارند آشنا می‌سازد.
اگر هم دنبال کننده‌ی حرفه‌ای این رویداد بوده‌اید و دنبال تنوع هستید کانال اصلی EVO با نمایش گزیده‌ا‌ی از وقایع رویداد و تصاویر مختلف از همه‌ی مسابقات، بهترین گزینه‌ برای شما است.

مسابقات نهایی به چه شکل هستند؟

مسابقات نهایی هر بازی متشکل از هشت نفر برتر است. بدین معنا که از بین تعداد زیاد شرکت کنندگان در هر بازی، هشت نفری که موفق به شکست رقبا شده‌اند و در مسابقه باقی مانده‌اند، مسابقات دور نهایی را برگزار خواهند کرد. در این مرحله، افراد برتر باید برای پیروز شدن بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارند و حساسیت دور نهایی شدیدا بالاست.
برنامه‌ی مسابقات نهایی حساس و جذاب تعدادی از بازی‌ها نیز به شرح زیر بوده است:

King of Fighters: شنبه، ۷:۳۰ (انجام شده است)
Guilty Gear Xrd: یکشنبه، ۱:۳۰ بامداد
Injustice 2: یکشنبه، ۴:۳۰ بامداد
Super Smash Bros. Melee: یکشنبه، ۷:۳۰
Ultimate Marvel vs. Capcom 3: یکشنبه، ۱۹:۱۵
Blazblue: Central Fiction: یکشنبه، ۲۱:۳۰
Tekken 7: یکشنبه ۲۳:۵۰
Super Smash Bros. for Wii U: دوشنبه، ۲:۳۰ بامداد
Street Fighter 5: دوشنبه ۶:۳۰

حالا اصلاً چرا باید EVO را تماشا کنیم؟!

دلیل این امر موضوعی ساده است. خب در درجه‌ی اول شما باید یک گیمر باشید! در درجه‌ی دوم شما باید به سبک مبارزه‌ای علاقمند باشید چرا که این رویداد کاملا مختص بازی‌های این سبک است. پس از آن اگر به این بازی‌ها علاقمند باشید، دیدن بهترین‌های دنیا و بازی آن‌ها در سبک مورد علاقه‌ی شما، طبیعتا امری جذاب برایتان خواهد بود. در آخر هم اگر تازه وارد باشید، ورود به رویدادهای سبک مبارزه‌ای و سر درآوردن و لذت بردن از آن‌ها، بسیار ساده‌تر از ورود به مبحث‌های مشابه در بازی‌های (برای مثال) چندنفره‌ی آنلاین یا تیراندازی اول شخص است؛ در کل درک مکانیزم ساده‌ی این بازی‌ها که متشکل از دو (یا چند) کاراکتر و نوار سلامتی آن‌ها است که با هم مبارزه می‌کنند، برای هیچکس کار مشکلی نیست و عموماً همه می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

بازی‌های مبارزه‌ای از ابتدا نیز به شکل مبارزه‌ی تن به تن بودند که حس رقابت همیشه در دل آن‌ها نهفته بوده است و رویدادهای رقابتی چون EVO دقیقاً همین حس رقابت را در سطحی بالا به کمال می‌رسانند. همچنین آشنایی با عناوینی از سبک مورد علاقه‌ی افراد که تا به حال آن‌ها را بازی نکرده‌اند می‌تواند برای اطمینان بیشتر در تهیه‌ی آن یا تهیه نکردن آن با توجه به سلیقه‌‌ی هر شخص می‌تواند کمک خوبی به او باشد. این‌ها می‌توانند دلایل لازم و کافی برای دنبال کردن رقابت‌های جالب و جذاب EVO باشند.

آیا بازی جدیدی در این رویداد معرفی می‌شود؟

البته این یک نمایشگاه گیم (مثل E3) نیست و معمولا هیچ شرکتی تصمیم به معرفی بازی جدید خود در آن نمی‌گیرد اما بعضا پیش می‌آید که برای نمایش بسته‌های الحاقی و تبلیغ آن‌ها برای فروش بیشتر، بعضی کمپانی‌ها این بسته‌ها را با بازی‌های خود به EVO می‌آورند تا گیمرها با مشاهده و امتحان کردن آن‌ها برای خریدن آن‌ها تحریک شوند.

این بود شرحی بر رویداد EVO: 2017 که ما برای شما عزیزان تهیه کردیم. امیدواریم مورد توجه همه‌ی شما دوستان، چه افرادی که تازه با این رویداد آشنا شده‌اند و چه آن دوستانی که خود دنبال کننده‌ی این رویداد بوده‌اند، قرار گرفته باشد.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: