فاینال فانتزی ۱۵ برای نجات سری به فروش ۵ میلیونی نیاز داشت

توسط سینا جعفری در ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ , ۱۳:۳۰

در بخشی از پنل «فاینال فانتزی ۱۵» در گردهمایی سازندگان بازی در سان فرانسیسکو، کارگردان بازی یعنی آقای هاجیمه تاباتا از سختی‌هایی که در زمان ساخت بازی تجربه کرده بود گفت. به‌نظر می‌رسد که اسکوئر انیکس امیدش را به این بازی و در مجموع سری فاینال فانتزی از دست داده بود. در این میان صحبت‌هایی در مورد فروش ۵ میلیونی بازی به میان آمده و اینکه اگر میزان فروش به حد نصاب نرسد، سری فاینال فانتزی در خطر قرار می گیرد. البته لازم به ذکر است که بازی نهایی به هدف تعیین شده رسید. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

واضح است که تاباتا بعد از پشت سر گذاشتن یکی از سخت‌ترین پروسه‌های ساخت بازی در تمام دوران، هم‌اکنون بسیار خونسردتر به نظر می‌رسد. فاینال فانتزی ۱۵ حالا یکی از موفقیت‌های بزرگ اسکوئر انیکس محسوب می شود. این عنوان در روز عرضه، تمامی هزینه‌های ساختش را برگرداند و شب گذشته اعلام شد که بازی در ماه اول عرضه بیش از ۶ میلیون نسخه فروخته است.

تاباتا بعد از پشت سر گذاشتن مشکلات ساخت بازی، حالا می‌تواند راحت تر در مورد ماجراهایش در طول ساخت بازی صحبت کند. او در مورد ملاقات و صحبت با هیرونوبو ساکاگوچی -خالق سری فاینال فانتزی- درست بعد از قبول کارگردانی پروژه می‌گوید. ساکاگوچی به او گفته است که باید به این عنوان جدید به عنوان آخرین شانس سری نگاه کند و این‌گونه ساخت بازی را پیش ببرد.

جالب اینجاست که صحبت استعاری ساکاگوچی تا حدودی درست درآمده است. تاباتا از مکالمه‌ای با مسئول فروش اسکوئر انیکس می‌گوید؛ اینکه نگاه شرکت به این بازی چندان مثبت نبوده و آن‌ها از نرسیدن به فروش ۵ میلیونی در جریان زندگی این عنوان هراس دارند. به عقیده‌ی آن‌ها، تغییر سبک از مبارزات نوبتی به همزمان چندان هوشمندانه نبوده و این سری بازی به‌نظر تضعیف شده و در خطر است.

اگر به گذشته نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که سری فاینال فانتزی در آن زمان چندان شرایط خوبی نداشته است. بازی آنلاین چند نفره‌ی فاینال فانتزی ۱۴ یک شکست کامل بود، شماره‌ی سیزدهم دو نسخه‌ی درآمدزا اما نه‌چندان محبوب داشت و دیگر عنوان بزرگ در حال ساخت یعنی فاینال فانتزی ۱۵ نیز قبل از رسیدن تاباتا، حدود ۱۰ سال بدون پیشرفت خاصی معلق مانده بود.

طبق گفته‌ی تاباتا، او حتی هدف را برای تیم سازنده بالاتر برد و فروش ۶ میلیونی را برای بازی خواستار شد. او بسیار خوشحال بود که اعلام کند که آن‌ها در ماه اول عرضه به این هدف رسیده‌اند. او از این تجربه درس بزرگی گرفت: رسیدن به بزرگترین هدف‌ها، نیازمند خطر کردن است.

دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

3 Replies to “فاینال فانتزی ۱۵ برای نجات سری به فروش ۵ میلیونی نیاز داشت”

 1. BenGix گفت:

  بازی آنلاین چند نفره‌ی فاینال فانتزی ۱۴ یک شکست کامل بود :۲۳: حالا میدونم تو منبع نوشته ها ولی فکت اینه که الان محبوب ترین MMORPG بازار همین FFxiv این امارو از کجا میارن. البته اوایل خیلی محبوب نبودا ولی کم کم پلیراش زیاد شد بعد هیونز وارد منفجر شد الانم فک کنم بیشترین پلیرو داره با وجود اینکه اشتراک ماهیانه هم میخواد امارش فوقالعادست.

  ۱ ۰
  1. با سلام و تشکر از نظر شما.
   بنده هم موافقم با نظر شما. حتی خیلی از دوستان من هم بازی می‌کنن این عنوان رو. منبع احتمالا به روزهای اولیه‌ی عرضه‌ی فاینال فانتزی ۱۴ اشاره می‌کنه که بازی وضعیت جالبی نداشت. البته این مساله برای خیلی از عناوین اتفاق می‌افته. مثلا همین رینبو سیکس سیج هم اوایل عرضه خیلی مشکل داشت و اوایل ۲۰۱۶ تازه می‌شد بازیش کرد! همون‌طور که گفتم احتمالا منبع به اوایل عرضه اشاره داشته.
   موفق باشید.

   ۰ ۰
 2. این تیکه ی هدف های بزرگ خطر کردن می خوانو اینا بسیار ناخوشاینده.یعنی اینطوری فروشش تضمینه پس کلا دیگه بزنیم نقش آفرینی های نوبتیو بترکونیم!
  بعدم فکر نمی کنم تاباتا اونقدرام تاثیر داشته بوده چرا که آخرای پروژه اومد.

  ۰ ۰