ده برتر | بهترین لحظات و اتفاقات E3های گذشته

توسط تارخ ترهنده در ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ , ۱۸:۰۰

سال ۱۳۷۴ شمسی (مصادف با ۱۹۹۵ میلادی) بود که اولین E3 برگزار شد و از همان سال‌ها بود که صنعت بازی‌های ویدیویی با روند رشدی بی‌وقفه و باسرعت تمام پیشرفت می‌کرد و روز به روز تحول جدیدی در آن رخ می‌داد. در تمامی این سال‌هایی که E3 کم‌کم به سنتی دوست‌داشتنی و هیجان‌انگیز در صنعت مورد علاقه‌مان تبدیل شد و اتفاقات فوق‌العاده، خوب، نه‌چندان خوب و گاهی مضحکی در آن رخ داده که به خودی خود تبدیل به تاریخچه‌ای سرشار از تجربه و لحظات به‌یاد ماندنی است. ما نیز تصمیم گرفتیم برای اولین بار لیستی تحت عنوان ده برتر برای E3 تهیه کنیم و بهترین و خوشایندترین اتفاقات E3های گذشته تا سال ۲۰۱۵ را در آن گرد هم آوریم؛ البته ناگفته نماند که نمی‌گذاریم اتفاقات نه‌چندان خوشایند و مضحک نیز از زیر دست‌مان در بروند و برای آنها نیز برنامه داریم. لازم به ذکر است که تمامی ده مورد این لیست از تجربیات نویسندگان منابع متفاوتی چون Kotaku، Gamespot، IGN و دیگر منابع جمع‌آوری شده‌اند و شامل رونمایی بازی‌ها نیز می‌شود، ولی با این‌حال باز هم برای رونمایی‌های بازی‌ها در E3 برنامه داریم. پس همراه دنیای بازی باشید تا با اولین مقاله‌ی E3محور امسال همراه شویم.

توجه: موارد این لیست رتبه‌بندی نشده‌اند و در ترتیب اتفاقی یا Random قرار دارند. انتخاب بهترین مورد و رتبه‌بندی موارد را با نظرسنجی بر عهده‌ی خود شما می‌گذاریم. لطفا در نظرسنجی که در آخر همین مطلب و در  کانال تلگرام دنیای بازی قرار داده شده شرکت کنید و اگر مورد یا اتفاقی نیز مد نظرتان است که جایش در این لیست خالی است، حتما آن را در کامنت‌های این مطلب با ما به‌اشتراک بگذارید.

۱۰. ۲۹۹ دلار و دیگر هیچ! اولین پلی‌استیشن و اولین سیاست کارآمد سونی

«و دیگر هیچ» به معنای واقعی درباره‌ی این ۲۹۹ دلار فراموش‌نشدنی صدق می‌کند. اولین E3 در سال ۱۳۷۴ بود که سونی اولین پلی‌استیشن را معرفی کرد و رونمایی این کنسول فقط برای سونی کافی نبود، مگر سونی را نمی‌شناسید؟ سونی همیشه خوب می‌داند چه‌طور رقبای‌اش را از صحنه‌ی رقابت حذف کند یا حداقل تا سر حد مرگ به آنها ضربه بزند. همان سال بود که سگا کنسول SEGA Saturn را وارد بازار کرده بود و در همان E3 بود که سگا خبر انتشار کنسول‌اش را داد ولی این این کنسول چند قیمت بود؟ ۳۹۹ دلار. سونی آمد و پلی‌استیشن را معرفی کرد، قرار شد Steve Rice برای صحبتی کوتاه پشت تریبون قرار بگیرد. Rice آمد، نفسی عمیق کشید، میکروفون را تنظیم کرد و گفت «۲۹۹ دلار» و دیگر هیچ!

۹. میاماتو با شمشیر هایلیان روی سن آمده! معرفی The Legend of Zelda: Twilight Princess

سال ۲۰۰۴ بود که به عقیده‌ی بسیاری از مخاطبان صنعت و نویسندگان، نینتندو بهترین کنفرانس‌اش را در E3 ارائه کرد. در این کنفرانس اتفاقاتی چون رونمایی از Nintendo DS و رونمایی از Reggie Fils-Aime(!) صورت گرفت، اما این رونمایی‌ها کافی نبود و در آخر خود میاماتو آمد و The Legend of Zelda: Twilight Princess را معرفی کرد. بعد از معرفی جیغ و داد و هوراها تمام نمی‌شد که میاماتو با شمشیر و سپر معروف «لینک» دوباره خودنمایی کرد.

۸. مگر قرار نبود کنسول چهار ماه دیگر به بازار بیاید!؟ انتشار SEGA Saturn

یکی از رسم‌های E3 این است که اگر بدون غافل‌گیری می‌خواهید برنامه‌ای داشته باشید، جای شما در E3 نیست! همه‌ی تماشاگران و مخاطب‌ها در E3 نیاز شدیدی به هیجان و غافل‌گیری‌های پی در پی دارند و این رسم از همان اولین E3 به خوبی جا افتاد. با اعلام قیمت اولین پلی‌استیشن و اعلام انتشار SEGA Saturn. این کنسول سگا قرار نبود تا چهار ماه بعد از نمایشگاه منتشر شود، ولی آنها وقتی در اولین E3 در سال ۱۳۷۴ کنفرانس می‌دادند کنسول‌ها را نیز پخش کرده بودند و به همه اعلام کردند که SEGA Saturn در بازار آماده‌ی خالی شدن جیب‌هایتان است؛ هر چند که SEGA Saturn به‌دلیل قیمت بالای ۳۹۹ دلاری‌اش و رقابت با پلی‌استیشن در نهایت شکست خورد، ولی لحظه‌ی اعلام انتشار آن به‌اندازه‌ی کافی جزو لحظات به‌یاد ماندنی E3 است.

۷. سونی به مایکروسافت: «DRM ممنوع!»

همین چهار سال پیش و سال ۲۰۱۳ بود که نسب جدید کنسول‌ها رسما معرفی شد، البته این معرفی رسمی داستان و حاشیه‌های بسیار داشت. مایکروسافت قصد داشت اکس‌باکس وان را به‌عنوان کنسولی به‌بازار ارائه دهد که باید همیشه و همیشه برای استفاده از آن آنلاین بود؛ البته مایکروسافت در کنفرانس‌اش حتی اسمی از DRM هم نبرد ولی خشم مخاطب‌ها بود که گریبان مایکروسافت و کنسول‌اش را گرفت؛ دیگر رونمایی از Killer Instinct نیز حتی کارساز نبود و اولین تصویر اکس‌باکس وان کاملا تکه پاره شده بود. در همان روز بود که سونی در کنفرانس‌اش دوباره کلماتی مختصر و مفید همان حالت و دیگر هیچ را بر سر وان و مایکروسافت آورد. Jack Tretton روی سن ایستاد و لبخند زد و به جمعیت روبروی‌اش نگاهی انداخت: « پلی‌استیشن ۴ از بازی‌های دست دوم (استفاده شده) پشتیبانی می‌کند» و دیگر هیچ!  چند روزی بعد از آن لبخند و همان چند کلمه، مایکروسافت کلا بیخیال سیاست‌های فوق‌العاده اشتباه‌اش شد ولی دیگر وان به همین راحتی‌ها به کورس رقابت با پلی‌استیشن ۴ برنمی‌گشت.

۶. چیزی که قرار است تا لحظاتی دیگر ببینید یک غافل‌گیری است! «نیول» و «پرتال ۲»

فرض کنید رییس سونی آمریکا هستید که ناگهان صدای رباتیک بسیار نافذی می‌گوید غافل‌گیری بزرگی در راه است، شما هم باششید می‌گذارید می‌روید! GLaDOS محبوب و مشهور از بازی پرتال بود که Tretton را از سن مرخص کرد و «گیب نیول» را معرفی کرد. باورتان بشود یا نه، رییس Valve اولین بار بود که روبروی دوربین و جمعیت پرتعدادی چون جمعیت E3 ظهر می‌شد، و او نیامده فقط صحبتی بکند و برود و آمده بود پرتال ۲ را معرفی کند؛ غافل‌گیری از این بزرگ‌تر!؟

۵. طلسم شکسته شد، «فاینال فانتزی» به اکس‌باکس می‌آید

دو سال قبل از معرفی پرتال یعنی E3 سال ۲۰۰۸ بود که برای اولین بار نسخه‌ای از بازی‌های محبوب فاینال فانتزی برای اکس‌باکس نیز قرار بود منتشر شود و این موضوع در همان E3 پرده از رازش برداشته شد. Final Fantasy XIII بود که طلسم اکس‌باکس ستیزی این مجموعه بازی را شکست و در فروش نیز واقعا موفق ظاهر شد. مایکروسافت با این کار خود در آن سال آتش جنگ کنسولی مخصوصا با رقیب اصلی خودش یعنی سونی را دو چندان کرد.

۴. خنجری که مادرت بهت داد را بردار، می‌خواهیم برویم شکار… معرفی God of War جدید در E3 سال ۲۰۱۶

همین پارسال بود که همه می‌دانستند قرار است نمایشی از GoW جدید ببینند، اما باز هم هیچ‌کس ۱۰۰٪ اطمینان نداشت و انتظار چنین نمایشی را نیز نداشت! «کریتوس» کهن‌سال با پسرش و خدایان جدیدی که باید با تیزی خنجر و نیزه نوازش شوند! هر لحظه‌ی نمایش بازی صدای خوشحالی تماشاگران بود که به‌گوش می‌رسید و هیجان را دوچندان می‌کرد. کریتوس در بازی جدید تغییرات بسیاری کرده و گیم‌پلی بازی نیز متحول شده است؛ باید منتظر ماند و دید آیا امسال نیز سونی باز می‌خواهد هورای تماشاگران سالن‌اش را پیوسته و به‌تعداد بشنود؟

۳. با هیولای بعدی صنعت مورد‌علاقه‌تان آشنا شوید! اولین معرفی Xbox Scorpio

E3 سال پیش بود که مایکروسافت در اواخر کنفرانس‌اش کسنول بعدی خودش را تحت عنوان Project Scorpio معرفی کرد. طرز معرفی و آوردن چهره‌های سرشناس صنعت و صحبت درباره‌ی قدرت یک کنسول و آینده‌ی صنعت در تیزرهایی کوتاه به‌اندازه‌ی کافی هیجان‌انگیز است، چه برسد به اینکه چنین نمایشی برای معرفی یک کنسول جدید استفاده شود؛ کنسولی که خود مایکروسافت ادعا می‌کند غول کنسول‌هاست و قوی‌ترین قوی‌ترین‌ها. تا الان اطلاعات و جزییات مختلفی از Xbox Scorpio منتشر شده و تا چند روز آینده نیز در کنفرانس مایکروسافت شاهد رونمایی رسمی این کنسول خواهیم بود. به‌شخصه امیدوارم مایکروسافت فکری برای بازی‌های انحصاری و Ipهای جدید برای کنسول جدیدش و کلا خانواده‌ی اکس‌باکس کرده باشد، وگرنه دوباره مسیر پس‌رفت را این‌بار با سرعت شدیدتری خواهد پیمود.

۲. همسایه‌ی دوست‌داشتنی نیویورک این‌جا چه می‌کند!؟ معرفی بازی جدید «مردعنکبوتی» در کنفرانس سونی

درست است! E3 سال ۲۰۱۶ واقعا سرشار از غافل‌گیری بود، مخصوصا کنفرانس سونی‌اش. اواخر کنفرانس سونی بود که یک اتفاق کاملا غیرمنتظره‌ی دیگر افتاد و واقعا هیچ‌کس به هیچ‌وجه نمی‌توانست منتظر چنین عنوانی باشد. مردنکبوتی جدید با ظاهری کاملا نو، تولید شده توسط Insomniac و احتمالا انحصاری پلی‌استیشن ۴! در زمان معرفی و نمایش تریلر بازی همه در حال تماشا و ذوق‌مرگ شدن بودند، ولی هنوز نمی‌دانستند دقیقا این بازی این‌جا چه کار می‌کند؟ آن هم با این شمایل و با این سازنده! به‌شخصه امسال هم منتظر تریلر دیگری از این بازی هستم و خیلی مشتاقم گیم‌پلی بازی را نیز تماشا کنم.

۱. رونمایی از Reggie Fils-Aime و آمادگی بدنی در E3 سال ۲۰۰۷!

نینتندو سال ۲۰۰۴ بود که از رجی رونمایی کرد و این مرد به چهره‌ی دوست‌داشتنی شرکت نینتندو و حتی صنعت بازی مبدل شد. همان‌طور که گفتیم او اولین بار در سال ۲۰۰۴ روی سن آمد و همان‌موقع نیز با این کلمات صحبت‌اش را شروع کرد که به‌خودی خود او را از بدو ورود محبوب کرد: «I’m about kicking ass, I’m about taking names, and we’re about making games». در کنفرانس سال ۲۰۰۷ بود که او برای بازی Wii Fit گفت: «My body is ready!» که باز هم شوخ‌طبعی خودش را ثابت کرد. رجی به‌خاطر فن‌بیان خوبی که دارد یکی از بهترین سخن‌ران‌ها و ارائه‌دهنده‌های E3 بوده و احتمالا امسال نیز دوباره او را در کنفرانس نینتندو خواهیم دید.

کدام اتفاق در این ده برتر از نظر شما بهترین است؟

 • چیزی که قرار است تا لحظاتی دیگر ببینید یک غافل‌گیری است! «نیول» و «پرتال ۲» با ۴ رای - ۳۳%
 • همسایه‌ی دوست‌داشتنی نیویورک این‌جا چه می‌کند!؟ معرفی بازی جدید «مردعنکبوتی» در کنفرانس سونی با ۲ رای - ۱۷%
 • سونی به مایکروسافت: «DRM ممنوع!» با ۲ رای - ۱۷%
 • خنجری که مادرت بهت داد را بردار، می‌خواهیم برویم شکار... معرفی God of War جدید در E3 سال ۲۰۱۶ با ۲ رای - ۱۷%
 • ۲۹۹ دلار و دیگر هیچ! اولین پلی‌استیشن و اولین سیاست کارآمد سونی با ۱ رای - ۸%
 • با هیولای بعدی صنعت مورد‌علاقه‌تان آشنا شوید! اولین معرفی Xbox Scorpio با ۱ رای - ۸%
 • طلسم شکسته شد، «فاینال فانتزی» به اکس‌باکس می‌آید با ۰ رای - ۰%
 • مگر قرار نبود کنسول چهار ماه دیگر به بازار بیاید!؟ انتشار SEGA Saturn با ۰ رای - ۰%
 • میاماتو با شمشیر هایلیان روی سن آمده! معرفی The Legend of Zelda: Twilight Princess با ۰ رای - ۰%
 • رونمایی از Reggie Fils-Aime و آمادگی بدنی در E3 سال ۲۰۰۷! با ۰ رای - ۰%

تعداد شرکت کنندگان: ۹

Loading ... Loading ...
دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

3 Replies to “ده برتر | بهترین لحظات و اتفاقات E3های گذشته”

 1. reza_only گفت:

  پارسال: معرفی ریمیک بازی Final Fantasy VII

  ۰ ۰
 2. amirreza گفت:

  پرتال ۲ ,زندگی کردم با این بازی :۱۵: :۱۵:

  ۱ ۰
 3. سونی به مایکروسافت: «DRM ممنوع!» با ۱ رای – ۱۷%

  ۰ ۰