پنج اشتباهی که سونی نباید در سال ۲۰۱۷ مرتکب شود

توسط دنیای بازی در ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ , ۲۲:۰۰

سال جاری میلادی نیز سال بزرگی برای کنسول‌های خانگی است. همین هفته‌ی پیش بود که انتشار نینتندو سوییچ به بازار آغاز شد و در تعطیلات کریسمس، اواخر سال جاری میلادی، نیز «پروژه اسکورپیو» مایکروسافت به بازار می‌آید. نینتندو و مایکروسافت و حتی سونی با وجود تمامی نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها، در طول تاریخ صنعت نشان داده‌اند که برخی سیاست‌های نه‌چندان خوشایندی اخذ می‌کنند که باعث می‌شود به آرمان‌ها و اهداف خود، تمام و کمال نرسند. تصمیم گرفتیم با برگرداندن مقاله‌ای در سه قسمت، به ۵ اشتباهی (تصمیمات و سیاست‌های غلط) که هر کدام از این سه شرکت پیشروی صنعت بازی‌های ویدیویی نباید امسال مرتکب شود، نگاهی بیندازیم. در ادامه با ۵ اشتباهی که «سونی» نباید در سال ۲۰۱۷ مرتکب شود، همراه دنیای بازی باشید.

 

برگرداننده‌ی این قسمت: کاوه جمشیدی

آمدن سال نو، وعده‌های شروعی تازه، فرصتی برای انجام مجدد کارهایی که اشتباه انجام داده‌ایم، عبرت‌گرفتن از اشتباهات گذشته و تکرار نکردن آن‌ها را همراه با خود می‌آورد. صنعت بازی‌های رایانه‌ای نیز با آمدن سال جدید باید مطمئن شود که فرصت‌ها را غنیمت شمرده و از اشتباهات گذشته درس عبرت خواهد گرفت؛ زیرا هر سه کمپانی سونی، مایکروسافت و نینتندو همگی در لبه‌ی پرتگاه قرار دارند و سال ۲۰۱۷، یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین سال‌هایی خواهد بود که تاکنون تجربه کرده‌اند. اگر قرار باشد این کمپانی‌ها کار درست را انجام دهند، و البته که لازم است برای سلامتی این صنعت کار درست را انجام دهند، باید اطمینان حاصل کنند که در تله‌هایی که در گذشته در آن‌ها گرفتار شده‌اند و موجب بروز فاجعه برای آن‌ها شده‌ است، گرفتار نشوند.

آیا با ورود به سال ۲۰۱۷ و در پی معرفی کنسول جدید، سونی باید طبق یک الگوی مشخص تمرکز خود را روی سخت‌افزار جدید و در پی آن عرضه‌ی قریب‌الوقوع چندین بازی مهم قرار دهد؟ بسیار ضروری و حیاتی است که سونی اشتباهات زیر را مرتکب نشود.

محدود کردن تأخیرها

بگذارید با بزرگ‌ترین مشکل شروع کنیم. تاکنون حتی یک بازی انحصاری مهم PS4 سراغ نداریم که حداقل یک بار تأخیر نخورده باشد. «بلادبورن»، «آنچارتد»، Ratchet and Clank، «درایو کلاب»، The Order، inFamous، Horizon، «آخرین نگهبان» و «گرن توریسمو اسپورت»، همه و همه حداقل یک بار تأخیر خورده‌اند. با ورود به سال ۲۰۱۷، سونی باید از یافتن درمانی برای این پدیده مطمئن شود زیرا در سه سال گذشته سونی هرگز نتوانسته‌ است یک بازی انحصاری مهم در فصل تعطیلات عرضه کند؛ البته به دلیل کیفیت بالای عناوین انحصاری سونی، این تأخیرها در بلند مدت تأثیر منفی چندانی ندارند اما سونی باید بیشتر تلاش کند تا برنامه‌ریزی عرضه‌ی بازی‌هایش را با موفقیت اجرا کند.

معرفی زودهنگام بازی‌ها

در سال‌های اخیر، سونی با معرفی زود هنگام بازی‌هایش دهان مخاطبان را آب انداخته است اما خود ماه‌ها و سال‌ها صرف ساخت آن‌ها کرده است. این که سونی روی بازی‌هایش وقت بگذارد ایرادی ندارد اما آیا بهتر نیست بازی‌ها این‌قدر زود معرفی نشوند و کمتر شاهد تأخیر در عرضه‌ی آن‌ها باشیم؟ شاید بهتر باشد سونی معرفی زود هنگام بازی‌های جدید را در سال ۲۰۱۷ را محدود کند مگر این که تمام کارهای عقب افتاده‌اش را به پایان برساند.

از گیمرها حمایت کن!

مجبور کردن مخاطبان برای پرداخت مجدد پول برای بازی کردن عناوین PS2، ممنوع کردن استفاده از مادها، افزایش قیمت PS Plus بدون ارائه‌ی هیچ گونه دلیل و توضیحات و مخالفت با بازی کردن به صورت کراس پلتفرم، این‌ها بخشی از سیاست‌های آزاردهنده‌ی سونی در سال گذشته هستند و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم کمی اعصاب‌خردکن شده‌اند. سونی اکنون در اوج است زیرا خود را به عنوان گزینه‌ی دوم یک گیمر حرفه‌ای، شخصی که علاقه‌ی شدید به بازی و بازی‌کردن دارد، مطرح کرده است. با این حال، سیاست‌ها و اعمال این کمپانی در سال گذشته که در بالا ذکر شد، هر چیزی جز این را نشان می‌هد. با ورود به سال ۲۰۱۷، سونی باید مطمئن شود که این راه را ادامه نخواهد داد زیرا می‌تواند منجر به از دست رفتن تمام حسن نیتی که گیمرها یا مخاطبان به این شرکت دارند، شود.

پشتیبانی نکردن از PSVR

سونی تمایل بدی به معرفی سخت‌افزارها و واسط‌های جدید و سپس رها کردن آن‌ها به حال خود و مرگ تدریجی آن‌ها در میانه‌ی راه دارد. آن‌ها معمولاً این کار را پس از ایجاد هایپ و سر و صدای شدید برای سیستم‌ها و واسط‌های جدید به عنوان «لانچ مهم بعدی پلی‌استیشن» (Next major PlayStation launch)، انجام می‌دهند. اما پس از آن، از پشتیبانی این سخت‌افزارها به کمک بازی‌های انحصاری درجه یک و استودیوهای بازی‌سازی‌شان، خودداری می‌کنند و با سردرگمی و گیجی شاهد کاهش فروش آن‌ها هستند. این اتفاق برای PS Move و PS Vita و با شدت کمتری برای PSP افتاد و ممکن است چنین سرنوشتی در انتظار PSVR نیز باشد. نشانه‌های اولیه‌ی هشدار هم‌اکنون نمایان هستند: عدم پشتیبانی مناسب از طرف سونی، عدم بازاریابی مناسب و عدم پیگیری و معرفی بیشتر PSVR پس از عرضه. در سال ۲۰۱۷ سونی باید این سیاست را متوقف کند؛ به خصوص در مورد PSVR؛ زیرا این محصول می‌تواند یک بازار جدید و یک الگوی جدید در صنعت بازی‌های رایانه‌ای ایجاد کند و از طرفی سونی برای آن حداقل ۴۰۰ دلار از مشتریان طلب می‌کند. عدم پشتیبانی PSVR می‌تواند عواقبی برای سونی داشته باشد که در بلند مدت جبران‌ناپذیر هستند؛ زیرا مشتریان اعتماد خود را نه تنها به سونی بلکه به صنعت رو به رشد واقعیت مجازی از دست خواهند داد.

سردرگمی با PS4 Pro

PS4 Pro قوی‌ترین کنسول حال حاضر در جهان است اما سونی این مسئله را به طور گیج‌کننده‌ای توضیح داده است. از تلاش برای معرفی آن به عنوان یک کنسول ۴K (با وجود این که از توانایی پردازش این رزولوشن را به صورت ذاتی (Native) ندارد و حتی درایو نوری آن نمی‌تواند بلوری‌های ۴K را پخش کند) گرفته تا تأکید بر قابلیت HDR (در حالی که پلی‌استیشن ۴ معمولی نیز این قابلیت را دارد)، همه‌ی این توضیحات گیج‌کننده هستند و سونی باید روی یک پیام جدید برای معرفی بهتر این کنسول کار کند. اگر سونی می‌خواهد در سال ۲۰۱۷ الگوی عرضه‌ی کنسول تکراری‌‌اش موفق شود، باید هر چه بیشتر بر روی متفاوت نشان دادن PS4 Pro و شرح دادن برتری‌های آن برای یک گیمر معمولی، کار کند.

دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

3 Replies to “پنج اشتباهی که سونی نباید در سال ۲۰۱۷ مرتکب شود”

 1. چقدر خنده داره که سونی و مایکروسافت سعی میکنن به چیز هایی دست پیدا کنن که پیسی سال ها قبل به صورت تمام و کمال بهشون دسترسی داشته :)

  ۲ ۲
 2. iman imani گفت:

  همه گزینه ها رو خوب اومدی مخصوصا قسمت ps vr که خودمم یه ماهی هست خریدمش و فقط تنها بازی که باهاش حال کردم رزیدنت اویل ۷ بود سونی باید بیشتر تمرکزشو بزار با اپدیت های جدید هم این کنسول رو بهینه کنه هم بازی انحصاری بیشتر براش بسازه وگرنه فردایه روزگار یه طرح جدیدی از کنسولشو بخاد معرفی کنه به این وضع باشه دیگه هیچکس حتی خودمم سمت سراغ محصولات سونی نمیرم چون این یه جور سواستفاده و کلاهبرداری از مردم محصوب میشه اونم فقط رو حساب اعتمادشون

  ۰ ۱
 3. Gamelock گفت:

  درباره عدم پشتیبانی از کنسول های جدید، میشه گفت یه جورایی سونی خرش از پل گذشته.
  اول میگه بیاید بخرید و پشتیبانی بی نظیر و بازی های بی نظیر داره، بعد که همه میان میخرن، میگه: پشتیبانی؟ پشتیبانی دیگه چیه؟ اینا همون رزیدنت اویل ۷ رو بازی کنن بسه! بازی جدید نمی خواد!

  ۰ ۱