توسط سینا کیارستمی در ۱۹ تیر ۱۳۹۶ , ۲۳:۰۱

وارد اداره‌ی نظمیه می‌شود. گویا از اول صبح معلوم است که یک چیز این وسط سرجای خودش نیست. در واقع بهتر است بگویم از دیشب. احتمالا حس ششم آقای کارآگاه به او الهام کرده بود که دیشب طهران، طهران همیشگی نبوده است. درحال کلنجار رفتن با خود است که آقای صدری را درحال کار کردن با ماشین تایپ می‌یابد. احتمالا نامه‌ها یا گزارش‌های مهمی درحال رد و بدل شدن است. اندکی درنگ می‌کند و آقای صدری همچنان متوجه حضور کارآگاه نمی‌شود. پس حدس‌مان درست است و صدری درحال ارسال گزارش مهمی است. بالاخره کارآگاه پیش‌دستی می‌کند و مکالمه را با صدری آغاز می‌کند. پس از یک سلام و احوال پرسی کوتاه، صدری خودش به سراغ اصل مطلب می‌رود و ماجرای قتل یک بانوی ثروتمند را که از نزدیکان دربار است؛ برای کارآگاه به صورت سربسته بازگو می‌کند. صدری در نهایت می‌گوید که رئیس نظمیه در دفتر خود منتظر کارآگاه است. کارآگاه پیش رئیس می‌رود. جناب رئیس که مضطرب و بهم ریخته است، درباره‌ی همان قتل حرف می‌زند و از کارآگاه می‌خواهد که این پرونده، یعنی پرونده‌ی «ماجرای قتل مادام» را در اختیار بگیرد و سریعتر به شایعه پراکنی روزنامه‌ها پایان دهد. کارآگاه می‌پذیرد و همراه صدری آماده می‌شود تا به منزل مقتوله در شمال طهران برود؛ و ماجراهای این کارآگاه زبده با این پرونده مشکوک و پر سر و صدا آغاز می‌شود. این تنها یک پرونده از چندین پرونده‌ای است که شما در این بازی باید آن را حل و فصل نمایید. در ادامه با نقد و بررسی بازی موبایلی «کلوپ کارآگاهان» با دنیای بازی همراه باشید.

بازی موبایلی «کلوپ کارآگاهان»، یک بازی در سبک ماجراجویی_معمایی است که شرکت «فن‌آوری اندیشه‌وران» آن را توسعه داده است. ماجراهای این بازی در حدود ۸۰_۹۰ سال پیش رخ می‌دهد و شما نقش یک کارآگاه حرفه‌ای را برعهده دارید که باید مهم‌ترین پرونده‌های شهر را به سرانجام برساند. بازی به صورت سوم شخص نیمه ایزومتریک ساخته شده است. یعنی شما کنترل کارآگاه را برعهده دارید (مانند جهت راه رفتن و میزان سرعت او) اما لزوما همیشه پشت سر او نیستید و اغلب در فضای رویداد بازی، مختصات دوربین ثابت است و تنها جهت‌اش عوض می‌شود و گاهی نیز به دنبال شخصیت اصلی بازی، دور و نزدیک می‌شود.

گیم‌پلی بازی به صورت مرحله‌ای است که در هرمرحله شما اختیار عمل زیادی دارید. در واقع در هرمرحله شما شروع می‌کنید به جست وجو در محیط اطراف و به دنبال مدارک و سرنخ‌های جدید می‌گردید تا به سوالات فراوان خود، یکی یکی پاسخ دهید و نیازهای مرحله جاری را برطرف کنید تا بتوانید به مرحله بعد بروید. به طور کلی، بازی این‌گونه است که شامل چندین پرونده اصلی از یک سری جنایات است که در هرپرونده، چندین مرحله وجود دارد که شما برای حل کامل پرونده می‌بایست تمامی آن مراحل را به ترتیب با موفقیت پشت سربگذارید. البته، ذکر این نکته ضروری است که بازی تماما رایگان نیست زیرا شما برای رفتن به مراحل بعدی، نیاز به طلا دارید که مقدار طلای اولیه‌ای که در اختیار دارید و مقداری که در طول بازی به‌دست می‌آورید، تنها برای چند مرحله نخست پاسخ‌گوی نیاز بازی است و برای مراحل بعدی شما باید از طریق پرداخت درون برنامه‌ای، اقدام به خرید طلای مورد نیاز کنید.

منوی بازی، کاملا ساده و روان طراحی شده است که البته پشتیبانی از زبان فارسی، کار بسیاری از مخاطبان را ساده می‌کند. شما با شروع بازی در واقع در یک بخش آموزشی قرار می‌گیرید که نحوه‌ی کنترل شخصیت اصلی، انجام کارهای مورد نیاز در بازی و همچنین نحوه استفاده از ابزارهای مورد نیازتان را فرا می‌گیرید. این بازی در سه حالت گرافیکی عالی، متوسط و ضعیف طراحی شده است تا بتواند بر هردستگاه موبایلی به راحتی اجرا شود. لازم به توضیح است که این بازی با موتور گرافیکی unity طراحی شده است که بدین معنی است که تقریبا در بهترین حالت ممکن، (از لحاظ ساختار برنامه نویسی) خروجی بازی منتشر شده است.   

همان‌طور که در ابتدای متن نیز اشاره شد، این بازی حوادثی را در سال‌های ابتدایی قرن جاری روایت می‌کند. داستان‌ها و ماجراهای جنایی و معمایی که این‌جانب از گفتن و نوشتن درباره‌ی آن‌ها معذورم، چراکه ممکن است بازی را برای شما لوث (اسپویل داستانی_محتوایی) کند. اما نحوه روایت داستان و در واقع چینش مراحل بسیار خوب است. مراحل به شکل کاملا منطقی پشت سرهم قرار گرفته‌اند به‌طوری‌که اگر این بازی، یک بازی جهان باز بود نیز شما باز هم همین روند را طی می‌کردید. مثلا به محض مطلع شدن از وقوع یک جرم، خود را سریعا به محل اتفاق جرم (صحنه جرم) می‌رساندید.

در طول روایت داستان، صداگذاری‌ها، شخصیت پردازی‌ها و دیالوگ‌‌های افراد نیز فوق‌العاده است، به‌نحوی که شما هم باورتان می‌شود آقای صدری وجود دارد و این فرد هم‌اکنون همکار شماست. البته، منظور بنده از صداگذاری را اشتباه برداشت نکنید. منظورم این است که صداپیشگی یا راحت‌تر بگویم، انتخاب گویندگان بازی، اوج سلیقه‌ی توسعه‌دهندگان این بازی است اما در عوض، صداگذاری درون بازی (صداگذاری روی انیمیشن‌ها یا همان معنای واقعی صداگذاری که خودتان هم می‌دانید در ادامه منظورم است) و لب زدن‌ها در کمال بی‌سلیقگی و بی‌حوصلگی انجام شده است؛ طوری‌که حس می‌کنید سازنده بازی با خودش گفته است: خب لب زدن که در بازی موبایلی مهم نیست! علاوه‌بر مشکل فوق، میزان صدای بعضی اکشن‌ها در بازی به درستی مدیریت نشده است. به عنوان مثال، وقتی که کارآگاه روی فرش خانه مادام راه می‌رود، چنان صدای راه رفتن روی فرش زیاد است که اگر چشمان‌تان را ببندید، حس می‌کنید آقای کارآگاه در برفی که تا زانوهایش بالا آمده به سختی درحال قدم برداشتن است. البته، صداگذاری در نکات منفی این بازی تنها نیست و انیمیشن و حرکات شخصیت‌های در بازی، شاهکاری در حد آندرومدای خودمان است.

داستان و گیم‌پلی بازی به نقاط مهمی از طهران قدیم چون خیابان لاله‌زار و گراند هتل و کافه ژاله و.. سرک می‌کشد که بافت و معماری، تا حد بسیار زیادی به واقعیت نزدیک است. علاوه بر این، مثلا وقتی وارد خانه‌ی یکی از افراد نزدیک دربار می‌شوید، معماری اروپایی و دکوراسیون غربی به جز فرش ایرانی، کاملا شما را پرتاب می‌کند به همان دوران و با پوست و استخوان حس می‌کنید که روایت بازی یک روایت تاریخی است که در این زمینه باید به گرافیست‌های بازی، دست مریزاد گفت.

درنهایت بازی کلوپ کارآگاهان، یک بازی سطح بالا و حتی می‌توان گفت حرفه‌ای در زمینه بازی‌های ماجراجویی_معمایی است که هم گرافیک قابل قبول و هم گیم‌پلی و روایت داستان سرگرم کننده‌ای دارد که به امتحان کردن‌اش الحق که می‌ارزد.

دانلود مستقیم از کافه بازار

نکات مثبت

گرافیک محیط بسیار طبیعی و دلچسب است
نحوه روایت داستان تا حد خوبی حفظ می‌شود
دیالوگ‌ها و صداپیشگی بسیار خوب

نکات منفی

صداگذاری روی اکشن‌ها
لب زدن کاراکترها
انیمیشن‌ کاراکترها مثل راه رفتن
حجم سنگین دانلودی مراحل

auto
زباله
دیدگاه
۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

6 Replies to “ماجرای قتل مادام و چند پرونده‌ی دیگر! | نقد و بررسی بازی موبایلی «کلوپ کارآگاهان»”

 1. codtiger گفت:

  به نظر بازی خوبی میاد مخصوصا اینکه سازنده های گیم تو ایران دیگه کمتر سراغ اینجور سبکها میرن…به نظر میاد دوباره صنعت بازی سازی داخل داره جون می گیره(برگزای نمایشگاه،خبرهای خوب دیگه و …) امیدوارم همینجوری ادامه پیدا کنه
  سپاس بابت نقد

  ۱۴ ۲
  1. ممنون که وقت گذاشتی دوست عزیز:)
   بله خدا رو شکر صنعت گیم ایران هم داره هرجور شده خودشو میکشونه و میبره جلو…

   ۱۲ ۳
 2. ایول به سازندگان این بازی بی نظیر واقعا خسته نباشید و خدا قوت بهتون میگم…
  جای کار داره ولی به عنوان اولین بازی ساخته شده با این سبک از جانب شما تقریبا همه چیز خوب کار شده …

  ۱ ۰
 3. سلام بازی خیلی خوبیه فقط مرحله دومش اونجایی که به یه درب حصار برخورد میکنی باید چجوری در رو باز کنی لطفا هرکسی میدونه بگه

  ۱ ۰
 4. Hediye گفت:

  کاش بازی رو ادامه میدادینو و پرونده های دیگه ای درست میکردین

  ۱ ۱
 5. H گفت:

  نوشتید قتل مادام و چند پرورده دیگر
  فقط یه پرونده داره چرا دروغ میگین

  ۰ ۰