TGC 2017 | مصاحبه اختصاصی دنیای بازی با مدیر نشر THQ Nordic

توسط دنیای بازی در ۱۶ تیر ۱۳۹۶ , ۱۱:۳۰

در اولین روز از نمایشگاه TGC 2017، تصمیم گرفتیم با مدیر نشر شرکت THQ Nordic آقای   حاضر در غرفه‌ی این شرکت مصاحبه‌ای ترتیب دهیم و درباره‌ی مسائلی چون دلیل ورشکستگی THQ، برنامه‌های آینده‌ی شرکت و اینکه چرا در TGC شرکت کرده‌اند سوال کنیم. در ادامه با این مصاحبه‌ی اختصاصی همراه دنیای بازی باشید.

مصاحبه‌کنندگان: سینا کیارستمی و اسماعیل کاظمی

تایپ و ویرایش: تارخ ترهنده

قبل از اینکه سراغ بقیه‌ی سوال‌هایمان برویم، با سوالی که خیلی برایمان اهمیت دارد شروع می‌کنیم، THQ چه‌طور و چگونه ورشکست شد؟

من مدت زیادی نیست که برای THQ کار می‌کنم و فکر نمی‌کنم اطلاعات کافی برای پاسخ به این سوال را داشته باشم. ما الان به عنوان THQ Nordic از IPهایمان مراقبت می‌کنیم و سعی می‌کنیم کیفیت لازم بازی‌های THQ و عناوین THQ Nordic را حفظ کنیم. درست است که THQ ورشکست شد، ولی من نمی‌توانم در این باره صحبتی کنم چون به‌نظرم صحبت در این مورد با توجه به مدت زمانی که من با این شرکت دارم کار می‌کنم، عادلانه نیست.

چرا امسال در TGC شرکت کردید؟

ما در شعبه‌ی بلاروس شرکت‌مان یک برنامه‌نویس ارشد در تیم داریم که ایرانی است و کارش را خیلی خوب انجام می‌دهد و ما نیز با خودمان گفتیم باید وارد ایران و TGC شویم تا افراد بیشتری مثل او پیدا کنیم! من می‌توانم الان ببینم که یک چیزی در ایران در حال رشد کردن است و این نمایشگاه به‌خوبی ترتیب داده شده و از نظم خوبی برخوردار است. وقتی وارد اینجا شدم، اتمسفر اینجا و حضور گیمرها باعث شد احساس خوبی پیدا کنم و حس آشنایی مانند در خانه بودن به من دست داد. از نظر من TGC امسال فرق چندانی با E3 و نمایشگاه گیمزکام ندارد.

آیا متوجه ایده‌ی ناب و خاصی شدید که بخواهید با دارنده‌ی آن ایده همکاری کنید یا روی آن ایده کار کنید؟

بله من متوجه چیزهای فوق‌العاده‌ای شده‌ام و از نظر من، این‌جا از حیث استعداد چیزی کم ندارد. من مطمئن نیستم که بازی‌سازان و فعالان ایران آماده‌ی تولید و پی‌گیری بازار بین‌المللی باشند، اما قطعا استعداد وجود دارد و بسترهای لازم برای رشد نیز وجود دارند تا صنعت بازی ایران شکوفا شود. از نظر من این TGC قدم بعدی برای پیشرفت صنعت بازی ایران است اما اینکه ما بخواهیم همکاری را با فعالان ایران شروع کنیم و ساخت چهار یا پنج بازی را از سر بگیریم، باید بگویم چنین اتفاقی فعلا امکان‌پذیر نیست چون ما خودمان در THQ Nordic الان ۳۴ پروژه در دست کار داریم و شانس همکاری الان خیلی زیاد نیست. البته، هدف اصلی ما از شرکت در TGC ملاقات با سازندگان و فعالان و تیم‌هایی مانند تیم شما بود تا بتوانیم با یکدیگر صحبت کنیم و تجربیات‌مان را به‌اشتراک بگذاریم. ما واقعا به همکاری با فعالان و سازندگانی چون سازندگان ایرانی نیاز داریم تا پیش‌زمینه‌های همکاری را فراهم کنیم.

آیا شرکت شما از ایده‌های نویی که توسط افراد آماتور ارائه می‌شوند استقبال می‌کند؟ ایده‌هایی با محتواهایی چون محتواهای محلی و فرهنگی؟

بله، ما کاملا از این نوع ایده‌ها استقبال می‌کنیم. ما یک شرکت تجاری- حرفه‌ای هستیم و این را نیز در نظر می‌گیریم که ایده‌ای را دریافت کنیم که بتوان آن را برای انتشار بین‌المللی مدیریت کرد.

منظور شما این است که برای پذیرفتن چنین ایده‌هایی به کانسپ‌آرت‌ها و محتواهایی این‌چنینی نیاز دارید؟

بله، برای درک کردن بهتر ایده، ما به چنین چیزهایی نیاز داریم و به یک قسمت قابل‌بازی و قابل تجربه کردن احتیاج داریم تا بازی را بهتر لمس کنیم و ایده‌های بیشتری به ذهن‌مان برسد. ما به اسلایدها و اسکریپت‌های گرافیکی احتیاج داریم تا بدانیم هدف این بازی چیست و چگونه باید تولید شود. هم‌چنین، ما به محتوای نوشتاری هر قسمت از بازی نیز نیاز داریم که باید جزییات بالایی داشته باشد و در این محتوای نوشتاری، شما باید بنویسید که دقیقا از ما به‌عنوان ناشر خود چه می خواهید؛ اگر بودجه می‌خواهید باید بگویید به چه مقدار و باید ذکر کنید که این بودجه را در چه زمینه‌هایی قرار است خرج کنید. اخیرا این را زیاد می‌بینم و می‌شنوم که انتظارات کسی که طرح می‌فرستد این است ما به‌عنوان ناشر برای انتشار جهانی بازی و واسطه شدن میان سازنده با شرکت‌هایی چون سونی و مایکروسافت اقدام کنیم. تمام موارد ذکر شده را می‌بایست در ایمیلی که ارسال می‌کنید بنویسید و برای ناشر یا ما بفرستید تا ما متوجه شویم اگر اهداف و نظرهایمان شبیه است، به همکاری فکر کنیم. در ضمن، اگر واقعا می‌خواهید با ناشری همکاری کنید، باید صادق باشید و مثلا هزینه یا قیمتی را پنهان نکنید؛ چون همکاری واقعی در این‌صورت آغاز می‌شود و طرفین باید با یکدیگر روراست باشند، و ما نیز دنبال چنین چیزی هستیم که همکاری‌های طولانی‌مدت را به‌وجود می‌آورد.

امیدوار هستیم از این مصاحبه لذت برده باشید و اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید، برای مطالعه‌ی دیگر گزارش‌ها، مصاحبه‌ها (مصاحبه‌هایی چون مصاحبه با شرکت‌های Rovio و Netmarble) و دیگر مقالات و اخبار TGC 2017 همراه دنیای بازی و کانال تلگرام دنیای بازی باشید؛ مصاحبه‌های مذکور و گزارش تصویری اختصاصی به‌زودی منتشر خواهند شد.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: