خرگوش‌های دیوانه با یک عدد ماریو لطفا | بررسی کنفرانس Ubisoft در E3 2017

توسط علی فتح‌آبادی در ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ , ۱۷:۲۹

E3 امسال نیز کم‌کمک دارد به پایان می‌رسد و هیچی نشده پنجمین کنفرانس هم آمد و رفت. چندتایی آی‌پی جدید معرفی شد، فرنچایز‌های قدیمی و چند نسخه‌ای مثل همیشه نمایشی از نسخه‌های تازه‌شان داشتند، کارگردانان و تهیه‌کننده‌ها درخصوص آثار و عشق‌شان به مخلوقات‌شان صحبت کردند و بازی‌کننده‌ها در سراسر دنیا هیجان‌زده مثل سال‌های قبل نظاره‌گر این بزرگ‌ترین رویداد مرتبط با بازی‌های ویدئویی در دنیا بودند، یا بهتر است اصلاح کنم هستند. امیدوارم این روزهای باقی‌مانده بتواند یک پایان‌بندی عالی برای این حال خوب ما بازی‌کننده‌ها در سراسر دنیا در این روزهای سرخوشانه باشد.
یوبی‌سافت چندسالی است که خودش را به لیست شرکت‌های کنفرانس‌دار E3 افزوده‌ است. همین موضوع نشان از رشد اقتصادی و تعدد و تنوع کنونی بازی‌های این شرکت دارد که اجازه چنین کاری را به رئسایش می‌دهد. در چندسال گذشته این شرکت با برنامه‌ریزی خوب و معرفی‌های جذاب و پر از هایپی که برای آثارش تدارک دیده بود ساعات خوبی را در E3 گذراند و خوشبختانه امسال هم، شاید بهتر از هرسال دیگر توانست یک کنفرانس خوب و پر از بازی را برای بازی‌کن‌ها شکل بدهد. مشکلات بعضی از کنفرانس‌های گذشته از جمله مجری‌ بد یا اختصاص وقت زیاد به اجرای رقص و آواز معرفی نسخه جدید سری Just Dance امسال گریبان‌شان را نگرفت، البته Just Dance حضور داشت و رقص و آواز هم بود، ولی با زمان‌بندی درست و حضور مناسبش در خلال نمایش‌های گوناگون، در عوض کردن حال‌وهوای مراسم و تزریق تنوع کاملا موفق بود. پس همراه با دنیای بازی باشید با بررسی کنفرانس یوبی‌سافت در E3 سال ۲۰۱۷ میلادی.

یک شروع عالی

کنفرانس با نمایشی زیبا از خرگوش‌های دیوانه یوبی‌سافت شروع می‌شود. صحنه‌ای سفید، با یک Rabbid سفید دیوانه و یکی از آجرهای سکه معلق در هوای ماریو «!» که رسما تاییدکننده کراس‌آور این دو سری محبوب است. یک دقیقه‌ای شاهد حماقت همیشگی ربید‌ها با جعبه‌سکه ماریو در نهایت رسیدن به قارچ افزایش اندازه معروفش هستیم و بعد از ترک برداشتن صحنه ناشی از بزرگ‌شدن بیش از اندازه یکی از این احمقای عزیز، آقای «یوس گیلمو» (Yves Guillemot) مدیرعامل یوبی‌سافت بر صحنه می‌آید و رسما کنفرانس را آغاز می‌کند. «آقای گیلموت» در بدو ورود، Mario + Rabbids Kingdom Battle را معرفی می‌کند و در صحنه‌ای شوکه کننده و در میان بخار‌ و تشویق «شیگرو میاموتو» (Shigero Miyamoto) خالق ماریو و زلدا و مغز متفکر همیشگی نینتندو به صحنه‌ وارد می‌شود. میاموتو در دستش اسلحه عروسکی را که از روی‌ یکی از اسلحه‌های بازی جدید این شرکت که با همکاری یوبی‌سافت ساخته می‌شود همراه دارد و روح و عشق خلاقانه‌ ژاپنی‌اش را که به خلق آثاری همچون ماریو و باقی عزیزانش منجر شد به کنفرانس می‌آورد و آقای مدیر عامل را نیز مجبور می‌کند که با ساز وی برقصد و با اسلحه‌ای دیگر که برای آقای مدیر عامل آورده او را نیز در شوخی‌هایش شرکت می‌دهد. آقای گیلمو سپس از بازی‌ها و کنسول‌های نینتندو و نقش به‌سزایی که در ایده پردازی و خلاقیتی که در ساخت بازی‌های یوبی‌سافت کمک حال بوده‌اند می‌گوید و باعث افتخارش است که آقای میاموتوی بزرگ را حالا بر روی صحنه دارند. میاموتو نیز به همراه مترجم خودشان که از بخش تبلیغات نینتندو آمریکا هستند نیز در خصوص سری ربیدز و طنز جذاب و دلنشین این سری و همکاری خوبی که با یوبی‌سافت دارند و اینکه چقدر به این کار افتخار می‌ورزند صحبت می‌کند. سپس تشکری نیز از کارگردان این بازی جدید که در بین حضار نشسته‌ است می‌کند و و می‌گوید که این بازی قرار است یک محصول  کاملا تازه باشد. سپس آقای میاموتو و گیلمو با تشویق حضار از صحنه می‌روند و آقای  خاویر مانزانارس ( Xavier Manzanares) تهیه‌کننده‌ی بازی بر روی صحنه‌ می‌آید و حضار را به استقبال از اولین نمایش رسمی این اثر  جدید می‌فرستد.

نینتندو نه‌تنها اجازه تولید یک بازی با محوریت ماریو را به یک شرکت خارجی داده، بلکه حتی اجازه داده شاهزداه پیچ به این شکل اسف‌« !»‌بار ربیدی نیز در بیاید. مشخصا در سیاست‌های سفت و سخت نینتندو نرمش‌های بسیاری صورت گرفته است. تا حالا که نتیجه این نرمش کاملا رضایت‌بخش بوده، هم برای ربیدی‌ها، هم برای ماریویی‌ها.

تریلر بازی آغاز می‌شود،‌ دنیای رنگارنگ همیشگی ماریو در صحنه می‌درخشد و ماریو و شاهزاده پیچ و ربید‌ها مشغول گشت و گذار در دنیای سه‌بعدی و فوق‌العاده این اثر جدید انحصاری کنسول جدید نینتدو، سوویچ هستند. بازی در دو بخش دنبال می‌شود. بخش گشت و گذار در محیط که ساختاری مشابه ماریو‌های سه‌بعدی اخیر دارد و با دوربین و کنترل مناسب خود جای کمترین ایرادی را باقی نمی‌گذارد. بخش دوم،‌ مبارزات است که ساختاری مشابه مبارزات نوبتی دارد و در تریلر نمایش داده شده، ویژگی‌های مختلف نبرد‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ای که هرکدام از شخصیت‌ها دارند نشان داده‌ می‌شود. به‌طور کلی، تریلر گواه یک بازی ماریو فوق‌العاده دیگر است که این‌بار گشت و گذارش همانند نسخه Rpg قدیمی ماریو مبارزات نوبتی و مفصلی را نیز با حضور خرگوش‌های دیوانه دارد. «آقای خاویر» به صحنه برمی‌گردد. تیم سازنده بازی مثل اینکه بیشتر از افراد یوبی‌سافت و غربی‌ها تشکیل شده‌ است و ساختار بازی نیز ترکیب دنیا و طراحی مراحل ماریوست‌ در کنار حماقت و شوخی‌های طنازانه خرگوش‌ها و صدالبته مبارزات نوبتی. بعد از اتمام تریلر، آقای اشرف اسماعیل (Ashraf Ismail) کارگردان جدیدترین اساسین بر روی صحنه‌ می‌آید. آقای اسماعیل پیش‌تر کارگردانی یکی از بهترین و متفاوت‌ترین نسخه‌های سری، «درفش سیاه» را نیز برعهده داشت و از آن موقع به بعد به همراه تیمش درحال کار بر روی این تازه‌ترین نسخه‌ی در سری پرقسمت فرقه قاتل هستند و حضار را دعوت به این دیوی «!» که ساخته‌اند می‌کند. آقای اسماعیل از صحنه می‌رود و لوگوی یوبی‌سافت بر روی مانیتور نمایش داده‌ می‌شود.

از نسخه چهارم به بعد، کاری با این سری نداشتم، ولی شاید آقای اسماعیل و تیمش که مسوول خلق همان نسخه مذکور نیز بودند مجدد بتوانند این سری را به جایگاه قدیم‌اش برگردانند.

به مصر باستان خوش‌آمدید. جایی که ریشه‌های فرقه برادری در آن شروع به رشد کرده و به ثمر نشسته است. یوبی‌سافت نمایش نسبتا مفصلی را از بازی‌اش در کنفرانس مایکروسافت ارائه کرد و این‌بار با تریلری ادیت شده زیبایی حضار را به وجد آورد. سپس نمایش گیم‌پلی مفصلی از بازی شروع می‌شود. شخصیت اصلی در بیابانی که تاجایی که چشم کار می‌کند فقط شن است و شن، به همراه اسب‌اش در حال حرکت است. بازیکن کنترل عقاب شخصیت اصلی را عهده‌دارد می‌شود و منطقه مورد نظر را بررسی می‌کند. ولی ادامه‌ی دموی سی‌دقیقه‌ای به بعد از کنفرانس یوبی‌سافت منتقل می‌شود. ریشه‌ها تاکنون نمایش‌های خوبی داشته، مثل همیشه طراحی‌هنری و گرافیک فوق‌العاده‌ای دارد (باوجود اینکه نسخه به نمایش درآمده نسخه آلفای بازی بود). گیم‌پلی نیز همان همیشگی‌ است، ولی با بهبود‌های قابل توجه. سیستم لول‌آپ و ارتقا به بازی افزوده شده و مبارزات سخت‌تر و عمیق‌تر شده‌اند. از بازه‌زمانی بازی و مصر باستان نیز استفاده‌های داستانی بسیاری می‌شود کرد که امیدوارم یوبی‌سافت و تیم خوبی که مسئولیت ساخت این نسخه را عهده‌دار هستند بتوانند از این پتانسیل بالقوه نهایت بهره را ببرند. آقای اسماعیل ضمن تشکر از همه صحنه را ترک می‌کند و تریلر بازی بعدی شروع می‌شود. تریلر جذاب و هیجان‌آمیزی از دومین نسخه مسابقه‌ای یوبی‌سافت معرفی می‌شود، The Crew 2. سپس آقای «استیفن بلی» (Stephen Bley) کارگردان بازی بر صحنه می‌آید و از ویژگی‌های جدید و خوبی که به نسخه جدید بازی افزوده شده‌ است توضیحاتی ضمیمه می‌کند. محیط بزرگ‌تر و متنوع‌تر، وسایل نقلیه متنوع اعم از ماشین، موتور، قایق و هواپیما. یوبی‌سافت حسابی برای دومین قسمت مسابقه‌ای آنلاین‌اش وقت گذاشته و با توجه با بازخورد خوبی که نسخه اول داشت و با وجود تنوع بسیار بالا و کیفیت بهتر گرافیکی بازی می‌توانم بگویم حسابی Crew 2 چه طرفدارای قسمت نخست و چه طرفداران آثار مسابقه‌ای را هایپ کرد، در انتها نیز تاریخ انتشار بازی اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام شد.

آقای بلی می‌رود و تریلر بازی جدید South Park شروع می‌شود. South Park که سه سال قبل به لطف استودیو خوش‌نام و خلاق «آبسیدیان» بالاخره حضور موفقی در دنیای بازی‌ها داشتند و با کیفیت و خلاقیت مثال زدنی که لایق چنین سری زیبا و بزرگی بود همه‌را غرق خود و شخصیت‌های باحالش کردند. تریلر بازی جدید هم مثل نمایش سال‌های قبل عالی است و تاریخ انتشار بازی نیز هفده اکتبر اعلام می‌شود. بعد از South Park تریلری عجیب و وسوسه‌کننده از بازی با نام Transference با حضور بازیگر سینما «الیجا وود» (Elija Wood) که برای واقعیت مجازی عرضه می‌شود معرفی می‌شود و تاریخ انتشارش نیز بهار ۲۰۱۸ است. یک بازی VR ترسناک روان‌شناسانه‌ که شاید «نردبان جیکوب» دنیای بازی‌ها باشد. آقای گیلمو به صحنه برمی‌گردد و حضار را به جدیدترین بازی شعبه سنگاپور یوبی‌سافت دعوت می‌کند. تریلر سینماتیک زیبایی شروع به پخش می‌شود و  شایعه‌های مختلفی که در خصوص آی‌پی جدید یوبی‌سافت وجود داشت به تحقق می‌رسد. یک بازی مخصوص دزدان دریایی که از بعد از درفش سیاه ساختش مورد بحث طرفداران بوده‌ و بالاخره امسال از آن پرده برداشته‌ شد، جدیدترین آی‌پی یوبی‌سافت، «جمجمه‌ها و استخوان‌ها» (Skull and bones).  «جاستین فارن» (Justin Farren) کارگردان بازی بر صحنه می‌آید و توضیحاتش پیرامون بازی می‌دهد. بازی را می‌شود هم به‌صورت تک‌نفره بازی کرد، هم به همراه بازیکن‌های دیگر تیمی را تشکیل داد و با بقیه بازیکنان وارد نبرد‌های هیجان‌انگیز دریایی شد. سپس تریلر گیم‌پلی از یکی از ماد‌های مبارزه‌ای بخش آنلاین بازی شروع می‌شود. تریلری که نمایش داده می‌شود نسخه Pre Alpha‌اش است و هنوز تا نسخه نهایی راه قابل توجهی را پیش‌رو دارد. ولی همچنان کیفیت آب و کشتی‌ها، تابش و بازتاب نور خورشید عالی است. زاویه‌دوربین مشابه درفش سیاه است و آواز‌های حال‌خوب کن ملوانان نیز نوستالژی را حسابی قلقلک می‌دهد. سپس بازی وارد مبارزه هیجان انگیزی با کشتی دیگری می‌شود و انفجار و تیکه‌های خورد شده کشتی است که در هوا پرواز می‌کنند.

درفش سیاه، قسمت دوم : جمجمه‌ها و استخوان‌ها

کلیت بازی دقیقا مشابه بخش نبردهای دریایی درفش سیاه‌ است، فقط گسترش پیدا کرده‌اند و مکانیک‌های مختلف عمیق‌تر شده‌اند. همان هیجان و آدرنالین دوست‌داشتنی که بخش  مبارزات دریای درفش سیاه را این‌چنین جذاب و خواستنی کرد در این بازی هم تماما احساس می‌شود. در نمای بعدی ساکنان کشتی به کشتی حریف حمله می‌کنند. ولی نمایش به‌خصوصی از مبارزات تن‌به تن نشان داده نمی‌شود. حالا یا بازی به‌کل مبارزات تن‌به‌تن ندارد یا تیم هنوز این بخش را کامل طراحی نکرده‌اند. بالاخره هرچه نباشد این بازی جدید فقط درمورد مبارزات دریایی و گوش فرا سپردن به آهنگ‌های قدیمی و امثال Drunken Whaler است. نمایش با فریاد‌های ملوانان در پهنه نیلگون دریای هند به اتمام می‌رسد. تاریخ انتشار بازی نیز پاییز ۲۰۱۷ اعلام می‌شود. به رسم کنفرانس‌های یوبی‌سافت، نمایش نسخه جدید سری Just Dance به همراه رقصنده‌های مختلف شروع می‌شود. فاز کنفرانس از جدیت و خشونت جمجمه‌ها و استخوان‌های  اثر قبلی به فازی کاملا فان و سرخوشانه تبدیل می‌شود. «ببه رکسا» (Bebe Rexha) خواننده نیز که از آهنگ‌هایش در بازی استفاده شده‌ است، بر صحنه حاضر می‌شود و اجرای زنده‌ و زیبایی را به همراه چندین رقصنده‌ی اطرافش اجرا می‌کند. بازی بعدی که معرفی می‌شود، در کمال غافل‌گیری نسخه‌ دیگری از South Park با نام Phone Destroyer است که روانه گوشی‌های‌همراه می‌شود و مبارزاتش نوبتی هستند. تاریخ انتشارش نیز ۲۰۱۷ است. بازی بعدی که نوبت‌اش فرا می‌رسد، دیگر آی‌پی جدید یوبی‌سافت که شعبه تورنتو مسئولیت ساخت آن را برعهده دارد، (Starling Battle For Atlas) که شباهت بسیاری به بازی خاص No Mans Sky استودیو Hello Games دارد. کنترل خلبانان سفینه‌هایی فضایی در کهشکانی بزرگ و گشت و گذار در سیاره‌های متنوع و زیبایش و مبارزه با دشمنان مختلف بازی. البته برخلاف بازی مذکور شما در بازی توانایی پیاده شدن از سفینه‌تان را ندارید و کل بازی در سفینه‌تان مشغول گشت و گذار و مبارزه هستید. امکان شخصی‌سازی وسیع سفینه و همینطور بخش داستانی نیز در بازی وجود دارد. سپس آقای «متیو روز» (Matthew rose) تهیه کننده بر روی صحنه می‌آید و توضیحاتش را درخصوص این اثر جدید ضمیمه می‌کند. فرد بعدی که طبق نوبتش صحنه انتظارش را می‌کشد خانوم «ربکا کوتاز» (Rebeka Coutaz) کارگردان بازی Steep که از محتوای جدیدی که برای این اثر ورزشی و جذاب یوبی‌سافت قرار است منتشر شود پرده به عمل می‌آورد. محتوای دانلودی مخصوص المپیک زمستانی با تریلر جذاب بر روی صحنه می‌رود و کلی ورزش جدید را به بازی اضافه می‌کند. Steep Road To Olympics.  مثل اینکه بالاخره بعد از بازی‌های نه‌چندان خوب سگا برای المپیک بالاخره قرار است یک بازی ورزشی درخور این بزگ‌ترین مسابقات  ورزشی دنیا انتظار بازیکن‌ها را بکشد. نوبتی هم که باشد نوبت دیگر فرنچایز بزرگ یوبی‌سافت، فارکرای و جدیدترین نسخه‌اش، FarCry 5 است. بعد از نمایشی کوتاه آقای «دن هی» (Dan Hay) مدیر اجرایی بازی بر روی صحنه می‌آید و درخصوص این نسخه‌ی تازه اطلاعاتی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. داستان بازی در منطقه‌ای جریان دارد که فرقه مذهبی ساکن در آنجا تمامی راه‌های ارتباطی و خطوط تلفنی را بسته‌اند و این منطقه امن و آرام را به میدان نبردی برای ایدئولوژی‌های خام و فاشیستی خودشان تبدیل کرده‌اند و شما، شخصیت اصلی، مشابه نسخه‌های قبلی، ناجی قهرمانی هستید که باید باری‌دیگر نظر و انضباط را به این جهنم برگردانید و به رسم سری، خشونت را با خشونتی بدتر «!» جواب بدهید. تریلر گیم‌پلی بازی شروع می‌شود و  گلوله و خشونت و هیجان است که سالن را پر می‌کند. کلیت بازی دقیقا بر همان ساختار نسخه‌های قبلی سوار است و جدا از تغییر لوکیشن، در بخش فنی هم دچار بهبود‌های بسیاری شده‌ است.

و آن لحظه ناب که «مایکل انسل» احساساتی شد…

بازی بعدی که نمایش داده می‌شود، بزرگ‌ترین غافل‌گیری کنفرانس یوبی‌سافت، تریلری سینماتیک بسیار زیبا از دومین قسمت بازی به‌یادمادنی و  زیبای «فراسوی خیر و شر ۲» Beyond Good And Evil 2 است که بالاخره بعد از چندسال بی‌خبری و چندتا عکس در اینستاگرام سازندگانش دوباره به میدان‌اصلی توجه برمی‌گردد. سپس آقای «مایکل انسل» (Michel Ancel) خالق این اثر زیبا و همچنین سری خاطره‌ساز Rayman بر صحنه حاضر می‌شود و ضمن احساساتی شدن از تمامی کسانی که باعث‌ شدند این بازی وجود داشته باشد و امشب در کنفرانس حاضر باشد تشکر می‌کند. خانوم «گابریله شیراگر» (Gabrielle Shirager) کارگردان داستانی بازی نیز همراه آقای انسل است و توضیحاتی را در خصوص داستان این نسخه‌ و تم و موضوعات کلی که در آن به بحث درآمده و بازی بر اساس آنها شکل گرفته می‌دهد. قصه این نسخه قبل‌ از تولد «جید»، شخصیت اصلی قسمت نخست، اتفاق می‌افتد. توضیحات خانوم شیراگر بسیار هایپ‌کننده است و انتظار را برای اولین نمایش رسمی از گیم‌پلی این نسخه سخت و سخت‌تر می‌کند. آقای گیلمو باری دیگر به صحنه برمی‌گردند و ضمن تشکر از دو خالق این اثر پرطرفدار، تشکری از تمامی حاضران و تماشاکنندگان کنفرانس می‌کند و بعد از یک ساعت و خورده‌ای سرشار از بازی و تریلرهای جذاب، کنفرانس خوب یوبی‌سافت در سال ۲۰۱۷ به اتمام می‌رسد.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: